jan.para jan.para komentáře u knih

...a dole čeká kat ...a dole čeká kat Vilém Bufka

Knížka má dvě dějově linie. Jednu lepší a jednu horší, ovšem kniha Bombardér T-2990 se odmlčel je trochu někde jinde.

17.03.2023 3 z 5

Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války Mark Bowden

Nebylo to špatné, ale je to snad poprvé, kdy jsem měl pocit, že film je lepší než kniha.

17.03.2023 3 z 5

Parabrigáda Parabrigáda Juraj Pivoluska

Takové nemastné, neslané vypravování. Příběh měl určitě větší potenciál, ale řekl bych, že tehdejší cenzura knihu pěkně seškrtala.

16.03.2023 2 z 5

Za Boha a národ Za Boha a národ Jiří Rajlich

Opět skvělý Jiří Rajlich. Téma slovenských letců v 2. světové válce je trochu kontroverzní, ale řekl bych, že Rajlich se toho zhostil na výbornou. Kniha nabízí spoustu informací, co autor zjistil po archivech, mnoho fotografií a mé milované bokorysy letounů.

13.03.2023 5 z 5

Mezi nebem a mořem Mezi nebem a mořem Zdeněk Hanuš Knapp

Absolutně jsem se do knihy nemohl pročíst.

13.03.2023 1 z 5

Československá armáda ve Velké Británii Československá armáda ve Velké Británii Vilém Fencl

Zajímavá encyklopedie s mnoha fotografiemi. Čtenář se v ní dozví všechny informace k výstroji a výzbroji naší brigády ve Velké Británii.

10.03.2023 5 z 5

Exorcista vypráví Exorcista vypráví Gabriele Amorth

Čekal jsem trochu jinou knihu, ale ani tak z toho nejsem zklamaný. Je to spíše popis toho, co by měl exorcista správně dělat, jak se chovat, nebo jaké podpůrné prostředky používat. Kniha také obsahuje vypravování muže, do kterého vstoupil démon. Kniha trochu vyvrací příběhy o exorcismu, jak je známe z filmů s křičící osobou a potoky krve. Každému ať řekne jeho vlastní rozum, jestli tomu bude věřit nebo ne.

08.03.2023 4 z 5

Tanks Czechoslovak Independent Armoured Brigade Group Tanks Czechoslovak Independent Armoured Brigade Group Ivan Procházka

Hezká fotografická kniha s několika bokorysy a krátkou historií Československá samostatné obrněné brigády. Za půl hodiny jí máte prolistovanou.

06.03.2023 4 z 5

Příběhy starých battledressů Příběhy starých battledressů Jindřich Marek

Četl jsem rozšířenou verzi a opět skvělá práce Jindřicha Marka. Asi nejvíc mě zaujala kapitola o 2. paradesantní brigáda, o 11. praporu u Tobruku a o "Vladařích" v Itálii. Zajímalo by mě, kdo dal rozkaz k nesmyslnému boji brigády v Karpatech, když mohla být jednotka dopravena na pomoc SNP. Možná se to někdy dozvíme.

01.03.2023 5 z 5

Letadla Letadla Philip Jarrett

Modlitební knížka za mlada.

26.02.2023 5 z 5

Byl jednou jeden krtek Byl jednou jeden krtek Eduard Petiška

Jedna z knížek mého dětství.

25.02.2023 5 z 5

50 let městské hromadné dopravy v Děčíně 50 let městské hromadné dopravy v Děčíně neznámý - neuveden

Pěkný přehled. Dnes již těžko k sehnání. Obsahuje mnoho zajímavých fotografií.

25.02.2023 5 z 5

To je přece nesmysl To je přece nesmysl Jiří Kulhánek

Některé povídky byli dobré, některé horší. Celkem mi to přišlo jako průměr.

23.02.2023 2 z 5

Vzpomínky nebeského jezdce Vzpomínky nebeského jezdce Filip Jánský (p)

Pěkné vzpomínky Richarda Husmanna na jeho působení v československé armádě za druhé světové války. Trochu mi vadilo, že autor v textu hodně přeskakoval a nevypravoval systematicky. Hezký doslov připojil i Jindřich Drebota.

22.02.2023 4 z 5

Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 Jindřich Marek

V Sudetech jsem se narodil, takže si o jejich pohnuté minulosti rád něco přečtu. Kniha je tvořena z mnoha minipříběhů a bohaté obrazové přílohy. Je hrozné, co museli Češi prožít. Oba národy vedle sebe žili v míru a pak přijde idiot a jeden národ zfanatizuje a všechno zničí. Vysídleni Němců také určitě nebylo v mnoha případech košér, ale kdo seje vítr, ten sklízí bouři. Němce nelituji.

18.02.2023 5 z 5

Hrdina století - Příběh beznohého válečného stíhače RAF Douglase Badera Hrdina století - Příběh beznohého válečného stíhače RAF Douglase Badera František Fajtl

Velmi silný životní příběh člověka, jemuž byla služba vlasti nadevše. Douglas Bader nebyl jen skvělý stíhač, ale také skvělý velitel a člověk, který prosazoval taktiku stíhacích wingů. Baderův velký charakter se ukázal i v zajetí, kdy odmítl repatriaci, když uvedl, že nebyl zraněn v boji a o nohy přišel před válkou vlastní chybou. Kniha je krásně zpracovaná Františkem Fajtlem.

13.02.2023 5 z 5

V uniformě RAF V uniformě RAF Petr Radosta

Pěkné vzpomínky od několika československých letců z RAF. Připodobnil bych knihu ke Vzpomínkám na padlé kamarády od Františka Fajtla s tím rozdílem, že v této knize vyprávějí letci, co válku přežili. Kniha byla super. Klidně se k ní vrátím.

07.02.2023 5 z 5

Vzpomínky na padlé kamarády Vzpomínky na padlé kamarády František Fajtl

Vzpomínky na chlapy, na které se nesmí zapomenou. František Fajtl tuto knihu napsal v době, kdy se o nich moc mluvit nesmělo. Kniha popisuje osudy cca 15 Fajtlových kamarádů, kteří padli za 2. světové války. Kdo zná trochu Fajtlovy knížky tak pozná, že se jejich příběhy prolínají třeba s knihou Létal jsem s třistařináctvkou, nebo První doma.

07.02.2023 5 z 5

Noci nad Německem Noci nad Německem Petr Radosta

Moc zajímavá knížka, která popisuje činnost naší 311. bombardovací perutě během jejího působení o bommber command. Kniha je doplněna o autentické vzpomínky, řadu fotografií, nebo "zákulisní informace" o oblíbenosti, nebo neoblíbenosti Václava Kordy, nebo Josefa Ocelky. Rád si přečtu tyto informace a ne jen suché konstatování, že v tento datum se letělo a tam a tam. Cením i to, že autor popisuje i činnost německých nočních stíhačů, jejich vybavení, nebo další osudy. Člověk pak celé události vidí tak trochu zrcadlově, což vůbec není špatné. Kniha není tak podrobná, jako Křídla míří na Německo od Miloslava Pajera, ale rozhodně stojí za přečtení.

01.02.2023 5 z 5

Boje a návraty Boje a návraty František Fajtl

Milé i nemilé, vážné i nevážné vypravování o našich letcích v zahraniční armádě během druhé světové války. František Fajtl měl prostě talent a byl to super chlap. Vyšlo i jako audiokniha.

30.01.2023 5 z 5