Mahábhárata – největší duchovní epos všech dob

Mahábhárata – největší duchovní epos všech dob

Na dvoře slepého krále Dhritaráštry je vychováváno pět synů krále Pándu. Dhritaráštra je jejich strýcem a dostává se jim na jeho dvoře stejného vychování jako jeho synům, jichž je plné sto a kteří se podle svého předka Kuru jmenují Kurovci. Obojí jako potomci Bhárata, syna Šakuntály a Dušjanta, se jmenují Bháratovci. Kuruovci nenávidí Panduovce, zvláště když jeden z Panduovců je určen od Dhritaráštry za nástupce na trůn královský. Hrdinné činy Panduovců vzbudí žárlivost Kuruovců, ba i samého krále, a Kuruovci osnují proti Panduovcům úklady. Ti uniknou hrozícímu nebezpečí do lesů. Tam žijí, svádějí boje s obra a pak založí velikou říši. Na jejich moc žárlí opět Kuruovci. Pozvou je k sobě, ale tam stihne Panduovce neštěstí. Nejstarší z nich se dá do hry v kostky, ve hře prohrává polovici říše která jim vlastně přísluší. Panduovci nyní musí všichni za to těžko pykat: dvanáct let mají žít v lese, třináct rok pak jako neznámí strávit mezi prostým lidem. Uplyne třináct let, ale Kuruovci nechtějí Panduovcům říši vydat. Z toho vznikne boj. Panduovci s pomocí bohatýra Krišn, jenž je vlastně vtělením boha Višnu, zvítězí. V boji padnou všichni Kuruovci i všechno jejich vojsko; pouze tři z vojska zbudou. Ti přepadnou v noci vojsko Panduovců a porazí je. Panduovcům se však podaří uniknout smrti. Vlády se ujme nejstarší z nich, Judhišthira, ale nevládne dlouho. Země je postižena nehodami, Dhritaráštra se oddá kajícnému životu v lesích, ale zahyne při lesním požáru, Krišna zemře, jeho město se propadne do moře. Panduovci se straní světa; rozhodnou se, že budou žít životem poustevníků v horách; odejdou do hor himalájských a tam kdesi zahynou. Mahábhárata (= velká báseň o Bharatovcích) je rozsáhlý staroindický epos o 100.000 verších asi z 5. století po Kristu. Líčí se tu boje dvou větví královského rodu Bharatovců a k tomuto ústřednímu ději je připojeno mnoho episod – bájí, pověstí a legend....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29355/mahabharata-nejvetsi-duchovni-epos-vsech-dob-29355.jpg 4.336
Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno:, Bhaktivedanta Book Trust‎

PriyaTv
05.08.2016

Tuto knihu považuji za jednu ze svých nejnáročnějších, ale i tak ji doporučuji. Jinak v reakci na předchozí komentář, kniha je k sehnání v Govindě. Přeji příjemné a povznášející čtení

yossarianxxii
07.05.2016

Tuto knihu marně hledám na pultech knihkupectví , internetu .. . Nemáte někdo na prodej nebo aspoň na půjčení ? Děkuji

Lessana
26.03.2016

Dejiny dávnych čias plné základných právd, s príchuťou exotického korenia pre tunajšieho čitateľa, v podobe literárneho textu, ktorý mnohokrát (ne)úmyselne znejasňuje a zahmlieva faktickú stránku príbehu.

Seraphin
22.07.2014

Četla jsem převyprávěnou, zkrácenou verzi a ztratila jsem se hned na začátku knihy, ale postupně jsem přivykla indickým jménům stejně jako třeba anglickým a ke konci už jsem neměla problémy určit kdo je kdo. Pro mě bylo největším překvapením, že to bylo docela čitelné.

Moňa69
30.05.2014

Něco jako jako Staré pověsti indické, po všech těch Libuších a Přemyslech Oráčích taková trochu exotická počítaná. Fascinující je stáří díla i příběh samotný, něco je zkrátka nadčasové.
Jen ta jména, ta jména... strana 3 a už jsem byla v lese ohledně vzájemných vztahů:)

Fanfanka
01.12.2013

Je to kniha ktoru treba čítať viac krát.Na jedno prečítanie sa nedá uplne pochopiť.Je nabytá pozitívnou energiou myslenia .Neuveritelný príbeh pri ktorom sa nikto nudiť nebude okoreňuju dávne mudra , ktoré su zrnkamy prapovodných právd a posudeni ťažkych životných situácí , čo je ešte dobro a čo zlo, a čo je ešte pravda a čo sa človeku zdá ako lož.
Skvelá kniha ku ktorej sa v buducnosti ešte určite vrátim.

eyciir
19.01.2012

"Mahábhárata aneb Velký boj" - tuto knihu jsem četl někdy v sedmé třídě základní školy a byla to právě ona, která mne přivedla k zájmu o staré legendy a později k hledání střípků duchovního poznání napříč světovými kulturami.
V této knize Vladimír Miltner převyprávěl Mahábháratu do fantasy příběhu, který pochopí i děti.
O mnoho let později jsem jsem si přečetl "velkou" Mahábháratu vydanou The Bhaktivedanta Book Trust se stejným nadšením jako její pohádkovou verzi. Jedná se o zcela nevšední dílo plné hlubokých myšlenek, které obstály napříč věky.

Jitule Š.
17.05.2011

Tohle je další "povinná četba". Ale líbí se mi víc než české legendy. Je to takové barvitější, je tam víc děje a pro čtenáře je to snesitelnější než popisování mučednické smrti všech těch Ludmil a Václavů:-))) Indové mají zajímavé příběhy

rado3105

Velmi zaujimave citanie, ale mnozstvo veci sa da pochopit az ked sa pochopia(odtajnia) dejiny. Prelozi sa tak ako ma nie tak ako to vychadza. Napriek tomu aka je kniha stara ponuka aktualne myslienky, moralne a ine problemy ktore postihuju cloveka aj dnes. Ukazuje ako sa ma clovek spravat.

mýty a legendy

neznámý