Věda na Zeměploše

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Přišla taková zima, že se mágové na Neviditelné univerzitě rozhodli vyzkoušet jeden prastarý, velice nebezpečný experiment, který by sice mohl zajistit teplo pro celou univerzitu, ale také by mohl vyústit v explozi, která by okamžitě zničila celý Ankh-Morpork. Hlavně, že prokřehlým profesorům bude teplo. K apokalypse nakonec nedojde a jako vedlejší efekt vznikne malý svět, kde neexistuje magie. A když na kulatou modrou planetu, která se v něm objeví, vyšlou mágové Mrakoplaše, zjistí tento mistr dvou vesmírů v běhu na krátké vzdálenosti, že vzniklo jen další místo plné tvorů, kteří mu usilují o život. V této knize tří autorů – biologa, matematika a spisovatele – můžeme jejich očima pozorovat zákonitosti našeho vesmíru aplikované na fantastický vesmír, kde nejdůležitější fyzikální zákony začínají slovem „možná“. A samozřejmě si můžeme vyslechnout i názor skupinky mágů z Neviditelné univerzity, kteří v nově vzniklém kapesním vesmíru plném supernov, dinosaurů a kvantových fyziků nevidí nic než elegantní těžítko....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17172/big_veda-na-zemeplose-Hf1-17172.jpeg 4221
Série:

Věda na Zeměploše 1.


Žánr:
Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress
Originální název:

The Science of Discworld, 1999


více info...
Nahrávám...

Komentáře (18)

Kniha Věda na Zeměploše

F22Falcon
předevčírem

Ač jsem věděl, že se nejedná o klasickou knížku ze Zeměplochy, vadilo mi, že vědecké kapitoly jsou mnohem delší než ty příběhové. Nakonec jsem ale právě díky těm vědeckým pochytil docela jiný pohled na lidské chování k naší planetě. My ji nezničíme, zničíme sebe. Planeta si vždycky nějak poradí. A to je skvělé!

Atlantis
11.07.2020

Vědu na Zeměploše si bohužel pamatuji velice dobře. Bylo to totiž poprvé, kdy jsem si u Zeměplochy řekl: "Tak tohle je vážně nuda." A to se mi u žádné knihy Terryho Pratchetta do té doby nikdy nestalo. Pořád si říkám, jestli jsem za ty roky nedozrál a jestli se mi tentokrát budou nepratchettovské pasáže líbit, ale mám k této knize takový odpor, že se k ní asi nikdy nevrátím, abych to zjistil.


jana0378
15.10.2018

Přečteno v rámci čtenářské výzvy a rozhodnutí přečíst si po 15 letech všechny knihy ze Zeměplochy znovu. Napoprvé ve mě nezanechala moc dojmů, spíš, že to byla oproti ostatním knihám série nuda a četlo se to strašně špatně. Ale ty roky se mnou a mým všeobecným přehledem udělaly hodně, takže najednou mi přišly i mezimágovské pasáže opravdu vtipné a hodně jsem se nasmála, i když ta poslední desetina knihy se trochu vlekla, proto ta hvězda dolů.

jaroiva
17.06.2018

Tak nemusím přečíst úplně celou zeměplochu, že? Mám ráda vědecké knížky, mám ráda zeměplochu, ale tahle kombinace obou mi už nějak nesedla. Vydržela jsem asi desetinu knížky plně číst, zbytek jsem prolistovala a nenašla ani dál nic, co by mě zaujalo. Asi to p. Pratchettovi zkazili ti spoluautoři :) Zkusím ještě kousek Koule, ale už budu obezřetnější.

laepus
01.12.2017

Nemůžu výš. Už těmi třemi možná trochu nadhodnocuji. S touto knihou jsem se nějak nesešel, za což ale dost mohou má očekávání, která na Pratchetta vždycky mám. Kapitoly s mágy, kterým se omylem podařilo vytvořit náš svět stojí za to, zvlášť když je tam Mrakoplaš a Knihovník. Ale ty zbylé "vědecké" kapitoly mě prostě hrubě nebavily, často jsem i přeskakoval některé pasáže - alespoň jsem ale tak zjistil, že mě třeba vůbec nebaví astronomie a vesmír, i když jsem si dosud myslel opak. Navíc vědecké novinky, o kterých se tady píše jsou maximálně z roku 1999... za 18 let už jsme se myslím v poznání dost posunuli; ale to je jen drobnost. Takže - zasloužné dvě jsou za mágské kapitoly a povinná srážka dvou je za vědecké pasáže. No a tu třetí dávám za dvě stránky, kdy autor krásně vzdává hold Vesmírné Odysseji Arthura C. Clarka - tu mám rád :)

Teron
31.01.2017

Zatím první Zeměplocha, kterou jsem neměl sílu dočíst. Vědecké pasáže mi nenabízejí nic nového, ačkoli začátek s bylonebyliem je fakt povedený, a příběhové vsuvky nevystačí zase na pořádný děj. Spojení dvou linií, které by samostatně fungovaly asi dobře, ale takhle polovičatě...

Arlienen
21.11.2016

Kapitoly s mágy byly vtipné a zajímavé, nutilo mě to číst dál. Bohužel s kapitolami, kde mě Terry seznamoval s fyzikou a ostatními obory, kterým jsem nikdy nepřišla na chuť, pro mě byly spíše povinnosti, kvůli nimž jsem musela knihu přečíst bez přeskakování. Za mě dávám 3 hvězdičky.

czpilar
08.10.2016

I přes někdy ne moc pochvalné komentáře jsem se nakonec pustil i do posledního celku Zeměplochy a to Vědy na Zeměploše. Bohužel jsem očekával trochu něco jiného, i když vlastně díky komentářům asi ani ne, ale stejně jsem v to doufal.

Část s mágy z Neviditelné univerzity byla naprosto skvělá. Druhou část o skutečné vědě jsem ale překousnout nemohl a vůbec mi do knihy neseděla. Takže po prvních pár kapitolách jsem už začal skutečnou vědu přeskakovat a četl jsem jen části ze Zeměplochy.

Kdyby kniha obsahovala pouze ty části ze Zeměplochy, tj. byla by to regulérní Zeměplošská kniha, hodnotil bych pěti hvězdičkami. Ale protože příběh mágů NU zabírá cca třetinu knihy (a to možná ani ne), váhám mezi dvěma a třema hvězdičkama. Z úcty k panu Pratchettovi dám 3.

1