jana0378 jana0378 komentáře u knih

Koule Koule Terry Pratchett

Vědu na Zeměploše jsem četla znova po deseti letech a oproti prvnímu dojmu, jsem byla nadšená. Takže jsem se vrhla na druhý díl a možná bude lepší, když si ho znova přečtu po deseti letech. Asi jsem nepochopila některé návaznosti možná geniálního díla, ale nepřijde mi to tak sourodé jako jednička. Filozofické pasáže, které se snaží napasovat na uměle nastrkané věci do příběhu mágů, asi jen aby natáhli počet stran. Ale upřímně můžu říct, že mě zahltili informaci, některé odstavce jsem musela číst 2x a stejně to po dočtení šlo jedním uchem tam a druhým ven.

08.01.2019 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Začínají se mi knihy těžko hodnotit, na 5 hvězdičkové stupnici. Ale musela jsem jít dolů, prostě to nejsou propracovaní Mistborni, kteří mají 5 a tohle je tomu hodně vzdálené. Ale i tak je to čtivé, aby člověk uvažoval o 4, protože to má spád, ale jak okomentoval můj manžel (a měl pravdu), tak propracované postavy a historii a víc dějových linií jako Kulhánek to nemá. Místy rozpory typu - postavy na věžích nemají noktovizory, tak jsou to lidi. Stojím na lodi (upír) a vemu si noktovizor, abych se kouknul na pobřeží. Ale zase rozhovory na konci knihy byly docela vtipné. Asi je škoda, že jsem se ke knize dostala v pozdějším věku, asi bych nad tím tak nepřemýšlela tolik a víc si to užila. Občas je třeba zabrousit i do nějaké oddechovky. Tak jsem zvědavá, jestli půjde série s další knihou nahoru nebo dolů.

08.01.2019 3 z 5

Bláznivý úplněk Bláznivý úplněk Jim Butcher

Čteno v angličtině. Dobře napsané, akční, plné zvratů. Hlavní hrdina má své problémy, spousta z nich pramení z špatné komunikace nebo spíš z žádné komunikace s okolím a potřeby všechno zvládnout sám, protože přece nikdo jiný to nedokáže. Tak jak to u chlapů bývá v běžném životě. Ale kdyby si v knihách a filmech všichni všechno hned na rovinu řekli, asi by nebylo moc o čem psát. V něčem je škoda, že je to série knih, takže člověk ví, že se z toho vždycky vylíže. Oproti prvnímu dílu radikální posun k lepšímu, takže dávám 5 hvězd, i když úplně top kniha to není.

24.12.2018 5 z 5

Zen žen: Obrazový průvodce životem moderní ženy Zen žen: Obrazový průvodce životem moderní ženy Lenka Geislerová

Vtipné, v pár kouscích jsem viděla sebe, ale jinak většinou kamarádky, takže jsem se i docela nasmála.

23.12.2018 5 z 5

Bouřková fronta Bouřková fronta Jim Butcher

Kniha nebyla špatná, jen jsem podle popisů okolí čekala, že bude trochu lepší. Proto jsem asi klesla ke třem hvězdám. Četla jsem v angličtině, protože celá série do češtiny přeložená není a byla jsem z více zdrojů upozorněna na příšerný překlad (sama nemohu posoudit). Přišlo mi, že to nemělo jiskru, detektivní příběh takový obyčejný, jen se zakomponovanou magii. A hrdina takový klasický, všechno budu dělat sám, protože nikdo jiný by to nezvládl nebo není čas mu to říct a pak se vždycky v "Kulhánkovském" stylu nechám skoro zabít, seberu se, skoro umřu, seberu se a tak pořád dokola. Ale zkusím další díly, minimálně kvůli procvičení angličtiny, protože je to napsáno dost jednoduchým stylem a jsem zvědavá na autorův vývoj.

11.12.2018 3 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Nepřekvapilo, neurazilo. Pořád je to akční a čtivé, plné zvratů, ale na rozdíl od předchozích dílů hodně předvídatelné, proto jsem šla s hvězdičkami trochu dolů.

29.11.2018 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

K čtení této série jsem se dlouho odhodlávala a teď nějak nastala správná doba, film se mi líbil (velká škoda, že jsem ho viděla jako první), ale z knihy mám rozporuplné pocity. Je čtivá, oceňuji vedlejší dějové linky, které se ve filmu neobjevily, takže jsem měla alespoň nějaké překvapení. Začetla jsem se a proč o jednu hvězdu méně. Mám ráda sci-fi a fantasy, ale radši vidím, když je to trošičku víc odděleno od reálného světa. (SPOILER) Hned úvod a cesta letadlem z USA do Evropy za 1 hodinu mě uvedl trochu do šoku, že kniha nebude úplně to, co jsem očekávala (a to se kniha odehrává v době, kdy se ještě užívá v Itálii lira). Byť je zápletka o antihmotě, doufala jsem, že tím odloučení od reálného světa a fantasmagorie bude končit a toto trochu překročilo mou hranici pro nějakou uměleckou licenci. Hlavní hrdina mi svou schopností přežít naprosto všechno a nutkání zachraňovat vše sám bez pomoci připomíná v těchto bodech Harryho Hola a ten už mi lezl po 11 dílech dost na nervy. Ale aspoň v knize byla nějaká akce. No a nevím, jestli nejsem mimo, ale po uvedení témat Čtenářské výzvy pro rok 2019 bych řekla, že část rozmluvy britského reportéra a kameramanky: Chinita se zakuckala. "Ty ale určitě přijdeš do pekla." "Jo, a Pulitzera si vezmu sebou." má drobnou slabinu, ale pravdou je, že kdyby tam napsal "Jo, a Man-Bookera si vezmu s sebou.", tak by to asi nikdo nepochopil. A ta česká gramatika nic moc.

08.11.2018 4 z 5

Věda na Zeměploše Věda na Zeměploše Terry Pratchett

Přečteno v rámci čtenářské výzvy a rozhodnutí přečíst si po 15 letech všechny knihy ze Zeměplochy znovu. Napoprvé ve mě nezanechala moc dojmů, spíš, že to byla oproti ostatním knihám série nuda a četlo se to strašně špatně. Ale ty roky se mnou a mým všeobecným přehledem udělaly hodně, takže najednou mi přišly i mezimágovské pasáže opravdu vtipné a hodně jsem se nasmála, i když ta poslední desetina knihy se trochu vlekla, proto ta hvězda dolů.

15.10.2018 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

U této knihy je mi bodovací stupnice malá, takže bych tak dala kolem 3,5. Lepší než předchozí díl, ale pořád docela šílenost, a při desátém díle je to pořád dokola to samé. (SPOILER) Autor se snaží navodit dojem něčeho a já už po třech řádcích vím, že takhle to určitě nebude. Hlavní hrdina je opět nesmrtelný, ale skoro v hrobě, takže už to není ani uvěřitelné. Ale nečetlo se to špatně, a protože jsem od autora čekala po předchozích knihách něco daleko horšího, byla jsem příjemně překvapena. Nevím, co jsem to četla za elektronickou verzi (byl to dárek), ale gramatika naprosto příšerná, chyb typu nesprávně použité i/y jsem napočítala desítky.

29.05.2018 3 z 5

Kuchařka Stařenky Oggové Kuchařka Stařenky Oggové Terry Pratchett

Po velmi dlouhé pauze jsem se dostala k jednomu v knihovně zapomenutému Pratchettovi. A nasmála jsem se jako dlouho ne, nudnější část s recepty byla trochu dlouhá, ale záživnost se dala zvýšit tím, že jsem četla recepty na střídačku s dalšími částmi knihy. Tento styl humoru mi hodně sedí. A výsledek je ten, že mám v plánu znova přečíst celou sérii s čarodějkami :)

28.04.2018 4 z 5

Buřtík a Špejlička: Cesta do Žatce Buřtík a Špejlička: Cesta do Žatce Zdeněk Svěrák

Potěšily mě rozkládací stránky uprostřed, ale jinak mě to nijak extra nezaujalo, ani příběh a ani ilustrace.

24.04.2018 3 z 5

Jedinečný svět vlaků Jedinečný svět vlaků Colin King

Skvělá kniha s obrázky a vysvětlivkami pro malé i neznalé velké :)

24.04.2018 5 z 5

Šmoula Mrně - Plyšový medvídek Šmoula Mrně - Plyšový medvídek Peyo (p)

Jednoduchá kniha pro nejmenší s pěknými hodně barevnými ilustracemi. Dost opakování, což je pro malé děti prý dobré, mé dítě zaujala.

20.04.2018 5 z 5

Minipohádky 7 Minipohádky 7 Jacques Thomas-Bilstein

Zatím nejslabší ze série, kterou jsem četla. První dvě pohádky naprosto nedávají smysl, bez poučení a ze zbytku jsou dvě přejaté, takže se autor s nějakým vymýšlením moc nenadřel. Ilustrace opět moc pěkné.

18.04.2018 3 z 5

Pohádky na dobrou noc Pohádky na dobrou noc neznámý - neuveden

Pěkné příběhy s krásnými ilustracemi.

17.04.2018 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

[Spoiler] První dvě knihy série byly super, s třetí to šlo už trochu z kopce, ale řekla jsem si, že dám čtvrté šanci. Kromě toho jsem potřebovala letos vydanou knihu do Čtenářské výzvy 2018, kterou mám v plánu i letos dočíst. S autorem to jde teda prudce z kopce. Je to ještě větší katastrofa než předchozí díl. Šílenost přitažená za vlasy, která nedává žádný smysl..teda alespoň mně ne, protože někdo zapomněl tak trochu vykreslit pohnutky postav nebo jsou protichůdné tomu, co o nich víme. Tak co mě na knize vytočilo: Detektivka to byla tak prvních deset procent než nám autor v podstatě bez jakéhokoliv vyšetřování sdělil, kdo je vrah. Posledních pět procent knihy to byl pokus o triler, ale teda špatný. Mezi tím, rozplizlá změť o tom, co dokáže udělat z člověkem, když se ocitne blízko smrti, a telenovela "rodinné vztahy " sežeňme synovi játra. Hirtmann změknul nebo zblbnul. Samotář, který má nutkavou potřebu ukájet se lidským utrpením (primárně mučením žen) najednou pracuje ve dvojici, ještě mu záleží na dítěti, které mohl hned po porodu někomu šoupnout a už se o něho nestarat, a ještě se nechá v podstatě dobrovolně chytit a zabásnout. Nutně potřebuje rychle sehnat játra na transplantaci, včera bylo pozdě, ale místo, aby si se svými kontakty našel jakéhokoliv vhodného dárce/omráčil Servaze a unesl ho/unesl mu dceru a donutil ho jít na transplantaci, tak je nechá přes policii dvou států (místo hledání vraha) honit dítě na fotce, které nemá s případem nic společného. Hirtmann nemá problém kde komu vyhrožovat, ale najednou, když chce někoho zabít, tak ho láká do turistického městečka, kde lišky dávají dobrou noc, místo abych chlapa podřízl někde na ulici ve Vídni- prostě překombinované až hrůza. No a o co se snaží se Servazem, to mi teda hlava nebere. Tak buď ho teda baví trápit lidi, tak ho teda psychicky zdrtím, nebo s ním teda hraji nějakou hru, ale roky? A spousta detailů, které se mi zdály úplně mimo nebo přitažené za vlasy. Jako celé to prodávání historky do novin a kdo pro koho shání informace. Natažené to je jako smažený eidam a to tak, že už je mi jedno, jak to dopadne, protože z poměrně dobrého autora se stal akorát ždímač peněz.
EDIT (po třech dnech po dočtení): Doufám, že tímto neurazím dva "palcodárce", ale popisovala jsem výše, že mi vadila spousta mně nelibých detailů a dala jsem jen jeden příklad, tak aby to nebyla obecná fráze, dodávám další. 1) Torakotomie levé komory. To si ze mě dělají srandu? (Mělo být použito kardiotomie.) Jelikož jsem nečetla originál, nevím zda hanit autora nebo překladatele. Ale každopádně to před vydáním po obou měla číst spousta lidí a ani jeden neumí použít Google, když neznají cizí slovo? To mě utvrdilo, že kniha/překlad jsou šity horkou jehlou a hlavní cíl je vydělávat. 2) Hirtmann šaškuje s falešnými doklady pro Servaze na pronajmutí auta včetně výběru autopůjčovny a neví, jak se tam platí? Ano, ve Francii je problém si půjčit auto bez kreditky i debetní karta je pro některé autopůjčovny problém, natož hotovost. Ale tak když jsem na útěku pod falešným jménem, tak snad ani techniky neznalý Servez není takový idiot, aby použil svoji vlastní kartu k placení. 3) Detaily z aktuálního dění v dané době (v tomto případě z USA), nápadně se to podobalo Nesbømu, akorát ten už použil v knize amerického prezidenta před asi dvaceti lety a mělo to souvislost s dějem, nebyl to jen takový plác do vody bez kontextu. Možná moje chyba, že jsem mezi knihami neměla při čtení delší rozestup, ale hned mě napadlo: Když dva dělají to samé, není to to samé. A proč jsem při tolika stížnostech dala dvě hvězdy? Není to odpad (např. Kuchařka Ládi Hrušky) a je to lepší než souložící šílenosti od V. Besó, které jsem dala jednu.

12.04.2018 2 z 5

Kocourek - Poznáš, jak se mám? Kocourek - Poznáš, jak se mám? neznámý - neuveden

Zajímavý nápad na knihu. Pěkné ilustrace. Dítě může mít životní období, kdy se od této knihy nehne, až to člověku poleze na nervy.

08.04.2018 5 z 5

Kdo žije v lese Kdo žije v lese neznámý - neuveden

Velmi pěkně zpracované kniha s krásnými ilustracemi, ale menší dítě se bohužel bojí některých zvuků (medvěd, los).

08.04.2018 5 z 5

Kamarádi zvířátka Kamarádi zvířátka Jiří Žáček

Jedna z nejlepších knih s říkadly, kterou znám, Žáček opět nezklamal. Nádherné ilustrace a zatím jediná dětská kniha, ve které jsem našla činčilu.

04.04.2018 5 z 5

Sněhurka - prostorová kniha Sněhurka - prostorová kniha neznámý - neuveden

Jde především o to, že je kniha prostorová, což děti ocení, a grafické zpracování je velmi pěkné. Příběh tam je popsaný hodně osekaně, takže místy moc nedává smysl, ale jelikož je pohádka tak známá, není problém nelogické části doplnit.

03.04.2018 4 z 5