jerisno Online jerisno komentáře u knih

Kronika filmu Kronika filmu kolektiv autorů

Jedna z "Kronik", které mám doma (ještě tu o lidstvu). O film jsem se vždy zajímal a tak jsem si tuto publikaci opatřil hned po vydání (vlastně to za mě udělal Ježíšek). Nečetl jsem úplně vše, ale prolistoval jsem ji solidně a nejedenkrát.
Když jsem si nedávno vytvářel žebříček mých osobních, filmových "Ogarů" (mladší bráškové o něco více známějších Oskarů) za léta 1959-2021, tedy za každý rok mého dosavadního života, z této knihy jsem hodně čerpal, protože na spoustu titulů bych určitě zapomněl.
Potěší i několikeré zmínění československé tvorby. Příjemná a užitečná encyklopedie, nejenom pro fandy filmového pásu.

11.02.2022 5 z 5

Kronika lidstva Kronika lidstva kolektiv autorů

"Kronika lidstva" nejde číst klasicky, od úvodu po závěr. Čtenář si musí "vyzobávat" události, které ho zajímají, nebo ty, které jsou pro něho zrovna aktuální.
Knihu rozhodně nestavět do horních polic v knihovně, hrozí riziko úrazu (i když, pokud někdo potřebuje, aby se mu konečně rozsvítilo, mohla by to být cesta ...). Možná vyzkouším !
Z této edice vlastním ještě "Kroniku filmu", tu mám o něco raději (a také méně váží).

11.02.2022 4 z 5

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Black Sabbath jsou kapelou mého života a na tom se už nic nezmění (občas se o první místo "prali" s kanadskými progresivisty Rush, ale "Sabbati" jsou starší a stáří má přednost). Z klasické zakládající čtyřky jsem Ozzyho měl rád nejméně. Na můj vkus to byl asi moc velký šílenec a blázen. Jeho sólovou kariéru, po odchodu z Black Sabbath, jsem téměř nesledoval, chyběl mně tam ten společný esprit starých nahrávek. Vyhýbal jsem se tedy i jeho dosavadním biografiím, které u nás vyšly. Vyjma jedné a to je právě tato kniha (byla mi doporučena). Je psána velmi zajímavě, poutavě, zábavně, živě a já jsem se na osobu pana Osbourna začal dívat trochu jinak, chápavěji.
Ano, Ozzy byl magor (nechtěl jsem to slovo použít, nemám ho rád, ale když ono je tak výstižné), než ho Sharon trochu zkrotila, ale bez něj by nebyli staří "Sabbati" tím, čím se v mých očích a uších stali. Proto jsem si tuto knížku nakonec zařadil do své knihovny, spolu s již dříve vydanými profily samotných Black Sabbath i nedávno vyšlou vzpomínkovou knihou kytaristy Tonyho Iommiho.
Určitě stojí za pozornost a mohu ji vřele doporučit. Lidé "čtěte" !

11.02.2022 5 z 5

Mikulášovy prázdniny Mikulášovy prázdniny René Goscinny

Tato kniha je velmi milá a přítulná (stejně, jako ostatní Mikulášové od René Goscinnyho). Jakmile ji otevřete, zlepší se Vám nálada a rozhostí se pohoda a radost v duši.
Doporučuji otevírat co nejčastěji (zejména s dětmi).

10.02.2022 5 z 5

Rock proti proudu A-L (I. díl) Rock proti proudu A-L (I. díl) Radek Fic

S touto encyklopedií (oběma díly) jsem byl v té době snad častěji, než s vlastní manželkou ... né, kecám (žena sem občas zabrousí), ale velká konkurence to byla !
Alternativní, nezávislá, indie, nebo jenom "jiná" hudba, než byl oficiální hudební proud, mě velmi přitahovala a to už od doby, kdy se Punk začal drobit na své další, mnohdy zajímavější, odnože (Post Punk, New Wave, No Wave, Shoegaze, Hard Core, EBM, New Industrial, Noise Music ... a Bůh ví, jak se všechny ty žánry a subžánry jmenovaly). Informace zde nabyté, jsem si ještě doplňoval četbou v časopise alternativní kultury "UNI Jazz".
V obou dílech jsem vyhledával zajímavá jména, většinou mně neznámá a posléze si zaopatřoval jejich hudební nosiče. Během let a nekonečným listováním se lepené vazby poroučely a knihy se začaly téměř rozpadat. Teď už do nich nahlédnu jen občas, hlavně když si potřebuji něco ověřit.
Ve své době neocenitelná pomůcka a zdroj zásadních informací každého fanouška těchto menšinových, hudebních žánrů.

10.02.2022 5 z 5

Sinéad: Život a hudba Sinéad: Život a hudba Jimmy Guterman

Tak, jako je samotná Sinéad komplikovaná osobnost, takový jsem k ní měl i svůj posluchačský vztah.
Pro sebe jsem si ji objevil v jednom zahraničním pořadu, počátkem roku 1987. Tehdy ji ve světě znal málokdo a u nás téměř nikdo. Na první poslech mě zaujal její nespoutaný, živočišný a expresivní projev, plný originálních a do té doby málokde slyšených hlasových barev a odstínů. Když jsem potom získal i její debutové album "The Lion and the Cobra" (1987) byl to pro mě hlasový a interpretační objev desetiletí. Když si tuto desku pustím, tak i nyní, po téměř 35 letech, mně stále "behajú zimomriavky po chrbte", jak trefně říkají bratři Slováci (poslechněte si třeba skladbu "Drink Before the War", nebo "Troy" ... ). Po vydání druhé desky "I Do Not Want What I Heaven´t Got" (1990) už ji znal i díky hitu "Nothing Compares 2U", téměř každý. A po desce "Universal Mother" (1994) už zase jenom ti věrní.
Protože jsem si ji objevil nezávisle na nějaké posluchačské vlně, její "zmasovění" mně bylo docela proti srsti (stejně jsem to měl i u Suzanne Vega, nebo R.E.M.) a jelikož se hudebně i názorově od mého směřování časem odklonila, více méně jsem ji přestal (v novém tisíciletí) sledovat.
Publikace je to skromná, mapující její dětství, dospívání, nezbytnou rebelii a první léta opravdové slávy. Občas se dá narazit na tiskovou chybku, nebo drobnou nepřesnost, ale nejde o nic zásadního.
Ve své době (1991) příjemná a nenáročná biografie tehdejší opravdové hvězdy rockové a popové hudby.

10.02.2022 4 z 5

Československý rock na gramofonových deskách Československý rock na gramofonových deskách Miroslav Balák

Kniha, na kterou jsem měl opravdu dlouho políčeno a kterou jsem nakonec i ulovil. Přesto doufám, že někdy vyjde ještě dotisk (Indies Records ... spíte ? ), aby se předešlo kšeftování a handlování, za ceny od 2000 - 10000 kč za výtisk, což považuji za nehoráznost.
Pro hudební fandy příjemné čtení, spojené s velkou mírou nostalgie po těch černých, dlouhohrajících, vinylových artefaktech s dírkou uprostřed.

09.02.2022 5 z 5

Jiří Černý ...na bílém 2 Jiří Černý ...na bílém 2 Jiří Černý

Hudební měsíčník Melodie jsem odebíral od ročníku 1974, to mi bylo necelých 15 a pod vlivem dvou starších bráchů jsem už vážně sledoval naši i zahraniční populární hudbu (s důrazem na hudbu rockovou). Články Jiřího Černého jsem četl nejraději. Nejen, že byly psány živě a odborně, ale také se nejvíce "překrývaly" s mým hudebním zaměřením. Každé číslo Melodie jsem přečetl několikrát a nemohl se dočkat dalšího výtisku. Tehdy jsem si také představoval, jak by bylo skvělé, kdyby tyto články, profily, recenze a úvahy vyšly sebrané v nějaké knize. Pěkně pohromadě a na jednom místě. Po 40 letech se mi to splnilo a já jsem si okamžitě zakoupil tento 2. díl (první jsem vynechal, byl žánrově trochu jinde).
Černou "bichli" pana Černého jsem poctivě přečetl, zavzpomínal a v dalších letech přikoupil také 3. a 4. část. Po přečtení jsem však zjistil, že už nemám potřebu se k těm článkům vracet, snad mi chyběl ten měsíční formát Melodie, nebo důležité průvodní fotografie, které jsem měl s každým článkem spojené. Rozhodl jsem se tedy předat knihy nějakému dalšímu čtenáři, který je zpětně více docení. Nic to nemění na tom, že knihy jsou vypraveny velice pečlivě a graficky vkusně (nakladatelství Galén), ani na tom, že Jiřího Černého považuji za našeho nejlepšího hudebního i společenského publicistu.
Stejný "problém" jsem řešil i u sebraných článků Jana Rejžka v knize "Jak tohle vůbec můžete otisknout ... ", která je také výborná a kterou jsem také poslal čtenářsky dál.

09.02.2022 5 z 5

Poslední polonahé prázdniny Poslední polonahé prázdniny Martin Bezouška

Tento nenápadný a celkem tenký román, jsem zakoupil v roce 1980 na pardubickém vlakovém nádraží, které jsem často využíval při cestách na studia (mimochodem - v těch letech se pyšnilo oceněním jedné z nejhezčích nádražních hal v republice).
Příběh mapuje život mladého muže, který zpětně rekapituluje své dětství a dospívání v neúplné, rozvedené rodině. I když jsem tento životní stav nikdy nezažil, styl vyprávění pana Bezoušky mi byl velmi blízký a sympatický a myšlenkově jsem se s hlavním hrdinou úspěšně ztotožňoval. Bezouška navíc prokládal děj odkazy na tehdejší uměleckou scénu, včetně rockové hudby (The Beatles, Rolling Stones, The Doors, Led Zeppelin) a tím si mě asi získal definitivně. Knihu jsem považoval za jeden z nejzajímavějších příběhů s tématem života a problémů tehdejší mladé generace.
Postupem času se knížka někam zatoulala (asi při nějakém stěhování "vzala do zaječích"), ale stále jsem ji měl v paměti. Přesně po 40 letech jsem na ni narazil v jednom antikvariátu a protože byla v perfektním stavu, zakoupil jsem ji znovu a s očekáváním opět přečetl. Ale kouzlo minulosti už nezafungovalo. Ta doba byla pryč a i když jde pořád o slušný příběh, moje tehdejší vnímání bylo ovlivněno mnoha okolnostmi, které dnes již neplatí, nebo nejsou tak dominantní.
Výtisk jsem vrátil zpět do čtenářského oběhu. Přesto určitě za přečtení stojí.
Tehdy bych dal pět, nyní tři, celkem tedy čtyři hvězdičky !

Autor Martin Bezouška je i úspěšný scénárista a dramaturg, podepsaný pod několika televizními, nebo filmovými projekty (za všechny např. mysteriózní "Maharal - Tajemství talismanu", nebo krimi série "Místo zločinu Ostrava", popř. "Místo zločinu Plzeň").

09.02.2022 4 z 5

Patti Smith Patti Smith Victor Bockris

K hudbě Patti Smith (respektive Patti Smith Group) jsem se dostal někdy v druhé polovině sedmdesátek. Myslím, že to bylo na základě krátké zmínky v buletinu "Jazz" a profilového článku v tehdejší "Melodii" (asi Jiří Černý, ale jist si nejsem). Potom brácha donesl domů nahrávku její první desky "Horses" a teoretická představa o její hudbě dostala konkrétní sluchovou podobu. Fascinovala mě drsnost, neučesanost a neobroušenost jejích písní i jejího hlasového projevu. Následovala další alba a Patti Smith se nekompromisně zařadila mezi moje nejoblíbenější pěnice (spolu s Kate Bush, Laurie Anderson, Dolores O´Riordan a Sinéad O´Connor).
Biografie je psána čtivě a podrobně nás seznamuje nejenom s drsnějším dětstvím, ale především s prvními kontakty s poezií, hudbou i celou tehdejší uměleckou smetánkou New Yorku. Moje pozdější zjištění, že ji záda v kapele kryl i jeden československý muzikant (Ivan Král), byla jen takovou třešničkou na dortu.
Mám rád knižní hudební profily od Volvox - Globator (edice Evokace), pro jejich kvalitní grafické i obsahové zpracování. Kniha o Patti Smith není výjimkou a já ji mohu vřele doporučit všem fandům nekomerční, rockové muziky.

08.02.2022 5 z 5

Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Sam J. Lundwall

Toto je spíše "půlnázor", nebo "půlkomentář", protože jsem četl jen první povídku "Nic pro hrdiny", kterou znám z výborné Sci-fi antologie "Pozemšťané a mimozemšťané". Z celé sbírky jsem ji považoval (a považuji) za jednu z nejlepších a dodnes si pamatuji vynikající, zupácky humorné podání příhod vojína Bernharda a jeho otravného druha Robodruha.
Byla to zatěžkávací zkouška nejen mé bránice, ale i močového ústrojí, protože jsem se několikrát smíchy málem počůral. Můj urolog by měl radost.
Toto vydání si musím přečíst ještě jednou a tentokrát komplet i s druhou povídkou.

08.02.2022 5 z 5

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

Ty červené desky mi z paměti jen tak nevymizí. Je to už 59 let, co jsem ho otevřel poprvé. Ne jako školáček, ale jako mladší bráška dvou starších (již) žáků. To mně byli čtyři a já jsem si v něm se zálibou listoval a prohlížel hezké, barevné obrázky. Pionýrské šátky, májové průvody a pracující v továrnách a na polích, jsem samozřejmě neřešil. Vždyť byli všude kolem mně. A když máma domlela maso ? Ó, my jsme se měli !
Po dvou letech jsem už měl slabikář svůj a díky tomu, že jsem do něho mohl nahlédnout o něco dřív, jsem už některá písmenka uměl napsat i přečíst. Pozdější varianty, se kterými jsem se setkal u vlastních dětí, již byly jiné, některé také pěkné, ale pro mě je slabikář jen jeden. Tento ! Tady pět nestačí, dávám šest.

07.02.2022 5 z 5

Strapce lístia Strapce lístia Patrick White

Námětově zajímavý a spisovatelsky výborný román Patricka Whitea. Dobrodružný příběh mladé angličanky Ellen v australské divočině a její postupnou "vnitřní" proměnu jsem přečetl nejprve ve slovenštině, kde jsem si knihu zakoupil v roce 1981 (Smena) a po vydání v Čechách (1986, Odeon) i v rodném jazyce. Nadšení z knihy mě přivedlo i k jiným dílům Patricka Whitea : "Strom člověka" a "Poušť Johanna Vosse". Jedna z knih, na které nechci zapomenout a proto si ji budu muset v nejbližší době ještě jednou zopakovat. Ze tří přečtených Whiteových románů mě "Sukně z listí" bavila nejvíce a v hodnocení nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček.

07.02.2022

Encyklopedie literatury science fiction Encyklopedie literatury science fiction Ondřej Neff

Po té, co se v devadesátkách začal náš trh plnit spoustou titulů z oblasti sci-fi a fantastiky, bylo vydání tohoto "slovníku" naprosto zásadní. Čtenář měl alespoň nějaké vodítko, jak v záplavě nových děl oddělit zrno od plev. Tato kniha úspěšně navázala na starší publikace "Něco je jinak" (1981) a "Všechno je jinak" (1986). Nevýhodou je samozřejmě doba vydání a tím i časová omezenost rokem 1995.
V posledních letech jsem už nové tituly přestal kupovat a díky tomu trochu pozapomněl i na tuto encyklopedii. Budu to muset napravit.
Velmi dobrá a přínosná publikace.

Motörhead Motörhead Lemmy Kilmister

Hudba Motörhead Vám vletí do hlavy rychlostí blesku. Vypláchne a vykloktá Vám mozek a se vším ostatním ho vyplivne na špinavý chodník. Jak rychle přilétla, tak rychle i zmizí a je jen na Vás, jestli si to všechno seberete a nacpete zpátky, nebo to tam necháte válet. A chcete to znovu. Budete to chtít znovu !
S touto knihou je to stejné. Skvělá jízda a (zaslouženě) plná palba !

06.02.2022 5 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Své dětství jsem prožil na malé vesnici pod Železnými horami (Česko-moravská vrchovina). Už odmala jsme byli obklopeni spoustou domácích zvířat. Měli jsme snad všechno, co mělo dvě, nebo čtyři nohy. Kromě koňů, ale ty zase měl otec kamaráda a spolužáka.
Osud mě časem zavál více do světa a domů jsem se vracel jen na delší volno, či prázdniny. K příběhům pana Herriota jsem se tak dostal během letních prázdnin na vysoké. Měl jsem tehdy zcela jiné literární hrdiny. S pilotem Pirxem jsem létal k mrakům Magellanovým, nebo obrážel futurologické kongresy, opuštěným městem na liduprosté Zemi jsem běhal s inteligentními psy, nevěděl jsem, jestli pondělí začíná v sobotu, nebo sobota v pondělí, chytal a krotil jsem neposlušné a pokažené roboty, s počítačem HAL-em jsem řešil zásadní otázky lidstva, neustále jsem hledal 9 miliard božích jmen, z prava i z leva se vyhýbal jedovatým slinám trpělivých Trifidů, s klidným a tichým Rámou sledoval hemžení na nedaleké modré planetě a na všechny otázky dostával jen jedinou odpověď - 42 !
Svět Herriotova zvěrolékaře byl zcela odlišný, ale snad se mi v hlavě přepnula a aktivovala nějaká pojistka se zážitky z dětství a já jsem byl nadšen příběhy plnými nekonečné a hluboké lidskosti (vlastně zvířeckosti). Pokračoval jsem knihami "To by se zvěrolékaři stát nemělo" a "Zvěrolékař mezi nebem a zemí".
A hodnocení ? Jak jsme říkávali ve škole : Koule, šajba, nebo "letí, padá, krouží", zkrátka za 5 !

06.02.2022 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1-2 Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1-2 Jaroslav Hašek

Haškova Švejka jsem začal číst v době mojí aktivní vojenské služby. Už jsem znal filmové zpracování, kterému se v televizi uniknout nedalo a určitě lehce ovlivnilo i moje vnímání této knihy. Vojna se dala přečkat určitě i bez Švejka, ale mně četba docela pomáhala (zvedala mi "ducha"). Byl jsem někdy dost překvapen, kolik tehdejších absurdních vojenských situací a příhod, se podobalo těm Švejkovým. Jeho příběhy (i přes nepříliš vstřícné a podnětné prostředí) mě velmi pobavily i poučily.

06.02.2022

Hrdina Nik Hrdina Nik Eduard Štorch

Čerstvý příspěvek pode mnou mi po čase opět připomněl tento titul a moji vzpomínku na něj.
Přešel jsem z naší vesnické malotřídky na měšťanku do vedlejší vesnice. Byl jsem v 6. třídě a na dějepis (s tělocvikem můj nejoblíbenější předmět) jsme dostali mladou, štíhlou a energickou paní učitelku. Na škole už nějaký čas učila (spolu se svým manželem) a starší spolužáci nás strašili, že je hrozně přísná. Nevím, mně se zdála v pohodě, ale na dějepise já jsem zásadně nezlobil. Ke konci šestky už paní učitelka věděla, že mám historii rád a že rád čtu knížky z pravěku. A protože byla zároveň i školní knihovnicí, občas mi nějakou knížku nabídla.
Bylo to v období 1970-71, začínalo přituhovat, z nezvaných hostů z východu se postupně stávali ti srdečně zvaní a v televizi, novinách a občas i dětských časopisech, se opět začali objevovat různí hrdinové práce, v každé fabrice, dílně, závodě, nebo JZD byly nástěnky s nějakými úderníky, budovateli, nebo čestnými hrdiny.
Takže, když si mě jednou paní učitelka zavolala a sdělila mi, že do knihovny došel nový výtisk "Hrdiny Nika" (předpokládaje, že vím, že jde o Štorcha ... což jsem ale nevěděl) a jestli jsem ho už četl, nějak se mi to všechno spojilo (a popletlo), vykouzlil jsem lehce udivený pohled a s dětskou naivitou a upřímností jsem ji řekl, že knížky o práci a hrdinech moc nečtu. Následoval lehce udivený pohled i u paní učitelky, ale potom se začala smát, vrazila mi knížku do ruky a rázně poručila : "Čti !". A tak jsem četl a trochu se styděl.
A samotný příběh ? Tak, jako všechny příběhy od pana Štorcha, které jsem vnímal očima tehdejšího šesťáka : Když tam pobíhali polonazí chlapíci v kožešinách s oštěpy, u ohňů jim polonahé dívky v kožešinách brousily pazourky, před jeskyněmi se potulovalo divoké zvířectvo od mamutů, přes jeleny, až po medvědy a nedaleko byla nějaká (ne nutně veliká) řeka, na které občas zatroubili kupci s nákladem soli, primitivních nástrojů, šperků a ozdob, nemohlo to být jiné, než DOBRÉ !
Paní učitelka je už nějakou dobu tam nahoře, ale kdykoliv narazím na tento titul, tak si na ni s poděkováním vzpomenu.

101 největších alb pop-music 101 největších alb pop-music Pavel Klusák

Zajímavý i když subjektivní přehled významných hudebních děl populární hudby od roku 1956 (Elvis Presley) do roku 2015 (Gorillaz). Nebudu vypisovat v čem se s autorem neshoduji, co by mohlo být jinak, nebo kde se (snad) mýlí. Já oceňuji příjemné grafické zpracování jednotlivých hesel, jejich stručné zařazení v kontextu celé populární hudby i závěrečné odkazy na desky a umělce podobného charakteru. Líbí se mi kapesní, malé provedení i závěrečný přehled základních hudebních stylů a nezbytný rejstřík pojmů.
Ze 101 alb pana Klusáka jich mám, nebo jsem měl asi 60 a i u těch, která nevlastním, nebo se s nimi žánrově, či časově míjím, oceňuji, že ve své době patřila mezi ty, ne-li největší, tak určitě významná díla světového popu a rocku.
Příjemná kapesní pomůcka pro hudební fandy.

Lexikon českého filmu Lexikon českého filmu Václav Březina

Ve své době neocenitelný průvodce pro všechny hledače, pátrače a hlavně příznivce domácí filmové tvorby. Lexikon zahrnuje období let 1930 až 1996 a slovníkovou formou přináší přehled (snad) všech filmových výtvorů daného časového období. Jednotlivá hesla jsou psána stručně a přehledně s hlavními údaji o tvůrcích, hercích, lokalitách, ději i nasazení a sledovanosti v kinech. Každý film je navíc opatřen graficky velmi výrazným hodnocením v % a žánrovým zařazením (škatulkou). Potěší také závěrečný, abecední přehled všech filmů a jmenný seznam režisérů.
Tak jako u každého přehledu uměleckých děl i tady je hlavní subjektivní pocit diváka a i zde se mohou názory na hodnocení jednotlivých filmů lišit.
Nevýhodou každé encyklopedie je doba jejího vzniku a tedy časová ohraničenost. Od roku 1996 u nás vzniklo mnoho nových filmových projektů a jak samotná díla, tak i jejich diváci a fanoušci, by si zasloužili podobně ucelený přehled. Pokud vím, tak zatím žádné pokračování nevyšlo a (za mne) je to škoda. I když je možné vše vyhledat na internetu (např. čsfd) v takto podobně sevřené, knižní formě, by to bylo vítané.
Příjemná, rychlá a užitečná berlička pro všechny zájemce o tuzemský film.