jarynek jarynek komentáře u knih

Essex County Essex County Jeff Lemire

Tato kniha naplnila má očekávání, která jsem měl po přečtení jiných Lemirových děl. Úsporná kresba i úsporný styl vyprávění, ale přesto to dokáže vypovědět příběhy, které jsou plné emocí a dokážou obsáhnout životy několika generací. Není to příběh depresivní, spíše smutný, se záblesky humoru, který ten smutek vždy prosvětlí, ale jen na chvíli. Je to o osamělosti, o krocích, které nelze vzít zpátky. A je to o lásce k hokeji. Tedy alespoň k tomu, který se hraje v Torontu:).

18.11.2020 5 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Knihu je radost jen držet. Moc pěkně udělaná obálka, která mne po zhasnutí překvapila fosforeskující částí. Super. Příběh nám dává nahlédnout na podmořské drama o střetu dokonce tří zcela odlišných kultur odehrávající se v nehostinném podmořském světě pod příkrovem ledu. Opět zde platí, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, aneb jedno rozhodnutí, kterým se chce najít kompromisní řešení má za následek řetěz událostí, které z důvodu odlišností kultur těžko mohou dopadnou dobře. vyprávění je napínavé, v netradičním, ale zajímavém prostředí. Jen mi úplně nesedl konec, ten přišel hrozně rychle a tak nějak mi ve srovnání se zbytkem knihy přišel nepropracovaný.

17.11.2020 5 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Těžko říci, kdo se jak z obou spisovatelů na tvorbě knihy podílel a proč vůbec pro takto krátkou novelu bylo potřeba dvou hlav. Asi většina ze čtenářů to bere jako Kingovu knihu a s jeho dílem je příběh srovnáván. Nejinak činím i já:). Kingovy povídky mám moc rád. Na malém prostoru dokáže vyprávět příběh, který čtenáře rychle vtáhne do děje, má atmosféru, spád, napětí a především nápad, a nakonec to dokáže i vygradovat a ukončit. Tedy většinou mají jeho povídky tyto ingredience. Tady mne vyprávění rychle vtáhlo do děje, mělo to nápad, ale ten byl hodně nevyužitý (resp. skříňka byla málo využívána, peníze ze skříňky vlastně nehrály ve vyprávění skoro žádnou roli a ty tlačítka nakonec také, takže se v ději pracovalo jen s čokoládičkami) a ten konec byl takový rychlý, na Kinga příliš výchovný, bez gradace. Čtivé to je, ale těžko bych se k tomu někdy vracel.

30.10.2020 3 z 5

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

Rudo mne kdysi velmi pobavil, tak jsem částečně tušil, co od této knihy očekávat a má očekávání byla naplněna. Opravdu jsem se bavil. Určitě bych si povídek užil více, pokud bych znal klasiky ruské literatury více, něž jen ze školní četby, ale ta témata ruských spisovatelů a atmosféra, kterou ve svých dílech navozují, jsou naštěstí nezaměnitelné. Žádná povídka nenudila a některé byly skutečné perly.

26.10.2020 5 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

Tak tohle se mi hodně líbilo. Výborný civilní origin postavy. HQ jinak moc nemusím, pojetí dané postavy mi moc nesedí, ale zde k tomuto nemám co vytknout. Propracovaný příběh má myšlenku, jsou v něm emoce, kterých rozhodně není málo. Je snadné vnímat pocity hlavní hrdinky a chápat její vnímání, pohnutky a finální přeměnu. Příběhem se mihne velké množství postav Batmanova univerza, ale všechny jsou do vyprávění zabudovány nenásilně a nerušivě. Jinak musím samozřejmě pochválit super kresbu a krásně zpracovanou obálku. Kniha prostě nemá chybu od prvního uchopení do odložení na čestné místo v knihovničce.

26.09.2020 5 z 5

Rváč Rváč Jeff Lemire

Pokud bych měl shrnout příběh v pár větách, tak by mi z toho zas až tak originální vyprávění nevyšlo, ale Lemirova práce s jednotlivými postavami je opravdu výborná. Každá postava se svými radostmi, traumaty, vzpomínkami na minulost, nadějemi, … je do posledního kousku svého chování uvěřitelná a i když se těžko dá napsat, že jsou to kladné postavy, tak si je rychle oblíbíte (tedy samozřejmě ne všechny). K tomu si přidejte atmosféru stísněné kanadské mrazivé zimy, kdy vám křoupe sníh pod nohami (úplně jsem to při prohlížení těch obrázků slyšel), někde v opuštěné části země. Kresba využívající především modrou a bílou (v níž o to více vynikne rudá barva krve) se k vyprávění výborně hodí. Každý výraz tváře je plný emocí, každá na první pohled nicneříkající kresba krajiny dotváří nádech příběhu, který by právě bez těchto krajinek nebyl tím, čím je, tj. skvělým vyprávěním o mezilidských vztazích.

23.04.2020 5 z 5

Po sezoně Po sezoně Jack Ketchum (p)

Tak v tomto případě se nedivím, že kniha v době vydání vyšla v cenzurované podobě. Myslím, že je v některých popisech poměrně naturalistická i na dnešní dobu, kdy je čtenář zvyklý na ledasco. Každopádně, pokud vám takový styl vyprávění nevadí, tak si příběh užijete. Já se tedy od čtení nemohl odtrhnout. Oceňuji, jak byl autor schopen vystoupit z některých očekávaných postupů při práci s postavami, kdy čtenář něco očekává a během chvilky se to stane někomu zcela jinému. Za povedený považuji i konec knihy - ještě, že byla možnost vydat necenzurovanou verzi, protože oproti tomu původnímu se jedná o zakončení, které výborně dotváří pocit z celého vyprávění.

08.04.2020 5 z 5

Páté srdce Páté srdce Dan Simmons

Zajímavé pojetí Sherlocka. Stejně jako mnozí další si dokáži představit, že by kniha měla poloviční rozsah a byla by to příjemná akční detektivka. Na druhou stranu takových knih můžete najít nemálo. Také jsem se párkrát přistihnul, jak si říkám, proč v knize nějaká pasáž je a že jde o zbytečné natahování, ale ve finále to beru jako umně vytvořenou fresku života určité americké vrstvy na konci 19. století. Určitě mi uniklo spoustu reálií, s nimiž by byl čtenářský zážitek o to více umocněn, ale i tak to bylo zajímavé čtení. Neznám styl psaní Henryho Jamese, ale asi tam někde bych čekal, že má styl vyprávění kořeny. Jednu hvězdu tedy nakonec ubírám především kvůli konci, který mi při porovnání s celým rozsahem knihy přišel hodně úsečný a bez jakéhokoliv zvratu a většího překvapení.

13.10.2019 4 z 5

Asgard Asgard Xavier Dorison

Zase jedna kniha, u níž je radost ji jen dostat do rukou - velký formát, tvrdé desky, pěkná kresba. A k tomu i napínavý vikingský příběh, kde boj s nestvůrou je pouze jedna z linií vyprávění. Děj plyne rychle, nemá naštěstí žádné velké logické zaškobrtnutí a hlavní postavy jsou dobře vystižené, takže se svými chybami a pochybami čtenáři nezbývá než jim od začátku držet palce. Zamlouvalo se mi i ukončení, které nemělo žádných epických rozměrů, ale o to více bylo uvěřitelnější a zapadající do kontextu celé knihy. Dorisonova Třetím zákonem trochu padlá hvězda byla Johnem Silverem opět pozvednuta na nebe a Asgard ji vyleštil, že opět jen září.

14.01.2019 5 z 5

O tématu jsem dříve již něco četl, tak jsme byl zvědav, na soubornější zpracování problematiky. Ze začátku mne čtení bavilo, spousta zajímavých informací, hodně fotek. Postupem času mi však přišlo, že se zbytečně nastavuje kaše - např. několika stránkový přepis děje amerického filmu, popis počítačové hry, technické specifikace autobusu, apod., jsou zcela nadbytečné. Pokud by kniha měla poloviční rozsah, tak bych jí neměl moc co vytknout.

02.08.2018 3 z 5

Rumcajs se vrací I. Rumcajs se vrací I. Michal Opitz

Spojit Rumcajse, Vetřelce a trochu i Predátora do jednoho příběhu může jen blázen nebo někdo s velkou imaginací. Minimálně to druhé zde určitě platí. Stárnoucí Rumcajs na vejminku, Cipísek, pro něhož už Rumcajs není středem vesmíru, naši oblíbení knížepán s kněžnou. Ti všichni oživují vzpomínky na dobu, kdy jsem hltal večerníčky s těmito postavami. A do toho vpadne Vetřelec, jehož jsem hltal o něco později. A tento dort, který vypadá, že vypadl z receptu Pejska a Kočičky, chutná. Sice v prvním díle jde spíše jen o rozestavění figurek na bitevním poli, ale nechybí tomu vtip, napětí akomerční přestávky s reklamami, které samy o sobě stojí za palec nahoru.

22.05.2018 4 z 5

Azimut: Kniha první Azimut: Kniha první Wilf

Tohle bylo hodně povedené. Je to plné fantastických nápadů, kde na první pohled neplatí žádné zákonitosti, ale přesto vše drží pohromadě a přes několik dějových linií a celkem dost postav nepůsobí příběh nesrozumitelně. Každá stránka může překvapit něčím zcela novým, co příběh posune úplně jinam, a ještě nechává na čtenářově fantazii, aby si občas část mezipříběhu domyslel. Pracuje se s napětím, humorem, kupou nadsázky tajemnem.
Jen doufám, že na takto širokém hřišti autoři dokážou ukočírovat zakončení. Vedle toho ještě potřeba vyzdvihnout krásnou kresbu, která na velkém formátu knihy o to více vvyniká.

17.12.2022 5 z 5

Ozvěny (limitovaná edice) Ozvěny (limitovaná edice) Joshua Hale Fialkov

Výborný příběh, který mne bavil hned od první stránky. Spolu s hlavním hrdinou se dostáváte do situace, kdy nevíte, co je skutečnost a co je jen odrazem vaší mysli. Atmosféra a napětí postupně narůstá a úsměv malých panenek udělaných z kůže a kostí malých dětí nenechá čtenáře klidným. Povedený je i závěr, který není žádným happyendem a opět trochu nechává na čtenáři, jak si vše vyloží. Povedená je i černobílá kresba a rozvržení panelů, které především na začátku každé části navozuje atmosféru roztříštěného vnímání reality.

31.08.2022 5 z 5

To byla zákopová válka To byla zákopová válka Jacques Tardi

První světvá válka podaná v příbězích několika fransouzských vojáků. Všudypřítomný pocit zmaru, špíny, smrti. Lidský život, který má cenu pouhé čárky ve statistice, kdy byli vojáci posíláni na téměř jistou smrt, případně byli zastřeleni vlastními, když neposlechli nesmyslný rozkaz. Válka, která zasáhla do osudů milónu lidí po celém světě apřecese z ní lidé nepoučili. To vše ukazuje tento černobílý komiks, který po řečtení těžko budete dostávat z mysli. Sugestivní, syrové, ale bohužel asi pravdivé.

23.05.2022 5 z 5

Zatoulaní psi Zatoulaní psi Jeff Lemire

Kresba ještě není tak vytříbená jako u pozdějších Lemirových prací, samotný příběh je celkem jednoduchý, některé situace a dialogy byly spíše rušivé, ale i tak je kniha fajn a obsahuje základní atributy, na kterých Lemire postavil své pozdější kousky. Jedinec na pokraji společnosti, obklopený samotou i ve chvílích, kdy jsou kolem něj davy; deprese; osudová rozhodnutí; emoce až na dřeň; ... . Nepatří to asi k tomu nejlepšímu od Lemira, ale i tak to potěšilo.

17.05.2022 4 z 5

Šninklova veliká moc Šninklova veliká moc Jean van Hamme

Tak tohle dílo se těžko zařazuje. Co začíná jako celkem obyčejný příběh o cestě podceňovaného jedince za záchranou světa, se později mění v příběh o mnoha podobenstvích a interpretcích. Šninkl J´on spíše než hybatelem vlastního osudu je pasivní osobou, která se k různým činům dostane náhodou či vůlí jiných osob, a to mnohdy ještě s jejich jiným záměrem než je výsledný efekt. J´onovými jedinými přáními je najít klidné místo a být v objetí krásné G´wel, což mu však stále není dopřáno a postupně je čím dál více zřejmé, že je pro něj přichystán jiný osud.
K povedenému příběhu pak výborně sedne i Rosinského kresba.

21.12.2021 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Nemohu si pomoci, ale mám problém s hlavními postavami, a tím se hodně snižuje můj celkový dojem z knihy, když samotný příběh rozhodně stojí za přečtení. Ilan je myšlením chvilku dítě, chvilku dospělý, chvilku ustrašená z maličkostí, chvilku se nebojí ničeho. Cokoliv se chce dozvědět, to jí vždy někdo dopodrobna vysvětlí a všechny důležité věci v příběhu se stanou zrovna ve chvíli, kdy je u toho (např. nepolapitelný přízrak se s ní setká a ona ho zachrání, ve tmě v dálce uvidí něco, co nikdo jiný nevidí, ..). Nemluvě o tom, že je schopna hned napoprvé, kdy sundá svůj voal, bez problémů se pohybovat po městě a ještě se dostat do budovy a tam zjistit vše potřebné. A pak je tu kapitán, který na to, jaké má postavení a zkušenosti, se chová občas dost nepravděpodobně. Další mínus vidím v tom, že jsem první díl četl již dříve a při tomto pokračování jsem si již nepamoatoval přesný význam některých slov, ale ve slovníku na konci knihy jsou již uvedeny jen nové výrazy.
Na druhou stranu kostra příběhu se mi líbí a kniha je hodně čtivá. Zvláště ve druhé půlce knihy, kdy se děj přesouvá z města zpět blíže sklenářským městům, je vyprávění dostatečně akční a rychle ubíhá. Odhalování různých tajemství je kouskováno a stále přibývají další otazníky, takže před čtenářem je ještě dost dlouhá cesta k poznání.

02.06.2021 3 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Po dočtení prvního dílu jsem očekával, že v pokračování se jednotlivé dějové linky spojí a ve vyprávění přibude více akce. To druhé se beze zbytku naplnilo, ale to první ani v nejmenším. Naopak tu máme tři příběhy, které se tváří, že kromě základních reálií spolu moc společného nemají. Takže si budu muset počkat na další díl této skvélé fantasy série, která obsahuje všechno, co mám u tohoto druhu literatury rád - propracované reálie, nejednoznačné, ale přesto sympatické charaktery postav, intriky, kruté boje, kde bohužel občas padnou i postavy, u nichž si to nepřeji, zvraty a stále nedořené věci, které drží čtenáře v napětí a v očekávání dalšího děje.

13.04.2021 5 z 5

Drákula Drákula Roy Thomas

Tato adaptace by si zasloužila dvojitý rozsah. Mignola se svou temnou kresbou se k příběhu skvěle hodí a těžko v komiksovém světě hledat někoho jiného, kdo by dokázal hororovou atmosféru hraběte Drákuly lépe vystihnout. Bohužel z důvodu rozsahu knihy je děj občas vyprávěn trošku zkratkovitě, některé části příběhu jsou jen naznačeny v pár okýnkách. Příliš se spoléhá, že každý, kdo komiks čte, zná předlohu či ještě spíše film. Ale možná jsem jen myšlenkově líný a chtěl bych mít vše podáno na velkém talíři až k ústům s pořádně velkými špičáky:).

31.10.2020 4 z 5

Superman: Utajený počátek Superman: Utajený počátek Geoff Johns

Superman není úplně můj šálek kávy, takže jsem od knihy neměl nějaká velká očekávání, ale nakonec mne příběh celkem bavil. Samozřejmě by se dalo vytknout až příliš snadné zboření léta budovaného Luthorova mýtu, jakož i bz větších obtíží přemožení všech záporáků, ale to asi tak nějak k Supermanovi patří. Stejně jako Kentův výraz absolutního hňupa:). Za největší pozitivum považuji vyprávění z Kentova dětství, vztah k rodičům a vliv prostředí na Kentův vývoj. Povedený origin. Jen tu vsuvku s mládeží z budoucna jsem nepobral, ta mi přišla na příběh násilně našroubovaná a zbytečná.

04.06.2020 4 z 5