Jajiinka Jajiinka komentáře u knih

Hlavně na to nemysli Hlavně na to nemysli Iva Hadj Moussa

Hodnocení 4⭐/5⭐

Tato kniha je plná krátkých povídek, které mě docela překvapili. Nejenže autorka píše velice čtivě a poutavě, příběhy, ač byli opravdu krátké měli většinou nějaké poslání či uvědomění si. Byl to dlouhý rozbor psychologie člověka, od mladistvého až po staršího člověka, od ženy po muže. Některé povídky jsou humorné, některé mají člověka zasáhnout s některýma se má ztotožnit.

Je to oddechové čtení, které nezabere nějak moc času. Ovšem musím přiznat, že osobně nejsem moc povídkový zastánce. Mám radši plnohodnotné příběhy, pokud možno do sérii. Každopádně bych tuto knihu určitě doporučila, navíc podpoříme i naší českou tvorbu.

26.11.2021 4 z 5

Všechny jeho ženy Všechny jeho ženy Caterina Bonvicini

Hodnocení 3⭐/5⭐

Tato kniha od italské autorky pro mě byla svým námětem zajímavá, proto jsem se rozhodla si jí přečíst. Navíc tuto edici 7lásky mám ráda. Ovšem příběh, ač byl zajímavý a čtivý byl pro mě moc plochý a zapomenutelný. Chyběli mi tam emoce, a i když jsme některé postavy poznali do hloubky, musím přiznat, že se mi neustále pletlo, kdo je kdo.

Jako plus beru, že kapitoly byli kratší a pokaždé z pohledu jiné ženy. Ale bylo tam až moc věcí, které mi spolu nehráli, jako třeba vztahy mezi ženami, které se z ničeho nic změnili a také tajemství nejmladší dcery. Bylo to na mě asi až moc spletité a vlastně docela o ničem. Nakonec příběhu se dozvídáme bombu, která mi celý příběh jen dokreslila do barev, kdy rodinné vztahy jsou jen o lži a sebezapření.

Pokud od knihy moc nečekáte a má to byt jen odpočinková četba tak si jí určitě přečtěte.

05.11.2021 3 z 5

Lež vedle mě Lež vedle mě Gregg Olsen

Hodnocení 4⭐/5⭐

Anotace a krásně modrá obálka mě uchvátila a řekla jsem si, že tuto knihu určitě musím přečíst. Kniha má zajímavý, a hlavně velice čtivý příběh. Autor se zde zaobírá hlavně myšlenkou, že žádná rodina není dokonalá a každý má své problémy. Někteří víc, někteří míň. Je to psychologický thriller říznutý krimi.

Příběh je psaný v ich formě a prolíná se z pohledu více postav, díky tomu jsou kapitoly kratší a rychle ubývají. Tím, že se postavy střídají „ve vyprávění“ tak se z první ruky dozvídáme jejich pohled na případ ale i jejich minulost, jejich tužby a nesplněné sny. To nám také odhaluje indicie či motivace k únosu.

Každá postava má své tajemství a autor nám skrz postavy ukazuje, jak jsou lidé lehce ovladatelní, hlavně skrz společnou historii. Líbilo se mi, že vyšetřovatelé měli úplně rozdílné povahy, ale přitom více měně dokázali spolupracovat v poklidu.

Chybělo mi tam něco důležitého, a to si nějakou postavu oblíbit, zezačátku jsem sympatizovala s Adamem, ale po čtvrtině knihy jsem jím doslova pohrdala a byla zmatená z jeho lží. Poté, už jsem měla z každé postavy spíše negativní pocity. Nakonec i sama detektivka byla taková dost nerozhodná a motala se v kruhu, ale jinak asi nejlepší z postav.

Kniha měla zajímavý příběh, ale jinak to bylo takové průměrnější čtení. Vývoj příběhu mě nějak extra nepřekvapil, byl docela předvídatelný. Ale jako čtenář jsem si knihu užila, i když by jí možná více slušela nějaká mrazivější a hororovější atmosféra. Příběh ve mně nevyvolal moc emocí. Ne, že by se autor nesnažil o wow efekt, ale v tomto případě mě to nijak moc nepřekvapilo. Knihu hodnotím jako dobrou, ale ne výjimečnou.

02.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Hodnocení 3,5/5

Tato kniha je doslova tvořena z odchozích emailů naší hlavní hrdinky Coco Pinchardové, kde většinou píše svému manželovi Danielovi, synovi Rosencrantzovi a dvou přátelům Chrisovi a Marice.
Tak teď něco o Coco samotné, její sen je psát romány, a dokonce měla to štěstí, že jí knihu vydali. Bohužel nedopatřením a rodinou nestabilitou se při jednom rozhovoru shodila a její knihu potopili. Její manžel řeší svou krizi středního věku, a 40ti letá Coco zůstává sama s homosexuálním synem, který řeší své problémy po svém. Do toho jí rodina manžela donutí si vzít do baráku nemocnou tchýni, s kterou to také není úplně jednoduché. Dokáže Coco dát svůj starý život do správných kolejí? Zůstane s manželem Danielem nebo se v jejím životě ukáže někdo jiný/nový?

Je to poutavý příběh, který je velice zábavně napsaný a je pravdou, že styl autora v tomto díle je naprosto ojedinělý. Hlavní hrdinka je velice vtipná a energická žena, která se opět chce cítit milovaná a úspěšná, proto se pokouší dělat pro to první a poslední. Ne vždy jí to ale vyjde dle plánu, což je na tom to zábavné. Protože ono to tak v životě prostě bývá. Musím přiznat, že jsem se s ní opravdu bavila a fandila ji, i když mi někdy připadala jako zastydlá puberťačka. Je to prostě taková jednodušší četba k vínu či na pláž. Některé pasáže, obzvlášť se synem mi tam přišli trochu navíc, a konec byl předvídatelný.
Každopádně nic složitého v tomto příběhu nehledejte, je to vysloveně odpočinková četba, kterou jsem si užila.

28.07.2021 4 z 5

Krásné věci Krásné věci Janelle Brown

Hodnocení 3,5/5

Jako první bych chtěla vyzdvihnout obálku knihy, která naprosto koresponduje s příběhem v ní. Vyzařuje s ní přepych a blahobyt. Navíc se mi opravdu moc líbí, hned mě zaujala.

Tento příběh je o Nině, která byla vychovávaná ne v těch nejlepších podmínkách. Neustále se s matkou stěhovala, kvůli peněž či matčiných podfuků. Zločinecká dráha její matky jí tížila a sama chtěla dokázat něco víc.
Na druhé straně příběhu i společnosti stojí milionářka Vanessa, dědička velkého jména a majetku a influencerka v oblasti mody a životního stylu. Insta přátelé jí dodávají tu dávku obdivu a podpory jakou potřebuje, kvůli své psychické nevyrovnanosti po smrti matky a otce a navíc i zrušených zásnub.
Nina ovšem stojí před rozhodnutím, které zahrnuje její minulost. Její matka má totiž rakovinu, a léčba je moc drahá. Naplánuje Nina dokonaly podfuk i se svým současným přítelem Lachlanem? A jak do tohoto příběhu zapadá Vanessa a její bratr?

Tato kniha i přes počet stránek, kterých je hodně se opravdu moc dobře četla. Spisovatelka ukazuje svoji dovednost psaní (která je na vysoké úrovni) a některé její trefné věty se mi zaryli do paměti. Vtipně psané postavy, které mají svůj smysl pro humor mě bavili. Postavy měli hloubku, postupně se odhalují jak úmysly, tak i motiv. Příběh moc hezky gradoval a díky střídání pohledu obou hlavních hrdinek, jsme měli možnost vidět dané situace z obou stran. V tuto chvíli si člověk uvědomí, že každé chování jednotlivce ovlivňuje i povahu a chování druhého. Navíc přetvářka je každodenní chléb.
Jako největší mínus této knihy, je jsem v tomto příběhu postrádala kladnou postavu, které bych mohla fandit. Chápu, že každý člověk má své démony, ale v knize by nějaká ta kladná postava být měla. Nejhorší postava se stává nakonec z té, kterou jsme měli celou dobu litovat. Konec příběhu mi přišel moc uspěchaný (v porovnání s tím, jak se celý příběh vlekl) a dle mě i velice nereálný. Postavy by se tak reálně dle mě vůbec nezachovali.

27.07.2021 4 z 5

Hodná holka, zlá krev Hodná holka, zlá krev Holly Jackson

Hodnocení 5/5

Toto je pokračování úspěšné knihy Návod na vraždu pro hodné holky, abych se přiznala první knihu jsem nečetla a vůbec to nevadilo. Ze začátku sice bylo trochu obtížné se orientovat v postavách ale trvalo to jen pár stran.

Příběh je opět o Pipě. Její vnitřní touha s podcastem skoncovat, protože poslední zkušenost nebyla moc příjemná a ocitla se ve velkém nebezpečí nejen ona, ale celá její rodina a přátelé, jí užírá. Navíc jí zabili psa. Rozhodne se, že kanál ukončí s posledním soudem minulého případu. Ovšem, něco se stane. Zmizel Jamie Reynolds. Policie nic nedělá a případu dává sníženou důležitost, už z toho důvodu, že je Jamie plnoletý a v minulosti už párkrát zmizel. Ovšem tentokrát to rodina vidí jinak, je to jiné, něco se určitě stalo. Bratr Jamieho je kamarád Pipy a požádá jí o pomoc. Pipa prvně odmítne, ale nakonec zoufalé rodině přislíbí pomoc, a tak začíná druhá řada podcastu. Všichni její detektivní podcast poslouchají a sledují, a dokonce i mnoho lidí jí poskytlo materiály k vyšetřování. Je tu ale jeden problém, nikdo nechce mluvit. Jaké tajemství skrývá toto městečko? Zvládne Pipa vyšetřit zmizení a najde Jamieho? Nebo je to vše jen léčka a Pipa se ocitne v nebezpečí? A jaký výsledek bude mít poslední soud minulého případu?

Tato kniha mě velmi zaujala už svým vizuálem a také dobrými ohlasy předešlého dílu, který si rozhodně musím jednou přečíst. Už z toho důvodu, že mi Pipa neuvěřitelně přirostla k srdci a kniha mě velice bavila. Je psaná velice zajímavým stylem, kde se střídá rozhovor v podcastu s normálním textem, a dokonce i obrázky. Ravi jako postava se mi také moc líbil a romantiky tam bylo tak akorát, děj se spíš soustředil na tu kriminalistickou část. Kniha se mi četla velice dobře a měla jsem ji přečtenou snad za tři dny. Určitě doporučuji!

27.07.2021 5 z 5

Pětiminutový deník vděčnosti Pětiminutový deník vděčnosti Sophia Godkin

Tuto knihu si píšeme každý sám – deník vděčnosti.
Kniha pro více radosti, štěstí a optimismu. Máte pět minut? Pokud ne, rozhodně si je udělejte! Stačí 5 minut denně s tímto deníkem vděčnosti a propiskou v ruce a začnete si vážit jakýchkoliv maličkostí co Vám v životě dělají radost. Ony ty maličkosti jsou většinou brány jak něco samozřejmého, ale není to tak. Pokud budete deník vyplňovat poctivě, ucelí se váš pohled na vás samotné. Na život, který každý den žijete, ale občas se stává, že se v něm nevyznáte. Poznáte tak sami sebe, co vás těší, a naopak co vás tíží.

Deník není jako povinnost, je to radost. Není datovaný, takže si ho můžete vzít do ruky jednou za týden, jednou za měsíc nebo jen při těžkých chvílích, kdy se potřebujete soustředit na něco dobrého ve vašem životě a tento deník vás k tomu dovede. Je skvělí nejen na psaní, ale i na čtení a vyvolaní si dobrých pocitů. Navíc je to krásná vzpomínka pro vaše děti a jejich děti. Skrz tento deník, se o vás mnohé dozvědí. A hlavně jim i sobě předáte odkaz, že naděje umírá poslední!

Deník je plný citátů a na každém listu jsou otázky na které máte odpovídat.

Citát:
„Občas je dobré se při našem hledání štěstí na chvíli zastavit a prostě jen šťastní být.“

Ukázka otázek:
Osoba, jejíž přítomnost je mi velmi příjemná
Jeden důvod, proč se ve svém těle cítím dobře
Něco, co zafungovalo mnohem lépe, než jsem čekala
Někdo, komu chci určitě poděkovat
Největší výhoda toho, že můžu žít právě teď
Schopnost, kterou naštěstí mám
Něco, co se dnes dařilo

11.07.2021 5 z 5

Tajemství stříbrné čarodějky Tajemství stříbrné čarodějky Petra Kubašková

Hodnocení 5/5

Opět se vracíme do Prahy, prožívat příběh s našimi malostranskými čarodějkami.
Ginevra, čarodějka z Malé Strany opět zažívá dobrodružství. Tentokrát se v pražských uličkách začíná povídat stará legenda o příchodu Stříbrné čarodějky, která má velikou moc. Při jednom ceremoniálu, kdy Ginevra zasvěcuje svou kouzelnou moc se něco zvrtne a po tomto incidentu, ostatní pražské čarodějky žádají o vyhoštění rodu malostranských čarodějek z Prahy. Ginevra musí dokázat, že patří tam kde nyní je, a proto se vydává na dobrodružnou POUŤ a doufá v nalezení důležitého artefaktu pro svou babičku a celý rod. Samozřejmě u toho nesmí chybět její přátelé. Obstojí Ginevra v tomto těžkém úkolu a budou moci v Praze zůstat?

Opět musím vyzdvihnout obálku knihy, která je naprosto úchvatná tak jako u prvního dílů. Obálku s využitím ilustrace od Zuzany Čatajové („Striga“) vytvořil Lukáš Tuma. I když to je již delší doba, co jsem četla první díl okamžitě jsem se chytla, a ani jsem nemusela nějak dlouho vzpomínat. Kniha krásně pokračuje a občas střípkem napoví, co se dělo v první díle. Není to nějak zásadní, ale pomůže to rychleji se zorientovat v tomto světě. Který musím přiznat mě neskonale baví. Mytologie a postavy, aury, domovní znamení, loutky a vše z toho světa jsem si moc oblíbila a příběh je brilantně vymyšlený. Musím přiznat, že tento díl se mi líbil ještě o trochu více než předchozí. Série má vzestupnou tendenci a už se moc těším na další díl. I když je to kniha dětská tak je pro mě zážitek jí čist, spisovatelka má obrovskou fantazii, s kterou dokáže pracovat. Jediné, co mi tam trochu chybí je více propracovaná romantická linka.

07.07.2021 5 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Hodnocení 5⭐/5⭐

Tato kniha ukrývá příběh muže, který na doprovodné lince provází ženy tmou až k domovu. Ženy, které se bojí jít domu samy a potřebují uklidňující hlas, který zná jejich polohu a v případě nutnosti může zasáhnout. Jeho první a poslední klientkou té noci je Klára, která má sebevražedné sklony díky strachu z muže, který jí pronásleduje. Psychopat před pár týdny napsal její vlastní krví na stěnu ložnice datum: den její smrti! A ten den právě nastal.

U této knihy jsem dlouho uvažovala, jak recenzi napsat, je to dílo, které bych všem doporučila. Knihu jsem si musela nechat uležet v hlavě, protože tento příběh byl velice silný. Nejenže v prvních 50 stranách už jsem měla husí kůži, ale dokonce jsem se přistihla při tom, že mi kanou slzy. Je to geniálně spletitý příběh s dokonalým dějem a vyústí do něčeho velice neočekávaného. Je to má první kniha od tohoto autora a už teď vím, že určitě není poslední. Z popisování brutálních scén mě mrazilo a styl psaní mi dokonale seděl. Kniha byla plná zvratů napínavých sekvencí a doslova jsem četla jedním dechem. Musím vychválit i její vizuál, protože tato nepředvídatelná kniha je opravdu jedinečná!

03.06.2021 5 z 5

Duchovní almanach – Moderní průvodce starodávnou péčí o sebe sama Duchovní almanach – Moderní průvodce starodávnou péčí o sebe sama Emma Loewe

Hodnocení 5⭐/5⭐

Tato kniha pojednává o tom, aby se člověk zastavil a v našich hektických a moderních životech si udělal chvilku na péči o svou duši. Kniha je plná sezónních rituálů a duchovních technik, které vás provedou jednotlivými ročními obdobími. V knize se také nachází historie a současnost rituálů a jejich vznik. Kniha chce předat myšlenku a nápad na vlastní osobní rituály, kterými se můžete inspirovat. Jedná se o krystaly, bylinky, esenciální oleje, tarot, astrologie – horoskop, práce s dechem a meditace, astrologie. Jsou rituály, které můžeme dělat každý den, nebo kterýkoliv den a poté jsou rituály, které jsou dány na přesný den či datum. Mnohdy se rituálu samy účastníme a vlastně o tom ani netušíme, jako například popíjení čaje v stejnou hodinu nebo sbírání jablek. Rituály s přesným dnem se odehrávají třeba na Vánoce, den matek, první máj ale třeba také i na letní slunovrat či novoluní.

Tato kniha mě bavila, našla jsem v ní plno poučení a zapsala si milion papírových poznámek co chci určitě vyzkoušet. Celá kniha mi přišla protkaná magii, čarodějnictvím což já naprosto zbožňuji. Například se dozvídáme, co je to mantra (což jsem tedy věděla i před tím, ale proč si znalosti neoživit) a jak je důležitá. Také, že čich je nejlepší ze smyslů, co se minulosti a vzpomínek týče. Sami řekněte, občas najdete vůni, která vám připomene něco, co už vlastně ani nevíte, jak vypadalo. Sluch, zrak a hmat zapomínáme totiž dřív. Také mě zaujal broukací rituál . Dozvíme se také co je Samhain a že stírá hranice mezi pozemským a posmrtným životem. Navíc má kniha krásné ilustrace, určitě doporučuji.

11.05.2021 5 z 5

Podzimní bouře Podzimní bouře Petr Kříž

(SPOILER) Hodnocení 5⭐/5⭐

Kniha vypráví příběh velkého světa jménem Andalor, které se díky válce rozdělilo na plno menších království. I když nyní již neprobíhá žádný velký konflikt, jako v minulosti, králové si své vazaly musí neustále podmaňovat a doufat v jejích loajalitu. V knize se ocitneme hned v několika královstvích na několika místech, jak je to možné? Tato kniha má totiž hned několik ústředních postav. Vyprávění začíná v království Gearwell a to z pohledu mladého prince a jeho otce, samotného krále. Dalšími postavami jsou mladičká lady Elena, lord velitel Aldyn, gladiátor Belario, zlodějka Sera.

Tato kniha mě opravdu překvapila svou „velikostí“ a kvalitním zpracováním – je krásně stylizovaná a má nádherný přebal, který ihned upoutá. Navíc mapa jak vně knihy, tak i velká mapa přiložena ke knize je dokonalé dílo, které je přehledné. Také ilustrace jsou moc povedené a dokreslují vyprávění.
Musím vyzdvihnout, jak je kniha napsaná, mluva je dokonala a vše co je v knize napsáno se tam opravdu hodí. Je to krásný sloh, a tím si mě kniha dokázala opravdu získat, měla jsem doslova pocit, že kráčím po království já sama. Líbili se mi zajímavé politické konflikty a velká hra králů v pozadí celého příběhu. I přes to, že je kniha psaná hned z pohledu šesti postav musím říct, že postavy z žádném případě nebyli ploché. Byli dostatečně vykresleny, a dokonce tam uplatnili i nějaký seberozvoj. Líbilo se mi, že byl příběh podáván jak z šlechtického prostředí - princ a král, tak i z opačné strany společnosti - gladiátor a zlodějka. Dokázala jsem se do postav vžít, ovšem je pravda, že to není lehké čtení. To z důvodu, že je to zkomplikováno velkým množstvím postav a míst, protože svět je opravdu obrovský a propracovaný. A samozřejmě neobvyklými názvy, které jsou pro mě velkým plusem, protože jsou originální a nejsou nějak šíleně krkolomné a přitom zní opravdu dobře a fantaskně. V tomto mi to ale velice ulehčil rejstřík, který je na konci knihy. Nejsou v něm jen jména postav (králové, lordi, lady, jarlové, sirové, kapitání atd.) ale i města, království a rody (které mají v popisu i heraldiku, sídlo a heslo rodu – což jsou za mě dokonalé detaily, které toto dílo ještě zvyšuje o další úroveň), jde na knize prostě vidět opravdu hromada práce, doslova se na ní autor vyřádil. A tím si taky vytvořil obrovskou škálu možností, díky velikosti světa a hromadě postav, které mají v příběhu každá své místo. Pokud tato série bude úspěšná (věřím, že bude), může těžit z politické velikosti v pozadí příběhu, tudíž ústřední postavu jakéhokoliv dalšího dějství může udělat takřka z kohokoliv.

V této knize nehledejte žádné klasické fantasy prvky jako jsou elfové či trpaslíci, nebo magii. Tento příběh se zatím stává fantasy, jen díky vymyšlenému světu a postav v něm žijících (také zvířatům).

29.03.2021 5 z 5

Ohnivé ostří Ohnivé ostří Kristina Hlaváčková

(SPOILER) Hodnocení 5⭐/5⭐

Vracíme se k příběhu Sam Barnetové. Její hraní golfu se neobejde bez mrtvoly, kterou přijede vyšetřovat její bratr Robert. Do vyšetřování byla přizvaná i samotná Sam z důvodu překladatelky nově příchozího agenta FBI, který vyšetřuje záhadné vraždy, které korespondují i s touto hlavou uťatou. Ovšem Sam, která tuší více než přiznává ví, že tyto vraždy jsou magického původu, pátrá na vlastní pěst a profil vraha se ji začíná formovat. V Podsvětí je nervozní atmosféra a do kopek je uvězněná Azrael. Začínají boje o moc a planují se atentáty na trpasličí královnu. Má v tom roli i náš vrah? A co jeho zajimavý meč, který má velice specifickou tsubu? Dokáže i tentokrát Sam vyváznout z tohoto magického řádění vraha?

Tato série má vzestupnou tendenci a musím říct, že tento díl se mi libil ještě více než Artefakt. Zápletka a celkové vykreslení světa bylo dokonalé, kniha mě opravdu moc bavila. Byla čtivá, napínavá a dokonce tentokrát nechyběla romantická linka, která byla pro mě velice zajímavá. Oživila celý příběh a vdechla postavě lidskost a emoce. Prostě ji udělala citlivější. Záporák byl dokonale vykreslen a jeho osobnost je zajimavá. Ke konci příběh krásně gradoval a musím upřímně říct, že jsem netušila jak bude kniha ukončena. Zhruba 30 stran před koncem jsem si říkala, že takto to snad skončit nemůže.... naštěstí neskončilo. Neskutečně mě konec bavil a už nejradši hned zítra bych začla číst další díl. Bohužel, zatím není. Doufám, že ho paní spisovatelka brzo vydá, protože já ho prostě potřebuji!

10.02.2021 5 z 5

Elementum Elementum Jiří Dittrich

(SPOILER) Hodnocení 5⭐/5⭐

Alex Summers je obyčejný chlapec, který má před maturitou a jeho jediný problém je do jakého tanečního klubu zajde. Vše se ale změní, když Alex potká neznámého cizince. Jeho prvotní dojem byl, že ho muž pronásleduje a vlastně měl pravdu, nebyl v tom ovšem zlý úmysl. Naopak. Ze dne na den se jeho život změní od základu. Musí opustit svůj současný svět, rodinu a přátelé. Dozvídá se totiž, že je potomkem jedné z nejstarších, dávno zaniklých civilizací, jež ovládá magickou sílu. Civilizace ale nezanikla, jen se přesunula do podzemí mimo zrak ostatních. Jejich moc ovládat živly, totiž lidstvo nikdy nedokázalo pochopit. Alex se musí rozhodnout, zda se zachová správně a nově objevenou říši ochrání. Dozví se něco o své pravé rodině? A dokáže porazit Zeka, který ohrožuje celou říši?

Příběh mladého Alexe se mi moc líbil. Spisovatel umí velice hezky popisovat a dokáže postavám dokonale vdechnout život. Moc se mi líbilo, jak Alex postupně odhaloval svou moc a cvičil a učil se používat jednotlivé elementy – jak při obraně, tak i při útoku. Mě osobně se nejvíce líbila část, kde se učil element země. Taky by se mi moc líbilo mít takovou moc. Líbil se mi moc nápad položení nervové sítě, kde cítí jakýkoliv život i neživot. Docela originální nápad. Trochu podezřelý mi přišel vztah s Abby, přišlo mi to moc rychlé. (Ale možná jsem jen ten typ co nevěří na lásku na první pohled.) Celkově kniha byla bezvadná, moc dobře se četla a bavila mě. Navíc je od českého autora!!! Obálka taky vypadá moc dobře. Už se nemůžu dočkat až začnu číst další díl. Mám se na co těšit, protože tato série už má tři díly.

05.01.2021 5 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Hodnocení 5⭐/5⭐

Jako první bych chtěla vyzdvihnout obálku knihy, která mě dokonale uchvátila, a proto jsem si knihu taky vybrala. Je tak nenásilná a moc zajímavá, že spíš vypadá jako nějaká fantastika. Navíc teď po přečtení knihy můžu konstatovat, že tato obálka knihu opravdu vystihuje. Zdravotnictví je totiž jedno z povolání, kde čas hraje velkou roli.

Tento historický román je o sestřičce jménem Julie Powerová, která pracuje v dublinské nemocnici na oddělení pro nemocné nastávající matky. Irsko zužují hned dvě katastrofy – válka a epidemie španělské chřipky. Nemocnice, ve které sestřička Powerová pracuje se potýká s velkým nedostatkem zdravotnického personálu a nejen jeho. Dokonce i zdravotnický materiál je na tom se zásobami velice špatně. Na scénu přichází také doktorka Kathleen Lynnová, která je na útěku před policii, a mladá dobrovolnice Bridie Sweeneyová. Julie Powerová, díky nedostatku personálu zůstává na celé provizorní oddělení těhotné/horečky sama a stává se tak hlavní sestrou. Zvládne tento nátlak a udrží své pacientky a jejich ještě nenarozené děti naživu? Situace se muže změnit z hodiny na hodinu.

Musím říct, že již je to pár hodin, co jsem knihu dočetla a příběh ve mně stále rezonuje. Byla to opravdu úžasná kniha o naději a přežití, ale také o rozhodnutí. Příběh mi přijde blízký, protože se ztotožňuje s nynější situací s covidem19. Ruší se veškerý společenský život, veškerý zdr. personál je pod tlakem a pracuje i několik dní v kuse. Stav nouze, roušky, mytí rukou a stejně si tato španělská chřipka vyžádala více mrtvých než první světová válka – odhaduje se tak tři až šest procent celkové populace.

Kniha byla psaná velice čtivě a doslova jsem ji nedokázala odložit. Příběh mě pohltil, a dokonce ukápla i nějaká ta slzička. Doporučuji všem a určitě můžu říci, že si od této spisovatelky ještě něco přečtu.

01.12.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Příběh knihy se odehrává na Slovensku v pohoří Tribeč. Je o muži, který pracuje na vyklizení a demolici starého domu. Jeho finanční situace není nejlepší, a proto ho velice zaujal trezor v prvním patře domu. Dozví se od kolegů, že budova je bývali blázinec. Najde svazek klíčů a když jsou kolegové pryč pokouší se dostat do trezoru. V trezoru najde jen staré papíry a gramofonové desky. Vezme jen papíry a rychle zavírá trezor, aby nebyl přistižen. Doma si čte zajímavosti z dokumentů, které získal a začíná mu to vrtat hlavou. Proto se v noci vkrádá opět do starého blázince a odnáší si gramofonové desky. Ty si poté doma hned pouští a zjišťuje, že je na nich zpověď jednoho z pacientů psychiatrické léčebny. Výpověď pacienta ho tak zaujme, že o pohoří Tribeč zjistí co nejvíce a spolu s dalšími lidmi jdou pohoří prozkoumat. Vrátí se skupina z tohoto pohoří? A pokud se vrátí, bude jejich mysl zdravá anebo dopadnou jako pacient Fisher?

Tento příběh byl uchvacující. Byla to má první audio kniha. A musím říct, že se mi to opravdu zalíbilo. Zprvu jsem se bála, že u poslechu budu ztrácet koncentraci a v příběhu se nevyznám, ale opak byl pravdou. Ovšem jsem si jistá, že i kdybych si to četla já sama tak jsem z toho unesená. Autor je naprosto brilantní vypravěč a příběh měl šťávu a napětí. Tajemno z toho vysloveně sálalo a opravdu mě to někdy doslova děsilo. Bála jsem se občas i nadechnout. Zvraty jsou dokonalé a příběh ucelený. I teď po přečtení knihy mám v sobě tolik emocí, že je pro mě důležité o tom povědět i Vám. Nejzajímavější na této knize je, že autor Jozef Karika zaznamenal vyprávění člověka, který mu tento děsivý příběh vyprávěl. Sám autor mnoho tvrzení ověřil a doplnil o vlastní zjištění. A tímto stvořil tuto dokonalou a zajímavou knihu.

24.10.2020 5 z 5

Futurum Futurum Petra Podolová

Hodnocení 4⭐/5⭐
Jako první bych chtěla poděkovat spisovatelce @pet.podolova za podepsanou knihu, kterou nám ve spolupráci poslala k recenzi.

Teď k samotné knize, která je v pevné vazbě s velice zajímavým obrázkem národního muzea v Praze. Jedná se o vizi postapokalyptické Prahy od vítězky literární soutěže Hvězda inkoustu.
Děj se odehrává v roce 2120. Lidé, kteří věří, že Praha je celý svět si vyprávějí příběhy a strašidelné historky. Městem zní báchorky o tom, jak temné postavy s rudýma očima sbírají mrtvoly z ulic a odnášejí si je do podzemí. Damiáš těmto příběhům nikdy moc nevěřil, ovšem za poslední rok se jeho přesvědčení změní. Po roce marného hledání své přítelkyně Dany, nastane den, kdy se zčista jasna sama objeví. Něco se však změnilo. Je jiná, změnili ji. Dam se chystá udělat vše pro to, aby jí vrátil její staré já.

Kniha je velice hezky napsaná, kapitoly jsou akorát dlouhé a v knize se dá hezky vyznat. Sice musím přiznat, že ze začátku jsem měla problém se trochu orientovat v rozložení gangů ve městě, ale vidím velké plus v tom, že se děj odehrává v Praze. (Hlavně tedy, že vůbec v České republice) Velice mě zaujala představa nezastavujícího vlaku, jako brnění. Opravdu většina slovních obratů a nápadů byla velice povedená. Čist tuto knihu mě bavilo, autorka je velice nadaná. Celá kniha se odehrávala v tajuplné atmosféře, což u postapo většinou bývá. Ovšem romantická linka byla taková nijaká. Bylo to pro mě takové trochu bez emocí. I když je pravda, že na konci se dozvídáme, proč Dany byla tak zdrženlivá. Opravdu musím říct, že konec se povedl, tedy spíš hlavně odhalení postavy Dany. Svět jako takový byl zajímavý, ale zasloužil by si více jak jednu knihu. Velmi ráda, bych se dozvěděla, jak se z Prahy stalo to co se stalo.

23.09.2020 4 z 5

Nezemě: Zde jsou příšery! Nezemě: Zde jsou příšery! Jonathan Green

Závěrem bych chtěla říct, že jsem si tento gamebook užila. Jediná jeho nevýhoda je v tom, že se opravdu musíte soustředit a hrát dle pravidel. Využívat kostek či karet, a proto to není zábava na cestu autobusem či tramvají. Ovšem tuto nevýhodu naprosto převažuje to, že autor knihy umí velmi poutavě a hezky vyprávět, takže se v dobrodružství ocitáte doslova vy sami a prožíváte své vlastní dobrodružství.

20.08.2022 5 z 5

Kouzlo obsidiánu Kouzlo obsidiánu Petra Martišková

Abych to nějak shrnula, psaní autorky je na velmi vysoké úrovni. Je to čtivé a nejsou tam žádné zádrhely, či nudná vata. Samozřejmě tam bylo pár věcí, které mi trochu nedávaly smysl. Například dějová linka ohledně jedné postavy, která byla tak průhledná a jasná už zpočátku a sama Anna na to několikrát upozornila ale nikdy jí sama nekonfrontovala. Což mi přijde podivné. Ale jinak jsme odhalovali jedno tajemství za druhým a byla to opravdu zábava. Zakomponování příběhu do Prahy je skvělé a zmínky o různých historických věcech jsou zajímavé, nejvíc mě na tomto díle bavili alchymisti a orloj. Příběh byl napínaví, vtipný a romantický, přitom ne přitažený za vlasy a působil mile a uvěřitelně a byla tam ta správná dávka sarkasmu.
______________ celou recenzi najdete v záložce Recenze / RECENZE NA FANTASY KNIHU KOUZLO OBSIDIÁNU _______________

13.05.2022 4 z 5

Čarodějka a zlatý elixír Čarodějka a zlatý elixír Petra Kubašková

Autorka dokáže dokonale vábit čtenáře, a nutí ho číst pořád dál. Dokáže bravurně popisovat okolí, a přitom dovede i správně vystihnout dané pocity postav. Emoce byli velmi uvěřitelné a lehce jsem se do postav vcítila. Příběh měl spád a byl napínavý. Vše běželo tak jak mělo, autorka na nic netlačila, přesto byl příběh plodný a zajímavý. Postavy zůstávají stejné jako v předchozích dílech, tudíž již k nim máme nějaký vztah a autorka se může zaobírat jinými tématy.
____________ celou recenzi najdete v záložce Recenze / ČARODĚJKY MALOSTRANSKÉ MAJÍ TŘETÍ DÍL S NÁZVEM ČARODĚJKA A ZLATÝ ELIXÍR ____________________

13.05.2022 5 z 5

Nebo je obojím? Nebo je obojím? Mark Waid

Tento díl je začátkem série o Hulkovi a je poměrně zajímavý. Autor Al Ewing stvořil velmi přímočarý hororový příběh, který využívá noční povahu Hulka, aby postavě připsal temný prvek.

Občas byl ovšem příběh plytčí, tudíž ne vždy udržel moji pozornost, a musela jsem se opravdu soustředit a občas vracet, abych si rozpomněla. Konstantou celého příběhu je Hulk bloudící po nocích s reportérkou v patách. Rozhodně ale musím uznat, že autor nabral zajímavý směr a hororový styl Hulkovi velmi sluší. Kresba je taktéž velmi povedená a rozvržení oken a jejich barva koresponduje s celkovým vzhledem komiksu.

Celkové vyobrazení tohoto Hulka bylo .....
__________ Celou recenzi najdete v záložce Recenze / RECENZE NA PRVNÍ DÍL SÉRIE IMMORTAL HULK ___________

10.04.2022 4 z 5