Na útěku - Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Josef Bryks, válečný letec ve službách britského královského letectva a nositel Řádu Britského impéria, se proslavil odvážnými a riskantními útěky z německého zajetí. Jednou utíkal v bečce na močůvku, jindy hloubil tunel pro legendární Velký útěk ze Saganu nebo pomáhal Židům při povstání ve Varšavském ghettu. Překvapený čtenář dokonce zjistí, že jeden ze svých legendárních útěků absolvoval v pyžamu. Bryksův příběh inspiroval britské filmaře, kteří po válce natočili film Srdce v zajetí. Josef Bryks se totiž v Anglii zamiloval a jeho anglická manželka Trudie jej po válce doprovodila do osvobozené vlasti. Bryks se však postavil nejen nacistům, ale později i komunistům a skončil ve vězení. Odtud se mu už utéct nepodařilo: zemřel v srpnu 1957 v Jáchymově. Bylo mu pouhých jednačtyřicet let. Boj za uznání a ocenění svého muže pak vedla Trudie až do konce života. Kniha vychází ze vzpomínek pamětníků, z dokumentů či archivních materiálů. Některé jsou zde publikovány vůbec poprvé. Unikátní je Bryksův deník, ve kterém popisuje cestu z okupované vlasti do válčící Francie, odkud se pak dostal do Británie. Nejedná se o typickou literaturu faktu, ale o strhující vyprávění zařazené do dobových souvislostí, doplněné bohatým fotografickým a archivním materiálem. Kniha je důkazem, že i Česko má významné hrdiny, kteří se nezastavili před nacistickou či komunistickou totalitou. Josef Bryks je bezpochyby jedním z nich....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207995/na-uteku-neuveritelny-pribeh-josefa-Yhr-207995.jpg 4.334
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Host

Kniha Na útěku - Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse

Jirinamac

Na takové hrdiny by se nemělo zapomínat a L. Navara příběhy vyprávět umí.

Paulus.1987
09.06.2019

Josef Bryks, pilot RAF, nositel Řádu britského impéria a mnoha dalších vyznamenání, projevoval svoji odvahu, odhodlání a nezlomnou vůli mnoha útěky z německých zajetí, kdy neváhal utíkat v bečce od močůvky nebo v pyžamu a pantoflích, stejně jako se podílel na slavném Velkém útěku ze Saganu. Právě jeho obdivuhodné vlastnosti, pověst nezlomného útěkáře a skutečnost, že si vzal za manželku Angličanku, mu byly přítěží v komunistickém kriminálu, ve kterém ho režim nakonec fyzicky i psychicky utýral.

Kniha patří mezi ty důležité publikace, které kromě popisu konkrétních osudů názorně ukazují praktiky zvrácené ideologie, která v této zemi po válce systematicky ničila životy nejen samotným elitám národa, ale i jejich rodinám. V případě Josefa Brykse se tak jednalo o jeho rodiče, manželku a dcerku.

Co se týče knihy samotné, mám menší výhradu ke stylu psaní, který mi místy příliš nevyhovoval. Ostatně anotace výstižně uvádí, že se „nejedná o typickou literaturu faktu, ale o strhující vyprávění zařazené do dobových souvislostí.“ Když k tomu ale přičtu závažnost tématu, množství v knize obsažených fotografií a dokumentů, záslužnou práci autorů a skutečnost, že se jedná o jedinou knihu samostatně popisující osud tohoto výjimečného člověka, výsledné hodnocení je jasné.

Z dotazníku věznice Leopoldov:

„Jaké neúspěchy a zklamání jste měl v životě?“
„Za dobro a obětavost pro člověka a falešné pochopení jsem již nevinně přes devět let v žaláři a zklamání jsem se dožil v přílišném přeceňování české duše.“

„Posuďte sebekriticky své vlastnosti.“
„Velmi pracovitý, iniciativní, ale zápal při nezdaru zaniká, prudký až prchlivý, neústupný a vytrvalý ve svém přesvědčení, samotář, méně dbající o zevnějšek, skromný, příliš sdílný a důvěřivý, toužící po technické vědě a znalosti lidské duše.“

anna7461
10.02.2019

Opravdový, nezlomný hrdina. Nádherná kniha a řádění komoušů mne vžd dovede vytočit do běla ...

Mijagi
30.05.2018

Po podpisu Mnichovské dohody přestává být Josef Bryks v roli vojáka prospěšný přímo ve své vlasti, utíká tedy trnitými oklikami bojovat do bitvy o Anglii. Několikrát je zajat nacisty, několikrát se mu daří utéct a to cestami velmi nebezpečnými. Na svoji vlast nikdy nezanevřel, po válce se do ní vrací v zasloužené roli hrdiny. Jen na tři roky! Než pro něj komunistická mašinérie přichystá vězení, ze kterého již neuteče! A to jen kvůli tomu, že bojoval na Západě. Zvedá se mi žaludek ze všech lidí razících heslo: „za komunistů jsme se měli líp“ a ze současné KSČM, jejíž mnozí členové se k procesům z 50. let se slavnostní pompou rádi hlásí. Napsáno čtivým stylem. Doplněno velkým množstvím fotografií. Události, na které se nesmí zapomenout.

Analady
23.02.2018

Příběh muže, který za 2. sv. války bojoval v Anglii a který prokázal velkou odvahu při útěcích z německého zajetí. Bohužel jeho rozhodnutí vrátit se zpět do vlasti se mu stalo osudným. Jeden z mnoha, kteří pro svoji lásku k vlasti trpěli a nakonec zaplatili životem. Smutné.

TomášGrossman
21.02.2018

Opravdu pěkná kniha, když jsem ji dočetl byl jsem doslova ohromen odvahou a odhodláním Josefa Brykse. Jeho osud mi byl znám ale s chutí jsem si knihu několikrát přečetl a jsem rád že byla vydána, snad se tak dostane tento opravdový hrdina do širšího povědomí veřejnosti. Tento člověk byl u nás dlouho zapomenut i přesto že o jeho osudu vzniknul ve Velké Británii po válce v roce 1946 film Srdce v zajetí.

Joges
02.02.2018

Velmi dobře sestavená a napsaná kniha. I když jde o dokument, čte se jedním dechem. Autorům za sesbírané informace patří zasloužený dík. Během četby jsem zíral, co všechno se válečnému letci přihodilo. Podlost nacismu je všeobecně známá, ale bezbřehá špína tehdejšího komunismu mě zaskočila. Co všechno jsem ještě nevěděl. Josefu Bryksovi a podobným hrdinům z 2. světové patří velké uznání.

jan7760
01.12.2017

Výborná kniha, až je človeku na zaplakanie, ako sa zachovali komouši s ľuďmi, ktorí bojovali za slobodu. A najhoršie je to, že veľa hajzlom sa nestalo nič a ešte ich aj prežili...

Nebeští jezdci
Nebeští jezdci