Proces (komiks)

Adaptace Chantal Montellierová a David Mairowitz. Proces, slavný Kafkův román skvěle adaptovaný do komiksové podoby, je ponurým příběhem prokuristy Josefa K., kterému v den jeho třicátých narozenin vniknou do bytu dva neznámí muži a zatknou ho pro neznámé provinění. Ze začátku pokládá celou věc za nedorozumění, ale postupně poznává zkorumpovanost a nepostižitelnost soudu, jehož případy uzavírá pouze smrt obžalovaného. Kafkův portrét byrokratického soukolí, které drtí životy svých občanů, je dnes bohužel stejně aktuální jako v době svého zrodu. Jednomu nakonec nezbývá než smířit s poměry. Hlavně nevzbudit pozornost! Držet jazyk za zuby, i kdyby to člověku bylo hodně proti srsti! Pochopit, že ten velký soudní organismus setrvává věčně ve stavu pružné rovnováhy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21238/proces-komiks-21238.jpg 3.669
Literatura světová, Komiksy
Vydáno, BB art

The Trial: A graphic novel, 1925

Kniha Proces (komiks)

Schamila
19.04.2019

Těžké - hodně těžké tohle pochopit. Čtete téměř pořád o něčem, o čem nevíte, zda se vůbec stalo či nestalo. Ale jsem ráda, že jsem si díky ČV přečetla něco, co bych asi nikdy nečetla, teda si myslím :-)

Mánička178
25.11.2018

Temné, temné, temné... Někdy si tak připadám na úřadech, kde mě honí od čerta k ďáblu a pak si vždycky vzpomenu na Proces.

novecento
07.10.2018

Někdy je méně daleko více. V případě ilustrací Chantal Montellier to dle mého názoru platí. Jaromír Švejdík dovede ve svých komiksech minimalizovat a zdařile vystihnout obsáhlou složitost daných témat: Kafka-Zámek, Zátopek, A. Nobel... Platí zde stejně jako u Zámku, doporučuji půjčit v knihovně. Prolistujete a navždy odložíte. Kafka byl chytrý spisovatel s přehledem světové literatury. Věděl, proč se to má spálit, akorát nám čtenářům to nedochází, stále volíme podvodníky, kteří žijí ve svých zámeckých vilách a při tom vedou nekonečné soudní procesy o tom, co oni nakradli a my v daních nakonec zaplatíme.

puml
21.05.2018

Myslím, že se jedná o dobrý komiks. Občas se autoři odchylují od originálu a posouvají vyznění románu do realističtější, ovšem o to přízračnější roviny, která občas sklouzává do grotesky. Ale i tak se jedná o jednu z těch lepších komiksových adaptací literární "klasiky". Jediné mínus je závěrečný medailon autora, kde pisatel na poměrně malé ploše hledá paralely Procesu snad až příliš v autorově životě, což je v případě Kafky poměrně častý nešvar.

vandislav
24.02.2017

Nejspíš chtěnou drásavě stísněnou atmosféru mi bohužel komiks dostatečně nepředal. Nemohu porovnat s knižní předlohou, tak netuším, jak moc vynikla tato verze oproti originálu, či naopak.

Lenka.Vílka
04.02.2017

Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na kresbu. Na mě místy nepřehledné kvůli jednomu odstínu černé a ne různým odstínů, ale chápu, má to působit depresivně, což účel splnilo. Načíst Kafku mám teprve v plánu, takže tohle beru jako vhodný start.

@tan@
10.09.2016

Opravdu zajímavá kniha

Bbbutterfly
19.12.2013

Velmi zdařilé...už jsem na cestě půjčit si Zámek od Davida Mairowitze a Jaromíra 99, to prostě musím "vidět"!