JointlieKat94 JointlieKat94 komentáře u knih

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Miluju Forresta. Jen se nemohu rozhodnout, jestli víc filmovýho, nebo knižního. Ten knižní mě zaujal možná víc, měl víc schopností, učil se stále něčemu novému. Hrál šachy, mlátil se, byl sprostej, byl v džungli a byl astronautem.. kamarádil s vorangutanem.. chvíli jsem si zvykala na styl psaní, ale zhltla jsem to za den. Ten knižní měl lepčí život, než ten filmovej. Ale film je srdcovka, prostě. Dávám 5*. ;)

23.08.2017

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Se čtením této knihy jsem čekala opravdu dlouho.. řekla jsem si totiž, že přečkám ten prvotní povyk kolem a pak do toho půjdu. No, nějak jsem se zapomněla. :)
Asi minulý, předminulý týden jsem sledovala svou oblíbenou bookstagramerku (páni, vážně je to tak?), která četla jinou Karikovu knihu a byla nadšená. No tak jsem nelenila, a doobjednala si většinu zbývajících knih od autora. A začala jsem Trhlinou, protože na to čekala opravdu dlouho. :) tak to by bylo k úvodu..

Kniha se mi líbila už od začátku, vtáhla mě do děje, ale i přes to, že byl začátek takový roztahaný a nic se nedělo, se vlastně dělo všechno. Byla jsem napnutá jak kšandy a ke konci už jsem měla vážně strach. U většiny knih, které jsou "hororové" a já je četla, ten strach nějak neprožívám, ale tady byl vážně intenzivní a probíhala u mě i husina při čtení. Jakože vážně- napjatá a vyděšená!

Kniha ve mně tak zapůsobila, že i při čtení jsem si vyhledávala všechny možné informace.

Teď jen vyvstává otázka.. skutečně se to stalo, stalo se jen něco z toho a zbytek byl doupraven, nebo je příběh celý smyšlený?
Svůj názor mám a tak jen dodám, že Tribeči se budu vyhýbat i na mapě. :)

Dva dny poté: Viděla jsem film. Hodnotím 3 hvězdičkami, tam se to svedlo do úplně jiného proudu, než byl příběh napsán.

03.05.2024 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Čtu po druhé, ale po prvé v tištěné verzi.

Je to dokonalé :)

Takový "pif69" s komentářem níže asi nikdy nečetl humorné fantasy, takhle přesně to má totiž vypadat. Nebo na to jen nebyl psychicky připravený. :)

25.12.2023 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Moje první kniha od pana Fukse.

Musím říct, že tohle jsem opravdu nečekala. Za prvé jsem vůbec netušila, do čeho jdu. Film se mi nějakým způsobem vyhnul, avšak věděla jsem, že hlavní postavu hraje pan Hrušínský, a tak moc mi tam sednul, že jsem ho při čtení doslova viděla a slyšela. Na film se rozhodně podívám!

V práci jsem se ptala chlapů, jaká kniha/film je, o čem, a jestli to zvládnu.. nemohli mi to úplně doporučit. A já to stejně riskla.

Ze začátku mi nic nepřipadalo tak děsivé, až úzkostné, jak mě na to připravovali. Děsivé mi to přišlo až tak od poloviny knihy. Překvapilo mě, jak rychle se dokázala hlavní postava "proměnit" v takového, dalo by se říci, až fanatického blázna, a co vše udělal. Děsili mě i několikrát opakované fráze, několikrát zmíněné osoby (paní s kloboukem a tlustý). Děs a mrazení. Taky to, s jakou lehkostí udělal, co udělal.

No, bylo to opravdu překvapivé, pro mě určitě!

"...události proměnily přeúzkostlivého pana Kopfrkingla, jenž si po celou dobu uchoval snad jen své abstinenství, ve fašistu nejhrubšího zrna."

30.06.2023 4 z 5

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Rob Wilkins

Výborně sepsané, a víc prozradím, až si dootřu uplakané oči. :)

"Je mi teď trochu trapné, že lidé začínají číst Zeměplochu od Barvy kouzel a Lehkého fantastična, které osobně nepovažuji za nejlepší knihy do začátku. Říkám to jako jejich autor, lidi. Nezačínejte se Zeměplochou na začátku."

Tak jsem tu s nejnovějšími postřehy ke knize.
Brečím po každé, když na knihu pomyslím. Brečím po každé, když vidím Terryho obličej na obálce.
Brečím po každé, když si vzpomenu na to, jak Rob a Rhianna tu zprávu poslali do světa.

Za prvé bych chtěla rozhodně říct, že Terry měl asi tak o sto procent lepšího asistenta, než jakou byla Amanda pro Jilly. To jen tak k úvodu.. a co napsat k samotné knize?

Každý večer jsem si kouskovala pár stran, zajímavé momenty jsem si musela- pro případné navrácení k nim- ofotit, nepamatuju si všechno, no.. ale teď jsem to za dva dny dotáhla celé. A prožívala jsem asi milion emocí. Někdy jsem byla na Terryho naštvaná, jak se k někomu dokázal chovat.. Někdy jsem ho naprosto obdivovala. Taky jsem s ním soucítila a jeho emoce chápala. Moc jsem se u knihy nasmála. A moc jsem toho taky probrečela.
Dozvěděla jsem se mimo jiné i spoustu nového. Jak se rýsovaly jeho příběhy, jak žil, jak vyrůstal a jak pracoval. A taky jsem začala chápat, jak nad vším, ale opravdu nad vším, přemýšlel. To, jak si zapisoval, kolik slov denně napíše, to, kdy se kniha vydá, když objem slov navýší. Měl neuvěřitelný mozek a pro mě to byl na jednu stranu génius, na druhou ale taky trošku blázen. :)

Tuhle knihu a Terryho jsem si prostě zamilovala. A taky asi i Roba, že jí dokázal napsat.

Pro milovníky Terryho je tohle absolutní (přeškrtnuto) povinost přečíst. A povinost vlastnit.
Miluju to a doporučuju to.

A taky mě moc mrzí, že už nebudeme číst jeho další knihy. Je to velká škoda. Velká škoda Velkého člověka.

A Želva se zastavila..

31.05.2023 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

A je to tu, moje první Kingovka! A vybrala jsem sakra dobře! :) i přes to, že mám plnou polici knih od pana Kinga, a k prvnímu čtení jsem vybrala úplně jinou, tak jsem zvolila tuto. A to po skouknutí "Doktora spánka", kterej mě filmově naprosto uchvátil. Hned jsem teda objednala obě knihy, a hned se do toho dala. :)

Asi ani nejde tolik o to, že bych se u knihy bála, i když ve výjimečných chvilkách trošku taky, ale o to, jak je to psáno. Po první třetině knihy jsem si stáhla i filmové zpracování, které bylo na tři části, a musím říct, že bych z něj rozhodně nechápala, proč a jak se někteří jedinci chovali. V tomhle byla kniha naprosto výborná, jelikož vidíme charaktery postav a dokonce nahlédneme i do jejich minulosti a to vše tak poutavě napsané! Do toho ta neustále napjatá atmosféra, to očekávání.. neuvěřitelný. A kroket už rozhodně nikdy hrát nebudu.

Díky moc za tuhle knihu, už se moc těším na Doktora spánka!

(A mimochodem, proč v knize říkají Dennymu Doktore, a přitom ve filmu mu říkali jinak? Nevíte?)

31.03.2023 5 z 5

Myslím, že vše už bylo řečeno.

Já jen dodám, že mně kniha dnes dorazila, jen tak jsem nakoukla, a prostě jsem to hned přelouskla. A s radostí mohu oznámit, že je to naprosto dokonalé dílo, básně-nebásně, živí-neživí, krása-nekrása..

Je to prostě krásný, tak nějak svým způsobem. :)

20.02.2023 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

5* jsem dala za knihu a stejný počet bych dala i za audioknihu, namluvenou Danou Černou. Příjemný poslech. :)

17.01.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA
krásně namluvená v příběhu, který Vám asi utkví v paměti stejně jako nepřítel koriandr..

Je pravdou, že jsem se chvilkama ztrácela v myšlenkách, ale i tak to byl silný poslechový zážitek..

Nemám asi ke knize co napsat, co vytknout.. maximálně to, že pro dané téma byla moc krátká, na vychutnávání si tak krásných myšlenek a vzpomínek.

"Žili jsme neobyčejně obyčejný život. Chybíš mi.. moc mi chybíš."

26.10.2022 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Já osobně o sobě vím, že mám celkem problém knihy rozdělovat do určitých žánrů, třeba čtu a čtu a nějak nad tím nepřemýšlím, většinou mi to je asi fuk. Ale až po dočtení mi dojde, co že to vlastně bylo. A pak jsou knihy, které na sobě to označení mají přimo napsané a já jásám! Nemusím nad tím přemýšlet a prostě se vrhám na to, na co se zrovna cítím, paráda!

No jo, jenže to Vám nesmí lhát. Měla jsem chuť na horor. A pak jsem překvapená, že čtu něco jako krimi thriller.

No ale mimo tohle "podvádění" musím říct, že se to četlo vlastně dobře a samo, stránky utíkaly, ani nevim jak rychle.. Mizející turisté někde v hloubi Ashloughského lesa.. zajímavé téma.

Z postav jsem si celkem oblíbila chudáka chytrou Annu. Todd byl asi jen taková vsuvka? A parta hledající Eileen, která se sama v lese ztratí. Moc zajímavé. Je tu jakýsi netvor (každý jsme si na to udělali asi vlastní obrázek?), který ztracené turisty vraždí.

Nepřeskakovala jsem kapitoly z policejní stanice, Carla byla vlastně ok. A kapitoly příjemně krátké.

Četlo se mi dobře, prozření se mi líbilo a vysvětlení situace též, konec jsem čekala trošku jiný a vraha jsem neodhalila. :D

Ale se čtením jsem spoko. Až na tu spoustu morbidity. To nemusím! Bylo to nechutné (jen na pár místech!). A proto musí stačit 4*.

15.10.2022 4 z 5

Knihkupectví u jezera Knihkupectví u jezera Jenny Colgan

Tahle díla mě prostě baví. Autorka si Vás prostě umí získat. :)

Mě si získala hlavně tím, kam své hrdiny vždycky "usadí". Tady třeba krásné prostředí, které snad jednou budu moci poznat. Skotsko. S knihama, pojízdným autobusem plným knih, obrovskou knihovnou plnou vzácných kousků, sympatickými postavami (až na Jaze, hajzlik jeden!), a spoustou dobrodružství- ať už se jedná o nezvladatelné děti, nebo zákazníky, kteří vlastně nic kupovat nechtějí.
Každopádně, konec nám vše vysvětlí a vykouzlí milý úsměv na tváři. Miluju to. :)

Moc se těším na další knihu autorky.

04.06.2022 5 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Jde vidět, že měl pan Pratchett fantazie na rozdávání, co se konce knihy týká. :) na něco takového jsem neměla fantazii ani já, a tak jsem měla problém si to všechno i představit. :D

Každopádně musim říct, ze zase super díl. Eskarina byla tvrdohlavá dost na to, aby dostala co chce a mně se to líbilo. Nejvíc se mi tady líbil ale knihovník a popis knihovny a knih, jak se ctou a co způsobujou. A taky už konečně vím, co ještě si lze představit pod pojmem "nekromancie", doufám, že na tohle zjištění nikdy nezapomenu.

No a poslední, co bych ráda dodala je "Ook!"

25.01.2022 5 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Takovou čistou lásku jsem jinde neviděla.. z jedné strany krása, z druhé možná "špinavost?"

Malá Wavy rozhodně nemá lehký život. Otec jí nevidí, matka je věčně vyfetovaná a dává jí do hlavy rozumy typu "vše je nečisté, ty jsi špinavá, Liamovi se nedá věřit, s nikým nemluv, nic ti nepatří.." a všechny tyto rozumy v ní narůstají, opravdu jim věří, a tak jediný, s kým může mluvit, je její malý bráška Donal. Jednoho dne se ocitne u nehody, a její život nabírá nový směr. Poznává Kellena a hluboce touží po tom, aby ji miloval a patřil ji. A ona jemu. Wavy roste, vztah zůstává neměnný..

Když se Kellen dostává na deset let do vězení, láska přetrvává. A to, co všechno Wavy mezitím, i potom zvládne, je prostě neuvěřitelné.

Toto je vyjímečná kniha, která mě neustále držela v napětí, v očekávání. Hltala jsem stránku za stránkou a fakt mě to chytlo.

Rozhodně mohu doporučit. :)

25.04.2020 5 z 5

Eliza a její nestvůry Eliza a její nestvůry Francesca Zappia

Druhá kniha autorky, ale přečtena před prvotinou.

Ke knize.. Byla kouzelná. Asi je spíše pro náctileté, ale to u mně nehraje roli. Samá chvála na ní, a tak jsem se na ní vrhla.. a dobře jsem udělala. Asi jsem potřebovala takovou sladkou romanťarnu. :)

Knihu vypráví Eliza, zroditelka webového komiksu, který čte spousta lidí. Eliza je utajenou autorkou, je samotářská a nejradši je ve svém pokoji, píše si s online kamarády a pracuje na svém milovaném komiksu. Rodiče ji nerozuměj, vlastně se ani nezajímají o to, na čem Eliza pracuje a jak je na tom.. Do školy se náhodou dostane Wallace, kterého má Eliza provést a vše mu ukázat. Oba nejsou moc společenský, ale nějakým způsobem si rozuměj. Zároveň si začnou odhalovat mnohá tajemství, až na to nejdůležitější. :)

Je to krásné, romantické a hned mě to vtáhlo a pustilo až na konci. Opět jsem mile překvapena, asi mám ráda knihy o samotářských lidech, protože to je pak jako když čtu o sobě, a to se mi líbí. Dávám velký like. :) a INTROVERTŮM ZDAR! :)

04.04.2020 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Tahle milá, malá knížečka se mi moc zamlouvala. Letos jsem se totiž stala "zahradníkem", a tohle bylo maximálně vhodné k mému prozatimnímu nadšení.. :D

Je zde vtipně popsaný každý náročný měsíc zahrádkářův, jeho strasti i slasti, a vlastně bych to ani od tohoto autora nečekala (pardon), ale se čtením jsem opravdu spokojena.

Hlína za nehty o tom může vypovídat své. :)

14.05.2024 5 z 5

Eva tropí hlouposti Eva tropí hlouposti Fan Vavřincová (p)

Já naprosto miluju naše staré, černobílé filmy, které jsou plné toho neurážejícího a přitom chytrého humoru, to se v této době už bohužel nenosí. Strašně bych tuhle dobu chtěla zažít!

Film jsem viděla asi nejvíckrát, z těch všech, paní Gollovou společně s Věrou Ferbasovou naprosto miluju a tenhle film mě vždy rozveselí.

Kniha je tedy naprosto totožná, až na pár menších změn, ale to ničemu nevadilo, všechny scénky a situace jakoby probíhaly přímo přede mnou.

Nádherná doba, výborný a nenucený humor, skvělé čtení.

13.01.2024 4 z 5

Frankenstein aneb novodobý Prométheus Frankenstein aneb novodobý Prométheus Mary Wollstonecraft Shelley

Pět hvězdiček Frankensteina nemine! I když nevím, jestli nejsou spíš pro to monstrum, které stvořil.

Konečně přišla ta chvíle, kdy jsem zjistila, že Frankenstein není monstrum, ale jeho stvořitel.. ano.. z toho můžete usoudit, že jsem nikdy neviděla film, a já rozhodně mohu říct, že teď po dočtení si ho klidně a ráda pustím.

Podle mně se nejedná o horor (i když v té době, kdy byl napsán asi mohl být) ale o pořádné psychologické drama, román. Na knize je hodně taky znát, že je psána ženskou rukou (popisy míst, pocitů a emocí) ale to rozhodně ničemu nevadí. Však jsem si to užila i tak! (Teď mě tak napadá, kdyby to samé napsal muž, možná by to i víc horor byl?!)

Každopádně to bylo velké wow.
Takové přísloví "pýcha předchází pád" by tomu rozhodně odpovídalo. Člověk, který si myslí, že je Bůh a může stvořit takové "monstrum" by za svůj čin rozhodně měl pykat. Ale když už to monstrum je.. měl by se o něj alespoň postarat. Tak jako otec o svého syna! Monstra mi bylo chvilkama opravdu líto..(no snad nejsem jediná?!)

Kniha se mi opravdu líbila, a myslim, že na tento příběh jen tak nezapomenu.
Těším se na film!

08.12.2023 5 z 5

Audioknize dávám samozřejmě stejný počet hvězdiček. :) na poslech super, Jan Vondráček to namluvil moc hezky!

30.06.2023 5 z 5

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Tak tento projekt se Danovi vážně povedl! :) povídky obvykle nejsou nic pro mě, ale když je to pro dobrou věc, tak co by ne? :)

8/13 povídek považuji za velmi dobré. A to je asi úspěch. :) u těch jsem něco pociťovala, chápala a čekala jsem na zakončení. Ale ten zbytek byl.. no asi nic moc. :) ale přečetla jsem a jsem vážně šťastná. :)

Jen tak dál, Dane!

27.10.2022 4 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Právě dočten další díl ze série, přemýšlela jsem nad 3* a nakonec zvolila čtyři (protože to prostě mám ráda!) a i jsem se udivila, jakto, že u předchozího dílu jsem hodnotila stejně (přitom se mi určitě líbil mnohem víc) ale tak to prostě mám.

Robert Langdon se zase objeví tam, kde je ho potřeba. A zase řeší další záhady a tajemství. Zase je tu další žena! (Asi to není ta samá, z předchozího dílu).
Po pravdě musím uznat, že je až neuvěřitelné, že celá tato kniha, těch 460 stran, se odehrává během 12 hodin. To je mazec. A znalosti pana Browna, taky neuvěřitelné. Co ten člověk musí všechno do podrobna znát a zjistit? Z toho jsem v naprostém šoku!

Ale taky musím uznat, že tento díl byl slabší, než ty předchozí. Nějak mě nebavilo bádání nad únoscovou minulostí (i když jasný, bez toho by ten příběh nebyl ucelený) a takový ty kecy kolem a kolem. :D

Ale jinak, naprosto super! :)

25.10.2022 4 z 5