jahlina jahlina komentáře u knih

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Oslovil mě strohý styl autorky, který dokonale vytvořil atmosféru celého příběhu. I ve chvílích štěstí v době před válkou ovzduší naplňovala předzvěst smrti a tragédie, která později nabývala konkrétních obrysů. Silný příběh mi nedal chvíli oddechu, musela jsem číst pořád dál.

17.04.2021 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Příjemný příběh nejen s romatickou linkou. Moc se mi líbila atmosféra Japonska, jsem celá nalákaná tuto zemi navštívit. A také se mi sbíhali sliny na všechny japonské specialitky.

10.04.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Příběh je opravdu hodně působivý, dojemný, takový bolavý. Detektivní zápletka okořenila jinak spíše pomalejší děj. Užívala jsem si popisy přírody, líbily se mi asociace mezi chováním živočichů a chováním člověka. Čtení jsem si prostě moc užila a jsem ráda, že jsem tuhle knížku neminula.

12.03.2021 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Knížka se nečetla špatně, zajímalo mě, jak to ve finále dopadne a to mě ve čtení táhlo dál. Jen jsem čekala, že se trochu budu i bát. Byl to spíš smutný příběh s duchařskou zápletkou...

02.03.2021 3 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

U téhle knižky jsem s hodnocením dost rozpolcená. Pomaleji jsem se začítala, ale od cca 6. kapitoly mě knížka chytla.
Seznamujeme se s jednotlivými postavami, postupně zjišťujeme jejich slabůstky a tajemství. I vzájemné poznávání, hodnocení na první dojem a pak postupné přehodnocování mě bavilo. Prostě taková ta práce s postavami a jejich psychologií je zde odvedena výborně. Autorka se zde dotýká tématu deprese, skrývaných výčitek, které nás ničí uvnitř, zkresleného pohledu na sebe sama, láska (neláska) k vlastnímu tělu, apod. To vše za mě super!
Děj se odehrává v Domě pohody, což jsou takové lázně, kam lidé přijíždějí s cílem něco změnit ve svém životě - především zhubnout, podstoupit párovou terapii nebo vyléčit duši... Majitelka Máša připravuje svým klientům dost nekonformní zážitky. Tohle všechno mi přišlo dost ujetý. Zároveň mě zajímalo, co za tím vším bude. A to mě pohánělo ve čtení dál, i když jsem na tím kroutila hlavou...
Balancuju mezi 3/4.

19.02.2021 4 z 5

Černá káva Černá káva Charles Osborne

Jako audioknihu jsem poslouchala zpracování divadelní hry. Poslechově to bylo moc hezky provedeno, se skvělým obsazením. Hercule Poirot opět ukázal svůj důvtip.

17.02.2021 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Z knížky jsem nadšená. Je velmi čtivá. Zpracovává poměrně citlivé téma mateřství z různých úhlů. Hodně jsem jsem fandila nekomformní Mie. Ráda si přečtu i předchozí knížku autorky.

11.02.2021 5 z 5

Zlo pod sluncem Zlo pod sluncem Agatha Christie

Tento přídad Hercula Poirota je opravdu velmi povedený. Poslouchala jsem jako audioknihu a nemám, co bych vytkla.

04.02.2021 5 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Knížka je opět plná dobrodružství a napětí s nádechem tajemna. Bavilo mě to jako předchozí díly, byla jsem zvědavá, co pokračování tentokrát přinese.

04.02.2021 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Knížka se mi líbila hodně. Prožívala jsem se Štěpánem jeho životní úděl, ke kterému se ale na svůj věk dokázal postavit čelem. V jedenácti letech, kdy by si měl ještě užívat dětství, si musel zvykat spoléhat se sám na sebe, protože hlavní pilíře jeho života nefungují úplně tak, jak by měly. Zajímavé je i prostřídání vypraveče (dvě části jsou vyprávěny z pohledu Štěpána, prostřední část z pohledu matky) a nabídnutí jiného úhlu pohledu. Knížka je napsaná čtivě, těžko se odkládala.

04.02.2021 5 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Čtivé, stránky ubíhaly celkem lehce. Nakonec ale hodnotím jako průměr. Některé dialogy mě úplně iritovaly.

29.01.2021 3 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Hodnotím s ohledem, že jde o YA. Poslouchala jsem jako audioknihu, která se tedy poslouchala fakt dobře. Musím říct, že ačkoliv nevyhledávám LGBT tématiku a nespadám ani do cílové věkové skupiny, tak se mi příběh dvou chlapců - střeštěného Kita a uzavřeného Daniela, kteří k sobě najdou cestu - líbil. Je to takové milé, něžné odpočinkové čtení (v mém případě poslouchání). Moc jsem klukům fandila...

23.01.2021 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Kim a celý její tým se zde musí vypořádat se svou ztrátou. Dozvuky z minulého dílu se vlastně nesou celým tímto pokračováním. Opět je to čtivé, Kim nezklame svou kousavostí a sarkasmem.

17.01.2021 5 z 5

Síla přírody Síla přírody Jane Harper

Po přečtení Sucha jsem se vrhla i do téhle druhé knížky Jane Harperové. Svým názvem i anotací mě dokonce zaujala víc. A i když asi nepřesáhla dojmu ze Sucha, určitě příliš na předchozí knížku neztratila. Bavila mě stejně, prostředí australské buše, kde vytrvale prší, mě úplně poltilo. Pátrání po zmizelé Alice se zajímavě prolínalo s popisem výpravy očima jejích účastnic. Do poslední chvíle netušíme, zda se Alice někde vynoří, nebo zda je již po smrti...Na povrch vyplývají různé okolnosti, proč by na ní mohl mít někdo spadeno..Za mě super.

11.01.2021 5 z 5

Mrtvá v Temži Mrtvá v Temži Matthew J. Costello

Knížka je to útlounká, jedná se spíše o detektivní novelku z anglického venkova vhodnou do kabelky nebo k odpolední kávě. Dvojice vyšetřujících je celkem neotřelá a sympatická. Případ, který vyšetřují, je přímočarý bez zvratů a překvapení. Ale je to takové milé čtení, oddychovka.

06.01.2021 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Rozhodla jsem se připomenout si tuto klasiku. Poslechla jsem si ji jako audioknihu, která byla vytvořena digitalizací gramofonové nahrávky z roku 1959. Nádherně dramaticky zpracováno.

03.01.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Miluju úsporný styl psaní Petry Soukupové, ten tu nechyběl. Líbila se mi zajímavá forma románu složeného ze střípků, tedy povídek. Je to román ze všedního života, o rodinném soužití, kde máme možnost vidět situaci pohledem obou partnerů Alice, Richarda a později i jejich dětí Loly a Káji. Ve spoustě situací jsem se našla a musím nechat doznít.

03.01.2021 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Rodinné drama, které mi nedovolovalo knížku odkládat. Velmi čtivé a emotivní, oko nezůstalo suché. Vůbec ne tak prvoplánové, jak se jeví z anotace. Tohle na rozdíl od předchozích knížek autorky není thriller.

12.12.2020 5 z 5

Hotel u Jezera stínů Hotel u Jezera stínů Daniela Tully

Poutavý příběh odkrývající tajemství z minulosti.

12.12.2020 4 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Pro mě strhující čtení, knížka, kterou jsem nechtěla odkládat.

19.11.2020 5 z 5