Jellus

HanaHanaAlena Mornštajnová

Nemam rad, kdyz kniha nenaplni ocekavani. Podle komentaru jsem mel vysoke ocekavani o knize.... Ale kniha to jeste predcila!!!

1. Je videt, ze pani "autorka" AM si dala praci s textem. Nebal bych se to ani nazvat "remeslne zpracovani"

2.Dej je krasne cleneny - casem i osobami

3.Neni to ani dlouhe, ale zase ani moc kratke.

4.Normalne by byla vytka - nemam rad, kdyz nekdo pise o holokaustu, paklize ho nezazil.. Ale... V pripade AM dokazu privrit oci... Jeji: "napsala jsem to, co prozil nekdo jiny" verim.

5.Kniha by si zaslouzila film

15.08.2021

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Moje nejoblibenejsi kniha od ACh. Vzdy jednou za rok, dva, tri... ji otevru a stejne hrave a napnute i znova prectu. A rikam hrave schvalne... Je to vlastne takova hra, chcete-li i reality show a co chvili listuji zpatky na tu rikanku a hadam, jak to bude dal. Genialni

03.09.2021

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Nevim kolikrat jsem se dival, kdy ze byla kniha vydana... Popira svym vznikem svou dobu. Ma to hlavu a patu, ma to dej, ma to i beznadej, super cteni.

30.08.2021

19841984G. Orwell (pseudonym)

Kniha, ktera nikdy neztrati aktualnost... Kniha, ktera je paralelou spolecnosti

12.09.2021

ToToStephen King

T-t-t-TO je naprosto fenomenalni kus knihy. Nekolik hlavnich postav, dve casove linie...

Poprve jsem To cetl v roce 2010...byl jsem na stredni, pubertak, papiry na auto jeste potrebovali doschnout... Zajimalo me s kamarady okolo pouze, jak ziskat papir na dospelost..a co bude pak...o tom nikdo nikdo nemel ani sajna..

Ted je 2020....znova jsem to cetl.. S vybavovanim vzpominek hrdinum se i me zacalo vybavovat, jaky byl muj zivot..ne pred 27 lety, ale jen pred 10 a i takova doba stacila, abych hodne pozapomel.... pozoruhodne, jak TO dokazalo vytlacit z cloveka, co v nem drimalo.....

Nejradsi bych si to precetl hned znova..temer 1100 stranek a stejne to nestacilo...mozna, kdyz to vydrzim, nebo kdyz zapomenu, ze tu knihu mam...mozna, ji zase otevru za dalsich 10 let..abych mohl vedle dvou casovych fiktivnich linii pridat tu svou treti - opravdovou.

Pocet stran neni pro kazdeho, vsiml jsem si, ze lide casto voli radsi tenci cteni.... ale na co 5-7 podprumernych knih...kdyz tohle je "jen" 1 nadprumerna kniha, ale kniha, co Vam stoji za to nespat, nedelat nic jineho, nez to proste docist a byt par dni/tydnu v uplnem jinem svete.

Smekam, pred panem Kingem, ze mel tu trpelivost tohle napsat..od prve do posledni stranky.

10.05.2020

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Po Hane druha kniha. Uplne jina a uplne zase prekvapive dobra. Stylem psani mi to hodne pripominalo nebozku Z. Frybovou a vlastne trosku i Hartla (mozna to je tim, ze je to jen par mesicu, co jsem prelouskal vsechny jeho dosud vydane knihy).

Ac tak, ci onak...je tu dej, ktery ma zvrat, prekvapeni, vsechno se to tak hezky promichava, jako bonus se vlastne bavime o temer stoleti jedne rodiny a lidi kolem...

Skvela kniha na skvele vecery a nebo na dovolenou (do hotelu?) :)

23.08.2021

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Kniha je to velice ctiva a hezka.. na plny pocet hvezd, ALE rodi se nam tu subkultura "HAPPYHOLO"...neboli radostny holokaust... kniha z prostredi koncentraku by nemela byt hezka a vlastne ani ctiva.. prumerny ctenar, kdyz vezme takovou knihu do ruky, ma rict: fuj, to je hnus, to se neda cist.... Ma mit v ocich slzy a v hlave otazniky: jak je tohle mozne, ze se to mohlo stat? Vlastne se ani nemusime bavit o zidovske genocide, ale i o x dalsich min. ve 20.stoleti... ale happyholo vytvari dojem, ze byla pouze jedna jedina genocida a ze to vlastne byl romanticky pribeh, ktery se o dalsi generaci pozdeji zaradi na uroven Gatsbyho a lidi to budou kupovat po milionech na celem svete...a tim se to vzdaluje od reality...a to je CHYBA... tenhle trend bude v lidech vytvaret dojem, ze se zas az tolik nestalo... kdyz dnes lidi ctou, ze nekdo srazil decko a, kdyz ridil s opici..to je emoci...a kazdeho normalniho cloveka se to dotkne..ale tady zemrelo statisice, mozna miliony decek a jejich rodin a tou dobou, co uz uplynula a tim zlehcovanim to vlastne uz moc odpovidajici emoce nevytvari. Vlastne se to asi ani neda chapat v teple a s plnym brichem... Budu li hodnotit knihu, jako urcity druh zabavy - je to opravdu maximum hvezd, ale body dolu za tenhle zmekcujici proces okolo Holokaustu.

21.02.2020

Jurský parkJurský parkMichael Crichton

Pro me jedna z nejoblibenejsich knih celkove..asi takova ta top20..Veda, fantazie, uvahy, pribeh, co ma spad...lahudka:)

14.11.2019

Pes baskervillskýPes baskervillskýArthur Conan Doyle

Krasna kniha, poklidne cteni neklidnym anglickym venkovem...

10.09.2020

Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsyPovídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsyKarel Čapek

Mozna spatne patram, ale chybi mi v nasi soucasne spolecnosti spisovatel typu Capek, Pavel, Hrabal.... Povidky jsou kratke, krasne a prijemne psane.

31.01.2021

Malý pražský erotikonMalý pražský erotikonPatrik Hartl

Ac mam humor rad, malokdy se dokazi nahlas smat u knih... U teto jsem se musel krotit abych se nesmal tak moc nahlas, jak bych chtel... Protoze jsem se chtel smat hodne casto a hodne hlasite... Asi ne, jak to pan Hartl dokaze, ale dost podobne. Hrozne mile a dlouho odkladane prekvapeni!

19.03.2021

Okamžiky štěstíOkamžiky štěstíPatrik Hartl

Dobry napad psat neco ze dvou pohledu. Tim, ze jsem mel elektronickou formu sem se vyhnul rozmysleni, jestli cisti od zacatku a nebo od konce.. Tedy spise.. Od jakeho zacatku do jakeho konce.

Kniha je zabavna, ma spad... Cte se jedna basen....

Zajimava byla sekce, kdyz se Veronika dozvedela ze vari u Kellnera... Nemit vypadek ve cteni, cetl bych to zrovna v ty dny, kdy nas Kellner opustil.. Zvlastni.. Zivotni paralela.. Jak kdyby to nekdo k tomu pripsal... Pri 70knihach rocne jsem nikdy nikde na nej nenarazil a az ted... No, zivot..

Okamziky stesti.... Pri delsim premysleni je to vystizne. Jak casto trva ta nase radost, nez skonci? Je to jen okamzik...

18.04.2021

Zelená míleZelená míleStephen King

Knihu staci cist do 90%... Stejne kazdy vi, jak skonci. Jestli mate ale zasobu kapesniku po ruce, pokracujte do konce.

Krasny pribeh a (casto se to nestava) i krasny film. Tak vysoke hodnoceni od tolika uzivatelu je zcela opravnene.

22.09.2021

Krvavé jahodyKrvavé jahodyJ. S. Kupka (pseudonym)

Takze, ohledne knihy se vyrojila pomerne silna kritika ohledne autenticnosti... Je pomerne absurni hledat pisemne doklady o nekom, kdo vlastne nemel oficialne existovat. Kde vezi pravda, vi asi jen 1-2 lide.... Ale ruku na srdce, kdo se rad prokousava moderni historii, tak vi, ceho tahle chaska byla a vlastne stale je schopna a to me zavadi do taboru te strany, ktera veri autenticnosti a nebo jeji vysokou miru a tez verim, ze je mozne, ze ne vse bylo dobre pojmenovane treba i proto, ze neco jako rozhled u mlade slecny v dobe valky svetove a posvetove asi zrejme ani nemohl nabrat nejakych zavratnych vysin.

K hodnoceni dila samotneho - Kniha je ctiva, misty nechutna (zalezi na citlivosti a empatie ctenare) a nekdy za par let se k ni rad znova vratim.

23.10.2021

Bylo nás pětBylo nás pětKarel Poláček

Poprve, kdyz jsem to kdysi cetl, mi to pripadalo horsi, nez serial.... Posledne, mi to pripadalo lepsi, nez serial.... Asi nejvice zalezi, kdy clovek videl ten serial naposled, aby nemel pocit zklamani, ze kniha neni stejna, jako tv verze. S doprovodnym prectenim (pripomenutim) smutneho konce Karla Polacka kniha nabira hlubsi rozmer a z oddechovky bych to preradil na zpoved a psychologicky vytlak pameti z dob, kdy autor mel stastnejsi cast zivota jiz za sebou a vyhlidky na budoucnost mizive

31.01.2021

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Jak casto vystoupite ze sve komfortni zony? Dokazali by jste nejaky "odvaz"? Treba jen v jakoukoliv neplanovanou chvili se svleknout? Ale ne doma, tam kde prave budete... A co lhani? Vsichni lzeme... Malo, nebo vice, ale vsichni. .. I neuprimna pochvala neci vizaze je lez... Ale je ta uprimna "pochvala" opravdu dobra cesta? Je Vas zivot jiny, nez jste si za mlada mysleli, ze bude?

Ano, je to snadna kniha na cteni... Je zabavna a to hodne... A hluboka moudra v ni nema smysl hledat a vlastne proc taky.

Mam pocit, ze Hartl, jako spisovatel by me dokazal zklamat pouze tehdy, kdyz by ohlasil konec tvurci kariery...a to doufam, ze tenhle Pan s nakazlivym smichem a v prouzkovanych svetrech jeste dlouho nerekne.

Jestli tedy mate deprese, z doby v jake zijeme... Hodte ji na par veceru za hlavu s knihami toho zabavneho autora... Doba je zla, situace vazna... Ale humor je prece jen neco vic ;)

07.04.2021

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Jedna smyslnost o nesmyslnosti, aneb uzasna kniha o deb*lni valce.

23.09.2021

Drak spíDrak spíMichaela Klevisová

Knihu jsem odkladal pomerne dlouho... A byla lepsi, nez jsem cekal. Skvele pocteni

02.12.2021

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Zacatek me bavil, ale postupne jsem ztracel do knihy chut.
Mozna velka ocekavani, mozna mi jen nesedi takova kniha... Tezko rict.

02.12.2021

Dva roky prázdninDva roky prázdninJules Verne

Nenapada me kniha s prihodnejsim nazvem k dnesni dobe, nez "Dva roky prazdnin". Nastesti postavy nepronasleduje zadny Cinsky virus, ani Pumpar dotaci a ani nemusi resit, ze internet treba ma spatne pripojeni.

Skupinka deti ztroskota na opustenem ostrove a je na nich, jak se s tim poperou a vyporadaji.

Kniha na me pusobi, jako krizenec Robinsona a Tajuplneho ostrova. Ale nemam to autoru vubec za zle, ba naopak.

02.05.2021

Tajuplný ostrovTajuplný ostrovJules Verne

Mozna nejoblibenejsi kniha meho detstvi a tusimi druha-treti prectena od tohoto autora... Hodnoceno tehdejsima ocima je plny pocet. S odstupem let a hlubsim seznamenim dila JV bych musel hodnoceni snizit kvuli sebekopirovani ruznych del - dva roky prazdnin, pet nedel v balone atd...

30.05.2021

Hra o trůnyHra o trůnyGeorge R. R. Martin

Tohle je tucny, jak krkovice z nejakyho pasika :D NIKDY jsem to nevidel a ani nechtel videt, nechytla ne ta manie, nejsem moc fanda do fantazie, kde jsou draci a carodejove, a asi se najde jeste tisic mych NE proc to necist... Ale... Objevilo se nam to doma, casu momentalne na rozdavani a pres ty predsudky jsem to otevrel...

A ono me to docela bavilo. Prekvapilo to mile. Teda fraze o vlasech pomazanych olejem me uz privadela k silenstvi, ale kniha zabavna, ctiva a serial vlastne stale nechci videt, abych si nezkazil svuj dojem :D

19.12.2021

Sophiina volbaSophiina volbaWilliam Styron

Kniha ktera se vyplati cist po vetsich celcich. Vyborny pribeh, perfektni remeslne zpracovani.

29.03.2021

MlhaMlhaStephen King

Uz je tomu vice let, kdy jsem cetl tuhle knihu. Od te doby jsem jeste nekolikrat cetl pouze Mlha, protoze to je neco tak perfektniho. Filmove zpracovani stoji za nic... Z nudy se clovek podiva a to je cele... Ale tahle povidka.... To je uplne jine zradlo. Sednout, prilepit se k zidli a do konce se neodtrhnout. To je asi nejlepsi zpusob, jak si ji uzit.

23.07.2021

Lovcem v tajzeLovcem v tajzeJan Kozák

Tohle byl balzam na dusi. Neveril bych, ze me nekdo dokaze tak vtahnout na misto, kde se lovecka "story" odehravaji.

Clovek to cte a ma pocit, ze se sam prodira hlubokym snehem, posloucha zvuky kolem, jestli to neni treba vlk, ci medved..kontroluje pasti, jestli se neco chytlo a do toho je mu zima, ale ma i tak radost z toho, kde je.

Priroda, pokora, pratelstvi...

asi o tom vsem ta kniha je.

30.04.2020

Účastníci zájezduÚčastníci zájezduMichal Viewegh

Prosím, nedovolte někdo už panu Vieweghovi psát. Není to první skvost, co jsem od něj četl. Ty filmy ještě tak nějak z nudy jdou, ale ty knihy.... To je vážně utrpení to cist

23.07.2020odpad!

Ocelové městoOcelové městoJules Verne

Jedna z tech znamejsich Verneovek o ktere se rikalo, ze predpovidala druhou svetovou valku. Kratke pohodove cteni na par hodin. Asi bych uz ani nerekl, ze to je cteni pro deti.... Je to cteni pro lidi, co to kdysi jako deti cetli.

10.01.2021

Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáErnest Cline

Nejprve jsem videl film.... V dnesni dobe je pro me tezke najit neco, co me zaujme, bavi, dokoukam to atd... A tady se mi to stalo.. Byl jsem vazne nadseny a kdyz jsem zjistil, ze je i kniha... Nadseni nepolevilo.

1.kniha je uplne jina nez film
2. vlastne je to dobre, nemusim cist neco, co jsem uz videl.
3.tezko rict, co je lepsi.. Oboje je bomba!

15.05.2021

Naděje umírá posledníNaděje umírá posledníHalina Birenbaum

Vetsina knih na tema holokaust ma zhruba tento dej: predvalecne obdobi - krasne vzpomínkynky na bydliste, rodice, sourozence....(nostalgie) , valecna doba - vetsinou se prezivsi dostali do taboru az pozdeji, nez ti, co tolik stesti nemeli a snaha to prezit a nadeje, jaky bude zase zivot pote (nadeje), a povalecne obdobi... (vystrizliveni)... To se da jeste rozdelit na A - prvni roky po valce, prichod domu, kde domov prestal existovat, vyrovnani se s realitou, emigrace do jinych zemi, zacatek noveho zivota. B - zaver/ s odstupem desetileti.
Zatímco tahle kostra byva stejna, jeji obal se muze znacne lisit. Tahle kniha ma nastesti hruby obal. V nekterych pasazich je az "hnusna". A tak by to melo byt. Kazda kniha na hnusne tema musi mit v sobe punc hnusoty. Zadnej " tater z O. ", kde clovek cte pohadku a predstavuje si romantiku kdesi nekde za rohem, kde se ucumlavaji 2 hrdlicky. Laska a smrt, jsou alfa a omega zivota... Ale jestli je treba, aby vzpominky na " hnus" v Evrope nezmizeli, nesmi se z toho stavat ruzova knihovna. Proto ma tahle kniha plny pocet. Zaslouzi si to. Zprostredkovava minimalne dostatecne utrpeni. Nejsilnejsi je konec.. Vratit se po tolika letech na mista, odkud zmizela rodina... A lide soucasnosti si tam ziji sve zivoty v uplne jine dobe... Budme radi, za nasi dobu, nase stoleti, nase misto na Zemi a nase "problemy"...

16.05.2021

Dolores ClaiborneováDolores ClaiborneováStephen King

Trosku jinaci King, nez King byva.. Ale vlastne, co je typicky King, ze? :)

Trosku jsem v tom citil prichut H. G. Carlisle a jeji pradavne dilko: Krev me krve

Suprove pocteni pro 1-2 vecery... Neni to akcnak, krvak, napinak, pripinak a nevim, co jeste.. Ten dej se pevne line jak dalnice lesem

19.12.2021