Má rodina a jiná zemětřesení

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Soubor čtyř knih krátkých, částečně autobiografických humoresek o dětství, dospívání a vlastní rodině. Souborně vydané knihy povídek: To na tobě doschne, Prosím tě, neblázni, Číslo do nebe a Rodinný sjezd. S nadsázkou líčené osudy početné rodiny plné individualit za různých tuzemských režimů. V tomto velkém souboru (celkem 82 krátkých povídek) poznáme autorova pravidla konstrukce textu, jeho práce s nadsázkou, ironií- vyprávění bez výrazně vygradované pointy, spíše ukončené než uzavřené. Tím si jsou všechny povídky i jednotlivé knihy podobné, přesto v nich můžeme sledovat jakýsi vývoj i jejich různou úroveň, můžeme se spolu s autorem i zpětně zasmát nad minulým režimem, nebude to však smích nijak nezvladatelný. První dotisk vydání z r. 1998....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16958/big_ma-rodina-a-jina-zemetreseni-3dQ-16958.jpg 4.4274
Nahrávám...

Komentáře (45)

Kniha Má rodina a jiná zemětřesení

Metla
23. května

Příběhy ze svérázného života rodiny Krausových vyprávěné s nadsázkou - ve škále od mírné po absurdní. S téměř konstantním úsměvem a častým vyprsknutím smíchy jsem si vychutnávala tento projev lásky k rodině, soudržné v těžkých dobách a bez ohledu na to, jak velká dálka a kolik ostnatých drátů jednotlivé členy dělilo. Většině povídek nechybí přesah, dostatek látky k zamyšlení, ale vnášejí do hlav i srdcí také výrazné pocity, kolísající od prostého pobavení k úctě, týkající se především rodičů. Obdivuhodné osobnosti. A zajímavá, lehce bláznivá exkurze. 75-80%

kuruteku
02. května

Díky Ondřeji Suchému a Setkání v Šemanovicích mi došlo, že humor rodiny Krausů je mi vlastně blízký. A díky nějakému rozhlasovému Jaktovidím s Ivanem Krausem jsem zjistil, že je tam i nějaké moudro navíc. A tak když se k tomu přidala sleva na knížky, neváhal jsem. A nelituji. Tolik krásných rodinných historek, lehce přitažených za vlasy, aby nezapadly, lehce nafouknutých, aby se nedržely při zemi, ale neuletěly, navíc s ilustracemi Adolfa Borna. Těžko se dá vypichovat jen něco, nicméně, pro mne, historky s tatínkem, jeho číslem, jeho politickým zráním, to mi dalo asi nejvíc. Díky.


Michelle.Bee76
02. března

Mám ráda povídkové knížky. A ty ve stylu "To na tobě doschne" obzvlášť. :-)))

Zelený_Drak
11.06.2021

Asi nejzábavnější byla sbírka To na tobě doschne. Možná i proto, že je první. Postupně se mi povídky okoukaly. Znovu bych knihu už nečetla.

attila1
06.03.2021

Skvělá knížka, vtipné příběhy jedné rodiny. Knížka vyloudí úsměv a ne jednou.

PeterBahn
27.12.2020

Autor mě laskavě a s nadsázkou vtáhl doprostřed „jedné“ rodiny…

barunka66
12.10.2020

Laskavý humor a moudrost zároveň. Příjemné, povzbuzující čtení.
Zařazuji do letošní výzvy. Kniha začíná kapitolou: To na tobě uschne.

Gibis
28.07.2020

Velmi příjemně strávený čas s audioknihou namluvenou střídavě bratry Ivanem a Janem Krausovými. Některé povídky veselejší, některé spíš k zamyšlení, nejvíce mě bavily ty z dětství, s maminkou byla asi dost legrace :) Takže doporučuji k vylepšení nálady a vykouzlení úsměvu :)

1