jan.para jan.para komentáře u knih

Jak se plaší smrt Jak se plaší smrt Antonín Liška

Několik smyšlených kapitol ze života našich letců z dob druhé světové války ve Velké Británii, které vycházejí ze skutečných událostí. Týkají se hlavně 312. československé stíhací perutě, kde Antonín Liška sloužil. Kniha je trochu filozofická. Možná nejfilozofičtější od našich vojáků. Autor si v ní několikrát pokládá otázku, jak se plaší smrt.

10.04.2023 3 z 5

Velká kniha malého školáka Velká kniha malého školáka Jiří Lochovec

František jde do školy František jde do školy Christine Nöstlinger

Vítek na výletě Vítek na výletě Bohumil Říha

Míšovo tajemství Míšovo tajemství Eduard Petiška

Pekelná třída řádí Pekelná třída řádí Vojtěch Steklač

08.04.2023 4 z 5

Dominik Hašek  Cesta za Stanley Cupem Dominik Hašek Cesta za Stanley Cupem Jiří Lacina

Pěkné shrnutí životní poutě Dominika Haška.

Aladin – Tajemství Orientu Aladin – Tajemství Orientu Walt Disney

Moje knížka z mladí :-)

08.04.2023 5 z 5

15 let v legii : Légion etrangere 15 let v legii : Légion etrangere Stanislav Gazdik

Pěkný popis 15 let Stanislava Gazdíka v legii. V knize čtenář nalezne nejen popis legionářského života, ale také krátkou historii legie, nebo její tradice. Některé kapitoly mi přišli příliš stručné. Nevím, proč se v nich autor více nerozepsal, možná z důvodu utajení nemohl. Chvílemi mi vadla přílišná glorifikace legie. Myslím si, že to tam není tak úžasné, tak autor píše. Je to určitě tvrdý a nemilosrdný život. Kniha ale rozhodně stojí za přečtení a zhltnete jí na posezení.

06.04.2023 4 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Všechna čest Milošovi Doležalovi. Jemné vypravování o hrozných věcech. V první části autor popisuje dřívější život Josefa Toufara, především jeho nelehkou cestu k tomu stát se knězem. V druhé, daleko strhující části se autor zaměřuje na okolnosti Čihošťského zázraku, zatčení Josefa Toufara a jeho konec. To, co Toufar prožil ve Valdicích muselo být něco strašného. Velmi oceňuji i výslechové protokoly svědků pohybu kříže. Je dobře, že autor na závěr knihy uvedl i seznam příslušníků StB, kteří na na případu Toufar podíleli.

05.04.2023 5 z 5

Zemřeli jsme pro Anglii Zemřeli jsme pro Anglii Manuel F. Van Eyck

Zajímavá kniha o smrti našich letců v Anglii. Pokud se chcete dozvědět víc, tak musíte sáhnout po něčem jiném.

03.04.2023 3 z 5

Válka v Arktidě: Zapomenuté bojiště tajné meteorologické války v letech 1940-1945 Válka v Arktidě: Zapomenuté bojiště tajné meteorologické války v letech 1940-1945 Jindřich Marek

Zajímavá kniha o trochu zapomenuté kapitole druhé světové války. Mě osobně nejvíce bavila část o našich letcích.

02.04.2023 3 z 5

Práče Práče Jan Mareš

Kniha určená spíše pro mladší čtenáře. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že filmové zpracování je lepší. Holt Karel Kachyňa.

28.03.2023 3 z 5

Ďáblova dílna Ďáblova dílna Adolf Burger

Neuvěřitelný příběh o vůli přežít ve vraždící mašinerii. První část příběhu nás zavede do Osvětimi, kde Adolf Burger vypráví, jak se mu podařilo přežít. Druhá část příběhu se již plně věnuje padělání peněz. Krom svých zážitků z koncentračních táborů autor popisuje poválečné osudy některých členů SS. Rozhodně knížka stojí za přečtení.

27.03.2023 5 z 5

Příběhy starých battledressů (Zapomenuté příběhy o statečnosti českých vojáků) Příběhy starých battledressů (Zapomenuté příběhy o statečnosti českých vojáků) Jindřich Marek

Četl jsem až rozšířenou verzi a opět skvělá práce Jindřicha Marka. Asi nejvíc mě zaujala kapitola o 2. paradesantní brigáda, o 11. praporu u Tobruku a o "Vladařích" v Itálii. Zajímalo by mě, kdo dal rozkaz k nesmyslnému boji brigády v Karpatech, když mohla být jednotka dopravena na pomoc SNP. Možná se to někdy dozvíme.

26.03.2023 5 z 5

...a dole čeká kat ...a dole čeká kat Vilém Bufka

Knížka má dvě dějově linie. Jednu lepší a jednu horší, ovšem kniha Bombardér T-2990 se odmlčel je trochu někde jinde.

17.03.2023 3 z 5

Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války Mark Bowden

Nebylo to špatné, ale je to snad poprvé, kdy jsem měl pocit, že film je lepší než kniha.

17.03.2023 3 z 5

Parabrigáda Parabrigáda Juraj Pivoluska

Takové nemastné, neslané vypravování. Příběh měl určitě větší potenciál, ale řekl bych, že tehdejší cenzura knihu pěkně seškrtala.

16.03.2023 2 z 5

Za Boha a národ Za Boha a národ Jiří Rajlich

Opět skvělý Jiří Rajlich. Téma slovenských letců v 2. světové válce je trochu kontroverzní, ale řekl bych, že Rajlich se toho zhostil na výbornou. Kniha nabízí spoustu informací, co autor zjistil po archivech, mnoho fotografií a mé milované bokorysy letounů.

13.03.2023 5 z 5

Mezi nebem a mořem Mezi nebem a mořem Zdeněk Hanuš Knapp

Absolutně jsem se do knihy nemohl pročíst.

13.03.2023 1 z 5