Fantom

Rozsáhlý román zachycující celý životní příběh slavného hrdiny, známého z díla Gastona Lerouxe. K napsání této knihy autorku inspirovaly poslední tři stránky Fantoma Opery, kte- ré ve zkratce zachycovaly historický rámec dřívějšího Fantomova (=Erikova) života. Po důkladném studiu mnoha pramenů vystavěla strhující příběh, v němž v několika etapách vypověděla jeho osudy od narození až do smrti. Každá z nich je podána z různých úhlů pohledu. Buď jsou vylíčeny očima lidí, s nimiž se setkal, nebo o nich vypráví sám a odehrávají se v různých zemích. K nejzajímavějším patří Erikův pobyt v Rusku a v Teheránu na dvoře perského šáha. Závěrečné části jsou věnovány již známému období Erikova pobytu v podzemí pařížské Opery a lásce ke krásné Christině. Fantom je výborně napsaný i přeložený román v ich formě, který je hlavně hluboce lidským příběhem člověka, jenž přestože je znetvořený, touží po lásce a štěstí. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12694/fantom.jpg 4.970
Vydáno:, Domino

Phantom (1991)

Kniha Fantom

banánovépyré

Úžasná a silná kniha. Hutná, místy těžká, plná citu a napsaná tak skvělé, že se nemůžete odtrhnout. Ale když dočtete, jako by od vás někdo odtrhl kus, který už jste za těch pár dní považovali za součást sebe sama. Nádherný příběh, skvěle propracované postavy a práce s prostředím. Asi se nebojím říct, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem četla a opravdu dokonale zpracovaný příběh Fantoma Opery :-)

tsal
25.07.2018

Pokud jste nečetli Fantoma opery od G. Lerouxe, kterého Susan Kayová vlastní knihou rozšiřuje, budete mít nejspíš problém s poslední čtvrtinou knihy. Tam už totiž autorka nejede ze svého, ale ve velké míře se odkazuje na původní román s tím, že se nenamáhá dovysvětlovat. A to je asi tak jediná objektivní věc, kterou ke knize mám.

Pokud jde o subjektivní dojmy, pokusím se je udržet na uzdě. Fantom opery je pro mě naprostou srdcovkou a občas až posedlostí na hranici zdravého rozumu. Na jednu stranu jsem tedy byla ke knize silně skeptická a zároveň ochotná hodně odpustit. Netuším, která strana zvítězila. Faktem zkrátka je, že knihu zbožňuji, miluji, nedám na ni dopustit. S každou kapitolou se zde otevírá nový nervy drásající a emoce vypínající příběh. S každou další stránkou před námi Erik pomalu ale jistě vyvstává v celé své geniální, šílené a frustrované podobě. Od malého odstrčeného dítěte, přes sebepoznávajícího mladíka, nezlomného a nezdolného muže až po vyčerpaného „starce“. Vše kolem Erika je extrémní, protože on sám má k průměrnosti daleko. V jednu chvíli družný humor, v druhou chladná necitelnost, v další nespoutaný živelný vztek. Klid a mír střídá násilí a nenávist, vzácné okamžiky štěstí jsou vykoupeny naprostým zmarem. Pokaždé když Erik získá, tak záhy zase ztratí. A pokaždé se postará, aby ztratili i ostatní. Často přitom nelze určit, co vedlo k čemu, co bylo příčinou a co důsledkem. Spirála nenávisti, touhy a šílenství. Někdy kolem francouzské revoluce jsem musela na dva dny přestat číst. Kniha mě tak emočně vysála a vyčerpala, že jsem zkrátka nebyla schopná dát více jak řádku v kuse. A po dočtení si přijdu strašně prázdná. Nejspíš bude trvat, než se budu moci otevřít něčemu jinému.

A jak autorka nakládá s předlohou? Vzhled a míru šílenství svému Erikovi vypůjčila od Lerouxe, okořenila ho Danceovským humorem a nadhledem (filmová verze 1990, doporučuji), dodala Butlerovský šarm a vtiskla mu vlastní džentlmenství a hrdost (či snad hrdopyšství?). Výsledkem tak byl muž mnoha tváří s fungujícím dopodrobna propracovaným bohatým psychologickým profilem. Po většinu knihy pak měla vcelku volnou ruku. Jediné informace, které Leroux o Erikovi poskytl, se vtěsnaly na pár stránek v závěru v prakticky bodovém výčtu. Když pak došlo na pařížskou operu, nebála se Kayová události trochu upravit, aby lépe sedly její vlastní verzi Erika, a hrdinům vtisknout vlastní slova (Christine a Raoul konečně nezněli jak po lobotomii!). Rozdílů tak najdete spoustu, přesto… i přesto se jí podařilo zachovat původní drama a atmosféru.

To, co Kayová vytvořila, je v zásadě prokletí. Bůh ochraňuj každou z nás, která si usmyslí, že dokáže obstát ve střetu s šílenstvím a ve Zvířeti najít Prince. Bůh ochraňuj každou z nás, která se do Erika zamilovala.

ValiSophie
08.07.2018

Kniha mě přímo pohltila. Četla jsem jí už 5x. :-)

janarzk
12.03.2018

Perfektně psychologicky propracované, skvělý překlad!

ajla5
21.05.2017

Pecka!

vea2416
01.12.2016

Absolutní špička a nejlepší kniha, co jsem kdy četla. Vyrazila mi dech a dokázala, abych se zamilovala do knižní postavy :)

Marekh
02.08.2016

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četl. Plánoval jsem, že knihu budu číst více dní, poněvadž je poměrně obsáhlá, ale nakonec mne děj natolik upoutal, že jsem ji přečetl za 2 dny.

Příběh Erika, který má po narození znetvořenou tvář, a proto se jeho matka rozhodne, že mu ušije masku, kterou musel nosit, aby zakryl obličej. Zpočátku jej nemá ráda, ale nakonec se její nenávist prolomí, když se rozhodne neuposlechnout rady přítele, který navrhuje, aby Erika umístili do "blázince".

Erik zůstává většinu času v domě, nesmí vycházet ven. Občas je navštíví kněz, se kterým se Erik nepohodne a rovněž je navštíví profesor hudby, který Erika vyučuje na klavír. Erik má hudební talent a také architektonické nadání po své zesnulém otci.

Erik po útěku z domova se dostane do spárů kočovníků (v tomto prostředí Erik poprvé zabíjí člověka), navštíví řadu míst, např. Itálii, Persii, po čase zavítá do svého domova a následně se dostává do Paříže, kde pomáhá jednomu architektovi se stavbou Pařížské opery. Zde si vybuduje domov a zamiluje se do jedné zpěvačky, která ho nazývá "andělem hudby". Dívka se rozhoduje mezi dvěma muži - mezi Erikem, který by věkově mohl být jejím otcem a mezi jedním mladíkem. Závěr knihy je velmi napínavý.

Kniha se mi moc líbila. Autorka psala knihu 18 měsíců. Líbí se mi také, že si hlavní představitelka vedla deník, do něhož si zapisovala své dojmy, když ji navštívil Erik. Zpočátku k ní jen promlouval za zrcadlem, jednoho dne ji ukázal svůj domov, který se nacházel 5 pater pod Pařížskou operou.

Této knihze nemohu nic vytknout, možná jen, že kapitola o Persii, kde Erik po určitý čas pobýval, mohla být kratší.

čtenářka_Líba
28.02.2016

Knihu mi doporučila známá a nelituji. Přečetla jsem ji velmi rychle, protože od prvních stránek mne vtáhla do děje. Doporučuji všem, stojí za to.

Fantom opery

Susan Kay