Bez poslední kapitoly

Bez poslední kapitoly https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15239/bez-posledni-kapitoly-15239.jpg 4 10 4

Vzpomínky českého spisovatele vězněného v padesátých letech jsou evokací venkovského dětství. Jemné rozvzpomínání na přírodu, lidi a dětské a chlapecké poznávání světa patří k vrcholům Knapovy tvorby. V druhé polovině knihy se vzpomínky zalidňují řadou českých umělců a literátů – vzniká tak pozoruhodný obraz autorova přátelského okruhu, v němž nalezneme mimo jiné například Fráňu Šrámka. Kniha je doplněna obrazovou přílohou a portrétem autora z pera Zdeňka Kalisty.... celý text

ujira
27.05.2022 5 z 5

Přestože psáno dnes již téměř archaickou češtinou, zrcadlí se ve vzpomínkách autorův básnický styl, jemný a čistý jazyk a dobrý postřeh, který popisuje osoby, blízké autorovi s něhou a láskou.

jankor
03.11.2021 4 z 5

Tato kniha mě lákala, protože mám ráda vyprávění o starých časech. Začetla jsem se až napodruhé a nemohu říci, že jsem se nemohla odtrhnout. Text je dost hutný. Asi v polovině knihy, kdy skončí dětství a nastoupí i politika to bylo ještě horší, i když chápu, že je to cenné dílko. Ubírám * za to obtížnější čtení.

olga8832
04.01.2021 5 z 5

Doporučuji. Celá kniha vzpomínek je kouzelné vyprávění o venkově, jeho rodině, přátelích a o vývoji naší země. Přestože občas vypráví o smutných věcech či událostech, je v tom cítit velká láska a životní optimismus.

martineden
11.06.2019 5 z 5

Vzpomínky Josefa Knapa jsou umělecké dílo. Ožívá nám zde svět malých rolníků, pracovitých lidí z Českého ráje a Podkrkonoší, kraje, do kterého umístil děj většiny svých románů a povídek. Svět, který byl drsný, syrový, ale krásný. Josef Knap si psal vzpomínky do šuplíku a vyšly hodně dlouho po jeho smrti. Jeho životní osud na pozadí 20. století stojí za povšimnutí, když autor a jeho tvorba byly neprávem po roce 1948 opomíjeny. Sám autor byl v 50. letech souzen v politickém procesu s vězněn. Nikdy si ale nestěžoval, nesl svůj osud statečně. Pro mě je on a jeho blízcí skuteční hrdinové.

Josef Knap
česká, 1900 - 1973
1993  86%Čas kopřiv
1935  87%Muži a hory
1934  80%Cizinec
1944  88%Věno
1997  88%Bez poslední kapitoly

Kniha Bez poslední kapitoly je v