JointlieKat94 JointlieKat94 komentáře u knih

Dvojí život Heleny Grahamové Dvojí život Heleny Grahamové Anne Brontë

Tak jsem zvládla i tuto knihu, od třetí a nejmladší ze sester.

Jak jsem psala už u Charlotte, ona a Anne měly příběhy podobné a vynikala mi jen Emily.

Zpočátku byla kniha trošku nudná, jedná se o dopisy, které píše Gilbert svému příteli o událostech a Heleně, a pak je tu vysvětlení života z deníku Heleny.

Z jejího popisu života s Arturem mě až bolelo u srdce. Taková světice a vtělené dobro (jak jsem psala už u Jane Eyre) a takový život s někým, koho myslela že miluje. A on ji, to je jasný.

Čtení se mi líbilo, doba a popisování toho, jak to dřív chodilo, mě fakt zajímalo, takže vlastně proč ne? Dala bych 4.5 hvězdičky, ale tady volím 4. Jen pro upřesnění. :)

22.02.2024 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Vydala jsem se po stopách sester Brontëových, protože, jak často se stává, že by více členů jedné rodiny psalo knihy?

Začala jsem s prostřední Emily, Na Větrné hůrce mě absolutně dostalo a já si to zamilovala. Myslela jsem, že tedy zbylé sestry budou psát obdobně, ale jak jsem se zmýlila! Nejstarší Charlotte a nejmladší Anne psaly vcelku vlastně totožně, podobný příběh a taky protkaný spoustou náboženství (nic proti, ale čeho je moc..), a já vlastně chápu, že se člověk v té době musel o něco opírat a něčemu věřit, ale proč a v čem byla Emily jiná? No, tak tedy ke knize a příběhu samotném..

Nedávno jsem dočetla Sirotka Lowoodského, a nějak jsem ani netušila, že Jana Eyre je pokračováním (ano, tak málo informací jsem si předtím zjišťovala), takže jsem prvních (tuším, že) 10 kapitol přeskočila a ocitla jsem se v pokračování.

Příběh, ačkoliv zcela upravený, takže jen okrajově, jsem znala z knihy Má chudinka Jane, který se mi líbil, ale ze kterého jsem si nic už moc nepamatovala (asi díky za to, protože by se mi to pletlo!)..

Jana si našla nové zaměstnání jako vychovatelka malé Adélky, a během několika týdnů se zamilovala do svého nového pána. Ten to cítí stejně, ale je stále tak tajemný. Jako by snad něco tajil. Miluje ji, lže ji, nebo má s Janou jiné úmysly? V domě se od počátku dějí zvláštní věci a nikdo jí to nechce vysvětlit.. dostává nabídku k sňatku, ale vzápětí prchá.. dostane se do domu, kde se jí ujme bratr, žijící se dvěmi sestrami (a tady nastává spousta pobožností!) a i odtud Jana prchne, po žádosti k sňatku.

Emily dostala jasných 5 hvězd, zde bych zvolila 4.5, ale když to nejde, tak dávám za 4, jen aby bylo jasno.

Jak tohle mohlo dopadnout jinak, než že jsem se čtením, až na to náboženství, byla strašně spokojená?

Dodatek: Jana je vtělené dobro a chodící bible (zdá se mi, že to je stejné i s Helenou Grahamovou od Anne, tu zatím dočítám..)

Dodatek č.2: V knize z roku 2007 (Alpress) je strašná spousta chyb, ale má krásnou obálku!

21.02.2024 4 z 5

Raději zešílet v divočině Raději zešílet v divočině Aleš Palán

EKNIHA.
Jsem z knihy taková rozpačitá, vůbec jsem se na ní netěšila a nakonec mě dostala celkem do kolen a k nemalému zamyšlení.

Jedná se o zpověď několika samotářů, žijících v krásných koutech naší země. Na jednu stranu jo, docela by mě to i lákalo, na druhou stranu mi ale chybí dost odvahy k takovému kroku. Asi jsem si moc zvykla na pohodlí, na své věci a na způsob svého života. Na lidi ne, v tom se všemi samotáři souhlasím, na to je nás tu prostě trochu moc. :)

Knihu jsem rozečetla, po pár stránkách jsem si říkala, že jako nic moc... no ale včera na směně jsem to rozečetla znovu a dnes mi to nedalo, a v knize jsem pokračovala až do konce.

Obsahuje povedené fotky. Obsahuje vážně zajímavé rozhovory. Líbilo se mi to. :)

17.02.2024 4 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

AUDIOKNIHA
Vlastně netuším, proč jsem do toho šla, ale poslech netrval dlouho a nebylo to úplně zlé. Namluvené to bylo moc dobře.

Film jsem neviděla a o hlavní postavě (té reálné) jsem nikdy neslyšela. Teď už jsem ale pogooglila a je to ještě horší, než jsem myslela!
O to víc jsem byla překvapena koncem a celým rozuzlením. Opravdu překvapivé, místy nechutné a nebo nelogické, ale bohužel nic pro mě.

Myslím, že tři hvězdičky jsou dobré! :)

16.02.2024 3 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Tak já jsem se po prvé dostala k příběhu Leni a vlastně toho ani nelituji. Lituji pouze toho, že se takové věci děly..

Úplně a naprosto jsem se s ní ztotožňovala ve chvílích, kdy se dospělí bavili a přitom jí nic nechtěli říct, vysvětlit. Prostě jsi malá a ničemu nerozumíš.. ach, pamatuju, jak jsem slýchávala to samé a jak teď nenávidím konverzace, protože si stále myslím, že ničemu nerozumím..

No, za Leni jsem ale moc ráda, že měla kolem sebe pár lidí, kterým se nebála říct o pomoc a ono to vyšlo. Tak moc jsem jí fandila při hledání pravdy.

Hezké čtení a přitom tak docela i smutné..

07.02.2024 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tak tohle mě totálně nadchlo!

Taková klasika klasik, která prostě stojí za těch pár hodin.

Z počátku jsem měla vážně velkej problém se zapamatováním si postav (dle jedné rady tu jsem si hned našla rozbor a vyčetla si z něj všechny ty postavy a návaznost a fakt to pomohlo k pochopení) no a potom to začlo!

Musíme především myslet na to, v jaké době tenhle skvost vzniknul (možná bych i doporučila přečíst nejdříve doslov, "dějiny" jsou tam vysvětleny, no ale možná i něco z děje, tak to je na Vašem uvážení, snad možná nejprve použít google), a to co se tam dělo.. jako páni! Taková zapeklitá pomstychtivost, zda se jedná o lásku.. no těžko říct, postavy tak ale hovoří. Pomsta a láska až za hrob. Ziskuchtivej nalezenec, kterého otec přijal za vlastního a přitom netušil, jakého hada si hřeje na prsou..

Prostě to bylo vše tak neuvěřitelně uvěřitelný, zlý a krutý, tak bolestivý.. a přitom tak dokonalý.

Těším se, až si knihu přečtu znovu. Doporučuji.

05.02.2024 5 z 5

Sirotek lowoodský Sirotek lowoodský Charlotte Brontë

Tak já se ke knize dostala vlastně úplně jinak, než spousta čtenářů tady.. já si totiž zamilovala sérii "Má lady Jane", kde je ve druhém díle trošku převyprávěný příběh dospělé J.E., ale zase! Tuto knihu a dokonce i Janu Eyre už mám doma spoustu let a teď konečně nastal jejich čas.

Knihu vypráví malá Jane, které umřou oba rodiče a ona se dostane ke strýcovi. Ten na smrtelné posteli chce, aby se o Jane řádně starala jeho žena, která to sice odsouhlasí, ale rozhodně tak nejedná. Po nějakém čase se dostane do ústavu, kde by ji měli učit a vychovávat.

Za sebe musím říct, že stejně jako Jane nemám ráda, když se někomu děje nějaké nepráví, že je člověk takto obviňován a týrán zcela bez zasloužení.. a tak jsem to trošku protrpěla, ale kniha a to, jak se se vším Jane vypořádala, se mi moc líbilo!

Bylo to moc hezké, a ten doslov? No tak ten mi dal..

05.02.2024 4 z 5

Spolek Jane Austenové Spolek Jane Austenové Natalie Jenner

No, docela jsem rozmýšlela nad hodnocením, jestli dát tři, nebo čtyři hvězdičky. Usoudila jsem ale, že si knihu ráda přečtu znovu poté, až si přečtu všechny knihy Austenové.

Příběh je takový hezký, zasazený do ne úplně vhodné doby, ale válka je brána jen tak jako kolem.. máme tu spoustu postav, které ale spojuje jediné- láska ke knihám Jane Austenové. Tak tady jsem byla správně. :)

Vše se nám hezky pospojuje a dohromady to dává docela příjemnou a čtivou knihu. Mně se líbila. :)

04.02.2024 4 z 5

Sedm let v Africe: Příběh českého syna nigerijského krále Sedm let v Africe: Příběh českého syna nigerijského krále Obonete S. Ubam

AUDIOKNIHA
Kniha o klukovi z Bruntálu, který byl synem nigerijského krále.
Kniha o tom, jaký je obrovský rozdíl mezi vyspělou a zaostalou zemí (dá-li se to tak nazvat). Ale ty rozdíly jsou fakt ohromné.
Kniha o nebezpečí, ztrátě a o tom, jaké to je mít nějakou moc v takové zemi.
Kniha o tom, jak se z kluka z Bruntálu stal muž, který zažil snad vše.
A taky kniha o tom, jak není dobré mít velkou rodinu a o tom, jak v té rodině nikdo nevěřil tomu klukovi, co se snažil vše zachránit.

Líbilo se mi, ale jednou to slyšet mi asi stačilo. :)

Kniha je moc hezky namluvena Vasilem Fridrichem.

31.01.2024 3 z 5

Romance čumilů Romance čumilů O. Henry (p)

Povídky byly chytré a vtipné, ke konci jsem se bavila tím, jak to autor bravurně vyřešil. :) ale zase, ne všechny byly takové, ale i tak- dobré.

31.01.2024 3 z 5

Hledám Colina Firtha Hledám Colina Firtha Mia March

Kniha se mi četla velmi dobře. Řeší se tu celkem zajímavá témata, které nám vypráví tři ženy Bea, Veronika a Gemma- setkáme se tu s nečekaným těhotenstvím, adoptovanou dcerou a matkou, která byla okolnostmi donucena dát dceru k adopci. A tak nějak sledujeme i věci kolem, a jak se s tím ženy perou.

Colin Firth prostě asi jen prošel kolem, ale celé je to takové Darcyovské. :)

Hezké čtení.

31.01.2024 4 z 5

Mýtonoši Mýtonoši Tracy Deonn

Tak kvůli téhle knize jsem se rozhodla, že je potřeba něco udělat se svým hodnocením knih, protože jak víme, 5 je maximum a téhle knize já bych věnovala všechny hvězdy, co jich jen je. Takže jsem usoudila, že těmi pěti hvězdami trošku moc plýtvám na ostatních, né tak výrazných knihách!

Tohle mě teda dostalo.
Prvních pár stránek jsem byla trošku ve zmatku, protože nový svět, spousta postav, hodně magie, nějaká ta láska, a tak.. je toho tu fakt spoustu ale světe div se, dokonale to zapadá a prostě to funguje.

Nechci tu ani moc prozrazovat z děje, jen bych k tomu ráda dodala, že tohle bylo ono. To, co já totálně miluju a ostatní tomu nerozumí. To, na co já nezapomenu a to, o čem nikdo neví.

Zítra snad otevřu další díl a pak prostě jen.. nevím, co budu dělat se svým životem, než vyjde další díl!

Miluju to.

27.01.2024 5 z 5

Skrytá píseň Skrytá píseň Valentina Nazarova

EKNIHA- možný SPOILER

Nebylo to špatný, ale taky to asi nebude nic, na co budu vzpomínat ještě dlouho poté.

Nika se rozhodne najít svojí sestru Jen, která se jednoho dne ztratí a její stopy už nikam nevedou. Policie případ uzavře s tím, že prostě prchla do jiné země a je to. S tím se ale Nika nesmíří a tak se pouští do pátrání.

Se sestrou si psali na fb, a tak jí tam, i po zmizení, nechává Nika zprávy. Jedna zpráva jako kapitola, zajímavý nápad.
Berou se ve mně ale otázky typu "Kde pořád Nika brala peníze, když s papá mluvila sotva 3x?, jak žila, když u sebe neměla ani svoje věci? Školu asi nedodělala, ale jak a kdy jí ukončila? Proč se ten Ali nakonec zabil? Našel někdo konečně to tělo nebo ho tam jen tak nechali?" a tak.

Bylo tam pro mně spousta nedořešeného.

Uváděné songy jsem většinou neznala, avšak co jsem znala, to jsem si pustila. Vlastně to bylo takové příjemné plus, kdy máte kapitolu jako fb zprávu a ta ještě začíná songem, který se celkem hodí do toho, co se v kapitole stane.

A tak asi za to ty tři hvězdičky.

26.01.2024 3 z 5

Čtenářský klub Jane Austenové Čtenářský klub Jane Austenové Karen Joy Fowler

Ani nevím, proč jsem po ní šáhla, ale čekala už tak dlouho, že si to asi zasloužila.

No, už od začátku se mi do ní ani moc nechtělo, ale měla jsem volnej den a tak jsem to překousla.. měla jsem trošku zmatek v lidech, po několika stranách jsem si ale zvykla a rozlišovala.

Máme tu čtenářský klub, který má každý měsíc probírat jednu knihu Jane Austenové, vždy u jednoho člena klubu doma. Takže vlastně probíráme knihu a do toho se dozvídáme spoustu věcí z minulosti a vlastně i přítomnosti toho člověka. Nebyl to tak špatný nápad, ale zas né asi úplně nejlepší.

A vůbec, kdo tuhle knihu vypráví? Celou dobu mi to vrtalo hlavou!

Líbily se mi vypsané recenze na konci knihy.

25.01.2024 3 z 5

Životní (s)milníky Životní (s)milníky Jitka Slavíková

Původně jsem tuto knihu chtěla věnovat ženě, která (dle anotace bych i soudila, že to zažila ona) si zažívá stejné peklo při výběru toho Pravého. Čím víc jsem ale četla, tím větší odlišnosti tam byly. Moje známá totiž hledá sebemenší chybu a tak jí to stále prostě nevychází. Asi naštěstí. Nikdo totiž není úplně dokonalý. :)

Kniha je vážně čtivá, každá kapitola popisuje jednoho muže, se kterým se Karolína intimněji sblížila a do něhož se poté strašně zbláznila. Na všechny ale nahlížela skrze růžové brýle, a zažívala tedy (někdy) strašné věci! Takže nám popisuje začátek, výborný sex, seznámení s rodiči (který za mně ke všem přistupovali vážně dobře!) a následný úpadek lásky. Víceménně jsem se dost bavila nad tím, co Karolíně osud vymyslel, někdy jsem jen tiše žasla nad dalším "idiotem, blbcem, kreténem nebo psychopatem".

No, na prvotinu myslím, dost povedené! A snad jen dodám, že i mně by se líbilo pokračování. :)

24.01.2024 4 z 5

Zapomeňte, že jste měli dceru Zapomeňte, že jste měli dceru Sandra Gregory

Ačkoliv jsem to nečekala, musela jsem dát za pět hvězd, protože přiznejme si to, kdo z nás v životě neudělal nějakou chybu? A Sandra se k ní postavila nanejvýš.. statečně.

Né, nezvládla bych tam ani jediný den. Nezvládla bych nic z toho! Já pevně věřím tomu, že bych v případě takové nouze prostě raději požádala rodinu o pomoc, vzala bych svou hanbu a se skloněnou hlavou a studem v očích se vrátila domů.

Nedávno jsem zrovna viděla v tv dokument o této, a ještě o mužské věznici v Thajsku, a byla jsem naprosto znechucena! Ale po čtení tohodle byl můj prožitek ještě horší.. o co víc mě ale překvapilo, že to bylo ještě horší v Británii, pro Sandru vlastně doma.. strašné zážitky má, věřím, že se domů vrátila o tolik silnější.

Jasný, udělala strašnou chybu, ale zaplatila za ní maximální cenu. Ztratila spoustu let.

Je to hodně silný čtení, ale stránky ubíhaly, ani nevím jak..

22.01.2024 5 z 5

Cyrano de Bergerac Cyrano de Bergerac Edmond Rostand

Cyrano mě mile překvapil, nemám tedy moc ráda divadelní hry, mívám v tom zmatek a je tam většinou spousta postav..
No a tady jsem se nezklamala, začátek byl fakt zmatený, myslela jsem, že to vážně nezvládnu dočíst..

Avšak! Po několika stranách jsem pochopila, o co tady půjde. Divadelní drama jsem četla nedávno a líbilo se, tohle bylo ale romantické drámo! A fakt dobré!

Před lety jsem měla jít na představení do divadla, a teď lituji, že to nakonec padlo..

Moc hezké!
Jen sakra, jak to vydržel po ta léta? Jak to v sobě mohl dusit? Neuvěřitelné. Zajímavý charakter.

19.01.2024 4 z 5

Veronika Veronika Miloš Václav Kratochvíl

Já ani netušila, co mám doma za skvělou knihu!

Knihy Boženy a stejně tak i ty o ní, mám opravdu ráda a často se po nich pídím, avšak tahle mi jaksi unikla.. Vím, že když jsem ji před lety kupovala, líbila se mi hlavně obálka a ilustrace uvnitř, nijak jsem se nezajímala o obsah a vlastně jsem ani asi nečetla tyto knihy.. jak hloupé to ode mně bylo!

Příběhu věřím všechno, pevně věřím tomu, že taková Božena přesně byla a naprosto jí chápu, a taky věřím tomu, že to takhle chodilo, to udavačství a vydírání.. a ano, je to hodně podobné tomu, jak to chodilo za komunistů a proto je tu otázka, jak je možné, že se tato kniha vydala? V době, kdy komunisti nenechaly podobné tituly vydávat.. jak jim tato mohla uniknout?

Neuvěřitelné, ale na druhou stranu, díky za to! Je skvěle a fakt čtivě napsána. Škoda, že nebyla delší, a nebo že jsem si toho čtení nevzala do práce víc.. :)

18.01.2024 4 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Já vůbec netuším, co k tomuhle napsat. Rvala jsem se s každou stránkou ale statečně, i přes to, že jsem chtěla knihu několikrát zahodit a dát nedočteno. Nevím, jestli jsem do poslední stránky čekala, že se něco změní, ale čekala jsem.

Taková autopornobiografie spojená s nějakou nesmyslnou filozofií, ale výřečná na popisy míst a tzv. bohémství.

Jsem fakt ráda, že už je to za mnou. I těch 212 stránek bylo neskutečně dlouhých..

18.01.2024 2 z 5

Svátky krásné hvězdy Svátky krásné hvězdy František Kožík

To bylo tak hezké čtení, že mi po celou dobu úplně hrálo v uších "bejvávalo dobře"!

Četlo se to skoro samo a já měla úplně hřejivý pocit z toho, že "bejvávaly" ty Vánoce takhle hezké, vážně rodinné, se všemi zvyky a tak.

Stihla jsem jí přečíst v práci a jaké bylo mé překvapení, když jsem po konci šichty viděla venku padat sníh. Úsměv na tváři tedy přetrvává. :)

Tuhle si nechám a snad si jí příště stihnu přečíst před Vánocemi.

15.01.2024 4 z 5