jan7113 jan7113 komentáře u knih

Vyjednavač Vyjednavač Joseph Finder

Možná trochu naivní, ale nakonec i napínavé. Jen mi trochu vadilo, že se jak přátelé, tak syn s otcem oslovují "hej", ale to je jen drobná vada.

01.02.2022 4 z 5

František Lelíček ve službách Sherlocka Holmese František Lelíček ve službách Sherlocka Holmese Hugo Vavris (p)

Příjemné zpestření jednoho odpoledne. Ve vydání z roku 1919 je spousta krásných dobových výrazů, prostě "ženiální".

23.01.2022 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Asi jsem nepochopil, o co autorovi šlo. To ale nemusí být nutně chyba autora, možná jsem méně chápavý. Díky čtenářské výzvě jsem si trochu rozšířil obzory, ale do dalších knih Murakamiho určitě nepůjdu. Úžasné grafické zpracování tuto útlou knížku hodně pozvedá, takže celkem to vidím na 3 hvězdy.

22.01.2022 3 z 5

Ďáblovo písmo Ďáblovo písmo Michael Cordy

Posledních sto stran se nešlo od knihy odtrhnout a musel jsem ji dočíst do konce, únava neúnava. Napětí i akce krásně gradují, dávka nadpřirozena je úplně ideální, čtení příjemně ubíhá. Jedná se sice o další z řady thrillerů, kde jakýsi objev může ohrozit existenci církve, která ve snaze získat vše pro sebe jde přes mrtvoly, ale ty já můžu. Tedy ne ty mrtvoly, ale romány :-)
Velkou předností této knihy je, že oním objevem není dnes už docela zprofanovaný svatý grál nebo nějaké x-té evangelium, ale existující záhadný rukopis.
"Nezapomeňte, církev by vždycky měla být váš služebník a průvodce, ale nikdy pán." - to by se mělo tesat.

08.01.2022 5 z 5

Verschluss: Příběhy z alternativního Československa Verschluss: Příběhy z alternativního Československa Karel Drexler

Jedním slovem - zklamání. Byl jsem zvědavý na alternativní vývoj Československa, ale dostal jsem pár povídek, z nichž některé se tématu ani nedotknou. Přijde mi to jako totálně nevyužitý, ne-li přímo promarněný, potenciál. A ta hra na fiktivního spisovatele a "rekonstrukci" fragmentů textu na mě působí spíš jako umělé nafukování jinak chudé knížky a zároveň, jako když se autor(ři?) nedokáže rozhodnout, jestli má být kniha myšlena vážně, nebo má jít o jakousi parodii.

26.11.2021 3 z 5

Tajemství škorpiona Tajemství škorpiona Lincoln Child

Velmi slušná kniha. Začátek je trochu pozvolnější, ale s postupujícím vyšetřováním a s přibývajícími komplikacemi narůstá i napětí a s tím i čtenářův zájem. Ano, místy to malinko zavání naivitou, ale celkově kniha pobaví. A něco z historie jsem se i dozvěděl. Je to moje druhá kniha od autorské dvojice a první z této série. Mám dojem, že si pořídím i pár dalších.

17.06.2024 4 z 5

Okolo měsíce Okolo měsíce Jules Verne

(SPOILER) Příběh samotný, řekl bych, nijak příliš nevybočuje z Verneových zvyklostí. Je zde tradičně i spousta fyziky a čísel. A to je tentokrát kámen úrazu. Proč si to po sobě překladatel nepřečetl, co proboha dělal korektor? Oba bych nechal bez milosti pověsit. Proč se pokoušíte poučovat čtenáře, když tomu sami nerozumíte?! Tahle jinak celkem slušná kniha je plná naprosto chaotických čísel. Přepočty rychlostí z m/s na km/h úplně mimo (ne o trochu, ale třeba i dvakrát tolik), navíc pokaždé jinak. Když se projektil blíží k Měsíci (a to pozvolné přibližování je několikrát výslovně zmíněno), je chvíli 1.400 metrů vysoko, chvíli 160, aby na následující straně byl už "jen 800". A vrchol v předposlední kapitole - projektil spadne do moře v místě, kde je chvíli před tím hloubka změřena na 3.429 m. O pár stran dále se dozvíme, že leží na dně v hloubce 1.853 m a hned na následující straně se jej chystají vyzvednout z hloubky 5.200 m. Doporučil bych pracovníkům z vydavatelství Omega buď vypnout generátor náhodných čísel, nebo omezit chlast. Čísla a jednotky jsou v této edici verneovek už tradičně slabým místem, ale v knize Okolo měsíce redakce našla ještě mnohem hlubší dno.

09.03.2024 2 z 5

Zkouška Zkouška Joelle Charbonneau

Těch shodných bodů s Hunger Games je tolik, že to skoro vypadá jako kopie. Ale nutno uznat, že velmi dobrá kopie. Uvidíme, co další díly, tenhle každopádně stojí za to.

05.03.2024 5 z 5

Případ nevěrné Kláry Případ nevěrné Kláry Michal Viewegh

Tak tohle vůbec není marný. Mnohými zatracovaný Viewegh je sice chlípník, ale když chce, psát dokáže. Ano, příběh je to jednoduchý, ale vtipně a čtivě napsaný. Chytlo mě to natolik, že jsem knihu přečetl za dva večery.
P.S. Souhlasím s ostatními hodnotiteli, že ten konec není úplně povedený.

23.02.2024 4 z 5

Ztracený diadém Ztracený diadém Jan Bauer

Pokud sérii knih o soudci Melicharovi čtete a baví vás, dostanete v tomto dílu vše, co očekáváte: pár historických informací, trochu politických intrik, spoustu korbelů piva, nějakou tu číši vína, krásné svůdné holky, nenapravitelného sukničkáře a průšviháře Božetěcha a v neposlední řadě i nějaké to vyšetřování. Prostě další příjemné čtení.

11.02.2024 4 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Smutné až dojemné vzpomínání na jednu neuvěřitelnou, nezkrotnou a nevypočitatelnou potvoru, se kterou se sice nedá žít, ale asi ji nelze nemilovat. Vyprávěno mužem, jemuž toto zjevení prolétlo životem a obrátilo mu ho naruby.
Film jsem neviděl, ale knížka není vůbec marná...

24.01.2024 4 z 5

Pětina pro krále Pětina pro krále Scott O’Dell

Takový lehce dobrodružný příběh s prazvláštním koncem o tom, jak vidina zbohatnutí zatemňuje mysl.
Ve svých deseti letech jsem měl bohužel jiné záliby než čtení, a tak mě i tahle knížka minula. Je to asi škoda, protože tehdy by mě určitě dokázala oslovit víc.

31.10.2023 3 z 5

Pokoj č. 13 Hororové povídky Pokoj č. 13 Hororové povídky Jiří Hanák

Pár povídek jsem už znal z jiných antologií. Jak už to u takovýchto počinů bývá, úroveň jednotlivých povídek dost kolísá. U některých sice čtenáře lehce zamrazí, ale většina nemá s hororem nic společného. V souhrnu tedy žádná sláva.

19.09.2023 3 z 5

Oscar Wilde & vraždy za svitu svíček Oscar Wilde & vraždy za svitu svíček Gyles Daubeney Brandreth

Fiktivní příběh se skutečnými postavami. Oscar Wilde ovlivněný Doylovými příběhy o Sherlocku Holmesovi se "holmesovským" způsobem pouští do vyšetřování vraždy svého přítele. Děj se rozbíhá opravdu hodně pomalu (většinu knihy tvoří dialogy), aby alespoň ke konci získal svižnější tempo. Rozuzlení je pak dost překvapivé.
Čtení oddechové, celkem příjemné. Dlouho to vypadalo jen na 3*, konec to však trochu pozvedl.

12.12.2022 4 z 5

Poslední klíč Poslední klíč Alec Palmer (p)

Akční divočárna, kde krev teče proudem. Organizace magorů bojuje proti organizaci šílenců. Tolik nesympatických postav v jedné knize jsem snad ještě nezažil. Vyloženě špatné dílo to není, ale ani nic, z čeho bych se posadil na zadek.

30.11.2022 3 z 5

Plující město Plující město Jules Verne

Knihu tvoří dva samostatné příběhy. První (titulní) je v podstatě jen nudný popis plavby přes oceán a výletu na Niagaru. Jediným zpestřením je souboj dvou rivalů.
Druhý příběh "Prorazili blokádu" je mnohem zajímavější, dobrodružnější, záživnější. Jen ten strašný zmatek v označení válčících stran: převládá výraz Konfederace, bohužel pro obě strany. To nemůže po překladateli někdo udělat korekturu? Samozřejmě někdo trochu znalý historie.
Každopádně ze dvou transatlantických plaveb v této knize vychází vítězně ta, co je tam jen jako přívažek.

08.11.2022 3 z 5

Mapa z kostí Mapa z kostí James Rollins (p)

Řekl bych, že je to taková brutálnější obdoba románů Dana Browna - hledání indicií, které vedou stále k dalším. Jen těch mrtvých je tady mnohonásobně víc. K tomu má Sigma skoro neomezené možnosti a vybavení, z něhož má velitel Pierce většinu ve svém vaku. A je jedno, jestli se jedná o zábleskové granáty, soupravy na noční vidění, speciální kamery, notebooky nebo třeba trhavinu C4. V románu si užijeme zrady, spojenectví, dvojitých agentů, tajných organizací i tajných služeb. Užijeme si letadel, satelitů, pistolí mnoha typů, pušek, kulometů, létajících dýk, harpun, ba i torpéda. Na řadu přijdou biblická evangelia, faraoni, řecká mytologie, Alexandr Veliký, templáři, zednáři, kámen mudrců, supravodivost i magnetismus, a nebyl by to James Rollins, aby to vše nějak logicky nepropojil. Zkrátka - je to divoké, ale dobré.

16.10.2022 4 z 5

Elak z Atlantidy Elak z Atlantidy Henry Kuttner

Abych řekl pravdu, tak v této "neobyčejné" knize nic světoborného nespatřuji. Hlavní hrdina mi spíš než jako neohrožený zachránce světa připadá jako frajírek, který spolu se svým opilým kumpánem vyvolává bitky a kterého z průšvihů na poslední chvíli musí vytahovat mocný druid. V předmluvě avizovaný humor se taky nějak nekonal.
Čtvrtá povídka trochu nad ostatními vyčnívá, ale celkově vzato nic moc.

18.09.2022 3 z 5

Zapomnění Zapomnění Kateřina Pojkarová

No, nevím. To nadšení zdejších hodnotitelů tedy rozhodně nesdílím. Knížka je spíš pro děti, a v čem spočívá "fantasy", na to jsem doteď nepřišel. Je to jen takový obyčejný příběh o náročném tréninku a následném zásadním zápase. A zasazení do středověkých kulis z toho fantasy opravdu neudělá.

30.08.2022 2 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Místy trochu přitažené za vlasy, slovy Williama Tappa "přestřelené", ale na druhou stranu napínavé od začátku do konce.
Občas mě rozčilovalo uvažování těch "kalifornských liberálů" ve smyslu, že vrah je taky člověk a já mu přeci nemůžu ublížit. Ale pozitivní je, že v průběhu děje procitli...

08.07.2022 3 z 5