Rváč

Rváč
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423851/bmid_rvac-aeB-423851.png 5 119 119

Rváč, dojemný i mrazivý příběh, je jedním z vrcholných počinů oceňovaného komiksového scenáristy a výtvarníka Jeffa Lemirea. Citlivá a překrásně výtvarně zpracovaná grafická novela vypráví především o důležitosti rodiny a rodinného odkazu, a také o touze vystoupit z uzavřeného kruhu násilí. Derek Ouelette má dny slávy dávno za sebou. Jeho hokejová kariéra skončila před deseti lety kvůli násilnému zákroku na ledě. Od té doby žije už jen z pozůstatků své zašlé slávy v malém městečku na severu Kanady, kde vyrostl. Opíjí se a rve se s každým, kdo mu zkříží cestu. Nepočítá ale s tím, že se jednoho dne zčistajasna objeví jeho dávno ztracená sestra Beth, hledající u něj úkryt na útěku před násilnickým přítelem. Oba sourozenci se rozhodnou schovat v opuštěném loveckém srubu v nedalekých lesích. A právě zde se pokusí znovu najít cestu jeden k druhému prostřednictvím své bolestné minulosti... Do města ale přichází Bethin přítel. Hrozí tak, že opět stáhne Dereka i s jeho sestrou do světa sebedestrukce, z něhož se oba snaží zuby nehty vymanit...... celý text

Literatura světová Komiksy Romány
Vydáno: , Comics Centrum
Originální název:

Roughneck , 2016


více info...

Přidat komentář

mirec88
19.03.2024 5 z 5

"Přestal jsem se bránit." Kto čítal, vie, kto nie, nech si prečíta. Úplne mi tento komiks vyrazil dych a stále o ňom rozmýšľam. Emocionálna bomba, ktorá je ako každý z Lemireových príbehov, silná vo svojom jadre a podstate. Má nezameniteľné postavy zaujímavé každá svojim spôsobom a žiadna nie je čiernobiela a musím povedať, že tak ako som to mal prečítané včera behom cesty vlakom do Košíc a späť, tak som si to vychutnal ešte raz dnes po práci a bolo to rovnako silné a je o čom premýšľať. Odporúčam, keď máte radi hlboké, silné a komplikované drámy a každému, v kom v dnešnom nenávistnom svete zostala aspoň štipka ľudskosti.

Lka
12.08.2023 5 z 5

Moc pěkný příběh rváče Dereka a jeho sestry Beth. I když Derek vypadá drsně, má citlivou duši, a po všem co si musel se sestrou zažít...
Krásné kresby, z kterých sálá atmosféra chladu a mrazu. Hltala jsem stránku po stránce a najednou byl konec knihy.


x1carbon
07.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Skvělá kresba, atmosféra, postavy. Zarazilo mě, jak se stavila Bethy na pile za otcem. Čekal jsem trochu, že z něho bude vychlastaná troska a on si v klidu žil svůj život jakoby nic. Celá ta jejich interakce se mi zdála lehce zvláštní.

Grohlinka
20.03.2023 4 z 5

Oceňuji kresbu, Lemire umí nádherně vykreslit atmosféru, chlad a zima Vás obklopí, stejně jako jakási nostalgie, ale zároveň i naděje na druhou šanci. Jen ten konec

Mickhesh
11.12.2022 4 z 5

Hezká kresba, zajímavé charaktery, scénář klape, drsné prostředí narvané sněhem a mrazem a nějaká ta zápletka s finálním ponaučením. 70%

WilliamEldar
03.01.2022 4 z 5

Hodně atmosférické. Kresba Lemireho k příběhu sedne. Kniha má více stran, takže má i prostor pro panely, kde není text a jen vykreslují celkovou atmosféru příběhu. Ten je sám o sobě trochu předvídatelný, i když konec mi překvapil. O potřebnosti člověka, který sám sebe považuje za nepotřebného a o východnost z bezvýchodné situace. Mě se komiks opravdu líbil. Jedinou chybou, za kterou jsem strhl hvězdu je, že pro mě kvapil až moc rychle. Několik desítek stránek by příběhu prospělo. Postavy mě bavily a lehce jsem k nim přilnul.

adevr
19.12.2021 3 z 5

Zajímavě vytvořené, a ta originalita se mi líbila. Příběh mi však tolik nesedl, zejména ten konec-nekonec, ale ten vlastně bývá, u tohoto autora, téměř tradice.

Zuzvil
06.09.2021 4 z 5

4,5* Další skvělá věc od tohoto autora, tentokrát nedávám úplně plný počet hvězdiček (ale ubírám opravdu jen malinko), protože mě příběh nezasáhl tolik, jako předchozí knihy. Každopádně forma byla opět dokonalá, skoky do minulosti vyvedené v barevném podání byly dokonalé, vyjádření krve v červené (v jinak černobílém komiksu) za mě také skvělé. Celkově styl malby mě hrozně baví a dodává tajemno a syrovo daného tématu. Za mě můžu opět vřele doporučit.

MARTh
04.05.2021 5 z 5

Příběh odpadlíka, jemuž jedno setkání po letech změní život a zachrání jeho a také osobu, kterou znovupotkal....za mě parádní - střízlivá a současně výrazná - Lemireho kresba, stejně tak silný je příběh....kouzlo komiksů (a tedy i Jeffa Lemireho) jsem poznal teprve před nedávnem a rozhodně nelituju... no nic, další v pořadí po Essex County a Rváčovi je Potápěč

bosorka
18.04.2021 5 z 5

Přímočařejší a komornější než Essex County, ale podobně silná kniha. Kresby jsou syrové, ale všeříkající. Lemire umí parádně vykreslit jednotlivé nálady. Vtáhne do příběhu, až máte pocit, jako byste křupali sněhem po boku jednotlivých postav. Skvěle využita barva.

MartyManCZ
25.01.2021 5 z 5

Příběh drsný stejně tak, jako krajina ve které se odehrává. Je to pochmurné až depresivní s pocitem, jakoby nemělo ani nic dobrého nastat nebo se v dobré obrátit. To jestli k tomu dojde nebo ne si nechám pro sebe, a na Vás je abyste se k tomu pročetli také, ale mohu prozradit že to je napínavka, která stojí za to. Je to o vlastní transformaci a vzepření se osudu v bezvýchodné situaci, což jak se zdá vůbec nemusí nastat, nebo je ta cesta velmi trnitá. Navíc s hokejovou tématikou, takže to je moje :) Jednoduchá skečovitá kresba s jednou barvou jen dokresluje pustost a drsnost nálady i prostředí. Skvěle se k tomu hodí. Hodnotím vysoko, je to v krátké době druhý takhle drsný komiks co jsem četl a oba jsou pro mě velmi inspirativní.

Disease
02.12.2020 5 z 5

V kategorii "ze života" je tohle hodně vysoko, až mě překvapuje, když teď koukám, že autor píše většinou pláštěnkářský mainstream. Kresba je správně pochmurná a ke studenému Severu se výborně hodí. Byl jsem zvědav, jestli bude konec do ztracena nebo vypjatý a nakonec bylo všechno jinak...

Kožuch85
04.11.2020 5 z 5

Asi jsem od Rváče čekal více, ale i tak rozhodně nesmí chybět v knihovně.

trudoš
20.09.2020 5 z 5

Pro mě o hvězdu lepší než Essex County a to hlavně proto, že Rváč má silnější dějový oblouk. Neříkám, že Essex County žádný nemá, jen pro mě nebyl tak výrazný. Tam šlo o čtvero propojených povídek, které se různými způsoby ohlížely za uplynulými životy a špatnými rozhodnutími, tady o jeden komplexní příběh, kde je jasně definovaný začátek, prostředek a konec. Jinak byste od sebe oba komiksy těžko odlišili, protože kulisy i postavy jsou prakticky stejné. Jeff Lemire znovu dokonale pracuje s maloměšťáckým prostředím, kde každý zná každého a soukromí je de facto veřejným majetkem. Jednotliví protagonisté nejsou výkvětem společenské smetánky, ale ti nejvšednější z všedních, kteří se den co den perou se svými vnitřními démony. A vy jim držíte palce, přestože víte, že s největší pravděpodobností selžou. Libí se mi přitom, že autor nežongluje s traumaty minulosti jako definitivou, proti které nelze nic dělat. Možnost změnit se tu je – jen není zadarmo. Perfektní lidské drama o pěti figurách.

Miro.slav
11.08.2020 5 z 5

Surová kresba, surová krajina, surové prostredie a suroví ľudia. Od začiatku čakáte, čo a kedy sa sk*rví, a nakoniec vás záver milo prekvapí. Oddychovka na pár hodín.

Hadati
04.08.2020 3 z 5

Nechápu, co na tomto komiksu kdo vidí, že má takový ohlas. Kresba není nijak oslnivá, ale ani neurazí. Příběh je tuctový a ničím výjimečný. Nemůžu říct, že bych se při jeho čtení nudil, ale ani, že bych se bavil. Na svou tloušťku se komiks četl celkem rychle, protože autor se často vyjadřoval jen kresbou, což beru za pozitivum, protože to v dnešních komiksech už nebývá moc zvykem. To ale na lepší hodnocení nestačilo.

Mydlivoj
23.07.2020 5 z 5

Už dlouho jsem s blížícím se koncem komiksového příběhu nebyl tak napjatý jak to dopadne. Jeden z mála příběhů,u kterého jsem si průběh promítal při čtení jako film. Doporučuji.

jarynek
23.04.2020 5 z 5

Pokud bych měl shrnout příběh v pár větách, tak by mi z toho zas až tak originální vyprávění nevyšlo, ale Lemirova práce s jednotlivými postavami je opravdu výborná. Každá postava se svými radostmi, traumaty, vzpomínkami na minulost, nadějemi, … je do posledního kousku svého chování uvěřitelná a i když se těžko dá napsat, že jsou to kladné postavy, tak si je rychle oblíbíte (tedy samozřejmě ne všechny). K tomu si přidejte atmosféru stísněné kanadské mrazivé zimy, kdy vám křoupe sníh pod nohami (úplně jsem to při prohlížení těch obrázků slyšel), někde v opuštěné části země. Kresba využívající především modrou a bílou (v níž o to více vynikne rudá barva krve) se k vyprávění výborně hodí. Každý výraz tváře je plný emocí, každá na první pohled nicneříkající kresba krajiny dotváří nádech příběhu, který by právě bez těchto krajinek nebyl tím, čím je, tj. skvělým vyprávěním o mezilidských vztazích.

Lenka.Vílka
06.04.2020 5 z 5

"Hope (Scream It Out Loud) - The Blackout"

Kniha, kterou jsem četla dlouho. Ne protože byla nudná nebo mě nebavila. Ale protože jsem si jí šetřila a vychutnávala. Hezky kousíček po kousíčku. Ostatně, je to tak lepší. Protože...

...už jenom anotace je dost náročná a když jsem se začetla do příběhu, bylo to ještě hlubší a drsnější. A dost se mnou zacloumalo. Vím, proč mám Jeffa Lemira ráda. A poměrně dlouho jsem ho měla ráda pouze jako autora scénáře. Ale ty dvě knihy, kde (si) dělal i kresbu, které jsem četla, to změnilo všechno. To je odstřel na jiný level. Protože Rváč je kresbou úplně jiný než Essex County. Přestože některé autorské prvky mají společné. Protože...

...stejně jako různé odstíny černé barvy mluví, mluví i ty tyhle vodovkové kresby. A to hlavní je v nich. Každá emoce. Co není ve slovech, a že Derek není ukecanej, to je ve výrazu tváře. Nebo ve stínování. Nebo způsobu čmouhy. Je vidět, že autor svými příběhy žije, ne že jeho příběhy žijí, aby on žil (čti měl na nájem). Jak jinak by bylo možné, že čtení ve mě vyvolá přesně ty stejné pocity, jaké mají postavy v příběhu, jenž prožívají?

("Dáš si čaj?"..."Kafe by nebylo?"..."Žádný kafe. Indiáni pijou v lese čaj."..."Jo. Jenže jsem indián jen napůl."..."Tak ti naleju jen půl hrnku.")

Navíc rozdělení příběhu barvami sedlo mnohem vím než napsat titulek "Současná mizérie" a "Minulá mizérie", určující "Teď" a "Tehdy" a momenty, kdy se to srazilo spolu. Plus ty věci v červené z přítomnosti. To se mi moc líbilo.

A ty velké dvoustránkové kresby, kde je převážně les a sníh? To bylo dokonalé.

Autor opět rozebírá dopodrobna podstatu toho našeho veškerého bytí a jde mu to opět na jedničku. Protože svoje postavy dostal až do trpkého konce ohledně svých rozhodnutí. Ale za současné situace, je něco podobného vůbec možné? Nedá vám odpočinout stejně jako svým postavám. A jsem ráda, že jsem knihám Jeffa Lemira přišla na chuť.


SPOILER Taky jste tomu hajzlíkovi skočili na špek, že je konec knihy, když tam byla ta černá stránka? Já jo! Uf! Potom přišel epilog! Což bylo dobře. SPOILER

DennisMoore
05.04.2020 5 z 5

Skvělý vypravěč Jeff Lemire opět rozdává rány postavám a nechává je, aby tu a tam také nějakou dali. Rváč mohl být klidně dalším příběhem z Essex County (po němž určitě skočte, pokud se vám líbil), kam by se jeho drsná melancholie v rytmu vrzajících bot stoprocentně hodila, ale jsem rád, že je to samostatný příběh v samostatné knize. Skvělé postavy, monology a dialogy snad opsané přímo ze života tak, že při čtení automaticky slyšíte hlas i tón těch, kteří mluví, k tomu na první pohled jednoduchá, ale přitom velmi propracovaná kresba... A ta nálada... Ta nálada! Na tenhle komiks (taky ) nezapomenu.