jendoslav jendoslav komentáře u knih

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Přímočará anglická detektivka, odsýpá v solidním tempu, nechybí napětí a závěr je příjemně překvapivý. V čele policejního týmu v této sérii stojí asociální vyšetřovatelka Kim Stone sršící sarkastickými poznámkami a vypadá to na zajímavou postavu... S rezervou pro další díly za 4*, v rámci žánru příjemné osvěžení.

05.03.2017 4 z 5

Žhář Žhář Torkil Damhaug

Skvělá detektivka! I když to vlastně, podobně jako u Slepé skvrny, úplně detektivka není, spíš psychologický román s detektivní zápletkou. Ve Žháři policie hraje úplně okrajovou úlohu, pátrání se ujmou novinář a sestra jedné z postav. Asi je lepší víc neprozrazovat předem, protože děj je opravdu těžko předvidatelný a o to lepší je číst, aniž by člověk tušil, kam ho zanese.

04.03.2017 5 z 5

Mlýny osudu Mlýny osudu Johan Theorin

Velice důstojný závěr série, která mi bude moc chybět. Za mě nejlepší díl.

24.01.2017 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Mimořádně silný příběh, strhující, jen autorovy vsuvky mě otravovaly. Každopádně četba je to tak kvalitní, že mi vlastně bylo jedno, jestli mohl Bernard opravdu všechno stihnout, anebo je to tak trochu malý baron Prášil.

24.01.2017 4 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Svědek, který zažil to vůbec nejstrašlivější, co se i v rámci pekla koncentračních táborů vůbec zažít dalo. Pořád se sám sebe ptám, jestli je vlastně štěstí, nebo spíš smůla sonderkommando přežít, protože takové zážitky asi z nočních můr jen tak nezmizí...

19.01.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Nechápu to pohoršování se některých nad označením "bestseller". Zjevně se to skvěle prodává, takže není o čem diskutovat, prostě to JE bestseller... V podstatě je ale kniha jen důkazem síly marketingu, protože bez něj, měla-li by se spoléhat pouze na "word-of-mouth", by se kolem ní taková mánie rozpoutala asi těžko. Ale ano, přečíst se to dá, i když jde jen o slabý průměr...

18.01.2017

Neviditelný Neviditelný Mari Jungstedt

Mari Jungsted bývá nazývána severskou Agathou Christie, což myslím poměrně sedí - nejde zdaleka o tak "literární" detektivky, jako v případě jiných seveřanů, ale pěkně přímočarou záležitost. Tedy žádné velké pitvání se v psychice postav, žádné velké odbočky od děje, prostě se jede přímo po lince vražda - vyšetřování - slepé uličky - překvapivé rozuzlení. Jungsted si vystačí ani ne s 300 stranami, což pochopitelně musí být znát. Kdo ke knize přistoupí s tímto vědomím, nejspíš si ji užije, žádný zázrak to ale není...

27.08.2014 3 z 5

Tři vteřiny Tři vteřiny Anders Roslund

Třetina knihy připravuje půdu pro samotnou akci, zbytek je pak šílená jízda bez možnosti vystoupit před dočtením poslední stránky... Opět - jako ostatně vždy v případě těchto autorů - nechybí znechucení z lidské věrolomnosti a zrady, které si tentokrát odskáče přímo nerudný Ewert Grens, výjimečně sympatičtější než v předchozích dílech. Celkem vzato zápletka trochu více zamotaná a možná ne tak silná jako u Boxu 21 nebo Odplaty, přesto jde špičkový thriller s neuvěřitelným spádem, který převyšuje většinu severské produkce vydávané u nás.

14.08.2014 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Jelikož jsem Neopýra dostal kvůli zašmodrchané situaci s právy (kvůli tomu musel Zlín vydávat knihy na přeskáčku) do ruky až po Sněhulákovi nebo Spasiteli, byl to přece jen krok zpět. Na knize je znát, že se Nesbo teprve zaučuje. Lehký nadprůměr.

06.02.2014 3 z 5

Jarní mrtví Jarní mrtví Mons Kallentoft

Pro mě zatím nejlepší díl série, i když "teroristická" zápletka s bombou mě trochu zprvu odrazovala. Ale ono je to, jako v každé správné detektivce, nakonec všechno trochu jinak, než se zdá. Také Malin se dala dokupy a už není tak nesnesitelná, čili výsledkem je opět plný počet bodů.

06.02.2014 5 z 5

Andaluský přítel Andaluský přítel Alexander Söderberg

Vynikající thriller se v závratném tempu řítí kupředu tak, že ho dočtete, ani nebudete vědět jak. Po zorientování se v poměrně velkém množství postav do sebe všechno postupně začne zapadat, některé postavy odpadat, jiné se jevit ve zcela jiném světle než na začátku, a pak přijde velkolepé finále se skvěle připravenou půdou pro další díl. Jelikož jde o prvotinu, nechávám si ještě rezervu, navíc bodík ubírám za jednu snad až příliš přehnanou scénu v restauraci... Jinak ale velmi solidní prvotina.

15.10.2013 4 z 5

Umění vládnout Umění vládnout Margaret Thatcher

Pohlazení po duši pro každého konzervativce, noční můra všech levičáků... Sice z dnešního pohledu už trochu zastaralý, ale přesto nesmírně zajímavý pohled na zahraniční politiku od "Železné lady". Obzvláště kapitola o Evropě by se měla tesat do kamene.

13.09.2013 5 z 5

Exploze Exploze Liza Marklund

Koupě téhle knížky je největší přešlap za poslední měsíce. Hloupé, toporné a nepřirozené dialogy s vykřičníky za každou druhou přímou řečí, celé odstavce zbytečných popisů pro děj nedůležitých událostí. Kromě toho nesympatická hysterická hlavní hrdinka, černobílé ostatní postavy, které neustále sténají, vzdychají a úpějí, nejapné moralizování, naivní feminismus a levičáctví. A ani samotná zápletka nestojí za moc, pachatele odhalí i nepříliš zběhlý čtenář detektivek. Dlouho se mi nestalo, abych u knihy nad každou druhou stranou kroutil nevěřícně hlavou, a abych se vyloženě musel nutit ji dočíst...

18.07.2013 1 z 5

Nikomu nezvoní hrana Nikomu nezvoní hrana Charles Bukowski

Pofidérní ženské, ještě divnější kamarádi, sex, chlast, koníčci, kecy o psaní, spousta sarkasmu a černého humoru - Bukowski nikdy nezklame.

14.05.2018 4 z 5

Plán N Plán N Simon Urban

Vynikající nápad, originální zápletka, skvělá práce s jazykem, spousta ironie a cynického humoru, ale přece - v některých pasážích bych Simona Urbana zabil za to, jak příběh rozmělňoval nekonečně dlouhými odstavci Wegenerových vzpomínek, úvah, zpytování svědomí nebo až snových stavů. Totálně brzdily spád příběhu a několikrát jsem měl sto chutí knížku nechat nedočtenou. Kvůli závěru se ovšem vyplatilo tahle hluchá místa překonat, protože rozuzlení opravdu stojí za to - a proto dávám nakonec 4*. Škoda, že neměl Urban přísnějšího redaktora, po zkrácení by detektivka z alternativního východního Německa měla díky skvostně vybudované depresivní až paranoidní atmosféře i nápaditému příběhu našlápnuto na plný počet.

02.05.2017 4 z 5

Hnev Hnev Zygmunt Miłoszewski

Smíšené pocity. Na jednu stranu Miloszewski vypiloval vypravěčský styl téměř k dokonalosti - je to čtivé až návykové, sarkastické komentáře na (vlastní) účet Poláků osvěžující a trefné, postava Szackého perfektně dotažená... Jenže zápletka a vyústění jsou těžko uvěřitelné a příliš nuceně šokující.

23.08.2016 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Pro Olsena mám slabost, ale poslední díl série o oddělení Q zůstal za očekáváním. Nesmírný se pomalu a dlouho rozjíždí, o napětí se dá mluvit až v závěru, je to ukecané... S žádnou Olsenovou knihou jsem se netrápil tak dlouho.

09.02.2016 3 z 5

Ten, který zabil draka Ten, který zabil draka Leif G. W. Persson

Propracovanější detektivní zápletka, rychlejší spád, více napětí... Ten, který zabil draka jednoznačně převyšuje předchozí díl série. A pátou hvězdu dávám za neodolatelnou legendu švédské (a vlastně i evropské a světové) policie Everta Bäckströma, která tentokrát svým kritikům pěkně vytře zrak a potvrdí oprávněnost své pověsti...

10.01.2015 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

V rámci série o HH nadprůměr - Nesbo si čtenáře opět vodí, nechybí klasické falešné návnady, aby se nakonec ukázalo, že bylo všechno jinak... Příběh ale občas postrádá uvěřitelnost, některé akční scény jsou už vyloženě přehnané.

19.11.2014 4 z 5

Indická nevěsta Indická nevěsta Karin Fossum

Tak líto mi bylo chudáka Gundera Lomanna... V případě Indické nevěsty rozhodně nejde o detektivku či thriller klasického severského střihu, není příliš napínavá, zato ale psychologicky propracovaná. A závěr taky donutí mozkové závity ke zvýšené činnosti.

06.02.2014 5 z 5