Volání divočiny

Volání divočiny

Dobrodružství psa, který se v době zlaté horečky na Aljašce dostane ze slunného jihu do nehostinných severních končin.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31109/volani-divociny-31109.jpg 4.4355

The Call of the Wild / Star Rover

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Erika

Tom121

Většina komentářů se věnuje hlavní povídce Volání divočiny, která je úžasná a jednoznačně nejlepší. Další povídky jsou úrovní proměnlivé od výborných (Rozdělat oheň), přes spoustu průměrných až po nudné (Porportukův rozum).

Renek

Nádherná kniha, ke které jsem se s ostudou dostal až teď, i když Londona čtu roky. Silný příběh vyprávěný z psí perspektivy rozhodně zaujal.

bulda3

Jediná čitelná knížka v povinné četbě. Při čtení pasáže, jak se Buck pokouší ze všech sil utáhnout několika set kilovou zátěž (kvůli sázce svého pána) jsem měl husí kůži.
Zvláštní, jak se člověk dokáže procítit do zvířete.

Adhara

Čítala som v puberte a veľmi ma to zaujalo. Dávam však prednosť prekladom, kde sa ten pes volá Rek, nie Buck.

PeterPetrik

Krásny príbeh z drsnej prírody očami ťažného psa.

emzaak

CO VÁS V LEDNU V ČR ZAHŘEJE NEJVÍC? Čtení o zimě na Aljašce.
Už nikdy nerozdělávám oheň pod zasněženým stromem.
SNDK 1967 (vynikající ilustrace Mirko Hanáka)

Rawar
24.08.2017

Krásné vyprávění o velkolepém dobrodružství toho nejskvělejšího psa, který kdy běhal po zemi, plné velikých pravd. Slova jako nezlomnost, hrdinství, odvaha a víra zde dostávají skutečného významu. Slyšíme jej všichni a uposlechnout jej je našim odvěkým snem. To nejlepší co si člověk může na prázdninách v Tatrách přečíst...a nebo ve vězení.

"Vůdcové vzkřikli hlasem štvoucí smečky a vyrazili do lesa. Vlci se rozběhli za nimi se sborovým křikem. A Buck, po boku se svým divokým bratrem, uháněl s nimi a s nimi v běhu štěkal"

Lessana
20.06.2017

London má tú najdôležitejšiu spisovateľskú "vlastnosť": jeho príbehy začínajú tak pútavo, že sa od nich nedá odtrhnúť, pokým neprečítate poslednú stránku. Majstrovsky dokáže na malej ploche rozviť, v konečnom dôsledku širokánsky a bohato rozvetvený príbeh, často krátkymi, no údernými vetami navodiť atmosféru, sprítomniť situáciu a spôsobiť tlkot srdca až kdesi v krku. Také je aj Volanie divočiny, opisujúce osud štvornohého krásavca Bucka. London aj v tomto diele (podobne ako v Tulákovi po hviezdach) zdôrazňuje neprekonateľnú silu ducha, tentokrát psích bytostí. Rovnako ako rozpamätávanie sa na minulé životy a prapodstatu bytia.
Ako veľmi som priala Buckovi (po všetkých tých krutostiach od ľudí a to všetko len pre márnosť - zlato), aby zakúsil lásku od človeka! S príchodom postavy Thorntona sa tak i stalo a ja som sa tešila, že Buck zažíva to, čo poznám z vlastnej skúsenosti a čo je v našej domácnosti so štvornohými deťmi úplne prirodzené.

kacimilek
23.04.2017

Vždy jsem se Londonovi velkým obloukem vyhýbala. Důvodem byly úryvky ve čtenářských denících ještě na základní škole, které mě mírně řečeno nezaujaly. Nutno přiznat, že je to jednoduše klasika, kterou by neměl vynechat žádný čtenář. Překvapilo mě, jak dobře se povídky četly, a některé mě dokonce i bavily. K autorovi se plánuji vrátit knížkou Tulák po hvězdách, která je trochu z jiného soudku.

Mercatino
28.03.2017

Ten příběh je nadčasový. Má to grady, hloubku, inteligenci. Sice Buck je přemýšlivý pes, ale to nic neubírá na tom, že mu věřím každé psí štěknutí. Nevím jestli to dělá každý čtenář této povídky, ale po celou dobu jsem se Buckem ztotožňoval. Říkal jsem si, že ten příběh je o mě, že to mám stejné a tak. No Jack London věděl jaké pocity zní v duši každého člověka a skrze Bucka se dokázal na ně naladit.

Vera Silent
29.12.2016

Prvni polovina knihy me pripadala monotonni vcetne popisovane krutosti zivotni reality taznych psu, ktera byla po jedne kapitole nezazivna. Ale od druhe poloviny me Buckuv osud chytnul a napjate jsem mu fandila, aby dosahl sve svobody a nejakeho toho zivotniho naplneni ve ctyrtlape podobe. Samozrejme kdo se vice zajima o realie zlate horecky, toho to mozna zaujme spolehliveji a rychleji. V porovnani s Bilym Tesakem povazuji tento pribeh za mnohem realistictejsi, uprimnejsi a o stupen lepsi.

Rodaw
30.07.2016

Velice silný příběh, ovšem na mě až moc drsný a krutý ke zvířatům (i když vím, že tak to prostě bylo). Mám před tímto příběhem velký respekt, ale nevím, zda se do čtení pustím ještě někdy podruhé... Samotný konec mě hodně zasáhl ...

Scarlett44
10.05.2016

Myslím, že v tejto knihe je omnoho viac, než mnohí dokážu oceniť, a dieťa, hoci ju môže prečítať jedným dychom, nemôže zachytiť všetky dychberúce odtienky tohto diela, ktoré sa právom radí medzi svetovú klasiku.

Po prvé je to jazyk autora - vznešene umelecký, jednako drsný a plynulý, ktorý vo mne vzbudil chuť zvýrazňovať si majstorvsky štylizované pasáže a mala som čo robiť, aby som nezvýraznila rovno celú knihu.
No tá druhá vec, ktorá sa ešte väčšmi stavia do popredia, je posolstvo a hĺbka príbehu. Niekto v ňom môže vidieť napínavý osud jedného psa, ktorý odpovedal na svoju najvnútornejšiu túžbu, na hlas svojho srdca, ktorému nemohol odolať. Čítajte to s odstupom desiatich rokov a garantujem vám, že navždy zhodíte tú detskú nálepku, s ktorou ste knižku čítali prvýkrát.

Toľko obrazov ľudských vnútorných zápasov, koľko Jack London podáva v tomto útlom príbehu, je neuveriteľné. Jeho živá kompozícia je ako freska, v ktorej má človek hľadať jednotlivé skryté obrázky, tvoriace spolu nádherný celok. Buck je skrátka "the ultimate survivor", ako je mnoho ľudí okolo nás. Jeho sila, odvaha, hrdosť a odhodlanie nevzdávať sa ani v najväčšom zúfalstve, siahať za limity vlastných možností aj keď ho tlčú palicou do krvi, že nie je schopný pohnúť sa, a predsa vstane a ťahá sa ďalej, jeho nekonečná láska k Johnovi Thortonovi, za ktorého by ochotne položil život - to nie je len príbeh psa, ktorý sa stal vodcom vlčej svorky. To je nádherný, brilantný odraz človeka, ktorý mnohým prešiel a mnohé zažil, zakúsil škálu všetkých možných emócií od totálneho zúfalstva po sebaobetujúcu lásku a vyšiel z dravého súboja drsného života silný a nezlomný, odpovedajúci na volanie svojho srdca.

Je to príbeh každého jedného z nás, iba záleží na tom, z akého uhla a akými očami sa naň pozrieme.

panjan
15.05.2013

Až na pár povídek, které jsou úsměvné, jsou ostatní docela věrné názvu knihy. Volání divočiny je v každém z nás, sic čím vyspělejší živočich, tím sblabší, ovšem o to více rozumu na to, přemýšlet o něm. Jack London se ovšem o žádné takové polemiky nepokouší, on je od toho, aby zobrazil syrovost a nevyhnutelnou opravdovost tohoto hlasu a v tom tkví genialita aljašských povídek. Nic povznášejícího to rozhodně není, o to je to krásnější.

Blue
29.02.2012

Jedna z knih mého srdce. Stále se k ní vracím.

sneczech
02.01.2012

Úžasná kniha.. a pro všechny osoby, nejen děti...

Jackjelly
12.10.2011

Co říct ke knize, kterou jsem v dětství přečetl jedním dechem s baterkou pod peřinou, když mě rodiče donutili zhasnout lampičku. Nic než jen - dejte ji dětem k přečtením :-) . Alespoň já mám na ní úžasné vzpomínky.

janacheca
29.09.2011

Podobná klasika jako Bílý tesák, každé dítě by si tuto knihu mělo přečíst.