Pán se stará

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha Josefa Prokeše, vyhledávaného kněze, duchovního doprovázejícího, skauta a horolezce, vede čtenáře k novému pohledu na víru. V krátkých textech se zabývá celou řadou závažných křesťanských témat, k nimž přistupuje s otevřeností, poctivostí a autenticitou, přitom ale s důkladným vzděláním a duchovní zkušeností. Otevírá tak prostor k hlubšímu promýšlení, ale též radosti, která se z opravdové víry rodí. Jako červená nit se knihou vinou citace z exhortace Evangelii gaudium, jež ukotvují Prokešovy úvahy ve směru, který vytyčil pontifikát papeže Františka. Josef Prokeš je kněz českobudějovické diecéze. Studoval na papežské univerzitě Gregoriana obor Nová evangelizace. Věnuje se pastoraci mládeže, je diecézním duchovním rádcem skautů. Ve volném čase rád leze po horách (naposledy v Ekvádoru)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422658/big_pan-se-stara-KWt-422658.jpg 4.626
Žánr:
Náboženství

Vydáno: , Portál
více info...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Pán se stará

huhuhu
18.03.2022

Výborná kniha, určená především lidem uvnitř katolické církve, vhodná pro pomalejší (a rozjímavé) čtení. Vychází z apoštolské exhortace papeže Františka Radost z evangelia, ale autor se nebojí úvahy o křesťanství a církvi prokládat vlastními zážitky a vzpomínkami, díky čemuž se text snadno a příjemně čte (v tom mi připomíná knihy P. Heryána). Nejvíc mě nadchla kapitola Nevyslyšená modlitba.

Měla jsem tu čest zúčastnit se i jedné přednášky P. Prokeše a vím, že je to moudrý a zapálený kněz, který má rozhodně co říct. Jeho prvotina to jen potvrzuje a já moc doufám, že bude psát dál.

tmancal
01.02.2021

Četl jsem ji tak trochu za domácí úkol, než jsem se měl setkat s autorem a dostal jsem od obou mnohem víc než jsem čekal. Pro někoho, kdo se musí neustále prát s vlastní arogancí a přezíravostí vůči ostatním je to velice užitečná kniha, stejně tak jako je užitečné se setkat s autorem. Kniha opřená o Evangelii gaudium papeže Františka se čte snadno, snadno se odkládá a zase otvírá a končí podněty pro sebezkoumání, kvůli kterým je lepší ji nikdy nezakládat příliš hluboko do knihovny. Měla by být pořád po ruce.


Jarka_rybář
31.12.2020

Krásná kniha. Velmi jemná. Citlivě a s rozvahou překládané úvahy o životě naší církve. Líbí se mi, jak s jemně a s respektem vůči tématům autor popisuje českou církev a předkládá návrhy na nové cesty ve světle exhortace (spisu) Evangelii gaudium papeže Františka.
Jsem moc ráda, že jsem ji četla. Forma - krátké úvahy- i způsob psaní mi dokonale vyhovovaly.

Dukát
03.09.2020

Knihu se rozhodně nepokoušejte přečíst na jeden zátah. Až budete mít čas a chuť přemýšlet nad sebou, nad svým okolím nebo nad církví, tak ji otevřete a přečtěte si kapitolu, podnětů vám k tomu dá víc než dost. Pepa Prokeš tu dělá to, co mu jde ze všeho nejlépe - ukazuje jak se víra může propisovat do našeho života, a nutí nás nad tím přemýšlet.

Vojslava
29.05.2020

Když jsem si knihu půjčovala, ani jsem netušila, jak pečlivě ji budu číst; většinou nemívám ke sbírkám úvah až tak blízko. Nicméně v některých místech mi právě v tuto chvíli velmi zarezonovala, a tak jsem si ji opravdu užila a pročetla několikrát. Asi klíčové téma pro mne bylo kreativní prožívání... ale každý si v tom může najít své...

Candide
26.04.2020

Autora znám osobně z doby, kdy ještě působil v mém rodném městě (tedy ho pamatuju ještě jako hnědovlasého), takže si pro tentokrát dovolím být zcela neobjektivní.
Pepa je hluboký, přemýšlivý a citlivý člověk a má slušný dar slova. S radostí jsem proto přijala informaci, že vydal svou prvotinu - co jiného než úvahy a povzbuzení, které mu tak skvěle jdou. Eseje stojí a padají na osobnosti autora a tato kniha stojí na vpravdě pevných základech. I když by jí hlubší editorská práce neuškodila - našla jsem tam několik stylistických chyb.
Jako doplněk doporučuju Pepova videa na YT kanále Poutní místo Lomec. A knihu samozřejmě doporučuju k přečtení.

Pampeliška83
10.04.2020

Libí se mi způsob, jak autor píše a uvažuje. Věřím, že to bude fajn člověk a dobrý kněz. Měla jsem ale trochu problém knihu dočíst, je určena v podstatě jen katolíkům a to ještě těm, kteří jsou s církví "srostlí". Většina úvah se týká katolické církve a jejího fungování. Člověka mimo církev více osloví např. knihy Ladislava Heryána ze stejné edice Portálu, které se daleko více zabývají běžnými lidmi a každodenním životem.

Kubamarš
27.03.2020

Pro mě důležitý příspěvek nakl. Portál do jeho ediční řady Spiritualita. Katolický kněz Josef Prokeš zřejmě napsal svou prvotinu. Obdivuhodné, jak kvalitně. Přes určitou fádnost fotky na obálce. Ke knize sahám den co den. Na chvilku, ke čtvrthodinovému rozjímání. K tomu je knížka jako dělaná: její krátké kapitoly stavbou připomínají homílie. Písmo svaté, výklad nebránící se osobním vsuvkám, citát z Františkovy papežské exhortace Radost evangelia, z níž Prokeš vychází a což je důvodem naléhavosti jeho textu. Namátkou témata: Pán se stará, Radost evangelia, Nespoutaný Bůh, Odvaha překročit sám sebe, Tajemství nedostatku, Církev jako pole Boží lásky. Není, co více dodat.

1