jirijanovotny jirijanovotny komentáře u knih

Útok titánů 2 Útok titánů 2 Hadžime Isajama

Autor nás nešetří a pere do nás jednu akci za druhou.
Druhý díl není jenom pokračování, je to výbuch dobrodružství, který vám nenechá ani na chvíli oddechnout.

17.02.2024 5 z 5

Útok titánů 1 Útok titánů 1 Hadžime Isajama

Kniha má všechno - akci, drama a občas i otázky typu: Proč obří titáni nemají raději jogurt?
Pro milovníky mangy je toto skoro povinnost.
Výhoda - je to dokončená série. Dokonce i komplet přeložená do češtiny (poslední díl vyšel CZ v roce 2023).

17.02.2024 5 z 5

Haiku: Cesta ze stresu Haiku: Cesta ze stresu Radkin Honzák

Báječné počtení, u kterého jsem se opravdu od srdce zasmál.
Ne jedna, ale hned dvě knihy v jednom! A to se vyplatí!

První část od Radkina Honzáka je psána stylem blogísku jako v roce 2005. Píše v podstatě o všem možném a při tom se drží nějakého směru a tématu. Alespoň přibližně, se 127 vtipnými odbočkami.

Druhá část, od Denisy Vostré, je méně vtipná, ale to jí nic neubírá na zajímavosti. A když ke konci knihy konečně přišla řada na haiku, tak jsem se řehtal jak kůň.

02.02.2024 5 z 5

V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první Gó Tanabe

Sláva! 3x hurá! Konečně je tu verze "kultovního díla", která se alespoň dá číst bez zívání nudou. I tak by to mohla být jen jedna kniha místo dvou.

Lovecraft je mrtvý, ať žije (oživený? přepracovaný? překreslený?) Lovecraft.

Jasně, je lehké kritizovat něco, co vzniklo před sto lety. Dnešní autoři budou taky za sto let trapní a nudní a bude je zapotřebí přepracovat do nějaké záživnější formy, aby byli schopni promlouvat ke čtenářům dané doby.

Kresba je nádherná, o tom žádná. Zážitek ale poněkud kazí to, že je to moc Lovecraft.

02.02.2024 3 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

Nekuř, jez méně, cvič a otužuj se! Přidá ti to k životu desetiletí, což může být dost na to, aby někdo přišel s lékem na nemoc stárnutí (MG2A).

Kniha je super, ale dá se docela dobře shrnout na pár řádků, jako jsem to právě udělal.

K tomu se dá ještě dodat - stárnutí není přirozené a není důvod, proč by tomu nemohlo jít zabránit. A žer drogy. Konkrétně NMN, resveratrol a metformin. Pokud jsi myš, tak ti to prodlouží život o 30 %.

29.01.2024 4 z 5

Dracula - skutečný deník Jonathana Harkera (komiks) Dracula - skutečný deník Jonathana Harkera (komiks) Bram Stoker

Temné, depresivní a možná i trochu děsivé. Tedy, bylo by to děsivé, kdybych příběh neznal a nečetl / neviděl už v několika adaptacích.

Ze začátku mě vyděsilo množství textu. Přeci jen, sáhl jsem po této verzi proto, že ji přečtu rychle a protože mám rád obrázky.
Ale byl to opravdu jen začátek. Pak bylo méně textu a více obrázků. Tak jak to mám rád.

Oproti klasickému Drákulovi to má jiný konec, ale to už tady nepovím

27.01.2024 4 z 5

Dracula (komiks) Dracula (komiks) Bram Stoker

Úchvatná kresba, strhující děj a rychlé přečtení na jeden zátah.
Přesně to, co mají čtenáři jako já tak rádi na komiksových adaptacích. A ano, jsme líní, že si čteme obrázky

Best koment ever je ten pode mnou: "Poslechnuto jako audio". Boha jeho, to mi nedělejte. Malém jsem se utopil v čaji
Komiks jako audio kniha... za tento koment zlatého bludišťáka a cenu za kravinu týdne!

27.01.2024 5 z 5

Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem Jason Fried

Volnonožci, hodně z toho není pro nás, ale i tak si tam najdeme spoustu kvalitního počtení.

Jednotlivé myšlenky jsou psané "neamericky". Na rozdíl od jiných podnikatelských a motivačních knih je každá podkapitola maximálně stručná a jde rovnou k věci. Autoři (a to je moc dobře) nevidí důvod věci rozmazávat na 20 stran, když se vejdou na dvě.

22.01.2024 5 z 5

Rick a Morty – První svazek Rick a Morty – První svazek Zac Gorman

Je to dobré, celkem dobré... ucházející. Vlastně ani nevím. Jsem rád, že to existuje a já mohl prožít další dobrodružství s Rickem a Mortym, ale žádná sláva to tedy není.

Přijde mi to jako americká předělávka filmu Taxi, Volvo z Číny, nebo pohádka z chatu GPT.

Prostě tomu něco podstatného chybí. Duše, řekl bych. Je to jen jakási kopie, jen imitace originálu, ale je to jakési neživé a tlačené na sílu.

20.01.2024 2 z 5

Jim Hawkins (obálka B) Jim Hawkins (obálka B) Sébastien Vastra

Ostrov pokladů je kultovní dílo, o tom žádná. Když jsem objevil možnost přečíst si ho rychleji a ještě zábavněji ve formě komiksu, tak jsem po této možnosti hned skočil.

Rozhodně není čeho litovat. Na necelých 200 nádherně ilustrovaných stránkách se ukrývá příběh, který nadchne mláďata i starce.
Vytknout mu téměř není co. Ale jen téměř, a proto si ode mě nezaslouží plných 5 hvězd.

Stačila jen zmínka na jedné straně a měl jsem chuť knihu prohodit oknem. Chápu, že je to fantasy kniha, ale dost to smrdí překrucováním historie a tlačením nesmyslů do nevinných dětských hlav. Ukázka zlých bělochů, kteří loví černochy v Africe doprdele lidi, oni je tam nelovili jak králíky. To dělali už celá staletí Afričané mezi sebou. Evropané pak ty "ulovené" začali na místních trzích kupovat. Tím samozřejmě nehájím obchod s otroky, jen aby bylo jasno. Co se snažím říct je, že tato představa, kterou nám servíruje Netshit (čti Netflix), výplach mozků zvaný "The Woman King", nebo právě tato kniha (naštěstí jen na jedné stránce) je naprosto zcestná.
Howgh!

19.01.2024 4 z 5

Krakatit: Na motivy románu Karla Čapka Krakatit: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

Vydařená kresba, která zvýrazňuje pochmurnou atmosféru celého díla. Dalšího Čapka už beru jen kresleného.

14.01.2024 4 z 5

Bílá nemoc (komiks) Bílá nemoc (komiks) Jan Štěpánek

Kresba krásně zdůrazňuje hrůzy nemocí a války.

Ale pozor, pokud takovýmto způsobem zpracujeme vše z povinné četby tak hrozí, že děti začnou číst.

08.01.2024 5 z 5

Cizinec Cizinec Jacques Ferrandez

Po přečtení komiksu budu muset sáhnout po originále a doplnit mezery, které v tomto díle vznikly. Alespoň si myslím, že tam jsou mezery.
Je jen jeden způsob jak to zjistit.

Každopádně kresba Cizince je zajímavá. Nedoporučil bych to ale všem, ne každého taková kresba osloví.

08.01.2024 4 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Potěšila mě možnost opět zavítat do světa, který ovládly chodící kytky.
Není to stejný skvost, jako dílo na které navazuje, ale je to poměrně dobré.

Pravda, trifidi tady hráli spíše vedlejší roli a hlavní nepřítel člověka byl, jako vždy, člověk. I tak jsem rád, že něco takového existuje a pokud by byl třetí díl, tak po něm taky ochotně sáhnu. Jen jaký by měl mít název? Den a Noc už je zabraná, co třeba Týden trifidů?

08.01.2024 4 z 5

Válka světů / Stroj času Válka světů / Stroj času Dobbs (p)

Dva oblíbené sci-fi náměty pohromadě v jedné knize a k tomu tak okouzlující kresba – 5 hvězd jak vyšitých.

Doteď jsem znal pouze filmové zpracování obou těchto klasik. Komiksová verze knihy mě inspirovala k tomu, abych se pustil i do originální předlohy tedy až se k tomu jednou dostanu :)

Zamiloval jsem se do těchto komiksových zpracování. Není to jen jednodušší varianta pro děti, které by se jinak od telefonu neodlepily. Poslouží to taky skvěle dospělým, kteří si udělají čas na chvíli k večeru a chtějí knihu začít a ten stejný den ji taky dokončit.

08.01.2024 5 z 5

Obraz Doriana Graye (grafický román) Obraz Doriana Graye (grafický román) Amálie Kovářová

Poklona před ilustrací! Ta byla opravdu povedená a dodala čtení to správné kouzlo. To tajemno by se dalo krájet.
Jen od konce jsem čekal trochu více. Ale to už nejspíše není kritika komiksu, ale jeho předlohy. Kdo ví, ještě jsem originál nečetl.

28.12.2023 4 z 5

Proměna (komiks) Proměna (komiks) Franz Kafka

Nevím, dál.
On ten Kafka asi nebude autor určený pro mě. Nebo to bude možná tou komiksovou adaptací vážně nevím. Ale prostě mi to nějak nesedí.
Kresba byla zajímavá, to ne že ne. Taková jiná, trochu divná, ale rozhodně zajímavá.
Kritika tedy půjde spíše na Kafku. Nebo zůstane u mě – za to že jsem tak dutý, že jsem to nepochopil.

28.12.2023

Za 15 minut filozofem Za 15 minut filozofem Anne Rooney

Nevěřte názvu! Rozhodně tu knihu nepřečtete za 15 minut. Ale určitě knihu po 15 minutách neodložíte.

Kniha má 27 kapitol (zhruba 15minutových), které probírají různá filosofická témata od existence čehokoliv (včetně boha / bohů), přes otázky jazyka a každodenního rozhodování, až po smysl života a smrti.

Být tato kniha vydána o pár let dříve, tak se s ní spokojím a nejdu filosofie studovat :D

Rozhodně zajímavé shrnutí, které se nezajímá o historii filosofie, ale shlukuje jednotlivé myšlenky a filosofy do kapitol a nechává je promluvit ke čtenáři.
Může dost dobře sloužit jako úvod do filosofie, tak i jako kniha pro každodenní zamyšlení.

28.12.2023 4 z 5

Proces (komiks) Proces (komiks) David Zane Mairowitz

Budu teď znít jako barbar, ale originál jsem nečetl.
První se mi dostal pod ruky tento komiks a upřímně celé mě to nijak zvlášť nenadchlo. Kresba byla ucházející. Pro kvalitnější děj asi budu muset sáhnout po originále. Jedině tak zjistím, jestli se něco podstatného ztratilo, nebo to není dílo pro mě.

18.12.2023 3 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft. Cthulhu. Tajemné ulice města Arkham.
To vše povrchně znám. Objevuje se to tu a tam v různých narážkách, všelijakých variantách a zpracováních. Od deskových her, přes narážky ve filmech a jiných knihách, až po PC hry, tam všude můžeme dílo tohoto autora narazit.
Lovecraft je prostě klasika a takříkajíc otec těchto temných děsů a běsů.

Ale já zůstanu jen u těch různých děl, které jsou z jeho tvorby odvozené. Originál asi není pro mě. U mnoha povídek jsem se nehorázně nudil, z jiných mi bylo až trapně. Pár jich bylo skutečně dobrých, ale opravdu to stálo za přečtení celé knihy?

18.12.2023 3 z 5