janacheca janacheca komentáře u knih

Zahořanský hon Zahořanský hon Alois Jirásek

Pokud děti neláká Jirásek a zároveň se musí něčím prokousat kvůli maturitě, tak doporučuji Zahořanský hon. Nenáročný příběh s dobrým koncem, navíc padouch je po zásluze zesměšněn.

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Snad nejpovinnější z povinné četby. Každý Čech by si měl přečíst alespoň první pověsti na začátku knihy.

Srpnovští páni Srpnovští páni Vladimír Neff

Na Neffa trochu překvapivě kruté, alespoň pro mne. Ale asi odpovídající době, ve které se příběh odehrává.

29.09.2011 2 z 5

Připojím se k předchozím komentářům - Jáma a kyvadlo je výborná povídka, od začátku do poslední věty. Ty ostatní - jak která, některé mě zklamaly. Poe je sice považovaný za klasika, ale já na něm zas tolik nevidím.

Město malérů Město malérů Ellery Queen

Pokud máte rádi detektivky, tak tato knížka je lepší průměr. Nic z děje pochopitelně nebudu prozrazovat.

Měsíční údolí Měsíční údolí Jack London

Knížka líčí hledání místa v životě dvou mladých lidí. Živí se prací v době, kdy se nikdo s nikým nemazlil a (z dnešního pohledu) byl dělník otrok. I přes všechna protivenství drží při sobě, snaží se o poctivost a čestnost. Román končí ve chvíli, kdy snad nacházejí své Měsíční údolí a čtenář doufá, že i své štěstí.

Bílý Den Bílý Den Jack London

Dobrý román s dobrým koncem (alespoň pokud návrat k přírodě a základním lidským hodnotám považujete za správnou životní cestu). Stojí za to se k němu vrátit, třeba cestou vlakem a nebo když o dovolené prší.

Mořský vlk Mořský vlk Jack London

Tato knížka J.Londona mě v porovnání s jinými jeho romány moc nezaujala. První část je lepší, jakmile se na lodi objeví bystrá intelektuálka, London začne psát jak zamilovaný studentík. Přečíst se to dá, ale stačí jednou.

Volání divočiny (adaptace) Volání divočiny (adaptace) Jack London

Dobrá knížka na prázdniny pro starší děti (10-15 let). A dospělí se k ní mohou po letech nostalgicky vrátit.

Martin Eden Martin Eden Jack London

Výborný román, je potřeba ho přečíst ve správném věku (na střední škole). Navíc české vydání z roku 1987, které máme doma, bylo pěkně ilustrované.

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

Podobná klasika jako Bílý tesák, každé dítě by si tuto knihu mělo přečíst.

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Naprostá klasika, každé dítě by si tuto knihu mělo přečíst.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jedna z nejlepších knih, co znám. Hlavní hrdina se ocitne na samém dně a přesto vyhrává na celé čáře. Překoná sám sebe, své tělo, které člověka svazuje, překoná i strach z neznáma smrti, protože jeho duše nemá hranice prostoru ani času. Určitě se k Tulákovi po hvězdách ještě vrátím (po třetí).

29.09.2011 5 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Příběh ze smutné doby, člověk se snažil nějak protloukat a nezbylo mu než brát věci tak, jak jsou. Knížka je to dobrá, ale rozhodně ne oddechová na dovolenou.

29.09.2011 2 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Dojemný příběh obyčejné dvojice mladých lidí, malá část se odehrává v Praze. Narozdíl od mnoha jiných Ramarquových knih optimisticky končí. Doporučuji.

29.09.2011 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Dobře napsaná knížka, ale jedno přečtení mi stačilo. Pokud váháte, kterou z knih od Remarqua si přečíst k maturitě, tak zkuste tuto.

Máj / Marinka Máj / Marinka Karel Hynek Mácha

Smutná povídka, smutné čtení, stačilo mi jednou. Ne že by to bylo špatně napsané, ale člověku to optimismu nepřidá.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Pro mě jedny z nejhezčích veršů psané česky, zejména část, která se odehrává ve vězení.

Nedávný film pana F.A.Brabce obsahuje krásné filmové záběry, líbila se mi i hudba Support Lesbians, jen nakonec mohli film více sestříhat a hlavně předabovat Viléma.

Kniha apokryfů Kniha apokryfů Karel Čapek

Při každém delším pobytu v zahraničí se mnou jely dvě knihy - mrňavá kapesní Bible a Kniha apokryfů v sešitovém vydání. Co dodat?

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Upřímné, pravdivé, autor si na nic nehraje. A nebo to umí naprosto dokonale předstírat. Výborná knížka. Doporučuji pro každého ve věku 12+ (dřív by to asi nemělo smysl,alespoň částečně prodělaná puberta podmínkou).