Dva prstýnky

Millie Werberová před svými blízkými celý život tajila, co prožila za druhé světové války, jaké prodělala utrpení i jak v těch nejtemnějších dnech našla svou lásku. V roce 1942, kdy už žila v ghettu, se jako šestnáctiletá dívka vdala za svou velkou lásku Henieka. Jistou dobu se jim dařilo vyhýbat transportům do Osvětimi, i když hladový život v ghettu a nucené práce ve strojírenské továrně byly vyčerpávající. Nakonec, ale došlo k drastickým událostem – židovskému spiknutí, kterého se účastnil i Heniek a další členové dívčiny rodiny. Kdosi však spiklence prozradil a všechny čekal koncentrační tábor Osvětim…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177649/dva-prstynky-177649.jpg 4.396
Literatura světová, Literatura faktu

Vydáno: , Víkend

Two rings, 2012

Kniha Dva prstýnky

jankor

Takže......téma si jistě zaslouží 5*, ale podle mě zpracování silně pokulhává za tématem. Příběh první lásky ve mě nezanechal téměř žádný dojem a zabírá pouze část celé knihy. Ač chápu, ze pro p. Werberovou to byl úžasný a zároveň hrozný zážitek a v těch šílených časech se k němu upínala jako ke kotvě, přece jen to byla epizoda v jejím bohatém životě a přeju jí, že nakonec měla milujicího manžela a bohatý a spokojený život. Knihu jsem začínala číst nadvakrát a přiměla jsem se ji dočíst, ale nějaký zvláštní zážitek ve mně nezanechala, ale znovu opakuji, že to byl problém zpracování a ne tématu.

helena842

Opravdu velmi pěkné vyprávění, které chytne za srdce.

RomanDušek
25.09.2020

Tak jako kniha Mělké sibiřské hroby, i toto je dosti silný příběh! Je stěží uvěřitelné, čím vším si obyčejní lidé museli projít...! A bylo jedno, zda se jedná o malé děti, dospívající, dospělé, nebo staré. Ty otřesné zážitky, které v knize Millie popisuje, mi až vyráželi dech! Smekám před ní klobouk, že jako náctiletá dívka vše dokázala ustát!
Bylo mi hrozně líto, že přišla o Hanieka!
Když bylo popisováno, jak se lidé báli o své poslední, drahocenné věci, které u sebe měli a schovávali je na všemožná místa, která by jejich cennosti uchránila, bylo to dojemné! Zvlášť ženy byly okolnostmi nuceny najít skrýš pro prstýnky, fotografie nebo hodinky v útrobách svého těla. Až tak daleko je zahnalo zoufalství. Jedna pro druhou byla ochotna toto podstoupit.
O knize a příběhu bych mohl vyprávět delší dobu. Těch věcí, které mne šokovali, rozesmutnili, dojali,... je více.
Ale chtěl bych podotknout následující - mluva Millie prozrazuje, jak hodné, prosté, milující děvče to bylo a jaká je to žena. Už jenom z těch slov je to patrné. O to více mne mrzí, že takovíto lidé (a nejen oni) si museli tímto hnusem projít!
Mrzelo mne, jak se Brina chovala k Millie. Tohle si nezasloužila ani v nejmenším!!

prochajda
18.05.2020

Smutné vyprávění ženy, která přežila peklo na zemi a měla štěstí v neštěstí.

GingerXX
13.05.2020

Nedokážu už ani spočítat, kolik (auto)biografických knih lidí přeživších holokaust jsem přečetla. V životní etapě, ve které jsem neměla na růžích ustláno, v dobách, kdy jsem usínala i budila se strachy o svou existenci, jsem si čtením takových příběhů připomínala, že moje problémy ve srovnání s hrdiny těchto knih zdaleka nejsou neřešitelné. Takové knihy mi pomáhaly vnést naději, že na světě není jen zlo, ale existuje i dobro a naděje. Takový příběh prožila také Millie. Kniha je psána strhujícím způsobem, který mi nedovolil odložit knihu z ruky. V této, konkrétně této, je ukryto daleko více moudrosti, než v knihách, které jsou dosud četla. Pokora, odvaha, víra v sebe samotnou, schopnost sebrat poslední zbytky sil a nejen přežít, ale i začít znovu žít, to je to, co Millie charakterizuje. Moudrá žena, která přežila dvě životní lásky, maminku, bratra a další příbuzné, v knize líčí svůj navzdory všemu zlu láskyplný život. Co k tomu stačilo? Nezanevřít a nezobecnit vinu jednotlivců na vinu kolektivní.

zdehan
07.01.2020

Smutná kniha.

Páájinka
27.11.2019

Smutný, dojemný příběh.

Leniii
31.03.2019

Skutečný, čtivý příběh přežívší.