Jadla Jadla komentáře u knih

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Charaktery postav poněkud zvláštní, ne zrovna kdoví jak sympatie vzbuzující. Prostředí je ale velmi dobře vykreslené, děj má spád tak akorát a neodradí od čtení dalšího dílu.

08.03.2022 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Dobře se četla, postavy životné, příběh svižný. Jen samotný závěr poněkud křečovitý, vrchol vyprávění byl dřív, konec knihy už byl prostě za zenitem.

18.02.2022 4 z 5

Jdou vojáci, jdou Jdou vojáci, jdou Vilém Závada

Klasické leporelo, tvrdé stránky, krátké básničky, ilustrace tak akorát, na celé stránky. Verše jsou po formální stránce zdařilé, pro děti jsem četla mnohem horší kulhavé rýmovačky, ale obsah je strašidelný.

Pohraničník se psem věrným
Chodí v noci lesem černým,
Abys mohl klidně spát,
Na hřišti si s dětmi hrát.

18.02.2022 3 z 5

U maminky U maminky Karel Plicka

Líbí se nám. Obrázky i říkanky i krátké pohádky. I noty nám jsou k užitku. Myslím, že hlavní přínos je pro současné děti to, že příběhy nejsou tak uhlazené a zmírněné, jak jsme si zvykli, že ač staré, bližší realitě dneška než leckteré mladší dětské knihy.

16.02.2022 5 z 5

Lucemburská zahrada Lucemburská zahrada Michal Ajvaz

(SPOILER) Vůbec nevím, co mi četba této knihy měla přinést. Holá struktura je úplně primitivní a otřepaná, on ji podvádí, ona na to přijde a mstí se. On uteče, ta druhá už ho nechce a nakonec návrat k manželství, pocitu hanby, mlčení, konvenci. Všechno je zabalené do pozlátka (nevím, jak jinak to nazvat) všeobjímajícího/blátivého proudu, figurín, tropické džungle a nečekané Potěmkinovy vesnice, do toho geniální ruský matematik. A ještě vlastně tajemný úryvek z internetu, nesrozumitelný jazyk a neznámá říše v ohrožení kdo ví čím.
Předností díla je jeho formální stránka, kompozice, dialogy, slovní zásoba.

10.02.2022 3 z 5

Ponorky Ponorky Neil Mallard

Množství obrázků, fotografií, náčrtků. Vše popsané, vysvětlené, chronologicky řazené. I pro rodiče bez zájmu o techniku a ponorky ( například mě:) zajímavé a pro zvídavé děti akorát.

07.02.2022 5 z 5

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

Parádní jízda!

06.02.2022 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Už mě tak neohromila, jako prvni díl, ale měla jsem pocit většího pochopení, spriznenosti. Nevím přesně proč, snad je méně podivínská. Příběhy některých lidí mi připomínaly Hrabalův titul Perlička na dně. Skromnost, nedravost, ohleduplnost jsou utěšující, i když se o nich jen čte.

01.02.2022 5 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Velmi mne autor zaujal a oslovil. Knížky cizích autorů o českých událostech a osobnostech mě zajímají vždy. Naopak knížky o druhé světové válce téměř nečtu, hrozně mě rozrušují, trápí, nemůžu pak spát a je mi z nich hodně úzko. Tahle je ale výjimečná tím, že tváří v tvář té odlidštěné mašinérii na hrůzu a děs nejste sami. Je s vámi s osobním prožitkem právě autor. Nemusíte s ním ve všem souhlasit, ale máte ho při sobě.
Pro mě neskutečný čtenářský zážitek. Merci :)

01.02.2022 5 z 5

O klíči O klíči Pavel Čech

Mame takové to maličké kapesní vydání. Už to se dětem nesmírně líbí, i ta nejmenší ho bez potíží vezme a donese kamkoli, většinou tedy ke mně a Čti. Je to úplně jednoduchý příběh, kluk, cesta do školy a klíč. Jestli někdy anděl tančil na špičce jehly, nemohla to být větší nádhera, než toto. Maličký prostor, ale je v něm tolik místa pro volně letící fantazii! Nic se neděje, ale přitom se toho možná stalo tak mnoho!
Když znovu a znovu pozorně čteme a prohlížíme další Čechovy knížky, potkáme se tu a tam s klíčem, s klukem a s novými možnostmi. Čtěte, nebudete litovat.

27.01.2022 5 z 5

3x na horké stopě 3x na horké stopě Miroslav Macek

Musím říct, že pro mě šlo o svižné čtení bez nutnosti kdovijakeho soustředění, s pozitivním vlivem na mou náladu. Citace klasiků světové literatury mi nevadí, těch není nikdy dost, ale ty pasáže o vínu se mi trochu vlekly. A celkově text křičí a křičí autorovou nafrnenosti. Ale když jste na ješity zvyklí, dá se to nebrat tak vážně. Za přečtení stojí.

25.01.2022 3 z 5

Lodě - Podívej se pod obrázek Lodě - Podívej se pod obrázek Conrad Mason

Syn se bez ní nehne. Pročetli jsme ji spolu a prohlíží si ji moc rád i sám. Zkouší mě, co je v jednotlivých okénkách, obzvlášť rád má parníky. Knížka je srozumitelná, zaujme, má co sdělit.

24.01.2022 5 z 5

České pohádky (40 pohádek) České pohádky (40 pohádek) * antologie

Výjimečně skvěle se čte. Čtu ji dětem večer před spaním a jsou napsány krásnou češtinou. Klasické, potřebné, snad nezapomenutelné.

24.01.2022 5 z 5

Písařská škola v Kalahari Písařská škola v Kalahari Alexander McCall Smith

Necetla jsem předchozí knížky, jen tuhle, a ničemu to nevadilo. Podle slov na obálce i podle označení naší knihovnou jsem se domnívala, ze půjde o detektivku, což byl omyl, ale také nevadí. Spíše taková společenská próza, příběh příjemně plyne, žádné velké zvraty, nemilá překvapení, žádný srdcerváč. Poklidné čtení, kterým si nenarušíte spaní.

24.01.2022 4 z 5

Jak žít a přežít manželství Jak žít a přežít manželství Rob Parsons

Autor evidentně ví, o čem mluví/píše. Nevím, jestli to může vyloženě pomoci manželům. Může to určitě poněkud potěšit čtenáře a to se taky počítá. A nejsme v tom sami.

20.01.2022 5 z 5

Past na korunu Past na korunu Daniela Krolupperová

Za mne skvělé! Dcera ji dostala pod stromek, ještě s Klíčníky, tak než je dočte, podívala jsem se na tuhle a jsem nadšená. Nic vleklého, nic čpícího protivnou výchovností, prostě tři děti, které mají svá trápení, nebojí se a mají rozum v hlavě.
Autorka, mohu-li soudit, předává čtenářům celkem šikovně a citlivě obraz života bezprostředne po první válce.

16.01.2022 5 z 5

Planeta je prga Planeta je prga Petr Hauzírek

Čteme ji s dětmi denně, a když zrovna nečteme, slyším z pokojíčku dětské bojovné hlásky Na Puchlanááá... Máme ji už celkem jetou, izolepou spravovanou, protože ji pořád prohlížejí, "čtou", všude tahají s sebou. Přala bych vícero dětským knížkám, aby byly takhle zdařilé a oblíbené.

15.01.2022 4 z 5

Saturnin se představuje Saturnin se představuje Miroslav Macek

Mám pocit, jako by se mi tahle knížka tak nějak vysypala mezi prsty, vyvanula. Šlo o opravdu milé, vítané, vlídné a utěšující počtení, líbilo s mi, ale všechno hrozně rychle skončilo.

15.01.2022 4 z 5

Věci, které ztrácíme Věci, které ztrácíme Petr Borkovec

Moc hezké, leporelo je vynikající věc, dětské ručičky obracejí strany sem a tam a knížka je pořád hezká a pohromadě. Verše se nám opravdu líbí, co my toho už podobně poztráceli! Beru to teď vlídněji, když se domů vrátíme jen s jednou rukavickou, bez čepice nebo s vrabcim hnízdem místo culiku.

07.01.2022 4 z 5

Věci, květiny, zvířatka a lidé pro děti Věci, květiny, zvířatka a lidé pro děti Vítězslav Nezval

Souhlasím s Helenou8303, touto sbírkou lyrických textů se Nezval prostě netrefil. Nejsou špatné, ale nejsou pro děti ničím zajímavé a bohužel se zabývají věcmi, které jsou dnešním dětem úplně cizí. Nejsem vyznavackou kdovijakych trendů a modernosti, ale některé texty jsou opravdu mimo. Škoda.

07.01.2022 3 z 5