Jitule Š. Jitule Š. komentáře u knih

Hořká vůně mandlí Hořká vůně mandlí Arnošt Lustig

Není tak dobrá jako Modlitba pro Kateřinu H.

17.05.2011 4 z 5

Originální, poučné, napínavé a skvěle napsané. Ze všech "židovských autorů a jejich povinně čtených knížek" bezkonkurenčně nejlepší. Předčila i Spalovače mrtvol. Tohle téma nemusím a původně se mi do Modlitby nechtělo. Ale pak jsem jen a jen zírala. Výborná knížka. To, co je v různých Literaturách do kapsy apod., je v podstatě až závěr - předtím je strhující líčení toho, jak cestovali vlakem a jak se k nim chovali Němci. Paráda - myslím literárně:-))

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Lepší než Spalovač

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Mělo to nevyvážené tempo, proto ubírám jednu hvězdičku z pěti. Začátek byl zdlouhavý, něco tam bylo zbytečné. S první vraždou si ještě pohrál a napsal to moc krásně. Ale pak to vzal nějak hopem. Jako by chtěl, aby se čtenář vyděsil u první vraždy a pak mu to už bylo jedno, protože čtenář byl vyděšený:-)) Ke konci to vzal úplně zkrátka. Poslední stránky bych natáhla, zato začáteční bych proškrtala. Ale jinak: doporučuji!

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Tohle se tady doporučuje ke čtení, nebo k vytírání prd...? Nakoukla jsem do toho v prodejně. Díky bohu, že jsem za to neutratila ani korunu. Bylo mi trapně za autorku. Ale když se to líbí a je po tom poptávka? Proti gustu.... Stejně tak mě neuchvátil Harry Potter. Asi už jsem stará, to bude tím

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

Tohle byla moje první Viewegovka. Teď bych si nejradši nafackovala, protože u mě už šanci nedostane. Můžete si básnit o Báječných letech, ale já už podobné utrpení absolvovat nehodlám. To ani nebyla knížka. Měla jsme pocit, že ho tlačil nakladatel a on si ráno sedl ke stolu, aby napsal předepsaný počet slov, aniž by se podíval, co napsal předtím. Je to ubohost a V. mě zklamal!

Bestiář Bestiář Barbara Nesvadbová

Příběh tu je, ale mně to nudilo. A dost

Řízkaři Řízkaři Barbara Nesvadbová

To není ani knížka! To je slint! Marcipa: Myslím, že i slohovka patnáctky by dopadla líp než tohle:-))) Ta patnáctka by se aspoň snažila být v něčem originální a neotřelá. Tady nejsou nápady, styl, nic. Byla jsem znechucená.

17.05.2011 odpad!

Petr Bezruč Petr Bezruč František Buriánek

Skvělá knížka. Buriánek vůbec píše dobře. I když psal v dobách komunismu:-))) Nám po revoluci ve škole říkali, že dneska už Buriánek nefrčí, ale že stejně neznají nikoho, kdo by psal líp než on. Měli pravdu. Četla jsem všechny jeho monografie a nedám na něj dopustit. O Bezručovi psal dobře ještě Oldřich Králík - ačkoliv ten se snažil z něj udělat senzaci za každou cenu

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Překvapivě se mi to líbilo. Četla jsem to povinně, vím moc dobře, kdy a proč to napsal a nejsem pitomá, abych nepoznala, co se tam líbilo komunistům. Ale i tak:-))) Věřím mu to a nepovažuji to za vůbec tendenční knížku. Možná to lehce přeháněl a hrál na city, ale sám byl nemocný, věděl, že umře, tak proč by to nemohl myslet vážně?! Já vím, že si z toho lidi dělají srandu a citují třeba: Antoníte, topiči atd., ale mně se to fakt líbilo:-))) Nejvíc příběhy žen. Hlavně ta o dívce, co musela na potrat. Nechci vypadat jako komunista, ale třeba od Jiráska mám ráda báseň U rakve dělníkovi - taky pak byla oblíbená:-)))

Píseň o Viktorce Píseň o Viktorce Jaroslav Seifert

Lepší než "Maminka". A to myslím vážně. Divím se, že za ni dostal NC, ale vzhledem k tomu, že to bylo po dvaceti letech od napsání, tak asi hledali tak dlouho, až narazili na něco, co je univerzální po celém světě. Kdyby NC dávali Češi, možná by ji udělili právě za Viktorku. Je originální, verše jsou skvělé a může ji číst i ten, kdo nezná Babičku:-))) Připadá mi to víc procítěné a opravdovější než "Maminka". Tohle chytne a nepustí. A je úplně jedno, kdy a proč to napsal. Řeším jen knížku a ta je skvělá. Dokonce mě i dojala a to je co říct. Doporučuji!!!!

Severské balady Severské balady neznámý - neuveden

Docela dobré. Víc než pochmurné balady a zpěvy mám radši žertovné popěvky atd. Mé oblíbené - Zpěvy sladké Francie. Koketérie, erotika, rytmus.

17.05.2011

Mahábhárata – největší duchovní epos všech dob Mahábhárata – největší duchovní epos všech dob Krishna Dharma

Tohle je další "povinná četba". Ale líbí se mi víc než české legendy. Je to takové barvitější, je tam víc děje a pro čtenáře je to snesitelnější než popisování mučednické smrti všech těch Ludmil a Václavů:-))) Indové mají zajímavé příběhy

Legenda o svaté Kateřině Legenda o svaté Kateřině neznámý - neuveden

To je těžká palba:-))) Čte se to povinně ve školách, ale já si myslím, že vzdělaný člověk by měl znát stručně obsah a to bohatě stačí! Já to četla ve škole a náš učitel se rozplýval nad popisem jejího mučení - ta symbolika barev (mlask), to bílé tělo (slinty - slinty), ten kontrast s červenou krví (mlask). Tám nám to znechutil ještě než jsme se pustili do čtení. Archaický jazyk a legenda:-))) Už nikdy víc:-)))

Bible Bible neznámý - neuveden

Četla jsem ji. Ekumenické vydání, Kralickou, Bibli pro děti atd. Nic mi to neříká, sorry. Není to knížka, kterou bych si vzala na dovolenou a četla si ji u vody. Tak se ani hodnotit nedá. Radši mám traktáty:-))) Jan Hus kritizoval, ale vysvětlil proč a sám přišel s nějakým jiným řešením. Četla jsem i filozofické knížky ateistů. Pokud argumentují, fajn. Nemám ale ráda dogma a to, když mi někdo říká, že to musí být tak a tak. V náboženství (potažmo filozofii) mám radši exotičtější směry - příběhy připomínají pohádky:-))) Příběh o Budhovi se mi líbí víc než příběh o Ježíšovi. Ale tvrdím, že biblické příběhy by měl znát každý! Ale Bibli proto číst nemusí - je mi jasné, že to je síla:-))

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Skvělá knížka, skvělý styl. Je to napsáno moc hezky, děj jsem ani nevnímala. Čte se to samo. Salivarová knížku napsala tak, jak by její muž nedokázal:-)))

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Zezačátku o ničem, byla jsem jen zvědavá na doporučení kamarádky. Pak mě to vtáhlo do děje - když plánovali, že se setkají. Pak už to bylo víc než jen e-maily, protože se skutečně potkali, ačkoliv on nevěděl, kdo ona je. Pak se tam zapletly další postavy - její kamarádka, manžel, děti - postupně se odkrývala jejich tajemství, jejich život a to už jsem se nedokázala odtrhnout. Prý vyšlo pokračování??? Musím ho mít:-))) Nádherná knížka!

17.05.2011

Labyrintem smrti Labyrintem smrti Ariana Franklin (p)

Lepší než Vykladačka smrti. Oblíbila jsem si hlavní hrdinku

17.05.2011 5 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

Líbila se mi. Měla jsem chuť na něco delšího a historického a byla to dobrá volba. Není to horor, ani to není třeskutě napínavé, ale rozhodně zajímavé. Druhý díl (navazující) je ještě lepší

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Fakt trapné!!! Navíc hrdinka vykecá už v průběhu knížky, SPOILER že se vrátí do rodného města, takže se na konci nečeká žádné překvapení. Je to ztráta času!!! Předtím jsem četla Alchymistu a ten je stokrát lepší. Ale s autorem jsem už skončila, další šanci nedostane

26.04.2011