Věda na Zeměploše

kniha od:

Věda na Zeměploše https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17172/mid_veda-na-zemeplose-Hf1-17172.jpeg 4 245

Věda na Zeměploše série

1. díl >

Přišla taková zima, že se mágové na Neviditelné univerzitě rozhodli vyzkoušet jeden prastarý, velice nebezpečný experiment, který by sice mohl zajistit teplo pro celou univerzitu, ale také by mohl vyústit v explozi, která by okamžitě zničila celý Ankh-Morpork. Hlavně, že prokřehlým profesorům bude teplo. K apokalypse nakonec nedojde a jako vedlejší efekt vznikne malý svět, kde neexistuje magie. A když na kulatou modrou planetu, která se v něm objeví, vyšlou mágové Mrakoplaše, zjistí tento mistr dvou vesmírů v běhu na krátké vzdálenosti, že vzniklo jen další místo plné tvorů, kteří mu usilují o život. V této knize tří autorů – biologa, matematika a spisovatele – můžeme jejich očima pozorovat zákonitosti našeho vesmíru aplikované na fantastický vesmír, kde nejdůležitější fyzikální zákony začínají slovem „možná“. A samozřejmě si můžeme vyslechnout i názor skupinky mágů z Neviditelné univerzity, kteří v nově vzniklém kapesním vesmíru plném supernov, dinosaurů a kvantových fyziků nevidí nic než elegantní těžítko.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress
Originální název:

The Science of Discworld , 1999


více info...

Komentáře (20)

Komentáře 20 Recenze 0

Elea
Elea
21.06.2023 2 z 5

Mám moc ráda knihy Pratchetta, ale tato mezi ně nepatří, vůbec mne nebavila.

jitrnic
jitrnic
05.02.2023 5 z 5

Nutno přečíst. Nejlepší kniha o podstatě všeho, s kterou jsem měl dosud čest. Klade víc otázek než odpovědí a to formou nanejvýše zábavnou. Vyznění o naší vlastní nicotnosti je paradoxně dosti optimistické. Provázání pratchettovské fantasy a skoro-seriózních vědeckých dedukcí naprosto dokonalé.


mia.com
mia.com
27.04.2022 3 z 5

Moc me to tedy nebavilo. Vedecke kapitoly jsou pro me extra nudne, takze jsem pak uz jen preskakovala na kapitoly s magy. Dalsi dily prectu, protoze je hold uz mam koupene :D, tak to aspon omkrnu, no.

F22Falcon
F22Falcon
24.01.2022 3 z 5

Ač jsem věděl, že se nejedná o klasickou knížku ze Zeměplochy, vadilo mi, že vědecké kapitoly jsou mnohem delší než ty příběhové. Nakonec jsem ale právě díky těm vědeckým pochytil docela jiný pohled na lidské chování k naší planetě. My ji nezničíme, zničíme sebe. Planeta si vždycky nějak poradí. A to je skvělé!

Atlantis
Atlantis
11.07.2020 2 z 5

Vědu na Zeměploše si bohužel pamatuji velice dobře. Bylo to totiž poprvé, kdy jsem si u Zeměplochy řekl: "Tak tohle je vážně nuda." A to se mi u žádné knihy Terryho Pratchetta do té doby nikdy nestalo. Pořád si říkám, jestli jsem za ty roky nedozrál a jestli se mi tentokrát budou nepratchettovské pasáže líbit, ale mám k této knize takový odpor, že se k ní asi nikdy nevrátím, abych to zjistil.

jana0378
jana0378
15.10.2018 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy a rozhodnutí přečíst si po 15 letech všechny knihy ze Zeměplochy znovu. Napoprvé ve mě nezanechala moc dojmů, spíš, že to byla oproti ostatním knihám série nuda a četlo se to strašně špatně. Ale ty roky se mnou a mým všeobecným přehledem udělaly hodně, takže najednou mi přišly i mezimágovské pasáže opravdu vtipné a hodně jsem se nasmála, i když ta poslední desetina knihy se trochu vlekla, proto ta hvězda dolů.

jaroiva
jaroiva
17.06.2018 1 z 5

Tak nemusím přečíst úplně celou zeměplochu, že? Mám ráda vědecké knížky, mám ráda zeměplochu, ale tahle kombinace obou mi už nějak nesedla. Vydržela jsem asi desetinu knížky plně číst, zbytek jsem prolistovala a nenašla ani dál nic, co by mě zaujalo. Asi to p. Pratchettovi zkazili ti spoluautoři :) Zkusím ještě kousek Koule, ale už budu obezřetnější.

laepus
laepus
01.12.2017 3 z 5

Nemůžu výš. Už těmi třemi možná trochu nadhodnocuji. S touto knihou jsem se nějak nesešel, za což ale dost mohou má očekávání, která na Pratchetta vždycky mám. Kapitoly s mágy, kterým se omylem podařilo vytvořit náš svět stojí za to, zvlášť když je tam Mrakoplaš a Knihovník. Ale ty zbylé "vědecké" kapitoly mě prostě hrubě nebavily, často jsem i přeskakoval některé pasáže - alespoň jsem ale tak zjistil, že mě třeba vůbec nebaví astronomie a vesmír, i když jsem si dosud myslel opak. Navíc vědecké novinky, o kterých se tady píše jsou maximálně z roku 1999... za 18 let už jsme se myslím v poznání dost posunuli; ale to je jen drobnost. Takže - zasloužné dvě jsou za mágské kapitoly a povinná srážka dvou je za vědecké pasáže. No a tu třetí dávám za dvě stránky, kdy autor krásně vzdává hold Vesmírné Odysseji Arthura C. Clarka - tu mám rád :)

Teron
Teron
31.01.2017

Zatím první Zeměplocha, kterou jsem neměl sílu dočíst. Vědecké pasáže mi nenabízejí nic nového, ačkoli začátek s bylonebyliem je fakt povedený, a příběhové vsuvky nevystačí zase na pořádný děj. Spojení dvou linií, které by samostatně fungovaly asi dobře, ale takhle polovičatě...

Arlienen
Arlienen
21.11.2016 3 z 5

Kapitoly s mágy byly vtipné a zajímavé, nutilo mě to číst dál. Bohužel s kapitolami, kde mě Terry seznamoval s fyzikou a ostatními obory, kterým jsem nikdy nepřišla na chuť, pro mě byly spíše povinnosti, kvůli nimž jsem musela knihu přečíst bez přeskakování. Za mě dávám 3 hvězdičky.

dpxcz
dpxcz
08.10.2016 3 z 5

I přes někdy ne moc pochvalné komentáře jsem se nakonec pustil i do posledního celku Zeměplochy a to Vědy na Zeměploše. Bohužel jsem očekával trochu něco jiného, i když vlastně díky komentářům asi ani ne, ale stejně jsem v to doufal.

Část s mágy z Neviditelné univerzity byla naprosto skvělá. Druhou část o skutečné vědě jsem ale překousnout nemohl a vůbec mi do knihy neseděla. Takže po prvních pár kapitolách jsem už začal skutečnou vědu přeskakovat a četl jsem jen části ze Zeměplochy.

Kdyby kniha obsahovala pouze ty části ze Zeměplochy, tj. byla by to regulérní Zeměplošská kniha, hodnotil bych pěti hvězdičkami. Ale protože příběh mágů NU zabírá cca třetinu knihy (a to možná ani ne), váhám mezi dvěma a třema hvězdičkama. Z úcty k panu Pratchettovi dám 3.

repli2dev
repli2dev
17.04.2016 3 z 5

Knížka se dvěma rovinami. V první se mágové Neviditelné univerzity pouštějí do pochybného experimentu, který se jim poněkud vymyká jejich očekáváním a předsudkům.

Druhá rovina slouží jako takový ucelený příběh Země z pohledu vzniku života a nás. Zapojuje do toho fyziku, biologii, chemii… uceluje současné vědecké představy do lži-dospělým, protože ze lží-dětem už jsme jaksi vyrostli :P

Příjemně čtivé a příběhovité. Lehce překračující ty pasáže příběhu, které současná věda příliš nechápe… Myslím, že tahle z Prattechetových knížek zastará asi nejrychleji, ale přesto je zajímavé si ji přečíst a vidět ten příběh, který je ale stejně vytvořen až dodatečně, jak podotýká sám Prattchet.

Eigis
Eigis
05.02.2016 5 z 5

Věda na Zeměploše je poslední větší část Zěměplošských knih, která mi chyběla přečíst. Mé očekávání bylo, ale dost jiné. Ta část, ve které je Mrakoplaš a mágové splnila beze zbytku moje představy, ale tu skutečnou vědu jsem nečekal. Navzdory tomu, musím říct, že témata jsou vcelku zajímavá a docela mě bavila. Co se týče té méně vědecké části knihy, ta byla jako obvykle skvělá.

ŽabákDokvákal
ŽabákDokvákal
14.01.2016 5 z 5

Dlouho jsem se této odnoži Zeměplochy bránil a vyhýbal. Bál jsem se, že to úplně pokazí kouzlo, které Zeměplošské příběhy mají. Jak moc jsem se spletl!

Ano, není to typická Zeměplocha, ale spojení humoru a velmi zajímavých vědeckých faktů a filozofických otázek funguje fantasticky! Kniha je čtivě napsána a přestože jsem některým vědeckým teoriím úplně detailně nerozuměl, tak si myslím, že mi Věda na Zeměploše zase trochu rozšířila obzory.

A jsou tam moji milovaní mágové!

Kluvo
Kluvo
01.06.2015 3 z 5

Ako uvod do evolucnej biologie zaujimave. Inak pribeh je vcelku predvidatelny. Ked si clovek uvedomi, kolko krat sa nam zmenila klima, pripadne do nas cosi narazilo, tak asi je ten zivot naozaj dost robustny fenomen. Na druhej strane ma trochu prekvapila odvaha evolucnych biologov pri ich roznych tvrdeniach - napr. ze mame najmenej 30 roznych sposobov, ako sa zivot vyvinul, staci si vybrat...

Shashlick
Shashlick
02.06.2014 3 z 5

Nevím, tak nějak jsem čekal něco jiného a tenhle způsob mě moc nebavil. I když jsem se samozřejmě dozvěděl několik zajímavých věcí a pobavilo mě pár postřehů.

BooksLucyKing
BooksLucyKing
12.06.2013 3 z 5

Tak tohle nebyl můj šálek kávy. Opět jsem si potvrdila, že jsem naprosto anti-vědecký tvor. Příběh s mágy byl bezva, představa, jak tam někde nahoře jsou a pozorují nás, je úžasná :D a Mrakoplaš s knihovníkem tomu teda dali :D... A co se týče těch vědeckých kapitol, no... Valnou většinu jsem přelouskala a někde to bylo i zajímavé, ale celkově pro mě nuda a prostě věci, které můj umělecký volnomyšlenkářský mozek není stavu pobrat a rozumět jim.

vhumanik
vhumanik
16.10.2012 3 z 5

První kniha z celé série o Zeměploše, která se mi nečetla dobře. Zvlášť první dvě třetiny pro mě byly až příliš vědecké a poměr přednáška/příběh byl až moc na straně přednášky. Ke konci už to bylo lepší a i vědecké části čitelnější, nicméně pro mě tato kniha zůstává nejslabší z celé série.A nezachránil to dokonce ani Mrakoplaš ;)

Loswen
Loswen
17.08.2011 4 z 5

Nečte se to tak lehce, jako jiné Zeměplochy. Několik úvodních kapitol o Zemneploše bylo trochu nudnějších, za to hvězdička dolů, ale komu by povídání o prvcích přišlo zajímavé? (Chemici prominou :)) Zajímavost, a zároveň čtivost, se však zvyšovala úměrně s číslem kapitoly, takže na konci knihy jsem byla naštvaná, že už se dál nic nového nedozvím. Skvělý byl samozřejmě také typický Mrakoplaš, kterého mágové využívají, jak jen se dá. I když tentokrát má štěstí a opravdu to není nebezpečné. Ano, opravdu jsem si jistá. Opravdu jistá.

stilgar1
stilgar1
20.02.2011 4 z 5

Netradiční příběh ze zeměplošské Neviditelné univerzity, kombinovaný řadou ještě netradičnějších esejů pojednávajících o vědě pozemské. Na jednu stranu velmi dobře zpracováno. Nicméně v jistých pasážích je triviálnost řešených problémů natolik silná, že se nelze nenudit...

Štítky knihy

Mrakoplaš

Autoři knihy

Terry Pratchett
britská, 1948 - 2015
Ian Stewart
britská, 1945
Jack Cohen
britská, 1933

Kniha Věda na Zeměploše je v

Právě čtených6x
Přečtených425x
Čtenářské výzvě10x
Doporučených22x
Knihotéce255x
Chystám se číst73x
Chci si koupit33x
dalších seznamech2x