Jak se plaší smrt

Liška líčí život skupiny našich stíhacích letců za druhé světové války na letišti ve Whitehillu, a to jak vzrušujících okamžicích vzdušných soubojů, kdy o životě rozhodují zlomky vteriny a vítězí ten kdo lépe zvládl zbraň, tak i ve chvílích odpočinku.

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27338/jak-se-plasi-smrt-27338.jpg 4.535
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno:, Naše vojsko

Paulus.1987

Asi to teď bude vypadat, že nekriticky dávám pět hvězdiček všemu, co se týká našich letců v RAF, ale nemohu si pomoct. Tato kniha byla opravdu nádherná.

Tak jako Richard Husmann (Filip Jánský) svými Nebeskými jezdci vytvořil literární pomník československým bombardovacím letcům, tak Antonín Liška prokázal touto knihou čest svým kamarádům stíhačům.

Román je napsán krásným, místy až poetickým jazykem. Nemá jednu souvislou dějovou linii, střídají se v něm osudy několika postav letců. Jsou to osudy strhující, napínavé, humorné, dojemné i tragické. Do příběhu jedné z postav autor promítl i své vlastní. Kniha ve mně zanechala spoustu dojmů, které se nedají popsat. Kromě jiných na mě velmi zapůsobilo (především v posledních kapitolách) právě to kamarádství na život a na smrt, i za cenu sebeobětování.

Během četby jsem si často říkal, jaký by mohl být film Tmavomodrý svět, kdyby...

jan7760
07.11.2017

vynikajúca kniha, síce fikcia, avšak výborne napísana, ten doslov vo vydaní, ktoré som čítal je poplatný dobe, knihe však nič neuberá, nepísal ju autor, radím ju k tomu najlepšiemu, čo som doteraz čítal z tematiky našich letcov pôsobiacich v RAF...

p3tris
01.12.2016

V první řadě je třeba říct, že se nejedná o literaturu faktu, ale o fikci, i když některé události a postavy mají svůj reálný předobraz . To dává autorovi volnost k tomu, aby se soustředil převážně na vnitřní rozpoložení několika hlavních hrdinů a na jejich život stíhače s neustálým strachem ze smrti. Přesto je znát, že byl sám letcem a akční scény z leteckých soubojů jsou velmi živé. Hlavní devizou knihy je ale sloh, který je někdy až lyrický a k válečné literatuře jako by se skoro až nehodil. I díky jemu je knížka velmi čtivá a patří k tomu nejlepšímu, co s tímto tématem vzniklo.

Boby17
24.09.2016

Super kniha se silným příběhem o našich stíhačích u RAF. Je to kniha, ke které se často vracím. Vřele doporučuji všem.