jan.para Online jan.para komentáře u knih

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

Z Kulhánkových knih mě Cynik asi bavil nejméně. Nemohl jsem se do knihy začíst. Pořad u mě vedou Vládci strachu.

27.01.2023 3 z 5

Oblaka v ohni Oblaka v ohni Kendall McDonald

Úžasná kniha. Velmi silný životní příběh Josefa Čapky na pozadí dvou totalitních režimů. Můžeme polemizovat o tom, který byl horší. Naprosto strhující jsou dvě části knihy. První je, když Josef Čapka dokončí operační turnus u 311. perutě. Obrovská úleva, že přežil, gratulace, zvracení. Druhá je Čapkovo jeho zranění během letu, když přišel o oko. Krev, strach, ale touha žít.

26.01.2023 5 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Kniha je typická Kulhánkovina. Děj je chvílemi hodně předvídatelný, ale stejně Vás kniha pořád baví a čtete jí dál. Je v ní poctivá dávka humoru a násili. Takový český Quentin Tarantino.

26.01.2023 4 z 5

Podruhé doma Podruhé doma František Fajtl

Jako všechno od Františka Fajtla je i tato knížka super, ale trochu jsem z ní cítil, že se na ní podepsali komunističtí cenzoři. Myslím, že František Fajtl žádnou extra velkou láskou k SSSR neoplýval. Kniha se překrývá s koncem knihy První doma a popisuje autorovu válečnou anabázi až po jeho návrat domů. Cením, že autor v knize popisuje osudy příslušníků 1. československého stíhacího pluku, kteří zůstali po porážce SNP zůstali na Slovensku. Kniha není tak "akční" jako jiné Fajtlovi knihy, ale i tak stojí určitě za přečtení.

23.01.2023 4 z 5

Češi a Slováci v RAF Češi a Slováci v RAF Zdeněk Hurt

Fotografická kniha, která je doplněná o krátký popis činnosti našich letců ve Velké Británii. Poměrně detailně je zpracován nájezd na Dieppe, kterého se naši letci zučastnili.

21.01.2023 5 z 5

Dotek Anthropoidu Dotek Anthropoidu Jiří Padevět

Je to spíš takové muzeum v knize. Pěkně zpracovaná knížka s řadou dobových dokumentů, které se týkají nejen atentátů, doplněné z beletristické texty Jiřího Padevěta. Je škoda, že autor nezpracoval celou operaci Anthropoid v historickém románu, protože to bych si určitě rád přečetl. Potenciál tam dle mého názoru je veliký, tak se snad jednou dočkáme.

21.01.2023 4 z 5

Na útěku: Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse Na útěku: Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse Luděk Navara

Josef Bryks byl tvrďák. Neuvěřitelný příběh naděje, bezpráví a boje za svobodu a pravdu.

21.01.2023 5 z 5

Případ Marie Navarové Případ Marie Navarové Arnošt Lustig

O čem to bylo? Byl to román, populárně naučná, nebo filozofická kniha? Já fakt nevím a nic dalšího od Lustiga číst nebudu.

19.01.2023 1 z 5

Bitva o Británii Bitva o Británii František Fajtl

Na téhle kníže nejvíce hodnotím to, že ji napsal autor, který v bitvě o Británii opravu bojoval. Kniha obsahuje nejen popis celé bitvy, nebo letadel, ale také popisy bojů československých letců, jako byl Emil Fechtner, nebo Stanislav Fejfar.

18.01.2023 5 z 5

Muž proti okupaci: Portrét štábního kapitána Václava Morávka Muž proti okupaci: Portrét štábního kapitána Václava Morávka Vilém Čermák

Tato kniha je vlastně kopie knihy Tři kontra gestapo od Petra Kettera a Milana Jedličky. Vilém Čermák k ní dopsal jen úvod. Obsah je super, ale nechápu důvod její existence, když je to do detailu stejná věc, jaká již byla napsána. Můžu dát jenom tři hvězdičky, protože to napsal, sice dobře, ale někdo jiný.

17.01.2023 2 z 5

Přítel mraků Přítel mraků František Fajtl

Letecké povídky, které František Fajtl začal psát již za války v Anglii. Kdo zná autorův životopis pozná, že jsou to vlastně příhody, které František Fajtl sám zažil.

17.01.2023 4 z 5

S cizineckou legií proti Rommelovi S cizineckou legií proti Rommelovi Otto Wagner

Velmi poutavé vyprávění o působení Otto Wagnera u Svobodných Francouzů. Autor v ní popisuje rok 1942, boje u Bir Hakimu, kdy vyvedl své vojáky z obklíčení, průzkumné patroly, život v zázemí a nebo to, jak byl raněn. Kniha je ve formě deníku.

16.01.2023 5 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

První díl mě bavil víc. Na můj vkus měla kniha trochu pomalejší rozjezd, ale ve finále je to typická Kulhánkovina. Děj je chvílemi hodně předvídatelný, ale stejně Vás kniha baví a nechcete se od ní odtrhnout. Je v ní poctivá dávka humoru a násilí. Takový český Quentin Tarantino.

16.01.2023 4 z 5

Slavné bitvy českých panovníků Slavné bitvy českých panovníků Vlastimil Vondruška

Tohle jsem hltal jako malý kluk. Hlavně bitvu u Chlumce.

12.01.2023 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Kniha je typická Kulhánkovina. Děj je chvílemi hodně předvídatelný, ale stejně Vás kniha baví a nechcete se od ní odtrhnout. Je v ní poctivá dávka humoru a násili. Takový český Quentin Tarantino.

12.01.2023 5 z 5

Nebyli jsme svatí Nebyli jsme svatí Blahoslav Zavadil

Velmi upřímné vzpomínky na válku. Autor píše bez příkras a věrně popisuje jeho válečnou anabázi. Velmi zajímavé jsou historky s holkama a alkoholem.

10.01.2023 4 z 5

Tajemství Tří králů Tajemství Tří králů Petr Kettner

Pěkné shrnutí činnosti legendární skupiny Tří králů, možná i čtyř, když k nim počítáme Františka Peltána. V knize jsou velmi zajímavé komentáře pamětníků.

08.01.2023 4 z 5

Za Háchu i za Beneše Za Háchu i za Beneše Ivo Pejčoch

Vladaři, aneb velmi zajímavá část Protektorátní historie. Kniha obsahuje popis činnosti Vládního vojska a medailonky padlých vojáků. Dobře, že to někdo dal dohromady.

08.01.2023 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Jakýsi karburátor. Spousta myšlenek této knížky je aktuálních do dnes.

08.01.2023 4 z 5

Zemřeli na Západě Zemřeli na Západě Ivo Pejčoch

Kniha obsahuje seznam všech padlých naší armády v Polsku, internaci v SSSR, ve Francii, ve Velké Británii, Středním východě a také pro mě velmi zajímavý seznam padlých vojáků, kteří sloužili na západě, ale padli na východní frontě. . V knize je u každé osoby, která padla v boji uveden velmi krátký životopis, důvod smrti a u některých osob fotografie. Kniha také obsahuje krátký popis fungování naších jednotek na západě. Dobře, že to někdo dal dohromady.

07.01.2023 5 z 5