Jochen77 Jochen77 komentáře u knih

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Exkluzivní záležitost, za posledních třicet jsem to četl snad 5x. Ten humor, ta tupost poručíka Goodbodyho, to prostředí, prostě nádhera. Jen on sám porazil Rommela v Africe a Kesselringa v Itálii a zajal samotného Skorzenyho. Vážně hlína, hlášky jeho mužů o něm jsou neskutečný. Jako velkej klobouček, jednou se k tomu zase vrátím.

24.08.2023

Ďábelská garda 3: Válka bez pravidel Ďábelská garda 3: Válka bez pravidel George Robert Elford

Trojka už je absolutně o ničem. První super, druhý už je jak Nemocnice na kraji města po dvaceti letech a tohle novácka Ulice. Opět a znovu, Němci byli besser soldaten, za války nikdo nic špatného nespáchal a v knížce každý vystupuje jak James Bond. Už jsem jen čekal kdy tam skutečně někdo vytáhne bondcar ve světle těch všech technických zlepšováčků, které tam všichni tihle kameraden používali. Sci fi a nůďo.

22.08.2023 1 z 5

Černí lovci Černí lovci Christian Ingrao

Tady velký pozor, nejde o klasickou biografii této jednotky. Autor si dost pohrává s psychologií, sociologií a co je hlavní, veškeré boje a taktiku těchto oddílů konfrontuje s myslivostí. Naháňka, šoulačka a další termíny jsou používány při vypalování vesnic v Bělorusku nebo vraždění během Varšavského povstání. Dost zvláštní publikace, vkládal jsem do ní větší naděje. Tohle bylo dost slabé.

21.08.2023 1 z 5

Granátníci Granátníci Kurt Meyer

Jako asi dobrý, mno...v tomto ranku a obzvlášť s Němci mám vcelku problém. Mám za sebou Otíka Skorzenovic, Witziga, Degrelleho, Guderiana a další. Prostě byli nej vojáci, o lágrech nikdo nevěděl, akci T4 taky nikdo neznal, a Rusové vyhráli jen a díky velikosti vojsk. Celkem v pohodě se to četlo, takže asi rekomenduju.

21.08.2023 3 z 5

Generace nekompromisních: Vedoucí pracovníci Hlavního říšského bezpečnostního úřadu Generace nekompromisních: Vedoucí pracovníci Hlavního říšského bezpečnostního úřadu Michael Wildt

Velmi náročné čtení. Typická vědecká práce s mnoha odkazy a poznámkami pod čarou. Mravenčí práce s perfektním archivním zkoumáním, bohužel na úkor čtivosti. Každý aspekt RSHA je velmi dobře rozepsán a zhodnocen, knížka je zajímavější až v druhé části tzn. od začátku války. Ovšem musíte se prokousat víc jak 400 stranami hutného textu a to vás dalších víc jak 400 ještě čeká. Velké množství nových faktů z hlediska nasazení skupin zvláštního určení. Doporučuji, ale pouze pro nadšence!

17.08.2023 4 z 5

Ani pták nezazpíval Ani pták nezazpíval Farley Mowat

Absolutní strop z memoárového ražení o WW2. Zpočátku jede kniha na takové poklidné vlnce a vtípky z ní pomalu dělají Jak jsem vyhrál válku od Ryana. Ovšem dál to je už úplně jiné gusto, všude se vkrádá smrt, utrpení a Červ strahu. Farley postupně přichází o přátele, naděje a jeho prvotní vojenské nadšení, je neustále v první linii. Opravdu smekám a všem doporučuji.

17.07.2023 5 z 5

Sharpovi střelci Sharpovi střelci Bernard Cornwell

Zatím asi nejlepší Sharpík. Popis zimní přírody, nevraživost vojáků vůči Dickovi a celkem dost historických reminiscencí o Španělsku. Ozaj chutné!

17.07.2023 5 z 5

Konec pánů Benešovska Konec pánů Benešovska Pavel Kmoch

Byl jsem spokojen. Kmoch velmi dobře a čtivě píše. Ocenil jsem závěrečnou bojovou cestu Zbraní SS do povstalecké Prahy, vše velmi dobře zdokumentováno a popsáno.

27.06.2023 4 z 5

Sharpův Trafalgar Sharpův Trafalgar Bernard Cornwell

Možná o hvězdu horší než předchozí, zřejmě kvůli utajenému milostnému románku, ale i tak dobré. Musím pochválit autora a obzvlášť překladatele za informace z námořního řemesla. Tolik nových slov a tvarů, které jsem se přiučil viz. takeláž, čnělka, brahmovka, závětrnice nebo abordáž. Popis bitvy u Trafalgaru vynikající. Už se těším na další, pomalu zkupuji celou sérii.

13.06.2023 4 z 5

Sharpova pevnost Sharpova pevnost Bernard Cornwell

Sharp je prostě borec. Miluji tuhle sérii, vždy je to napínavé a strhující a hlavně milý a lidský Sharpie vždy vyhraje.

19.05.2023 5 z 5

Sharpův triumf Sharpův triumf Bernard Cornwell

Super série, kniha přečtená asi za čtyři dny. Okamžitě jsem dokoupil dalších šest dílů, bohužel ostatní nejsou k sehnání. Sharpie je sympaťák a popis bojů je vynikající. Zpočátku čtenáře bude mást spousty indických pojmů a jmen, ovšem posléze to má opravdu grády. Doporučuji, velmi.

16.05.2023 5 z 5

Útěk ze Sobiboru: Unikátní svědectví vězňů, kteří uprchli z tábora smrti Útěk ze Sobiboru: Unikátní svědectví vězňů, kteří uprchli z tábora smrti kolektiv autorů

Velmi silné. Výpovědi těch, kteří prošli vyhlazovacím táborem v Sobiboru. Těch, kteří přišli o své blízké a těch, kteří poté nacházeli jejich osobní věci a šaty. Prostě strašné. SS manné pro své vlastní potěšení přinutili syna, aby na nejbližším stromě, pro jejich potěšení a zábavu, oběsil vlastního otce. Každý z přeživších vzpomíná na ukrajinské stráže, které označovali za lidské bestie, a dokonce i Ukrajinky, které se rovněž podíleli na masovém vyvražďování. Nedoporučuji pro čtenáře se slabým žaludkem.

09.05.2023 4 z 5

Rozhovory s katem Rozhovory s katem Kazimierz Moczarski

Naprosto bravurní kousek. Velmi dobře napsáno a vynikající vhled do mysli architekta zničení varšavského gheta. Ironií osudu bylo, že na jedné cele byl generál Zbraní SS a s ním polský vlastenec.

25.04.2023 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Hodně vysoká laťka, životní dílo a zřejmě nejpropracovanější biografie o Janu Žižkovi v českých zemích. Spousta zajímavých informací a souvislostí. Vyvážené s důrazem na vynikající stylistiku a s používáním perfektní Češtiny.

21.04.2023 5 z 5

Zápisky odstřelovače Zápisky odstřelovače Vasilij Grigorjevič Zajcev

Neočekával jsem mnoho, obzvlášť poté, co se v předmluvě hovořilo o komunistické propagandě a účelovosti. Vůbec to nebylo tak hrozné, prostě ta nenávist sovětů proti Němcům byla tak obrovská, že se různým těm mnoha provoláním a slibům dalo celkem v pohodě uvěřit. Kniha je napsaná dobře, odsýpá a je zde mnoho bojových zážitků. Líbila a doporučuji.

07.02.2023 4 z 5

Monte Cassino Monte Cassino Sven Hassel (p)

Prostě Hassel, jednou jede v Pantheru, poté zase v Tigru. Panther vystřelí svým 88mm dělem ač měl vždy i v nových verzích pouze 75mm. Na Pantheru vedle děla byl i plamenoment a mnoho a spousty daších nonsensů. V jednom díle jsem dokonce četl, že při útoku na Moskvu Němci používali panzerfausty a Stg44. Ale jo, čte se to dobře, ovšem musíte se na to dost povznést. Vzhledem k tomu, že autor byl spolupracovník dánského Gestapa a nikdy na frontě nebyl je to, bohužel, jen a pouze vymyšlená próza s memoáry to nemá nic společného.

16.01.2023 3 z 5

Rozum proti víře: Velká turecká válka 1683–1699 Rozum proti víře: Velká turecká válka 1683–1699 Luboš Taraba

Další klasická kniha od Taraby. Ta Zatracená skála byla sice lepší, ale i zde se dozvíte mnoho poučného i když dějství se pořád opakuje. Každý rok po dobytí Budy se někde schází křesťanské vojsko, na každého se čeká, císař nemá peníze, papež je lakomý a císařští a spojenci jsou většinou vojenský lepší než Osmané a Tataři s Tökölym. Autor malinko nadržuje těm našim, ovšem věčné vzpoury janičářů a neschopnost divanu jim v tomto dost pomáhali.

12.01.2023 3 z 5

Věrnost je mou ctí Věrnost je mou ctí Gordon Williamson

Klasický Williamson, vždy a všude glorifikující členy SS a válečné zločiny a službu v KT upozaďující. Jeho knihy mají vynikající fotografické přílohy, vždy se dozvíme, kdo a v jakém množství z dané divize obdržel různá vyznamenání. Boje příslušníků SS byly vždy houževnaté, tvrdé a jen výjimečně museli ustoupit. Holt ostrovan, který nikdy nezažil okupaci a válku a Němce vidí jen v růžových brýlích.

05.01.2023 3 z 5

Tažení v Rusku 1941-1945 Tažení v Rusku 1941-1945 Léon Degrelle

Knihu jsem přečetl celkem dvakrát v rozmezí několika let. Faktem je, že se ke mně dostala někdy po vojně, takže jsem jí vcelku hltal. Popis bojů a hrdinství vojáků Osy tu nezná mezí. Z každé stránky čiší rasismus namířený proti všemu slovanskému a východnímu, příslušníci Rudé armády dostávají všemožné přídomky a jsou častováni jako kalmycká zvířata apod. Zážitky z bojových střetnutí jsou ovšem velmi dobře zobrazeny a jsou velmi čtivé. Faktem ovšem zůstává to, že Degrelle byl vlastizrádce za což posléze zaplatil vlastním manželstvím, kdy se mu manželka spustila s gastarbajtrem a odboj zavraždil i jeho bratra. Pro úplnost bych dodal, že Degrelle byl nositelem Rytířského kříže s dubovými ratolestmi nikoliv toho, které tu popisuje Wikingg.

03.01.2023 4 z 5

Suché a vlhké Suché a vlhké Jonathan Littell

Nebavilo, nudné, nezáživné, plus pro normálního člověka nepochopitelné Freudovské analýzy. Na druhou stranu bych Degrelleho vzpomínky plně doporučil, můžeme se zabývat věrohodností onoho díla, ale čte se to pěkně.

03.01.2023 1 z 5