janacheca janacheca komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

První dvě třetiny knihy Bílá Voda jsou v podstatě literaturou faktu zabalenou do příběhu. Obrovský respekt k paní Kateřině Tučkové, musela si nastudovat velké množství podkladů a reálií. I za to dávám pět hvězdiček.
V poslední třetině knihy se poměr obrací a příběh dostává spád. Osudy hlavních postav jsou všechno jen ne snadné a bezstarostné. Navzdory popisovaným hrůzám Bílá Voda v čtenáři nezanechává pocit beznaděje. Celou knihou se táhne myšlenka, že pokud je člověk spravedlivý a stojí si za svým svědomím, stává se vnitřně neporazitelný a vítězí navzdory utrpení i smrti .

06.01.2023 5 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Sice to není žádná zásadní literatura, ale kdo by neměl rád Popelku a jejího prince? Tento zásadní dívčí pohádkový příběh se nikdy neomrzí, ani když české Tři oříšky pro Popelku běží každé Vánoce už skoro padesát let. Sophia je právě takovou Popelkou, jen v britském vydání, a co na tom, že se děj odehrává v roce 1815.
P.S: Svatba opět bude a zlá macecha po zásluze potrestána :-).

02.09.2021 2 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Děj knížky je jasný po pár stránkách a kdo četl první díl série (Vévoda a já), tak ať raději sáhne po jiné knize, tady se opravdu nic převratného nedozví. Stejný typ příběhu, stejný sled událostí, stejný šťastný konec. Na druhou stranu, pokud potřebujete čtení na dlouhou cestu vlakem, je to odpovídající náročnost.

02.09.2021 odpad!

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

(SPOILER) Knížka si hraje na konverzační román, ale je to červená knihovna, jak se patří. Ostatní díly neznám, nicméně schéma se tuším bude opakovat: ON a ONA se setkají a protože jsou oba výrazné osobnosti, tak následují slovní přestřelky. Podvědomě tuší (a čtenář s jistotou VÍ), že to je ten pravý/á. Následuje svatba, ke které je DONUTÍ společenské konvence (popis svatby tak na odstavec, nejvýše jednu stranu textu). Po svatbě SVATEBNÍ NOC (=jedna až dvě kapitoly knihy) s řadou podrobností na hraně erotické literatury. Mezi nimi opakovaně probleskne, jak novomanžel neustále cítí odpovědnost za to, aby nevěsta získala NEZAPOMENUTELNÝ PRVNÍ SEXUÁLNÍ ZÁŽITEK a o jeho uspokojení že vlastně vůbec nejde (ehm, jak daleko od reálného života). Po líbánkách něco jako konflikt a nakonec nastíněná šťastná budoucnost. No, nevím, na tyto knížky už asi nemám věk.

25.08.2021 odpad!

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Další z případů Oldřicha z Chlumu, tentokrát se odehrává na Moravě. Že za smrtí několika žen nestojí žádný vlkodlak, ale promyšleně jednající vrah, ví od první chvíle. A také že jeho odhalení mu bude ztěžovat lidská pověrčivost a hloupost. Co ale netuší je, jak a zda vůbec jsou některé záhady spolu propojené. Oto tentokrát jen neláme dívčí srdce, ale pocítí, že by nemusel zůstat stále sám. A Wolfgang prožívá svou hvězdnou chvíli - ve více směrech :-). Příběh je pěkný a rozuzlení zajímavé. Jen autor by mohl trochu polevit v tahu na sexualitu hlavních hrdinů. Patří k životu, ale je-li v každém příběhu zas a znova, už přeskakuju řádky. Autor navíc umí zaujmout jinak - vlastním detektivním příběhem.

08.07.2021 4 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Kdyby tak šel vrátit věk, kdy se člověk při čtení spolu s Havranpírkem toulal kolem Velké řeky!

06.12.2019 3 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Další středověká detektivka. Tentokrát jde o život králi a Oldřich z Chlumu se do pasti zlosynů zamotává stále víc! To by to ale nebyl Oldřich, aby vše včas neprokoukl a nevymyslel řešení. Navíc si uvědomí, že má doma prima ženskou. Jeho ženě Ludmile pro změnu dojde, jak neuvážené je žárlení.

15.10.2019 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Během četby má čtenář neustále pocit, že ději rozumí, ale pak se ukáže, že všechno je jinak. A pak ještě jinak a nakonec i po třetí. Jedná se vlastně o příběh jedné jediné rodiny s propletenými příbuzenskými i citovými vztahy. Rodiny s darem bohování, které pomáhá mnohým, ale pro své nositele je prokletím a vede k tragickému konci. Ať už na hranici v dávné minulosti, v psychiatrické léčebně pod vysokými dávkami antipsychotik a nebo k vraždě v rámci rodiny.

09.10.2019 4 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Naprostá klasika, kdo nečetl, jako by nebyl. Ehm..., to je přehnané, ale jen trochu. Při čtení v češtině dost záleží na tom, jaký máte překlad. Doporučuji ten starší, od Vrchlického. Ideálně v kombinaci se starými ilustracemi - rytinami.

07.10.2019 5 z 5

Krvavé levandule Krvavé levandule Marian Kechlibar

Pana Kechlibara znám jako autora komentářů k současnému dění, jeho hlavním znakem je neprůstřelná logika a podložená data. Jako autor beletrie mě překvapil a to příjemně. Povídky jsou napsány tak, že jim čtenář věří. V zlomových chvílích se totiž lidé chovají už po staletí stejně a přesně to v Krvavých levandulích je. Nic na tom nemění doba nebo místo. Knížka je v tomto ohledu velmi pravdivá. Jinak si pochopitelně moc přeji, aby se autorova předpověď nesplnila a vše zůstalo v rovině fikce.

07.10.2019 4 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Výborná zápletka i rozuzlení. Překvapivě první část vyšetřování musí vést Ludmila, ale není to na škodu. Normálně čtenář při pátrání s Oldřichem nestíhá chápat, s Ludmilou to bylo snazší (aby Oldřich mohl v závěru zazářit jako vždy). Rodinné vazby hlavních podezřelých i obětí jsou trochu náročnější na pochopení. Z osobního života Oldřicha a Ludmily mě překvapilo, že jejich starší dítě je holčička. V jiných dílech to vypadalo, že mají chlapce.

16.07.2019 5 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Pro Oldřicha z Chlumu již od puberty platí, že kam přijde, tam se stane zločin. A také, že vše bravurně vyřeší. Jako přidanou hodnotu se čtenář dozví pár zlomových údajů z jeho osobního života. První příběh (Vražda v ambitu) vysvětluje, proč se nestal knězem. V druhém příběhu, jak a kdy se stal z písaře královským prokurátorem. A v závěru třetího stojí na prahu manželství s Ludmilou. Jen mi není jasné, jak to bylo s jeho předchozí ženou - ve hře jsou Anamarie (Vražda v ambitu) a Blanka (Znamení Jidáš). Možná Anamarie byla družka a Blanka první manželka. Po smrti jsou každopádně obě.

16.07.2019 4 z 5

Znamení Jidáš Znamení Jidáš Vlastimil Vondruška

Dobrá středověká detektivka a čtenář do konce neví, kdo za vším stojí. Děj má spád, mrtví přibývají jeden za druhým a smyčka kolem Oldřicha z Chlumu se bleskově utahuje. Autor mohl trochu více popsat satanská znamení a vše kolem nich, napětí by to určitě prospělo. Podobně inkvizitor mohl budit ještě trochu více strachu (má opravdu velký potenciál). Kniha je celkově výborná a hodí se třeba jako čtení na dovolenou.

19.06.2019 4 z 5

Piráti Piráti Frederick Marryat

Klasický dobrodružný příběh pro starší děti, právě v tomto v tomto věku (10-15) se má číst. Je tam vše, co člověk čeká - k nerozeznání si podobná dvojčata, dvě k nerozeznání si podobné lodi (každý z bratrů na jedné z nich, to se rozumí), krutý kapitán pirátů Kain v jádru s dobrým srdcem, další již zcela odporný pirát (hlavní padouch), popis přepadení lodi včetně sežrání pár osob žraloky... atd). Píšu z hlavy, knížku (sešit) jsem měla v ruce před nejméně 35 lety na pionýrském táboře, ale už to, co vše mi uvízlo v hlavě naznačuje, že stojí za to.

12.06.2019 2 z 5

Klasická detektivka a hlavní "detektiv" (Oldřich z Chlumu) má mnoho parametrů jasného klaďáka typu Jamese Bonda. Jen s tím rozdílem, že místo z revolveru se tam střílí z kuše a seká mečem, hrdinové nejezdí auty, ale přesouvají se koňmo úměrně dlouhou dobu, a při výsleších se obvykle nasazují palečnice. Není to hlubokomyslný historický román a ani si na něj nehraje. Knížka má spád, mrtvol a záhad rychle přibývá, čtenář je v napětí do poslední chvíle. Jinými slovy prima detektivka. Snad jen jedna výtka - v závěru mohlo být více vysvětleno, jak vše "technicky" proběhlo. Nebudu prozrazovat děj, týká se to "přesunu" paní Lazary a také Věnka s Ludmilou.

12.06.2019 4 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Zpracovat tak obtížné dílo tak citlivým způsobem je na hranicích lidských možností a tady se to podařilo. Komix zachycuje jen zlomek Annina deníku, ale toto zkrácení není na škodu. Navodí i tak stejné pocity, jako původní text. Navíc komix obsahuje i několik delších úryvků z originálu deníku. Opravdu povedená kniha pro starší děti a dospělé.

13.02.2019 5 z 5

Borgia Borgia Alejandro Jodorowsky

Neskutečně dobře nakreslený a kolorovaný komix. Za výtvarnou stránku dávám 9,9 z 10. Povedl se také český překlad.
Není to literatura faktu a autoři v doslovu uvádějí největší "přehmaty v ději" na historicky pravou míru. Scénář má spád, zejména v první polovině díla. Poslední čtvrtina děje je spíš zkratka "jak to všechno nakonec dopadlo", ale i to ke komixu občas patří.
Souhrn - doporučuji pro všechny milovníky kreslené literatury. A ještě jedna rada - doma knížku raději pečlivě uschovejte, některé obrázky opravdu nejsou pro menší děti.

13.02.2019 5 z 5

Prokletí jantarové komnaty Prokletí jantarové komnaty Tomáš Kozák

Docela čtivě napsané, ale takový "tah na branku", jako má Šifra mistra Leonarda, to opravdu nemá. Postelové informace o hlavním hrdinovi a Dianě a nebo tělesné přednosti Diany mohl autor vynechat úplně. Bylo laciné a navíc zbytečné - čtenáře umí zaujmout jinak. Naštěstí toho nebylo v knížce moc. Naopak oceňuju návraty v čase do Protektorátu Čechy a Morava, tam by autor mohl i něco přidat. Ne do objemu textu, ale do množství informací. Když to shrnu - slušná knížka na dovolenou.

13.02.2019 3 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Typická knížka určená pro mileniály a aby ji četli právě teď (rok 2017-20), když je jim tak 14 -18 let. Za pár roků už na ni budou příliš staří a post-mileniálové (dnešní školkáčci a žáci prvního stupně) v té době už asi budou někde jinde. Děj má spád, konec trochu zklamal. Líbil se mi způsob psaní - každá kapitola jedním z hlavních hrdinů. A ještě jedna věc, která platí asi vždy a napříč generacemi - každý má svou třináctou komnatu a každý může někdy selhat. A ještě že stojí za to "vylézt ze skříně" s pravdou ven. Člověku se totiž obvykle dost uleví.

13.02.2019 2 z 5

Colette: Dívka z Antverp Colette: Dívka z Antverp Arnošt Lustig

Arnošt Lustig prošel hrůzou koncentračního tábora a na knížce je to znát. Není to příběh vymyšlený někým doma u stolu. Domnívám se, že většina děje se opravdu někomu stala a autor tyto osudy "pouze" pospojoval do své knihy.
Nedávno vznikl stejnojmenný film. Je jiný, než knížka, a také dobrý. Jako herec u mně nesmírně stoupl Jiří Mádl. Colette se věrně podle knihy snad ani natočit nedá - je to spíš pásmo pocitů hlavních hrdinů, jejich vzájemných lží i nevyslovených pravd (nižší a vyšší poschodí pravdy a lži), hlavní postavy (a čtenář) si musí dost domýšlet. V knížce ale o přesný děj ani nejde, hlavní je pocit hrůzy, otupění, střídání beznaděje s křehkou nadějí, zoufalá touha přežít. A to všechno román Colette v sobě má.

25.03.2015 4 z 5