Pro blázny smrt

od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh začínajícího spisovatele se odehrává v atraktivním prostředí heren, barů, literárních společností i pozlátkovém světě hollywoodských filmových ateliérů.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31660/pro-blazny-smrt-31660.jpg 4.1152
Orig. název:

Fools Die (1979)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Votobia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Přidat komentář
ynot
15. března

Kniha je to možná dobrá, ale takhle zmršený překlad jsem dlouho neviděl. Úplně mi to knížku zkazilo. To se nedalo dočíst, zvlášť když ani samotný děj mě zase tolik nechytnul - skrz Vegas jsem se prokousal, ale na začatku Hollywoodu jsem to vzdal. Každý tvrďák je "tuhý chlapík" (zřejmě tough guy :) a podobné pitomosti. Slovosled, jak kdyby to napsal tatar a obrovské množství chyb. Při slově "načeš" místo načež jsem už nevěřil vlastním očím. Týká se vydání z roku 89 (Československý spisovatel). Překladatel Jungwirth a hlavně odpovědná redaktorka Ruxová by zasloužili ... vy víte co.

MirekMM
05. února

Nejlepší kniha Maria Puza. Celý příběh má několik vrstev, od vyprávění života jednoho spisovatele, přes popis "podsvětí" Las Vegas, Hollywoodu i Japonska, až po metafory s Artušovskou legendou a vymyšlené úvahy, ke kterým příběh směřuje. A všechno do sebe skvěle zapadá, i díky snad nejuvěřitelnějším postavám, jaké jsem kdy na stránkách knih potkal.

ViktorieMars
29.10.2017

Nemyslím si, že každý tuhle knihu zvládne pobrat. Aniž by měla napínavý děj se strhující zápletkou, má tak hlubokou myšlenku... Dál nemám slov. Snad jen, že tohle je umění nejvyšší.

ElGreco
30.09.2017

Ze začátku trochu nezáživné. Mnoho podrobností, lidí, osudů. Postupně vše začne dávat smysl. Chce to jen vydržet a neodkládat knihu.

Marbo
02.08.2017

Puzza jsem vášnivě četl na střední škole, pak jsme si dali delší pauzu a znovu se potkáváme.
První stránky mne nechytly, ale poté jsem už byl opět polapen poválečnými USA, plné špíny, dolarů a krás - což Puzzo umí vykreslit jako nikdy jiný. Asi to není žádná velká literatura, ale řemeslně je to skvěle napsáno a hlavně, není to hloupé a nenudí. Zkrátka takhle nějak má vypadat oddechová literatura.
Silné *** a vězte, že jsem oprášil Kmotra, neb Puzzo je návykový.

Langosh
28.06.2017

Kniha zajímavá, čtivá. Nejdřív jsem myslel, že bude hlavním hrdinou Jordan, nakonec to byl Merlyn a za ním Cully. Merlyn mi byl dlouho sympatický, ale zkazil si to u mě tím, jak přišla Janelle. Kniha možná trochu víc o sexu, každý spí s každým, věrnost se moc nenosí (nevím jestli to byla přehnanost díla nebo to tehdy takové v té Americe bylo, ale nelíbí se mi to).
Nicméně zajímavě vykreslené prostředí jak heren, tak Hollywoodu. Meziobdobí Merlynova podvodů taky zajímavé a napínavé.

syskas
21.06.2017

Kniha sa dobre a ľahko čítala. Zaujímavé prostredie kasína a pohľad do jeho zákulisia.

iva23
08.08.2016

Výborně napsané, prostředí Las Vegas pro mě zcela neznámé, takže jsem se bavila.

R0RI
11.03.2016

Toto nie je príbeh lásky :) takto Mario Puzo začal rozprávať tento príbeh a našťastie som mu uverila a čítala ďalej.Hlavný hrdina začínajúci spisovateľ Merlyn sa prediera svojím životom a veľmi sa mu nedarí.I keď nie je dej z prostredia mafie ale je vsadený do kasína v Las Vegas tak ma kniha zaujala.Sem-tam ma čítanie pobavilo a bolo aj že ma hnevala..len blázni zomierajú..

Peleus
08.03.2016

Kniha mě, navzdory zmatenému a absolutně nezajímavému rozjezdu, naprosto pohltila. Pokud přistoupíte na pravidla hry, tj. že jde o "nemafiánsky" laděné dílo z prostředí showbusinessu, budete si vše napsané užívat stejně jako já.

Pominu-li mezilidské vztahy v prostředí velkých peněz, o čemž nemohu z vlastní zkušenosti soudit, musím souhlasit a pochválit, jak trefně autor zachycuje systém "ruka ruku myje" - "dlouhodobě spolupracujeme, já vím něco na tebe, ty na mě, všichni jsme v balíku a máme na svůj kaviár vezdejší. Jestliže se rozhodneš opustit kolotoč, nezaváhám použít vše, co vím, každou tvoji slabost, proti tobě."

Ve výsledku je to skutečně o tom, zda si vyberete možnost, kdy někomu "budete dlužit pozornost", která, oproti očekávání, vůbec nebývá malá, nebo se rozhodnete jít vlastní cestou s jen mlhavou vidinou konečného úspěchu.

Note
16.08.2015

Kniha je pútavá, číta sa ľahko a po prečítaní cca dvoch tretín som bol pripravený udeliť lepšie hodnotenie. Ale predsa, po prečítaní celej knihy som mierne sklamaný záverom, najmä osud Cullyho sa mi zdal príliš urýchlený a nezaujímavo podaný. Kniha v podstate len plynie, niektoré časti a príbehy postáv sú zaujímavé iné menej, ale chýbal mi tam nejaký hlbší dej. Knihy od Puza mám veľmi rád, ani táto nie je zlá a za prečítanie rozhodne stojí, ale pre mňa zatiaľ najslabšie autorove dielo. Možno som len mal príliš vysoké očakávania vzhľadom na autorove ostatné diela.

monikaKU
11.06.2015

Výborná oddychovka, zaujímavé rozprávanie o procesoch v herniach Las Vegas. Trochu ma nudili popisy praktik vo filmovom priemysle, ale inak výborné - pri historkách Janelle som sa pristihla, že sa smejem nahlas.

Phaennomen
03.11.2012

Kniha nedosahuje kvalit Kmotra, nicméně řadí se k povedenějším dílkům. Nejde zde tentokrát o čistě mafiánské prostředí, autor popisuje temná zákulisí heren v Las Vegas a prostopášný život Hollywoodu. Takový předkrm ke Kmotrovi.

Autor a jeho další knihy

Mario Puzo

Mario Puzo
americká, 1920 - 1999

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených222x
v Doporučených11x
v Knihotéce159x
v Chystám se číst43x
v Chci si koupit6x