jankor jankor komentáře u knih

Bez poslední kapitoly Bez poslední kapitoly Josef Knap

Tato kniha mě lákala, protože mám ráda vyprávění o starých časech. Začetla jsem se až napodruhé a nemohu říci, že jsem se nemohla odtrhnout. Text je dost hutný. Asi v polovině knihy, kdy skončí dětství a nastoupí i politika to bylo ještě horší, i když chápu, že je to cenné dílko. Ubírám * za to obtížnější čtení.

03.11.2021 4 z 5

Dějiny ženy Dějiny ženy Stanislav Kostka Neumann

To je dílo tak úžasné, že nechápu, jak je možné dát mu méně než 5 hvězd. Dát dohromady tak obrovské množství informací k tématu musela být nadlidská práce a určitě bych nečekala, že bude od tohoto autora. Doporučuji také Dějiny lásky. Naprosto famózní díla, i když staršího data. Bylo pro mě velkým překvapením přečíst si knihu Byla jsem ženou slavného muže, kde je autor popsán velmi kontroverzně a pokud by byl (a není šprochu...) takový, žasnu nad tím, kdy a jak tohle dával dohromady.......

20.10.2021 5 z 5

Láska a smrt na potoce Ležák Láska a smrt na potoce Ležák Přemysl Veverka

Tato kniha má ambice vypadat jako kvalitní kniha co do materiálu, proto je škoda, že dojem kazí nějaké překlepy a gramatické chyby.....trochu mi vadily opakující se pasáže a autor jako by si dal za úkol vzdělat čtenáře na téma Hilsneriáda a Božena Němcová, takové 3 v 1, to je možná dobře, ale já jsem v této knize přeskakovala. Téma Ležáků ale bylo zpracováno pěkně. Po přečtení anotace bylo v určitém bodě četby jasné, jak román skončí, viník byl přišpendlen do děje. Celkově vzato se kniha četla dobře, určitě doporučuji. P. S. Bydlím pár kilometrů od Ležáků, popisy mi byly blízké :)

13.10.2021 4 z 5

Hanina hvězda Hanina hvězda Miroslav Frindt

Populární, lákavé téma......byla jsem zase zvědavá. Kniha se četla lehce, to mám ráda. V okamžiku, kdy do děje vstoupí politika, se mi trochu chtělo přeskakovat, ale tak to asi bylo. Pro mě závažnější na ději byl poválečný pokračující antisemitismus, dnes asi na problém koukáme jinak, ale ty arizované majetky někdy dokázaly zatočit s povahami.
Zase by to byl pěkný scénář na film, kdyby byl dobře napsaný, ale tady jsem měla pocit, že by to zasloužilo hlubší propracování. Začátek čtivý, konec čtivý, střední část mě bavila míň.

25.08.2021 4 z 5

Sestra Sestra Louise Jensen

(SPOILER) No tak nevím....normálně thrillery nečtu a po tomto je vyhledávat asi nezačnu. Nemohla jsem se začíst, přeskakovala jsem, až ke konci jsem vydržela, asi že už se dočkám konce, a zvědavost, jak autorka příběh ukončí, tam byla. Jenom ty geny mi dávaly logickou uzávěrku, jinak to na mě působilo dost nevěrohodně. Dočetla jsem a posílám dál, snad někdo víc ocení.

15.08.2021 5 z 5

Zralá léta Zralá léta Marcela Burdová

Čtivě zpracovaná publikace na téma nejen "zralých let", ale i jíné fáze života žen po hormonální stránce. Doporučuji přečíst.

13.08.2021 5 z 5

Ilustrované dějiny lásky - Láska primitivní Ilustrované dějiny lásky - Láska primitivní Jiří Votoček (p)

Stejně jako Dějiny ženy je to famózní dílo psané S. K. Neumanem (pod pseudonymem). Rozhodně doporučuji, i když je to psáno před 100 lety, Z možných 5 * dávám 6* !! :):)

04.08.2021 5 z 5

Valdemar Valdemar Táňa Kubátová

Volné pokračování Malomocné, která byla pro mě příliš "červená knihovna". Tato kniha sice taky spadá do této kategorie, ale přece jen je čtivější, autorka tam vepsala českou stopu, trošku historických reálií, takže hodnotím o jednu hvězdu víc - 4*, přece jen to nebyl můj TOP.

27.07.2021 4 z 5

Malomocná Malomocná Helena Mniszkówna

Za první republiky možná hitovka, nalákala mě informace "legendární a zfilmováno, úspěšný seriál", možná to je i koukatelné, ale mě ta kniha neuspokojila.....Bylo to předvídatelné, dějově se to nerozmáchlo. Spíš z povinnosti ke svému svědomí louskám i Valdemara Táni Kubátové, který volně navazuje, je to v bledě modrém (ale přece jen dám o hvězdu víc)- červená knihovna, na kterou jsem už asi moc stará... Očekávám, že mi kniha něco dá, ale tyto dvě, (Malomocná obsahuje 2 dílka), to asi nebudou.

25.07.2021 5 z 5

Válka spermií: Nevěra, konflikt mezi pohlavími a jiné ložnicové bitvy Válka spermií: Nevěra, konflikt mezi pohlavími a jiné ložnicové bitvy Robin Baker

Naprosto úžasná populárně naučná kniha, zíráte, jak chytré je naše tělo a rozhodně doporučuji si přečíst......fascinující informace, i když místy se pousmějete, jak je ta příroda mazaná :)

15.07.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Troufám si tvrdit, že je znát, že p. autorka dobu před Listopadem zažila, několikrát jsem se při čtení pousmála, když mi připoměla některé detaily. Celkový dojem je takový, že mi to trochu připomíná Příběh služebnice, ale nejde to tolik do hloubky detailů. Nebylo to špatné, zůstalo to ale podle mě na povrchu, snesla bych ještě hlubší rozpracování. Hanu to nepřekonalo. 4 a půl.
S odstupem a po procházení ostatních recenzí bych ráda ještě připsala aspoň 2 názory: 1) při srovnávání se Svědectvím o životě v KLDR musím částečně nesouhlasit, protože mám pocit, že je to tam ještě o hodně horší.....2) narazila jsem zde i na názor, že většina lidí chtěla prostě žít svůj život a radovat se z toho co mají (děti, domek za peníze vydělané nebo splacené, zahrádka, domácí dovolená atd.). S tím naprosto souhlasím. Věděli, že se mají líp něž dřív, protože zažili i život po válce a v 50 letech. V každé době si lidi zvyknou ....a v každé době je proti čemu bojovat, že?

10.05.2021 5 z 5

Dva prstýnky Dva prstýnky Millie Werber

Takže......téma si jistě zaslouží 5*, ale podle mě zpracování silně pokulhává za tématem. Příběh první lásky ve mě nezanechal téměř žádný dojem a zabírá pouze část celé knihy. Ač chápu, ze pro p. Werberovou to byl úžasný a zároveň hrozný zážitek a v těch šílených časech se k němu upínala jako ke kotvě, přece jen to byla epizoda v jejím bohatém životě a přeju jí, že nakonec měla milujicího manžela a bohatý a spokojený život. Knihu jsem začínala číst nadvakrát a přiměla jsem se ji dočíst, ale nějaký zvláštní zážitek ve mně nezanechala, ale znovu opakuji, že to byl problém zpracování a ne tématu.

03.05.2021 4 z 5

Vitaminy a minerály - Přírodní léčba Vitaminy a minerály - Přírodní léčba Amanda Ursell

Dobrý zdroj informací o základních vitamínech a minerálech důležitých pro výživu a další rady týkající se stravování.....na křídovém papíře, pěkně přehledné.

20.04.2021 5 z 5

Král a lazebnice Král a lazebnice Zdeněk Mahler

Čtení na hodinku nedělního odpoledne, krásné zpracování. A Zdeněk Mahler, to je záruka čtenářského bonbónku. Krásný příběh, jen by si zasloužil rozkošatit a byla by to krásná komicko-erotická novela, ovšem bez happy-endu.....Požitek pro milovníky češtiny.

18.04.2021 5 z 5

Špity špity bábo Špity špity bábo Karel Černý

Moje dětství u babičky, nebylo na výběr, uměla jsem ji odpředu dozadu i obráceně. Vyrostli jsme, knížka se ztratila a teď, když se tu objevilo vydání z roku 1965 jsem udělala jéééééééé :)

14.03.2021 5 z 5

Stíny mých otců Stíny mých otců Helena Šmahelová

Celou trilogii doporučuji vždycky všem, kteří shánějí tipy na pěkné čtení, pokud jim vyhovují historické romány či ságy z českých dějin. Je to krásné počtení a hlavně chrudimáci by to měli mít jako povinnou četbu, určitě by si to užili jako já, pokud jsou patrioti. Helena Šmahelová je z mého kraje:) a tady odvedla moc dobrou práci, fakt.

09.03.2021 5 z 5

Márinčiny trable Márinčiny trable Marie Gazdová

Tak tohle je naprosto jedinečná věc :), málo známé dílko, ale pokud se chcete řehtat jako blázni, neváhejte. Tohle je knížka k nezaplacení. Zvedne Vám náladu a pohladí po srdíčku a vůbec si nemyslím, že je to kniha určená (jen) dětem. Jedna z mých TOP. Prostě slunce do duše! Kdo má rád vzpomínky na dětství, sežeňte si ji. 5+++

09.03.2021 5 z 5

Vzpomínky přírodního léčitele Vzpomínky přírodního léčitele Jan Mikolášek

Musím začít tím, co píše níže cérka: Jan Mikolášek napsal knihu tak, jak chtěl, aby se na něj vzpomínalo. Je psaná jednoduchou formou a ve srovnání s filmem Šarlatán a po nastudování nějakých informací si myslím, že nepodává úplně objektivní obraz této kontroverzní osobnosti. Film se mi líbíl víc. Ale je to příjemné čtení.

07.03.2021 4 z 5

Obrazy ze života Obrazy ze života Jan Neruda

Důležité je zdůraznit, že kniha obsahuje mimo jiné celé Povídky malostranské, klasické dílo české literatury, a je škoda, že název knihy nezačíná právě tím, možná kvůli tomu někdy zůstane u čtenářů na okraji zájmu.

03.03.2021 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Prostě skvělé.....od první strany čtivé, nabité dějově a pěkné spojování kapitol. Krásně zpracované postavy. Ke konci jsem začala mít pocit, že happyend nebude, ale vydržela jsem se nepodívat na konec. Nebyl, a je to silný příběh a vůbec bych se nedivila, kdyby ho někdo zfilmoval. Kniha Vás pohltí a nepustí, prostě zážitek. Rozhodně doporučuji!

25.02.2021 5 z 5