JasmínKučera JasmínKučera komentáře u knih

Pohádky Pohádky Olga Scheinpflugová

Obdivuhodná knížka! Četl jsem v dětství, ale dodnes si pamatuji na čarodějnici, zastavený čas, jedli, krajku... Netypické pohádky, zato velice působivé a podmanivé.

24.02.2024 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Dokonalost sama...

10.03.2023 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Čtu ji každé tři roky. A pokaždé chci být bohémem, automechanikem a anarchistou. A pokaždé miluji Pat a doufám, že se uzdraví...

21.02.2023 5 z 5

Svět včerejška Svět včerejška Stefan Zweig

Pro nás nostalgiky sqělé čtení. Kultivované, detailní, sugestivní.

21.02.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Nedočteno.
Mohlo to být zajímavé, ale fiktivní polistopadový děj je přehnaný, neodpovídá předpokládanému vývoji tehdejší reality. Možná o racionalitu autorce ani nešlo, třeba si střihla jakési sci-fi; každopádně z toho nevzešla ani ryba, ani rak. Spíš takový další zbytečný Viewegh.

15.02.2023 odpad!

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Oblíbený námět knihy sice zajistil autorovi ocenění, ale nechytlo mě to. Celých 500 stran jsem přemýšlel, není-li to psáno spíš pro děti.
Bez autenticity; nepomohla ani smrtka, která působí vykonstruovaně a samoúčelně. Je to nešvar soudobé spisovatelské generace: neumí přitáhnout jazykem, dějem, vyprávěním..., tak si vymýšlí různé bizarnosti - smrtky, stoleté staříky skákající z oken...
Remarque nic takového nepoužíval a přesto jeho knihy mají tisíckrát větší působivost.

14.02.2023 1 z 5

První miliarda je nejtěžší! První miliarda je nejtěžší! Honza Z Inizia (p)

Honza z Inizia je miliardář.
Čas netráví ničím jiným, než-li zasíláním knihy s návodem na zbohatnutí.
Knihu ale neprodává. Posílá ji jen za poštovné.
Asi už má peněz dost.

To zní velice věrohodně, že?

11.02.2023 odpad!

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Famózní...

26.01.2023 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Dokonalé!

26.01.2023 5 z 5

Zmatení citů Zmatení citů Stefan Zweig

Červená knihovna. Slaboduchá zápletka a neustálé a otravné líčení, kterak hrdina niterně trpí... (asi jako já při čtení).
To, co Remarque dokázal jednou větou, Zweig neumí ani na padesáti stranách.

26.01.2023 1 z 5

V noci je každá krev černá V noci je každá krev černá David Diop

Napište něco o válečných krutostech, utiskovaných afričanech a nějaké to ocenění vás nemůže minout. Co na tom, že nemáte talent ani zajímavý jazyk, a že za rok o knize ani pes neštěkne.
Naštěstí Diop nezdržuje dlouho, za dvě tři hodiny přečteno.

30.12.2022

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Pepa Formánků psát neumí, jenom prostě chce být slavný. Proto neustále řeší, jak sám sebe hledá, předbíhá, ztrácí, nachází... Klišé, proklamace, komplexy, nuda.

19.04.2022

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Příliš grafomanské, bez zajímavého stylu. Dobré jako učebnice dějepisu, kdyby to nebylo tak rozvleklé.

Ať si paní přečte Miluj bližního svého od EMR. Oč kratší, o to působivější.

18.12.2021 1 z 5