Koule

Mágové ignorují existenci všech ostatních bytostí a pokud si snad někdo jejich pozornost vynucuje neustálým poukazováním na svoji služební nadřazenost, snaží se co nejrychleji jeho existenci snížit pod měřitelnou hodnotu. Kupříkladu kuší. Proto se na arcikancléřův pokyn vydali mágové do přírody a uvolňují nahromaděné napětí pomocí paintballových kouzel. To ovšem ještě nevědí, že se najednou ocitnou na Zeměploše, kterou kdysi sami vytvořili. Mágové tentokrát budou muset zjistit, co z lidí dělá fungující společnost. Nezapomenou, samozřejmě, vyzkoušet krajní meze lidské přizpůsobivosti. Naši staří známí – matematik, biolog a spisovatel fantasy literatury – nám samozřejmě opět pomohou vyložit si věci tím správným způsobem, protože mágové i my potřebujeme všechnu pomoc, abychom překonali zlo, které využívá tu nejstrašnější zbraň – lidskou představivost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17173/veda-na-zemeplose-ii-koule-17173.jpg 4147

Věda na Zeměploše (2.)

The Science of Discworld II: The Globe (2002)

Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Koule

jana0378

Vědu na Zeměploše jsem četla znova po deseti letech a oproti prvnímu dojmu, jsem byla nadšená. Takže jsem se vrhla na druhý díl a možná bude lepší, když si ho znova přečtu po deseti letech. Asi jsem nepochopila některé návaznosti možná geniálního díla, ale nepřijde mi to tak sourodé jako jednička. Filozofické pasáže, které se snaží napasovat na uměle nastrkané věci do příběhu mágů, asi jen aby natáhli počet stran. Ale upřímně můžu říct, že mě zahltili informaci, některé odstavce jsem musela číst 2x a stejně to po dočtení šlo jedním uchem tam a druhým ven.

Vallora
06.03.2018

Kdybych mohla, dala bych 3.5 hvězdičky. Na rozdíl od spousty lidí tady v komentářích, mě více bavily právě ty vědecké kapitoly, které byly občas opravdu naprosto skvělé.

ŽabákDokvákal
18.02.2017

Prosím pozor! Tato kniha NENÍ standardní příběh ze Zeměplochy, takže pokud vás nezajímají filozofické/vědecké myšlenky, tak knihu neotvírejte, ať tady nemá zbytečně negativní hodnocení.

Jinak opět velmi zajímavé čtení. Ve třech čtvrtinách knihy jsem se trochu ztrácel a moc mě to nebavilo, ale jako celek je to kniha plná zajímavých myšlenek.

czpilar
09.10.2016

Od prvního dílu Vědy na Zeměploše jsem již věděl, že mě bude bavit jen půlka knihy, tj. ty liché kapitoly s dějem ze Zeměplochy. Ty byly skvělé. Sudé kapitoly jsem pak už ani nečetl. Proto musím dát jen poloviční hodnocení 3 hvězdičky. Kdyby Zeměplošské kapitoly byly v samostatné knihze, dal bych hvězdiček 5.
Předpokládám, že takto to bude pokračovat i v dalších dílech Vědy na Zeměploše.

Marshal
20.09.2016

Koule je kniha, kterou napsali napůl dva vědci a spisovatel fantasy literatury. A podle toho taky vypadá... :)

Největším kamenem úrazu jsou právě poloviny. Protože se Terry Pratchett musel spokojit pouze s polovinou knihy, je jeho příběh dobrý, ale ne výborný. Naopak Ian Stewart a Jack Cohen dostali prostoru až přespříliš a často zabíhají do úvah, které připomínají lepidlo na parkety - jsou hutné a špatně se tráví.

Na druhou stranu (vidíte, poloviny, já to říkal :)) - dobré od Terryho Pratchetta je stále vynikající v rámci běžných měřítek a oba vědci v některých kapitolách udeřili pořádný hřebík na hlavičku, který rozhodně stál za přečtení.

Pokud bych měl tedy na závěr dát všechny klady a zápory na misku vah, pak mi vyjde jediné hodnocení a jsem si jistý, že víte jaké. Půl :)

werinka10
02.04.2016

Za mne musím říct: výborná kniha! :)
U lichých kapitol jsem se pobavila stejně jako u ostatní Zeměplochy. K tomu není co dodat :)!
A u sudých jsem se naopak mohla zamyslet, podívat se na věci z jiného úhlu pohledu, leccos jsem se také dozvěděla.
A musím říci, že jsem byla dokonce ráda, že sudé jsou delší, neboť jsem zrovna měla po informacích dychtící náladu :D.
...
A teď se můžu těšit na díl první :D, který mi jaksi unikl. :(

Eigis
05.02.2016

Po prvním díle jsem už tak nějak věděl do čeho jdu, ale autoři přitlačili víc na pilu s vědeckou částí a vzhledem k tomu, že matematiku, fyziku či chemii moc nemusím jsem se při čtení nebavil, tak jako u prvního dílu.

Shashlick
03.01.2016

Ano, není to čistý Pratchett, ale i tak je to zábavné. Navíc jsem po první knize už věděl, do čeho jdu. Zemneplošské pasáže jsou poněkud náročnějším čtivem, ale je v nich mnoho zajímavých myšlenek. Některé z nich mi už také nějakou dobu běhaly hlavou a tady jsem na ně dostal další názor. Jediné, co mi nesedlo byla kapitola o termodynamice a entropii. To už na mě bylo opravdu moc.

Autoři knihy

Terry Pratchett