Jak jsem vyhrál válku

Nesmrtelný válečný román z roku 1963, v němž válku bere vážně snad jen jeho hlavní protagonista, poručík britské spojenecké armády Ernest Goodbody, si od svého prvního českého vydání získal řadu příznivců i u nás a stal se knihou, kterou lze bez váhání označit za kultovní. Ač svérázný důstojník zůstává na stránkách příběhu naivně přesvědčen o bezpodmínečné oddanosti své jednotky, je stále více zřejmější, že zásady vojenské taktiky se tu spíše než v boji za Krále a Vlast uplatňují při zápolení o zdroje alkoholického či erotického uspokojení. Donkichotský Goodbody se během několikaleté anabáze snaží vrátit válce její důstojnost, ale čtenář záhy pochopí, že jde o absurdní počínání - válka je beznadějně směšnou záležitostí a smích je také to jediné, čím ji lze porazit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23317/jak-jsem-vyhral-valku-23317.jpg 4.31075
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Knižní klub

How I Won the War, 1963

Kniha Jak jsem vyhrál válku

tami1

Poručík Ernest Goodbody je ukázkovým blbcen s pověřením. Tento "kazišuk" svou natvrdlostí dohání všechny k šílenství.
Na to jak je knížka útlá, se mi asi od poloviny začala solidně zajídat. Připadá mi, že autor moc tlačil na pilu a chtěl být za každou cenu vtipný.

Block

Na této knize jsem si ověřil, jak jsem se hluboce mýlil v humoru a v lidech.
Nikdy bych nevěřil, kolika českým knihofilům tento styl humoru nic neříká. Ještě tak sucharům Američanům a jejich prvoplánovemu humoru, ale Češi...?
Ale koneckonců ani Švejk není oblíben všemi.
Důležité je, že je mnoho nás, kteří takovéto knihy "žereme" a je nám líto, že je jich tak málo ...

Disease

Jak píšou ostatní, je to poněkud monotonní, takže už se nebavím tak, jako kdysi. Nicméně díky epizodovitosti je to paradní čtení do tramvaje na cestu do/z práce.

A ilustrace v prvním vydání jsou geniální.

Barbara182

Goodbody je hrdina, který do puntíku splňuje heslo, že iniciativní blb je horší než třídní nepřítel :-) Situace, které doháněl svojí přehnanou snahou a ne příliš bystrou myslí k absurditě, byly sice vtipné, ale celkově mě to zhruba po třetině knihy přestalo bavit a knihu jsem nedočetla, prostě mi tak úplně nesedl styl, jakým je to psané, a upřímně řečeno Goodbody mě místy dost rozčiloval :-)

vendy246

Pěkně napsaná dovolenková kniha o tom, že věci nejsou, jak by měly být, tím méně ve válce. Goodbody se snaží, ale nadřízení si jedou svoje kšefty a podřízení jsou na bojišti jen z donucení. Všechny bez rozdílu spojuje touha po alkoholu a ženách. A kdyby to nebylo k smíchu, bylo by to spíš k pláči.

radimch

Po Hellerově Hlavě 22 další naprosto skvělá kniha.

katerina5544

Vynikající! Měla jsem trošku strach,aby to nedopadlo jak s Vejce a já a Tři muži ve člunu-kultovní "humorné" knihy,které jsem musela odložit,protože to byla neskutečná nuda. Goodbody mě ale dostal. Ty absurdní situace byly povedené a tuto knihu si ještě několikrát přečtu. Jsem naprosto spokojená :-D

TwoFace

“Kri-ket,” opakovala sexuálně vyspělá lisovačka oleje v blankytných šatech. “Co je to prosím kri-ket?”

Pecka. Kniha má sice pár slabších míst, o to lepší jsou pak ty ostatní. Kriket a Bitva o flašku jsou top!