janarzk - Příspěvky

Lásky princezen kuronskýchLásky princezen kuronskýchO. Dvořák

Moje první knížka od tohoto autora a smekám Pane spisovateli! A děkuji.
Od začátku až do konce je nabitá historickými fakty, která postupně objevujete při četbě tohoto nádherného románu a budete si připadat jako byste "u toho byli". Já osobně jsem cítila kolem sebe ve vzduchu i déšť, který zrovna začínal skrápět Ratibořické údolí... Koho jen trochu baví historie, vřele doporučuji!

Poledne u TiffanyhoPoledne u TiffanyhoE. Heron

Zajímavě a čtivě podaný kousek historie z oblasti umění, kousek velmi málo známý. Obohacující, odpočinkové čtení, kterému nechybí autentičnost. Doporučuji!

Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok!Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok!S. d. Villenoisy

Jako oddychovka dobrý. Sice jsem se u ní přímo neválela smíchy, ale na odreagování posloužila skvěle.

FantomFantomS. Kay

Perfektně psychologicky propracované, skvělý překlad!

Skleněný zámekSkleněný zámekJ. Walls

Autentický pohled na způsob života jedné americké rodiny, manželů se čtyřmi dětmi, pro nás nezvyklý způsob, od rodičů nezodpovědný, bohémský, dobrodružný, zacházející do extrémů, pro děti často nebezpečný a ponižující.
Víc než knihu jako literární dílo oceňuji obsah, čtenář má jedinečnou možnost nahlédnou do odlišné životní filozofie, pro většinu z nás nejspíš těžko pochopitelné. Být to fikce, řeknete si, že tohle už je moc přitažené za vlasy. Ale není, je to fakt.
Mám hlubokou úctu k autorce a hlavní hrdince v jedné osobě - s jakou lehkostí a bez zášti dokázala své dětství popsat, že dokázala své rodiče pochopit namísto odsouzení.

27.11.2017

Manon LescautManon LescautV. Nezval

Nádherné, zpěvné verše Vítězslava Nezvala a k tomu krásné obrázky namalované Vladimírem Sychrou. Pro mě působivý, umělecký zážitek! Tuto publikaci z roku 1977 jsem si koupila tady na databázi a jsem vděčná, že ji mohu mít ve své knihovničce a kdykoliv po ní sáhnout...

15.11.2017

Protože tě milujiProtože tě milujiG. Musso

Líbila... Momentálně jsem potřebovala něco na odreagování, co se lehce čte a co by mě takříkajíc pohltilo. A přesně to mi tato knížka splnila. Četba mě udržovala v neustálém napětí, že se nedalo jinak, než ji přečíst na jeden zátah.

22.10.2017

Třetí přáníTřetí přáníR. Fulghum

Knížka je zajímavě pojatá, nádherné ilustrace, ty mě přímo nadchly, text mě ale vůbec nevtáhl do děje, klouzal jakoby po povrchu, četla jsem a četla jen, abych ji dočetla.

18.10.2017

Baronka BlixenováBaronka BlixenováD. De Saint Pern

Knížku jsem nedočetla, proto nebudu hodnotit. Možná na ni není ta správná doba, možná jsem čekala něco jiného, nevím. Prostě se do ni nemohu začíst. Ve třetině odkládám.

13.10.2017

Boty - Ikony světového styluBoty - Ikony světového styluC. Cox

Nemá chybu!

10.10.2017

Urči a definuj své přáníUrči a definuj své přáníE. Hicks

Kdybych měla hodnotit pouze provedení knihy, tak by to bylo určitě plných pět hvězd. Jak už tu je psáno, nádherné ilustrace, barevné provedení, křídový papír... Když ji vezmu do ruky a jen tak si v ní listuji, působí na mě velmi pozitivně a vyvolává ve mně příjemné pocity. U mě je však problém v tom, že se s tímto učením úplně neztotožňuji. Ale i přesto jsem si v ní našla pár poselství, která mě oslovila :-)

10.10.2017

Má rodina a jiná zemětřeseníMá rodina a jiná zemětřeseníI. Kraus

Vyposlechla jsem jako audio, jedná se o záznam ze čtení Jana a Ivana Krausových. Příjemné poslouchání na odreagování, u některých epizod jsem se i docela zasmála.

01.09.2017

Ptáci v trníPtáci v trníC. McCullough

Je to už delší doba, co jsem knížku přečetla, ale nemohu si nechat ujít možnost jí tady udělit pět hvězdiček.Tenkrát jsem ji přímo zhltla. Teď jsem se chtěla podívat na seriál, ale nejde to, končím u prvního dílu, vize, které jsem si vytvořila četbou, se neshodují s tím, co vidím na obrazovce.

23.08.2017

DésiréeDésiréeA. Selinko

Nádhera! Po dočtení ve mně ještě stále doznívá poutavý příběh francouzské dívky Eugénie (Désirée), pozdější královny Švédska a Norska, díky kterému se moje hluboké mezery v oblasti historie zase o trošičku zcvrkly. Škoda, že nám podobným způsobem nevykládali dějepis ve škole, to by bylo jiné kafe. Pomocí příběhu se obeznámíte se spoustou důležitých historických událostí i osob. A že si autorka občas pomohla fikcí, není myslím, vůbec na závadu. Zásadní fakta zůstávají. Kontrolovala jsem si s wikipedií. Objevila jsem pouze, že Désirée neměla pouze sestru a bratra, jak je zde popisováno, ale 4 nevlastní a 8 vlastních sourozenců.

23.08.2017

Tereza RaquinováTereza RaquinováÉ. Zola

Ponuré až depresivní, přitom nádherné, čtivé a literárně vytříbené dílko.

28.04.2017

Pekařova dceraPekařova dceraS. McCoy

Historická část se mi velmi líbila, ovšem prolínání s příběhem ze současné Ameriky na mě působilo velmi rušivě. Sotva jsem se stihla položit do děje - klap a máme tu příběh zcela jiný, z jiné doby, jiného místa. Připadalo mi jako bych četla dvě různé knihy na sobě nezávislé, ale nemohla si zvolit, které se chci zrovna věnovat.
Tím však nechci odradit další čtenáře, někomu tento styl může vyhovovat. A i kdyby ne, tak nahlédnutí do jedné pekařské rodiny v nacistickém Německu, přiblížení osudu jejích členů a jak již tu bylo zmiňováno - pohled na život za války zase z jiné strany, za to stojí.

14.12.2016

Potrhaná křídlaPotrhaná křídlaR. Sepetys

Poutavě psaná, příjemná oddechová četba. Druhá polovina mě strhla a knížku jsem neodložila dřív, než jsem ji dočetla. Ta by u mě měla pět hvězd, ale hodnotí se celá kniha, takže dávám krásné čtyři.

09.12.2016

ZdrojZdrojA. Rand (pseudonym)

Zvláštní, zajímavé, netradiční, nadčasové, ...! A velmi čtivé.
Pro mě několik málo pasáží (spíše v druhé polovině) zbytečně zdlouhavých, proto dávám "jen" čtyři hvězdy.

25.07.2016

Tajná dceraTajná dceraS. S. Gowda

Moc hezké čtení. Žádné zdlouhavé a zbytečné popisy, má spád a přesto vtáhne do děje. Během četby jsem se dokázala ztotožňovat s různými postavami tohoto zajímavého příběhu o adopci. Úžasný je i vhled do dvou různých kultur, jejich markantní rozdíl - mezi americkou a indickou, ale i propastný rozdíl života bohatých a chudých v Indii. Je vidět, že autorka život v obou zemích dobře zná. Co mi malinko zkazilo dojem, že na konci celého vyprávění mi některé události přišly moc zidealizované (např. kdo zapálí hranici pod zemřelým dědečkem...), proto ubírám jednu hvězdičku. Ale to nic nemění na tom, že knihu vřele doporučuji.

05.07.2016

ŠpekyŠpekyR. Grant

Celkem čtivá oddychovka psaná nadlehčenou a úsměvnou formou.

17.06.2016

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizelStoletý stařík, který vylezl z okna a zmizelJ. Jonasson

Nedočetla jsem. Vůbec mě nebavila a nijak vtipná mi taky nepřišla. Asi mám ráda jiný styl humoru.

13.06.2016

Proč ženy nekouří doutníkyProč ženy nekouří doutníkyJ. Javorská

Ráda se zasměji, ale fekální humor zrovna nemusím.

01.06.2016

AgnesAgnesH. Kent

Tak tato kniha mě naprosto pohltila. Obdivuji, jak mladá autorka dokázala naprosto bravurně a procítěně vystihnout atmosféru doby i prostředí, psychologii postav a vztahů, přiblížit děj natolik, že máte dojem, jako byste tam žili. Spolu s hlavními hrdiny prožíváte krutý příběh, který se stal začátkem 19. století v drsném podnebí islandských hor, kde život na odlehlých farmách ubíhá svým specifickým způsobem. Knížka je psána poutavým, literárně vytříbeným jazykem a působí natolik emotivně, že jsem na poslední stránky přes slzy skoro neviděla.

30.05.2016

Quo vadis?Quo vadis?H. Sienkiewicz

Vyposlechnuto jako třídílná rozhlasová hra. Rozmýšlela jsem se mezi dvěmi a třemi hvězdami, ale působivé rozhlasové zpracování si ty tři určitě zaslouží. Přiznávám však, že tato kniha by se mi číst nechtěla.

19.05.2016

Hadí ženaHadí ženaM. H. Huarache

Je to vlastně taková pohádka pro ženy. A jako v každé pohádce se i tady občas vyskytne nějaké to moudro. Jen díky tomu, že jsem si knížku takto pojala, se mi ji podařilo přečíst a dočíst. Jako bájný příběh to bylo chvílemi i docela zajímavé, ale než jsem ji začala brát tímto způsobem, myslela jsem, že ji hned odložím. Dráždil mě primitivní způsob vyprávění i za vlasy přitažený obsah.
Jestli si chcete přečíst skutečně hodnotnou a obohacující knihu, kde se prolíná duchovno se životem na zemi, vřele doporučuji autobiografii Musela jsem zemřít od Anity Moorjani.

16.04.2016

Se šarmem PařížankySe šarmem PařížankyI. d. La Fressagne

Myslím, že název je zavádějící. Dle mého soudu by bylo "Se šarmem Pařížanky po Paříži" mnohem výstižnější. Já jsem si díky recenzím tady knížku nekoupila (jak jsem původně zamýšlela), ale vypůjčila si ji v knihovně. Žádné převratné poznatky jsem tedy neočekávala, takže účel zpříjemnění jednoho zimního večera splnila. A to hlavně díky velmi hezkému a nápaditému dizajnovému zpracování.

08.03.2016

Nebe nezná vyvolenýchNebe nezná vyvolenýchE. M. Remarque

Nadčasové, působivé, emotivní, vybízející se zamyslet. Surový a neotřelý pohled na život a smrt. Kniha postupně graduje. Ze začátku jsem si myslela, že to budou 3, pak 4 hvězdy, ale po dočtení mi připadá i 5 málo.

06.03.2016

Kecy mýho fotraKecy mýho fotraJ. Halpern

U knihy jsem se perfektně bavila. Smála jsem se víc, než u některé rádoby humorné literatury. Kromě toho má tato kniha i hloubku. Závěr úžasný.

22.02.2016

ŠógunŠógunJ. Clavell

Pro mě velmi čtivá kniha, úžasný příběh a zároveň rozšíření vědomostních obzorů naprosto nenásilnou formou. Mám ráda historii i asijskou kulturu, která v té době byla ještě více odlišná od naší evropské, než dnes. Kniha mě naprosto pohltila a po dočtení ve mně ještě dlouho doznívala.

22.02.2016

Musela jsem zemřítMusela jsem zemřítA. Moorjani

Naprosto souhlasím s komentářem od Vltaava. Lépe bych to asi nevyjádřila. Dávám pět hvězd.

21.02.2016