Hrdina století - Příběh beznohého válečného stíhače RAF Douglase Badera

Hrdina století - Příběh beznohého válečného stíhače RAF Douglase Badera https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40585/bmid_hrdina-stoleti-pribeh-beznoheho-val-TUD-40585.jpg 5 27 7

Winster
03.03.2024 5 z 5

Krasna kniha. Moc hezky napsany zivotopis jednoho nikdy se nevzdavajiciho cloveka.

slunicko1958
27.02.2023 5 z 5

Pan generál Fajtl uměl literárně tvořit. Vyjadřoval se lehce, přirozeně, kultivovaně. Tentokrát svou pozornost zaměřil na životní osudy anglického válečného hrdiny, pilota RAF Douglase Badera.
Během čtení jsem si vzpomněla na jiného beznohého hrdinu, který chtěl bojovat coby invalida proti nepříteli, což podle románu zdůvodňoval argumentem, že není člověk, ale komunista. Na rozdíl od něj byl D. Bader "jen" člověk se svými kladnými i zápornými vlastnostmi, který bojoval za vlast a za záchranu svobody a demokracie.
Knížka je velice zajímavá, čtivá, je doplněna několika fotografiemi. DB se přátelil i s českými piloty a nesmírně si jich vážil.

jan.para
13.02.2023 5 z 5

Velmi silný životní příběh člověka, jemuž byla služba vlasti nadevše. Douglas Bader nebyl jen skvělý stíhač, ale také skvělý velitel a člověk, který prosazoval taktiku stíhacích wingů. Baderův velký charakter se ukázal i v zajetí, kdy odmítl repatriaci, když uvedl, že nebyl zraněn v boji a o nohy přišel před válkou vlastní chybou. Kniha je krásně zpracovaná Františkem Fajtlem.

Paulus.1987
12.02.2023 5 z 5

O spisovatelských kvalitách pana Fajtla jsem měl možnost se přesvědčit v několika jeho knihách. I v případě této musím opět vyzdvihnout jeho sloh a krásnou češtinu.

Knize o beznohém stíhacím letci Douglasu Baderovi není příliš co vytknout. Určitá část je věnována podrobnému popisu Bitvy o Británii, v jejímž rámci mohou některé taktické a technické popisy připadat čtenáři nezáživné, ale bohatý životní příběh výjimečné a obdivuhodné osobnosti pana Badera za to rozhodně stojí.

Opět musím vyjádřit politováním nad tím, že knihy tohoto typu již nevycházejí a čtenář je nucen shánět je v antikvariátech nebo knihovnách. Podle mého názoru je to jeden z důvodů, proč hrdiny těchto knih (a zároveň skutečné hrdiny) většina lidí nezná.

dagmar5477
14.01.2019 5 z 5

Neskutečně silný životní příběh. Skvěle zpracováno, obzvláště závěr byl velmi čtivý.

wena
06.11.2016 4 z 5

Tak asi člověk tohoto typu musí být statečný a chtít ze sebe něco obětovat pro druhé.
Příběh proplouvá až moc hladce ani se mě nechtělo věřit jaký byl přístup k důstojnickým zajatcům a to ještě na sklonku války.

Donatello
05.04.2013 4 z 5

Tak pokud je tento příběh pravdivý, smekám před zatvrzelostí hlavního hrdiny...

František Fajtl
česká, 1912 - 2006
1969  92%Sestřelen
1993  86%Dva údery pod pás
2002  91%Generál nebe
1980  86%Vzpomínky na padlé kamarády
1987  89%Boje a návraty

Kniha Hrdina století - Příběh beznohého válečného stíhače RAF Douglase Badera je v