Na útěku - Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse

Josef Bryks, válečný letec ve službách britského královského letectva a nositel Řádu Britského impéria, se proslavil odvážnými a riskantními útěky z německého zajetí. Jednou utíkal v bečce na močůvku, jindy hloubil tunel pro legendární Velký útěk ze Saganu nebo pomáhal Židům při povstání ve Varšavském ghettu. Překvapený čtenář dokonce zjistí, že jeden ze svých legendárních útěků absolvoval v pyžamu. Bryksův příběh inspiroval britské filmaře, kteří po válce natočili film Srdce v zajetí. Josef Bryks se totiž v Anglii zamiloval a jeho anglická manželka Trudie jej po válce doprovodila do osvobozené vlasti. Bryks se však postavil nejen nacistům, ale později i komunistům a skončil ve vězení. Odtud se mu už utéct nepodařilo: zemřel v srpnu 1957 v Jáchymově. Bylo mu pouhých jednačtyřicet let. Boj za uznání a ocenění svého muže pak vedla Trudie až do konce života. Kniha vychází ze vzpomínek pamětníků, z dokumentů či archivních materiálů. Některé jsou zde publikovány vůbec poprvé. Unikátní je Bryksův deník, ve kterém popisuje cestu z okupované vlasti do válčící Francie, odkud se pak dostal do Británie. Nejedná se o typickou literaturu faktu, ale o strhující vyprávění zařazené do dobových souvislostí, doplněné bohatým fotografickým a archivním materiálem. Kniha je důkazem, že i Česko má významné hrdiny, kteří se nezastavili před nacistickou či komunistickou totalitou. Josef Bryks je bezpochyby jedním z nich....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/207995/na-uteku-neuveritelny-pribeh-josefa-Yhr-207995.jpg 4.520
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Host

Mijagi

Po podpisu Mnichovské dohody přestává být Josef Bryks v roli vojáka prospěšný přímo ve své vlasti, utíká tedy trnitými oklikami bojovat do bitvy o Anglii. Několikrát je zajat nacisty, několikrát se mu daří utéct a to cestami velmi nebezpečnými. Na svoji vlast nikdy nezanevřel, po válce se do ní vrací v zasloužené roli hrdiny. Jen na tři roky! Než pro něj komunistická mašinérie přichystá vězení, ze kterého již neuteče! A to jen kvůli tomu, že bojoval na Západě. Zvedá se mi žaludek ze všech lidí razících heslo: „za komunistů jsme se měli líp“ a ze současné KSČM, jejíž mnozí členové se k procesům z 50. let se slavnostní pompou rádi hlásí. Napsáno čtivým stylem. Doplněno velkým množstvím fotografií. Události, na které se nesmí zapomenout.

Analady

Příběh muže, který za 2. sv. války bojoval v Anglii a který prokázal velkou odvahu při útěcích z německého zajetí. Bohužel jeho rozhodnutí vrátit se zpět do vlasti se mu stalo osudným. Jeden z mnoha, kteří pro svoji lásku k vlasti trpěli a nakonec zaplatili životem. Smutné.

TomášGrossman

Opravdu pěkná kniha, když jsem ji dočetl byl jsem doslova ohromen odvahou a odhodláním Josefa Brykse. Jeho osud mi byl znám ale s chutí jsem si knihu několikrát přečetl a jsem rád že byla vydána, snad se tak dostane tento opravdový hrdina do širšího povědomí veřejnosti. Tento člověk byl u nás dlouho zapomenut i přesto že o jeho osudu vzniknul ve Velké Británii po válce v roce 1946 film Srdce v zajetí.

Joges

Velmi dobře sestavená a napsaná kniha. I když jde o dokument, čte se jedním dechem. Autorům za sesbírané informace patří zasloužený dík. Během četby jsem zíral, co všechno se válečnému letci přihodilo. Podlost nacismu je všeobecně známá, ale bezbřehá špína tehdejšího komunismu mě zaskočila. Co všechno jsem ještě nevěděl. Josefu Bryksovi a podobným hrdinům z 2. světové patří velké uznání.

jan7760
01.12.2017

Výborná kniha, až je človeku na zaplakanie, ako sa zachovali komouši s ľuďmi, ktorí bojovali za slobodu. A najhoršie je to, že veľa hajzlom sa nestalo nič a ešte ich aj prežili...

Belatris
16.09.2017

Čtivě napsáno, spousta obrazového materiálu a navíc cenné výňatky z osobních zápisků JB, které se zatím nikde neobjevily. Je to trochu hořká pilulka, protože bezpráví spáchané režimy na životech obyčejných i neobyčejných lidí jsou hrozné. Ale je nutné se s nimi seznamovat, protože jsou nedílnou součástí naší historie. Pravé hrdiny jsme kdysi nuceně vyměnili za falešné. Teď je to jen na nás, komu budeme věnovat svou pozornost. Josef Bryks si ji rozhodně zaslouží a tahle kniha krásně vysvětluje proč.

markaspar
16.11.2015

Pan Navara umí velmi poutavě psát, rád jsem četl jeho články a tato kniha je jen důkazem že psát opravdu umí, příběh je to až neuvěřitelný.

starsi4
06.09.2015

Neuvěřitelně dojemný příběh . Moc hezky napsaná kniha.

hojous
17.03.2015

Skvělá kniha. Většina údajů doložena vzpomínkami, dopisy, kronikami. Mnoho dobových fotografií. Přečetl jsem jí jedním dechem.Ukazuje nespravedlnost v naší zemi. Jen více takových knih. ať se na tyto Hrdiny nikdy nezapomene