jankor jankor komentáře u knih

Jmenuju se Selma Jmenuju se Selma Selma van de Perre

Čtení to bylo poměrně rychlé, takový výčet rodinných poměrů, situace, průběh odboje, koncentrační tábor. Ta část o odboji se mi četla nejhůř, byla hodně nahuštěná. Ano, byl to příšerný stres tenhle život žít, ale přesto jsem se neubránila myšlenkám, že mě překvapuje, jaké detaily a časovou posloupnost si paní, které by bylo už 100 let pamatuje. Bohužel všechny další generace už tohle těžko přijímají a neumí si to představit. A bude hůř....Já jsem se narodila cca 20 let po válce a zdá se mi to jako beletrie, co teprve ty děti?

06.07.2022 5 z 5

Kuchařka pro zaměstnaného muže Kuchařka pro zaměstnaného muže Jan Vlasák

Překvapilo mě, když jsem objevila tuto sběratelskou záležitost, koupila jsem ji kdysi manželovi jako recesi.......a protože recepty nevyhazuji, vylovila jsem a snad někoho potěší. Fotky jsou samozřejmě úúúúsměvné :), takové amatérské, prostě porevoluční boom....ale recepty jsou naprosto normální a vůbec ne nechutné apod. jak se píše v jiných recenzích .Doporučuji jako retro - recesistický dárek :) a skutečně je vidět, jak se pohled na ženskou péči o tělo změnil (ale kdo ví, co zase bude za pár let). Proti gustu....... :):)

30.06.2022 5 z 5

Já jsem byla tak zvědavá.....krásná hodnocení....a pak jsem byla zklamaná, prokousala jsem se sice, ale pořád jsem vyhlížela konec a možná bych byla ještě zase zvědavá, jak dopadlo zfilmování, pro srovnání....ale mě kniha neoslovila, lituji. Můj názor.

21.06.2022

Tak jsem dočetla knihu, na kterou jsem byla zvědavá, protože až dosud jsem zhruba věděla jen to, že to byla kontroverzní osobnost .Nejdřív chci uvést, že mě ta kniha bavila a ještě víc tak první dvě třetiny, pak to hodně skáče v čase. Teď jsem si přečetla komentáře a porovnávám......myslím, že není správně napsat, že zemřela chudá, i když žila nakonec osamoceně, je třeba dočíst i doslov. Samozřejmě, že dnes je jiná situace co se týká ceny jejích děl. K její (jeho) "tajemné" sexualitě si troufám říci, že je jasné, že většinová osobnost to nebyla, ale nenarodila se v době, kdy by mohla s pravdou ven. Obrovské překvapení pro mne bylo, že je zde celkem podrobně popsána rodina Jindřicha Heislera a to mohu říci, protože jsem taky z Chrasti. Je vidět, že p. Štráfeldová skutečně pátrala v archívech. Ztotožňuji se s názorem, že kniha je spíše obrazem určitého uměleckého období, než vyloženě životopisem Toyen. Naopak na rozdíl od mnoha zde uvedených názorů mi vadila v knize "ta druhá", jejímiž úvahami autorka kapitoly proložila. Takže celkem vzato - tento životopis určitě doporučuji k přečtení, je to kniha hodná uznání, i když beletrizovaná.

17.05.2022 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Rozhodně doporučuji přečíst, bude se určitě líbit, .....ale! protože už jsem četla Kyselé třešně, dám o * míň. Tato kniha je dějově míň nabitá a ten překvapivý konec je tam jakoby mimochodem zmíněn a vše velmi rychle ukončeno. Je to stejné jako u Mornštajnové - kdy čtete "Hanu to nepřekonalo". Já to mám tak, že co se odehrává za 2SV a těsně po ní, mě baví, i když je to smutné :(, ale jak to jsou 50. léta a politika, tak mě to bere míň, nevím proč. Tenhle příběh rodiny Francových, vlastně je to detektivka, mohl být v jakýchkoli jiných kulisách se stejným vyústěním, přišlo mi, že jde o příběh rodinných vztahů, podkres 50.let je "populární" téma. Ale opakuji, doporučuji rozhodně přečíst :).

22.04.2022 4 z 5

Křesadlo Křesadlo Petr Mika

měla jsem jako malá dvě takovéhle knížky a bavily mě, neuměla jsem číst

05.04.2022

Holocaust Holocaust Gerald Green

jedna z nejlepších knih o holokaustu, docela bych ráda viděla i seriál, koho toto téma zajímá, neměl by vynechat...přesto, že je to téma bolestné, dá-li se to o těchto knihách říci, je to zatraceně dobré čtení.....

03.04.2022 5 z 5

Mrtvá a živá (Rebeka) Mrtvá a živá (Rebeka) Daphne du Maurier

(SPOILER) nějak mi to hlava nebrala.....Rebece se manžel přizná, že je prokazatelně vrah, ale ona jako by to nevzala na vědomí, přece de jure to je prostě vrah, nevěděl, že je oběť nemocná...a nastane štastný život? .tohle nebyl můj šálek kávy co do obsahu, jinak celkem čtivé a jazyk dobrý

22.03.2022 4 z 5

Moje dlouhé mlčení Moje dlouhé mlčení Erika Bezdíčková

Všechno zde bylo asi řečeno. Nelze hodnotit obsah, na to 5 hvězd nestačí. Hodnotit zpracování tématu lze slovy "zbytečně se v ničem nepatlá", rekapituluje věcně, ale mě se chce napsat, že by to zasloužilo víc prostoru. Mám stejné pocity jako po přečtení Hanina kufříku, bylo to tak a tak a tak, a možná to tolik nebudí emoce. A při všem tom smolném životě přihrál tolikrát zmiňovaný vesmír paní Erice do cesty dost známých osobností, aspoň že tak měla kliku. Ale byly to příšerné válečné a poválečné útrapy, které se musely na osobnosti podepsat, na to slava nejsou...... za to zpracování za mě 4 *.

08.03.2022 4 z 5

Spolek Jane Austenové Spolek Jane Austenové Natalie Jenner

Tak.....mám hodně podobný názor jako SBH. Mými slovy: první třetina - vykreslení postav šlo, druhá třetina vůbec nevím o čem byla, spíše o ničem a konec trochu ožil, ale slabota a závěr mě ničím nepřekvapil. Donutila jsem se knihu dočíst a oceňuji text, ale asi je to spíš pro skalní fandy JA......já jsem se spíš napálila.

28.02.2022 5 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Šikana na vojně byla, to jsou nepříjemné vzpomínky, muži by mohli vyprávět, ale raději vzpomínají na kamarády, politika škoda slov - byla a je smutná. Obojí ale dokresluje obraz té doby.Kniha jako taková je pěkná skládačka, zvědavost s počtem odečtených stránek stoupá. Doporučuji přečíst, zápletka je jako puzzle. A dovolím si nesouhlasit s Osicí, mě doslov zaujal a brala jsem ho jako pochvalu autorovi.

07.02.2022 4 z 5

Ohnivé okovy Ohnivé okovy Kristin Hannah

Červená knihovna podle obvyklého scénáře s důrazem na úúúúžasný sex, ale celkem čtivě napsaná, kdyby to nebyla autorka Slavíka, nesáhla bych po ní. Ale je fakt, že u knih, kde ostatní píšou, že ukápla slzička, mě většinou nekapou, ale tentokrát ukápla. Je to samozřejmě ovlivněno věkem a osobní situací a náladou. Strhávám hvězdu za klišé.

31.01.2022 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Byla jsem zvědavá, tyhle knížky ráda čtu. Tahle kniha spojuje pro mě dvě témata: těžký život naplněný nekonečnou prací a život v Sudetech se všemi zvěrstvy, která válka přinesla.. První co mi začalo vadit, bylo vysvětlování příbuzenských vztahů, ve kterých jsem se začala ztrácet a to neustálé přemýšlení nad tím, kdo je kdo, šlo celou knihou, vždycky s tím, čí příběh byl zrovna hlavní. Ale četlo se to celkem dobře, i když některé pasáže mohly jít víc do hloubky. Komu se líbilo Heřmánkové údolí, asi nebude úplně zklamán, ale dávám o hvězdu míň.

27.01.2022

Dívky tepané ze stříbra Dívky tepané ze stříbra Marie Majerová

Já jsem tu drobnou knížku četla někdy v 70. letech a mě moc bavila, bylo mi tak 13 a ty hrdinky byly starší než já, tak už to pro mě bylo zajímavé, jak randí :) ...... Mamka si ji koupila asi v tom roce 1965 a tu dobu znala, tak jí to asi přišlo normální, jak žily. Dnes je to trochu úsměvné, ale to mi nevadí. Od Majerové jsem četla jako holka i Robinsonku, a tenkrát se nad Majerovou neohrnoval nos. Však ona to byla taky ženská z masa a kostí :) (A koho by zajímalo, jaká byla Majerová nymfomanka, tak ať si přečte knihu Boženy Neumannové Byla jsem ženou slavného muže, to je dobrá drbárna)

23.01.2022 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Byla jsem zvědavá, 1. díl se mi četl hezky, ale další díly mohly být klidně i samostatné, kdyby v nich nebyly vzpomínky na Willa. Dala jsem o hvězdu míň, děj byl pro mě ve trojce předvídatelný, spíš jsem čekala, jestli to nebude překvapivě jinak. Nebylo.

17.01.2022

Český Honza Český Honza Jiří Horák

Tak zrovna teď čteme Honzu s vnukem před spaním.....rozhodnutí padlo poté, co jsem konstatovala, že čteme všechno možné (od dinosaurů po roboty), jen ne klasické pohádky o princeznách a vzpoměla jsem si, že právě z téhle knížky jsem byla jako dítě naprosto unešená. A zajímavost : děda Jenda, manžel a syn Honzové a navíc moje mamka, tchyně, švagrová a já jsme Jany :) - vnuka už nechtěli, je to Adam .... Český Honza ode mne 5*.

02.01.2022 5 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Byla jsem hodně zvědavá na tuto knihu.....během dvou odpolední jsem ji přečetla a držela mě, ale to držení mělo sestupnou tendenci. Marýnu jsem přečetla jedním dechem, Fany bych i oželela. Ale vždycky mě zamrzí, když najdu hrubky a říkám si, kde to jsme, když ani knížky nejsou bezchybné, stačí, když musíme poslouchat redaktory v TV, jak například neumí používat číslovky. Přesto dám 5* a doporučuji všem, kdo si chtějí uvědomit, jak žily naše babičky a prababičky.

01.01.2022 5 z 5

Deníček našeho děťátka Deníček našeho děťátka Dagmar Hilarová

S dojetím....schraňuji po obou synech, dnes jsou sice k mání luxusnější deníčky, ale to jsou MOJE poklady :) .....

05.12.2021 5 z 5

Recepty s vůní bylinek Recepty s vůní bylinek Karel Šeda

Podle mě kniha obsahuje recepty na dobrou českou kuchyni....škoda, že kvalita papíru ani fotografií nebyla lepší. Na někoho může název možná působit příliš "zdravě", ale není třeba se bát. Za obsah 5*, za provedení bych musela dát 3*.

10.11.2021 5 z 5

Ideální manžel aneb Co má vědět každý mladý muž před vstupem do manželství Ideální manžel aneb Co má vědět každý mladý muž před vstupem do manželství Jaroslav Stoklasa

Navzdory názvu nejde o sex a psychologii, ale o kutilství..... :) Čte se dobře a jsou to vážně míněné rady podané zábavnou formou, ne humoristický román.

05.11.2021 5 z 5