Věda na Zeměploše

Přišla taková zima, že se mágové na Neviditelné univerzitě rozhodli vyzkoušet jeden prastarý, velice nebezpečný experiment, který by sice mohl zajistit teplo pro celou univerzitu, ale také by mohl vyústit v explozi, která by okamžitě zničila celý Ankh-Morpork. Hlavně, že prokřehlým profesorům bude teplo. K apokalypse nakonec nedojde a jako vedlejší efekt vznikne malý svět, kde neexistuje magie. A když na kulatou modrou planetu, která se v něm objeví, vyšlou mágové Mrakoplaše, zjistí tento mistr dvou vesmírů v běhu na krátké vzdálenosti, že vzniklo jen další místo plné tvorů, kteří mu usilují o život. V této knize tří autorů – biologa, matematika a spisovatele – můžeme jejich očima pozorovat zákonitosti našeho vesmíru aplikované na fantastický vesmír, kde nejdůležitější fyzikální zákony začínají slovem „možná". A samozřejmě si můžeme vyslechnout i názor skupinky mágů z Neviditelné univerzity, kteří v nově vzniklém kapesním vesmíru plném supernov, dinosaurů a kvantových fyziků nevidí nic než elegantní těžítko....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17172/veda-na-zemeplose-17172.jpg 4196

Věda na Zeměploše (1.)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

The Science of Discworld (1999)

Kniha Věda na Zeměploše

jana0378
15.10.2018

Přečteno v rámci čtenářské výzvy a rozhodnutí přečíst si po 15 letech všechny knihy ze Zeměplochy znovu. Napoprvé ve mě nezanechala moc dojmů, spíš, že to byla oproti ostatním knihám série nuda a četlo se to strašně špatně. Ale ty roky se mnou a mým všeobecným přehledem udělaly hodně, takže najednou mi přišly i mezimágovské pasáže opravdu vtipné a hodně jsem se nasmála, i když ta poslední desetina knihy se trochu vlekla, proto ta hvězda dolů.

jaroiva
17.06.2018

Tak nemusím přečíst úplně celou zeměplochu, že? Mám ráda vědecké knížky, mám ráda zeměplochu, ale tahle kombinace obou mi už nějak nesedla. Vydržela jsem asi desetinu knížky plně číst, zbytek jsem prolistovala a nenašla ani dál nic, co by mě zaujalo. Asi to p. Pratchettovi zkazili ti spoluautoři :) Zkusím ještě kousek Koule, ale už budu obezřetnější.

laepus
01.12.2017

Nemůžu výš. Už těmi třemi možná trochu nadhodnocuji. S touto knihou jsem se nějak nesešel, za což ale dost mohou má očekávání, která na Pratchetta vždycky mám. Kapitoly s mágy, kterým se omylem podařilo vytvořit náš svět stojí za to, zvlášť když je tam Mrakoplaš a Knihovník. Ale ty zbylé "vědecké" kapitoly mě prostě hrubě nebavily, často jsem i přeskakoval některé pasáže - alespoň jsem ale tak zjistil, že mě třeba vůbec nebaví astronomie a vesmír, i když jsem si dosud myslel opak. Navíc vědecké novinky, o kterých se tady píše jsou maximálně z roku 1999... za 18 let už jsme se myslím v poznání dost posunuli; ale to je jen drobnost. Takže - zasloužné dvě jsou za mágské kapitoly a povinná srážka dvou je za vědecké pasáže. No a tu třetí dávám za dvě stránky, kdy autor krásně vzdává hold Vesmírné Odysseji Arthura C. Clarka - tu mám rád :)

Teron
31.01.2017

Zatím první Zeměplocha, kterou jsem neměl sílu dočíst. Vědecké pasáže mi nenabízejí nic nového, ačkoli začátek s bylonebyliem je fakt povedený, a příběhové vsuvky nevystačí zase na pořádný děj. Spojení dvou linií, které by samostatně fungovaly asi dobře, ale takhle polovičatě...

Arlienen
21.11.2016

Kapitoly s mágy byly vtipné a zajímavé, nutilo mě to číst dál. Bohužel s kapitolami, kde mě Terry seznamoval s fyzikou a ostatními obory, kterým jsem nikdy nepřišla na chuť, pro mě byly spíše povinnosti, kvůli nimž jsem musela knihu přečíst bez přeskakování. Za mě dávám 3 hvězdičky.

czpilar
08.10.2016

I přes někdy ne moc pochvalné komentáře jsem se nakonec pustil i do posledního celku Zeměplochy a to Vědy na Zeměploše. Bohužel jsem očekával trochu něco jiného, i když vlastně díky komentářům asi ani ne, ale stejně jsem v to doufal.

Část s mágy z Neviditelné univerzity byla naprosto skvělá. Druhou část o skutečné vědě jsem ale překousnout nemohl a vůbec mi do knihy neseděla. Takže po prvních pár kapitolách jsem už začal skutečnou vědu přeskakovat a četl jsem jen části ze Zeměplochy.

Kdyby kniha obsahovala pouze ty části ze Zeměplochy, tj. byla by to regulérní Zeměplošská kniha, hodnotil bych pěti hvězdičkami. Ale protože příběh mágů NU zabírá cca třetinu knihy (a to možná ani ne), váhám mezi dvěma a třema hvězdičkama. Z úcty k panu Pratchettovi dám 3.

repli2dev
17.04.2016

Knížka se dvěma rovinami. V první se mágové Neviditelné univerzity pouštějí do pochybného experimentu, který se jim poněkud vymyká jejich očekáváním a předsudkům.

Druhá rovina slouží jako takový ucelený příběh Země z pohledu vzniku života a nás. Zapojuje do toho fyziku, biologii, chemii… uceluje současné vědecké představy do lži-dospělým, protože ze lží-dětem už jsme jaksi vyrostli :P

Příjemně čtivé a příběhovité. Lehce překračující ty pasáže příběhu, které současná věda příliš nechápe… Myslím, že tahle z Prattechetových knížek zastará asi nejrychleji, ale přesto je zajímavé si ji přečíst a vidět ten příběh, který je ale stejně vytvořen až dodatečně, jak podotýká sám Prattchet.

Eigis
05.02.2016

Věda na Zeměploše je poslední větší část Zěměplošských knih, která mi chyběla přečíst. Mé očekávání bylo, ale dost jiné. Ta část, ve které je Mrakoplaš a mágové splnila beze zbytku moje představy, ale tu skutečnou vědu jsem nečekal. Navzdory tomu, musím říct, že témata jsou vcelku zajímavá a docela mě bavila. Co se týče té méně vědecké části knihy, ta byla jako obvykle skvělá.

Mrakoplaš

Autoři knihy