JanaDor JanaDor komentáře u knih

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Autorka vždy popíše jedno místo, které navštívila. Někdy je to heslovité, někdy se více rozepíše. Někdy se soustředí na určité téma. A někdy je to tajemně osobní. Někdy jsem to pochopila a někdy ne. Ale vůbec mi to nevadilo. Mezi navštívenými zeměmi jsou kapitoly na téma láska. Sdílí své pocity o životě, o partnerovi, o rodině. Líbí se mi její vyjadřování. Nejsou to velké slova, ale význam je hluboký. Taktéž se mi líbí, že si na nic nehraje. Konečně čtu, že na cestách je někomu blbě.

13.05.2020 5 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Příběh je čtivý, i když některé slovní spojení mi nešly k osmileté holčičce. Ale nijak mě to nerušilo a já jsem ze zvědavostí četla a četla, protože mě opravdu zajímalo, co se skrývá za tajemstvím Helgy. Bohužel je to velká tragédie. Lidská pomstychtivost je velká. K tomu i osud Klárky dopadl úplně jinak, než jsem si představovala. Je to velmi zajimavý, citlivý a smutný příběh a já jej doporučuji. I proto, že vede k zamyšlení a uvědomění.

29.04.2020 4 z 5

Nevěsta jeho bratra Nevěsta jeho bratra Rachael Anderson

Opět to byla hezká romance, bez přeslazených činů a řečí. Jen mi v tomto díle chyběl vtip. Dá se to předpokládat, když někdo blízký umře. Chápu to, ale bylo to kapku jiné, vážnější. Třetí díl má být o sestře Prudence Sophii. Na což se moc těším, protože Sophie vypadá nenápadně, ale tuším, že má hodně co ukázat. Teď si jen musím počkat na další díl.

18.04.2020 4 z 5

Snoubenec mé sestry Snoubenec mé sestry Rachael Anderson

Spisovatelka vdechla svým postavám lehkost a hravost. Velmi dobře se to četlo a romantika byla moc milá. Žádné přeslazená snůška prázdných slov. Bylo to pohodové a prostě, tak jak by pro mě měla vypadat romantika. Doporučuji všem milovnicím historických romancí.

17.04.2020 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Se zaujetím a zvědavostí jsem četla příběh, protože vraha jsem neodhadla a zajímalo mě, kdo to je. Je to ze začátku klidný příběh s velmi dobře prokreslenými postavami. Je tam překvapení a zvraty, ale jsou normálně podány. Takže se v noci nebojím usnout. Tento druh detektivky mi velmi vyhovuje. Chytrý, dobře promyšlený děj s uvěřitelnými aktéry i okolím, a k tomu se mi dobře četl. Určitě si přečtu i další knihy autorky. Já jsem nadšená a doporučuji.

16.04.2020 5 z 5

Tajemství pokladu svatého Václava Tajemství pokladu svatého Václava Renata Šindelářová

Celkově se to dobře četlo a formou příběhu jsou zde zmíněny důležité události české historie. Vyprávění je přizpůsobené dětem, takže víme jak se Klárka s Vojtou cítí a co si myslí o dané době, ve které se nacházejí.
V závěru knihy jsou různé nápovědy i klíč, jak se mělo správně postupovat. Takže rodiče, když si nebudou vědět rady, mohou nenápadně zjistit, jak pokračovat. V případě nouze, když si řekne dítě o pomoc.
Vzhledem k nynější situaci (ale i jindy) je to skvělá kniha na zabavení dětí a já ji vřele doporučuji.

13.04.2020 5 z 5

Jeden rok bez tebe Jeden rok bez tebe Nina De Pass

Líbili se mi přátele Cary, kteří měli své problémy a přesto se snaží ze všech sil Caře pomoci. Moc hezká je tu romantická linka. Je jemná a milá. Tak jak by měla první láska vypadat.
Kniha se dobře četla. Hlavní postava mi byla sympatická. Byla nějaká, udělala něco, poučila se a je jiná, lepší. Je to o odpuštění a o smíření se se smrtí. Kdy si musíme uvědomit, že nemůžeme mít nad vším kontrolu, že osud také existuje a něco prostě nezměníme.

13.04.2020 4 z 5

Pravdivý příběh o prasátku Pravdivý příběh o prasátku Emilie Chazerand

Je tu opravdu hezky a srozumitelně vysvětleno na příkladu, že jsme každý jiný, a že když to příjmem, můžeme dokázat všechno, co si usmyslíme.
Jen jsem nepochopila poslední stránku. Pro mě by bylo srozumitelnější, kdyby tam poslední stránka nebyla. Nevím. Jsem zvědavá na vaše názory.
Kniha je nádherná a já ji doporučuji. Věřím, že se dětem bude líbit. Oni nepřemýšlejí jako dospělí. Je prostě super.

10.04.2020 5 z 5

Dubnové slunce Dubnové slunce Katarína Gillerová

Ela mi byla velmi sympatická se svou milou a hodnou povahou, i když vyrůstala jako jedináček. Velmi Ditě pomáhala a byla ji velkou oporou. Je to o kamarádství, o rodičovství a také o lásce, která je zde vylíčena prostě hezky. Kniha se odehrává v Bratislavě, tak to bylo pro mě také zajimavé.
Pro chvíle oddychu určitě doporučuji.

05.04.2020 4 z 5

Altruisté Altruisté Andrew Ridker

Příběh nemá v sobě momenty velkého překvapení. Spíše souvisle klidně plyne a sem tam se rozčeří nějakou událostí, kdy jeden z členů rodiny příjde k poznání.
Kniha mě bavila číst. Bavily mě návraty do minulosti, do začátků dětství Francine a Arthura, jejich seznámení i svatby, narození dětí a jejich dětství.
Autor je skvělý vypravěč, ale pro mě to byla spíše tragikomedie. Místy to bylo hodně smutné, hrdinové se viděli v lepším světle než byli. Prostě mi k srdci nepřirostli.

27.03.2020 3 z 5

Nebe v kleci Nebe v kleci Christine Leunens

Kniha se velmi dobře četla. Nejdřív mě Johannes ve své posedlosti Hitlerem fascinoval, a když změnil svůj idol, přešel na Elsu, už to bylo zvrácené, že se mi místy až hnusil. Vztah Johannese a Elsy nebyl normální. Takže autor skvěle vylíčil psychiku postav. Je to zvláštní příběh, ale ve své upřímnosti je opravdu zajimavý. Poválečná Vídeň mě také překvapila. Je tu ukázaná krutost lidí v obyčejném životě.
Kniha stojí za přečtení.

21.03.2020 3 z 5

Ellie a její náhodné setkání Ellie a její náhodné setkání Hazel Prior

Autorka velmi čtivě, mile a hezky vylíčila dění kolem hlavních postav. Obě postavy byly velmi sympatické a já jsem si je oblíbila. Bavilo mě číst o jejich setkáních, o vzájemné pomoci i o záchraně bažanta, který hraje v příběhu taky důležitou roli. Je to čtení o obyčejném životě, který klidně plyne, ale sem tam se zavíří a změny na sebe nenechají čekat. Pro mě moc příjemná a pohodová kniha. Doporučuji.

17.03.2020 5 z 5

Krvavý lístek Krvavý lístek Crystal Smith

Začnu malými mínusy knihy. Na začátku jsem se špatně orientovala, jak co funguje, kde kdo bydlí a kdo s kým bojuje. Když jsem to pochopila, lépe se mi vše četlo. Styl autorky je čtivý a bavilo mě to. Charaktery postav nebyly vypracované tak, že bych jejich osud prožívala se zatajeným dechem. Ale zase romantická linka byla lehká a více se děj soustředil na záchranu města a boj proti špatným silám. Což bylo super. Celkově to byla pro mě příjemná pohádka.

07.03.2020 4 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Musím zde oddělit morální rovinu, kdy kniha má velmi vysokou hodnotu ukázat, že to jde. Je to určitě neuvěřitelně těžké, ale jde to. A pak je tu rovina literární, kdy mi autorčin styl zcela nesedl. Někdy se tam opakovala fakta z bloku a z vyprávění. Pak jsem moc nerozuměla manželskému soužití. Je to náročné překlenout tohle všechno spolu, ale jejich vztah je zvláštní.

03.03.2020 4 z 5

Najdi mě! Lesní dobrodružství s vlkem Bernardem Najdi mě! Lesní dobrodružství s vlkem Bernardem Agnese Baruzzi

Kniha má nádherné ilustrace. Děti baví hledat určité věci a plnit zadané úkoly, takže u nás má úspěch. Mělo by to zostřit náš zrak i myšlení.

02.03.2020 5 z 5

Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Michael Ondaatje

Autor si umí skvěle hrát se slovy. Obdivovala jsem často pasáže, kde popisoval jednu událost ze všech stran a přitom to působilo vzletně a poeticky. Kniha se mi četla pomaleji, protože tak trochu byl děj chaotický. Bylo zde popsáno spoustu osob a akcí, které zdánlivě spolu nesouvisely. V závěru to ale smysl dalo. Celkově měla kniha pochmurnou atmosféru, ale mělo to pro mě svůj jistý půvab.
Určitě bylo pro mě zajimavé číst, jak se země chovají po válce. Kolik je v lidech touhy po pomstě. Kolik lidí si během války myslelo, že pomáhalo vlasti, ale vlastně škodilo na druhé straně obyčejným civilistům, kteří byli na jejich straně. Je to takový paradox.

29.02.2020 4 z 5

Tajný spolek hladových žen Tajný spolek hladových žen Lara Williams

Svým způsobem čtení této knihy byla pro mě očista. Už dlouho jsem nečetla příběh pro mě s tak šílenou a nesympatickou hlavní postavou. Jmenuje se Roberta, je jí třicet let a je psychicky labilní. Takový uzlíček strachu se jen tak nevidí.
Číst jsem vydržela ze zvědavosti, jak to skončí. Musím uznat, že netypicky a zajimavě. Celkově je kniha psána dobrým jazykem, když opominu hlavní hrdinku. Věřím, že si kniha své čtenáře najde, jenom není pro mě. Je to o psychice hlavní postavy.

17.02.2020 3 z 5

Pán se stará Pán se stará Josef Prokeš

Z autora je cítit velká osobnost. Ve svém vyprávění je velice skromný a čistý. Přímo to z něj vyzařuje a je radost číst tuto knihu. Ale kniha vybízí hodně k přemýšlení, takže se čte pomaleji. Já jsem si ji dávala asi měsíc vždy kousek před spaním. Proto mi i déle trvalo než jsem knihu přečetla.

05.02.2020 4 z 5

Třpytivá hodina Třpytivá hodina Iona Grey

Autorka se nenechala strhnout k jednoduché a nudné romanci. Hezky vše propletla a nechala v závěru vyplout určitá tajemství, které čtenáře překvapí. Takže nechte se unášet čtivým příběhem plný síly lásky, ať k rodině, dětem či partnerům .

03.02.2020 4 z 5

Nevěřte Hunterovi Nevěřte Hunterovi Karolína Bendová

Kniha je velmi čtivá. Závěr mě překvapil, čekala jsem klasiku, ale tady to tak není. Je to milá romance pro nejen mladé dívky. Mě se to líbilo. Možná ten konec bych brala jiný, ale celkově to bylo na pohodu.

21.01.2020 4 z 5