jarynek jarynek komentáře u knih

Vztek a další příběhy Vztek a další příběhy Lucy Taylor

Povedená sbírka povídek, kde se mnohdy nejde pro krev a nějaké to sprostší slovo daleko. Ale v tomto případě mi to nepřišlo jako nějaká prvoplánová snaha o zaujmutí čtenáře, ale o styl, který správně dotváří celkové vyznění povídek a prostředí, v němž se postavy pohybují. Některé příběhy mají podobný základ a styl, ale celkově jsou témata povídek variabilní, u žádné z nich jsem se nenudil a většinou potěšilo i zakončení s pointou. Stejně jako v předchozím hodnocení, i já se pozastavil nad překladem, případně nad překelpy - několikrát použité slovo "pokakaný" mi hodně rvalo čtenářskou duši, což ješkoda, prootže jinak je málo, co bych knize vytknul.

07.09.2022 4 z 5

Cesta Cesta Vicente Segrelles

Začátek s obřím pavoukem a hmyzáky nebyl nijak originální, ale ještě to šlo. To měl autor více rozvést, udělat nějakou zápletku a byl bych spolu se vždy výbornou kresbou spokojen. Bohužel zbytek knihy už byla změť ne dobře rozvitých nápadů. Tentokráte ani bonusy nebyly příliš zajímavé. Bohužel dosud jasně nejslabší díl.

31.08.2022 2 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Dobře řemeslně napsaný King s ingrediencemi, které rád používá - nostalgie po časech minulých (tentokráte sedmdesátky), trochu tajemna (tentokráte spíše pomálu a možná by příběh dokázal fungovat i bez něj), vztahy spíše nenaplněné, napínavý děj (tentokráte bohužel bez nějakých velkých překvapení a zvratů). Na to, jak je kniha útlá, tak je poměrně pomalý rozjezd - i když čtenář tuší, kam autor směřuje, tak mi začátek přišel trochu natahovaný. Děj se následně rozjede, ale pka je najednou konec, kdy mi přišel trochu nevyužitý potenciál Domu hrůzy a v něm přebývajícího ducha. Takže OK, dobře se to čte, baví to, ale při znalosti jiných Kingovek mi to přišlo trochu nemastné neslané

20.06.2022 4 z 5

Punisher: Svět sovětů Punisher: Svět sovětů Garth Ennis

Od Ennise už jsem něco přečetl, ale na Punishera se ještě nedostalo. Přesto jsem tak nějak tušil, oc mohu očekávat a mé očekávání bylo splněné. Honba za spravedlností a vyrovnán se s minulostí, kde se nejedná v rukavičkách a krev teče v potocích. Překvapivým parťákem Franka Castla je ruský veterán z afgánistánské války a nadmíru jim to šlape.
Trošku jsem se bál kresby, zda nebude příliš uhlazená, ale ne, i ta se k příběhu hodila a přispěla k mé radosti z knihy.

24.02.2022 5 z 5

Zatmívačka Zatmívačka Ed Brubaker

Criminal a Gotham Central se mi líbily více, ale pořád je to skvělý Brubaker (a samozřejmě i Phillips). Noirové vyznění, kdy nejednoznačný a ne zcela kladný hrdina s věčnou cigaretou bez ohledu na důsledky rozkrývá špínu mocných a přitom se kolem něj kupí krásné ženy a mrtvoly, je výborné. Před očima mi vyskakovaly obrazy, jak by takovéto dílo bylo převedeno na filmové plátno. Atmosféra poválečného Holywoodu a rovněž tak Spojených států v komunistické paranoie je hodně uvěřitelná. Možná konec nebyl úplně dotažený, ale to je jen malá šmouha na tomto podařeném komiksovém detektivním příběhu.

31.12.2021 5 z 5

Malorie Malorie Josh Malerman

Bird Boxu jsem vytýkal určité hůře uvěřitelné události, ale jinak to bylo čtivé, napínavé, a kniha měla dobře vystihnutou psychologii postav v uzavřeném prostoru. Bohužel tomuto pokračování většina z toho chybí, snad až na ty hůře uvěřitelné situace, kterých i tady je dost. Příběh začíná tam, kde skončil Bird Box, tj. ve slepecké škole, aby po chvíli skočíme o deset roků dále. Naši hrdinové stále přežívají na zásobách potravin, nyní již 15 let starých, ale nedostatkem netrpí, šatstvonan rosucí mádež je, ..., pak jim někdo jen tak nechá dlouho vytvářené ručně psané zápisky o tom, jak svět přežívá, ... pak vyrazí na několika denní výpravu na vlak, který jezdí kdoví jak často, a on zrovna odjíždí, atd. A to nebudu raději naznačovat konec, kterým to vše u mne kleslo ještě u stupínek níž. Tohlepokračování nepotěšilo.

17.12.2021 2 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Čtivý příběh s dobrým nápadem, ale částečně nevyužitým. Kniha je vyprávěna píše v krátkých větách a kapitolách, takže má rychlý spád a čtení mne bavilo. Psychika jednotlivých postav (některé postavy inklinující k paranoie, některé k ostražitosti, některé se stále aktivním přístupem k řešení problémů, ..) víceméně dobře načrtnuta. Na druhou stran mi vadila absence nějakých větších zákonitostí fungování světa. Autor se tomuto vyhnul, takže pak dochází k situacím, které by ještě před několika stránkami byly těžko představitelné. Plus občas bylo těžké některé situace akceptovat (jet na neznámé místo autem x kilometrů?, přežívání víceméně jen na zásobách z domu?, ...). Jako oddychové rychlé čtení ale fajn.

09.12.2021 4 z 5

Linka Linka Max Bubakoff (p)

Po dočtení jsem měl smíšené pocity. Hlavní dějová linie i s tím závěrem, který vše propojí, mi přišla dobrá a hodící se právě pro komiksové zpracování. Ale ty jednotlivé minipříběhy moc propracované nebyly a působily v některých pasážích dosti zkratkovitě. Namísto toho byly přes krátkost těchto linek do nich vsouvány ještě věci, které asi měly přidat na drsnosti vyznění celé knihy, ale působily spíše rušivě a děj nijak neposouvaly. Celek tak působí jak dort, do kterého bylo přidáno až příliš mnoho přísad, protože kuchař chtěl ukázat, co všechno má ve spíži.

30.07.2021 3 z 5

Zóna Zóna Daniel Majling

Tak zde jsem se hodně bavil. Asi jako většina jsem se při čtění neubránil srovnání s výborným Rudem. Nějaké stejné prvky bych tam našel, ale snad je lepší moc nesrovnávat a užít si naplno tento trochu depresivní, ale vtipný tajemný příběh. Vypointované dialogy (jakož i celý příběh), k nimž se budete rádi vracet a bude si říkat, kam na takové nápady autor chodí.

29.06.2021 5 z 5

Měsíční stín Měsíční stín J.M. DeMatteis

Tak tohle jsem po dočtení nejdřívě nevěděl, jak hodnotit. Nechal jsem si tedy časový odstup na hodnocení a jo, bylo to opravdu dobré. Pohádkový příběh putování po různých světech, který je však pohádkový jen na první pohled. Naopak se jedná o dospělý příběh plný symbolismu, ale i poetismu, mi navozoval atmosféru Malého prince. Hodně zajímavé výtvarné pojetí pak dotváří netradiční čtenářský zážitek.

07.06.2021 5 z 5

Oběť Oběť Vicente Segrelles

Scénáristicky trochu slabší díl, na tak krátkém rozsahu ani většinou nejde nic světoborného vymyslet, ale přesto to bylo ve srovnání s předešlými Žoldnéřovými dobrodružstvími až příliš přímočaré. I tak jsem si knihu užil - skvělá kresba plná draků a jiných příšer a celková atmosféra Žoldnéřova světa mne opětovně potěšila. A jako vždy výborné bonusy.

25.05.2021 4 z 5

Batman: Bílý rytíř Batman: Bílý rytíř Sean Murphy (p)

No jo, za problémy Gothamu může hlavně Batman. To on při pronásledování svých protivníků je schopen cokoliv poničit, případně někoho zranit. Ještě, že se objeví polepšený Joker - tedy vlastně Jack (díky Harleen) a ten se snaží vše napravit. Bohužel však není Harleen jako Harleen, a když vyměníte jednu za druhou, tak to dlouhodobě nemůže dělat dobrotu. Na což doplatí i Joker - tedy vlastně Jack (už v tom mám trochu bordel). Někdo je rád, že je z Jokera Jack, někdo je rád, že je z Jacka zase zpět Joker. A Batman? Kdo ví? Co by z něj vlastně bez Jokera bylo? A co by bylo s Gothamem? Nápad byl fajn, jen snad ve vyprávění se mihlo zbytečně moc postav z Batmanova univerza, protože většina jich jen děla statisty a přišlo mi, že jsou tam jen pro efekt. A trošku jsem nedocenil zakončení, zde mi ke spokojenosti něco chybělo. Každopádně dobré čtění z Black label edice.

03.05.2021 4 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Zase jednou snaha přiživit se na známé značce. Ono nestačí vzít Geralta, Marigolda, přidat k tomu nějaké čáry a pár nestvůr, pak to protřepat a myslet si, že to stačí, aby z toho vypadlo další Geraltovo dobrodružství. Minimálně je potřeba vymyslet zajímavý příběh, což se zde moc nepovedlo. A pokud autor chce, aby to byl příběh o nejznámějším zaklínači, tak by to chtělo také něco více. Geraltova postava je tak plochá, že by ji bylo možno vyměnit za jakoukoliv jinou a na vyznění příběhu by to moc vidět nebylo.

01.05.2021 2 z 5

Jedno obyčejný léto Jedno obyčejný léto Mariko Tamaki

Mnohdy mívám v knihách problém s charaktery dětských hrdinů - nechovají se adekvátně ke svému věku. V Jednom obyčejným létě jsem naštěstí daný problém neměl. Děti se chovají, myslí a cítí emoce jako děti, mládež a dospělí také, každá postava se svým charakterem odlišuje od jakékoliv další. Děj je vyprávěn pohledem dvou dívek, mezi nimiž je věkově sice jen jeden rok, ale který, jak si každý z nás pamatuje, může být v určitém věku v některých aspektech velkým rozdílem. Jedna dívka je tak ještě dítě, zato druhá už začíná více dospívat, vzhlížet ke starší mládeži, více vnímat rodičovské neshody a dokáže se více vůči rodičům vymezovat. Jedno obyčejný léto je tak nostalgickou vzpomínkou, která není až tak o ději, ale o atmosféře a pocitech začínajícího dospívání.

21.03.2021 5 z 5

Město zázraků Město zázraků Robert Jackson Bennett

Výborné zakončení série. I když se mi líbil už první díl, tak jsem asi jeden rok odkládal pokračování. Dvojku a trojku už jsem dal celkem rychle po sobě. Každý z dílů má jiného hlavního hrdinu a tentokráte jím je jednooký Sigrud, který na svých bedrech vláčí pěknou škálu životních utrpění, které mu byly způsobeny, ale i těch, které on způsobil jiným. A jelikož Sigrud obyčejně nejde pro ránu daleko, tak je děj oproti předchozím dílům akčnější, čtivější. Přitom zápletka není zas až tak přímočará. Musím ocenit zajímavě vybudovaný svět, kde kouzla mají své zákonitosti a při čtení jsem nezachytil žádnou nesrovnalost, která by mne vadila či mi přišla nelogická. Jak se kniha blížila ke konci, tak jsem trochu zaváhal, zda těch božských soubojů není až moc a zda koncem nebude zkaženo celé vyznění příběhu, ale úplné finále mé pochyby rozptýlilo. Výborné zakončení.

07.03.2021 5 z 5

Zarov Zarov Sylvain Runberg

Souboj zla se zlem není v příbězích zas až tak častý, ale tady to funguje celkem dobře, jen jsem si ani k jedné straně nedokázal najít vztah. Ale i na dobrý fotbal se dá koukat, i když nikomu nefandíte, jen tam chybí trochu těch emocí. Dobrodružný příběh na opuštěném ostrově, kde mezi lovcem a lovnou zvěří je sakra úzká linie. A opravdu výborný závěr, ten se povedl. Stejně tak jako kresba. Škoda byla rozsahu, uteklo to příliš rychle.

28.02.2021 4 z 5

Zelená krev 1 Zelená krev 1 Masasumi Kakizaki

Příběh není zatím zas až tak originální, ale ono to tak u westernu obyčejně bývá, že jde hlavně o atmosféru a detaily, které odlišují zrno od plev. A tady je to zatím naštěstí spíše "zrno". Takže tady máme dva bratry, jeden na cestě do nebe, druhý na cestě do pekla, vláčející si svá tajemství z minulosti. A pak je na scéně Velký šéf a jak to tak bývá zhýčkaný neschopný syn, plný nenaplněných ambicí a krutosti. K tomu zamícháme nějakou tu ženu, nespravedlnost, konkurenční gang. Tak jsem zvědav, kam toto vše bude směřovat. Výborná je kresba, sedla mi dokonce více, než u Skrýše. Zatím dávám 4 hvězdy, uvidím, zda v dalším díle přijde nějaký originálnější nápad.

07.02.2021 4 z 5

Corrigan Corrigan Greg Rucka

Jak už jsem psal u jedné z předchozích knih série - čím méně se v příběhu objevuje postav z Batmanova univerza a čím více je příběh civilnější, o to je lepší. A to plně platí i v tomto případě. Jeden sešit, v němž vystupuje Spectre je snad z celé série nejhorší a vůbec nezapadá do zbytku. Tam jsem otáčel palec hodně dolů a říkal jsem si, že Rucka prostě nedosahuje kvalit Brubakera. Úvod s Robinem (Robiny) nebyl špatný, ale žádná super pecka to také nebyla. Ale závěr byl výborný. Tak jsme naopak musel před Ruckou smeknout a v duchu se mu omluvit. To byl hodně silný závěr celé série. Jednotlivé hlavní charaktery nejsou černobílé a dokážou překvapit svým jednáním, ale jejich chování je naprosto uvěřitelné a obhajitelné. Dialogy jsou úsečné a trefné, noirové. Jen houšť takovýchto komiksů!

09.11.2020 5 z 5

Wolverine: Zrození Wolverine: Zrození Paul Jenkins

No když se nad příběhem s odstupem zamyslím, tak ten přerod z nemohoucího chlapce v neohroženého muže by mohl být hůře uvěřitelný, ke konci autoři použili trošku obehraná osudová klišé, ale když ono se to tak dobře četlo. Prostě mne to bavilo od začátku do konce. Charaktery jsou dobře popsány, vyvíjejí se, najdeme zde překvapení, emoce. A musím vyzdvihnout pěknou kresbu, která mi k tomuto vyprávění sedla ještě více než u 1602.

31.10.2020 5 z 5

Conan z Cimmerie. Svazek II Conan z Cimmerie. Svazek II Luc Brunschwig

Pokračování Conanových dobrodružství z per a štětců evropských autorů se mi líbilo určitě více než první kniha. Především úvodní Dcera pána mrazu neměla chybu a ve srovnání s komiksovým pojetím tohoto příběhu od Comics centra mne oslovilo mnohem více. Nespoutaná živočišná touha s níž se Conan žene za tajemnou ženou nechávajíc za zády dozvuky krvavé bitvy. Výborné. I druhá povídka Stíny měsíční záře je výborná. Hororové pojetí tajemných soch opravdu nahání husí kůži. Obě povídky pak jsou doprovázeny zajímavou kresbou a nemám ji co vytknout. Zato závěrečná Šarlatová citadela byla po namlsání z předchozích dvou povídek zklamáním. Neoslovil mne příběh, byl bez invence a překvapení a bohužel to nezachránila ani kresba. Conan zde není jedinečným Conanem, ale tuctovým evropským panovníkem. Škoda. Ale celkově spokojenost.

16.10.2020 4 z 5