jan0504 jan0504 komentáře u knih

Zoznam hostí Zoznam hostí Lucy Foley

Musel som si zvyknúť na štýl písania (rozprávanie konkrétnych postáv) a na ten "začiatočný rozbeh"... potom to už dostávalo správne korenie ;-)
Ale určite by som to nespájal s Agathou Christie... :-)

27.04.2024 4 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Mohlo to byť akčnejšie, príliš veľa hluchých opisov a nehovoriac o "geniálnej" dedukcii, kde by aj Sherlock Holmes zbledol závisťou :-)
Bolo to čitateľné, ale netrhám sa za ďalším dielom ;-)

18.03.2024 4 z 5

Hostinec v Ivy Hille Hostinec v Ivy Hille Julie Klassen

Nie som nejaký fanúšik takýchto románov, ale toto ma dostalo :-)
V dobrom, je to veľmi dobre napísaný historický román z anglického vidieka o životných osudoch obyvateľov mestečka na pozadí znovuzrodenia tamojšieho hostinca. Je v tom cítiť človečina, ľudskosť, ktorá tak chýba v dnešnej dobe. Klobúk dole, že to dokázala napísať americká spisovateľka, ktorá je zjavne obdivovateľkou anglickej literatúry typu Jane Austenová ;-)

20.02.2024 5 z 5

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

Autorka sama vystúpila Manáslu, takže čo sa týka opisu výstupu a s tým spojených vecí nemám čo vytknúť, máme to z prvej ruky.
Ale čo sa týka príbehu, bohužiaľ, ma to nejak nedokázalo vtiahnuť do deja, až v poslednej tretine knihy to začalo mať ten správny drajv :-) čiže ten celkový dojem bol fajn, ale celkovo to chcelo viac napätia a atmosféry strachu... LuckaDea to vystihla na jedničku ;-)

04.02.2024 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Grandiózne. Neskutočne detailne prepracovaný sci-fi román. Je tam kopec technických, fyzikálnych a chemických detailov, ktorými sa treba prekusať, ale je to písane veľmi prijateľnou formou aj pre neznalých vedy. Každopádne príbeh, téma, postavy, dej na jedničku - veľmi originálne. Klobúk dole.

17.12.2023 5 z 5

Vražda v postranní ulici Vražda v postranní ulici Agatha Christie

Detektívne príbehy na čítanie na dovolenku pri mori.
Pár krát som sa zasmial, ako si cez iné postavy dokáže robiť srandu z Hercula :-)

28.08.2023 4 z 5

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Nemám čo vytknúť, famózne vykreslené charakteristiky a psychológia jednotlivých postáv. Do detailov prepracovaná zápletka aj s rozuzlením. Až som tam cítil tu dusnú atmosféru v tej spoločnosti.
Kráľovná detektívok si stojí za svojím titulom.
Mimochodom, veľmi sa mi páči ako si sama vie zosmiešniť svoju najslávnejšiu postavu :-)

28.08.2023 5 z 5

Virus Virus Kathy Reichs

Pre mňa to bolo trochu naivné a zo začiatku trochu pomalý rozbeh. Ale táto kniha je vyslovene pre teenage cieľovú skupinu. Tí si tam nájdu to svoje a bude ich to baviť.

08.08.2023 4 z 5

Pomsta posvätného chrobáka Pomsta posvätného chrobáka Richard Marsh (p)

Najprv musím oceniť a pochváliť slovenský preklad. Určite to nebolo ľahké prekladať z tej "archaickej" angličtiny.
Samotné dielo: nič také som doteraz nečítal, ale bol som veľmi spokojný so štýlom, formou a dejom, aj keď koniec som si predstavoval trochu dramatickejšie (osobný kontakt, resp. boj s monštrom). Skončilo sa to veľmi náhle, ako keby už spisovateľovi došla fantázia :-)
Páčili sa mi autorove vtipné poznámky hlavných postáv počas deja, perfektné na odľahčenie.
Podoba so Stockerovým Draculom vo forme a štýle čisto náhodná, tieto dve diela vyšli skoro v rovnakom čase.
Aspoň som si rozšíril obzory čo sa týka gotického hororu viktoriánskeho štýlu.
Doslov p. Horvátha bol doslova do špiku kostí :-) Na pochopenie diela určite vítané.

22.07.2023 4 z 5

Diabolská izba Diabolská izba Arthur Conan Doyle

Som spokojný. Výborné zozbierané poviedky od majstra viktoriánskej detektívky.
Doyle strieda rôzne témy, prostredia, žánre... komentár ku knihe to vyčerpávajúco vysvetľuje. A o Doylovi a jeho literárnej kariére sa veľa dozviete aj zo záverečného doslovu, kde je celé dielo zanalyzované až do detailov. Mal by si to prečítať každý, kto chce spoznať Sira Arthura aj trochu ináč, než cez Dr. Watsona :-)

06.07.2023 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Pekná, milá, ľudská poviedka, samozrejme s prvkami fantasy :-)

24.04.2023 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Môj najlepší spisovateľ už asi stráca dych... chýbal tomu drajv...predvídateľný koniec :-(
Beriem, že to nie je fantasy, ani horor, ani nič tajomné (aj keď to mohol zamiešať do deja), ale aj v reálnych románoch je King veľmi dobrý.
Preto trošku sklamanie. Ale stále je to pán spisovateľ :-)

01.03.2023 4 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Neviem prečo to má také slabšie hodnotenie.
Mne sa to veľmi páčilo. Jednoduchá poviedka, žiadny siahodlhý román.
Aspoň som sa nestrácal v postavách.
Ten koniec samozrejme trošku prikrášlený až naivný (Ostreľovač, Severná Kórea)... príliš veľa náhod a šťastia.
Ferdovi to ešte stále píše :-) páči sa mi jeho štýl, je taký špecifický, dokumentárny, novinársky...

27.01.2023 4 z 5

Pre zábavu Pre zábavu Dick Francis (p)

Brilantné, čítanie jedným dychom. Veľa, aj novodobých spisovateľov kriminálnych príbehov by sa mohli od Dicka učiť :-)

14.01.2023 5 z 5

Mŕtvy s narcismi / Lord podvodník Mŕtvy s narcismi / Lord podvodník Edgar Wallace

Štýl písania - jednoznačne cítiť minulé storočie :-)
Na vek narodenia prvej detektívky to malo celkom príjemný spád a "akčné scény".
Na dlhé zimné večery celkom fajn.
"Lord podvodník" ani nie je klasická detektívka ako skôr román o anglických burzových a dostihových podvodníkoch premiešaný románikom ;-)
Medzi tými dvoma príbehmi sú aj dve malé poviedky.

18.11.2022 4 z 5

Klíč soudného dne Klíč soudného dne James Rollins (p)

Rollins zase nesklamal... a Kowalski perlí jedna radosť :-)

16.09.2022 5 z 5

Ďáblova slza Ďáblova slza Jeffery Deaver

Waw, neskutočné! Dostal ma hneď od prvých stránok.
Neskutočne to šľape! Nemám s týmto spisovateľom veľké skúsenosti, ale po tejto "skúsenosti" si ho určite ešte dám :-)
Samozrejme, koniec trochu americky uletený, nikto nemôže byť taký dokonalý ako páchateľ, aby mu to všetko vyšlo, ale kniha je super!

04.08.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Prvá skúsenosť so spisovateľom. Veľmi dobré, čitateľné, ale na mňa až moc prehnane brutálne a sadistické, ba by som povedal - až neuveriteľné. Neverím, že by toto všetko vrah dokázal...

03.07.2022 4 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Harlan Coben

Prvý kontakt s autorom: spokojnosť! Veľmi rád sa k nemu vrátim.
O knihe: začiatok trochu nevýrazný, ale potom sa to rozbehlo. Dve dejové línie. Podľa mňa to autor s tým rozuzlením dejovej línie smrti otca už trocha prekombinoval :-)

14.02.2022 4 z 5

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

Veľmi pekná kniha a hľadaní zmyslu života vo "vyhnanstve" v hoteli cez 30 rokov!!!
Je plná človečiny a ľudskosti. Žiadny akčňák, dráma, alebo romantika... toto nečakajte, ale nechajte sa jemne unášať hodinami, dňami, rokmi grófa Rostova, na pozadí plynúcimi dejinami Ruska, ktoré sa snaží zmysluplne naplniť.
Čo sa mu samozrejme podarí ... aj priazňou osudu, ktorý mu prinesie do cesty tých správnych ľudí. Zo začiatku trocha kostrbatý dej, ale čím ďalej čítate, tak vás tá kniha vťahuje viac a viac. Obsahuje veľa životných myšlienok a múdrostí, ktoré si človek vie preniesť aj do svojho každodenného života, ktorý tiež niekedy prežívame ako vo vyhnanstve, resp. "klietke" :-)

01.02.2022 4 z 5