J0hn J0hn komentáře u knih

Musím obdivovat jaký zvláštní způsob cestování pan Zibura volí. Mě by to tak asi nebavilo, ale zažívá díky tomu spoustu humorných situací, takže pro inspiraci ke knize asi dobré. Na to jak dlouho cestoval, je kniha rozumně dlouhá. Vybrané pasáže cesty o kterých píše jsou dostatečně zajímavé a vtipně popsané. Ale jeho kniha o cestování po Arménii se mi líbila o chlup víc, takže jen 4 hvězdy.

22.10.2023 4 z 5

Ženská na odstřel Ženská na odstřel Martin Goffa

Posloucháno jako perfektně zpracovaná audiokniha. Navíc hlas a projev Jana Maxiána je prostě dokonalý, člověk se těší na každé další slovo. Co se týká samotné knihy, platí co jsem psal již u jiných od Martina Goffy. Série Martin Vráz se mi líbí víc než Miko Syrový. Kniha je dost krátká, navíc ještě nastavovaná tím, že se některé odstavce v knize objevují 2x. Nechci spojlerovat, ale v jednu chvíli jsem si říkal, jak by na mě kniha působila kdyby skončila špatně, jak se v jednu chvíli snažil autor čtenáři podsunout. Skoro si říkám, že by si ji člověk déle pamatoval. Sečteno podtrženo jsem nakonec dal 5 hvězd, ale jsou s odřenýma ušima.

14.10.2023 5 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

Poslední díl série. Ze začátku se děj dost vlekl, takže jsem chtěl dát jen 3 hvězdy, ale pak to nabralo na obrátkách, takže nechám obligátní 4.

11.10.2023 4 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Tuto první knihu série jsem četl až jako třetí v pořadí a musím říci že se mi líbila zatím nejvíc. Nejedná se o detektivku, ale spíše kriminální thriller a přijde mi, že tento žánr jde autorovi líp.

02.10.2023 5 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Dobrá detektivka, škoda že "pachatel" se nechá odhadnout mnohem dřív, než na něj přijde hlavní hrdina. A ještě mám připomínku ke způsobu vyprávění. Skoro každá kapitola začíná tím, že jsme o několik hodin, nebo dnů dál v ději a hlavní hrdina vzpomíná co se dělo předtím. Pokud se to objeví v knize párkrát je to zajímavé zpestření, ale tady to bylo až moc často. Až na tyto 2 drobnosti je kniha a příběh super.

24.09.2023 4 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Prequel k příběhum podrychtáře Václava se povedl na jedničku, takže opět panu Hrdličkovi plný počet.

17.09.2023 5 z 5

Justina aneb Prokletí ctnosti Justina aneb Prokletí ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

Tuhle knihu jsem si pamatoval z mládí jako zvrhlé pornografické dílko, ale teď když jsem jí doposlouchal jako audioknihu celou a nezaměřil se jen na vybrané pasáže, tak musím konstatovat, že jsem se velmi mýlil.
Těch pár "erotických" pasáží je přes veškerou zvrhlost vlastně dost nudných. Jsou psány tak, že i pro případné milovníky podobných praktik jsou zcela nevzrušující.

Kniha je spíše filozofické podobenství, které se naváží do všech součástí tehdejší společnosti (Šlechticů, církve, úřadů, policie, měšťáků i spodiny) a zároveň i do ctnosti, morálky a "dobroserství". Autor důsledně obhajuje myšlenku práva silnějšího. Každý dobrý skutek hlavní hrdinky je po zásluze potrestán. Naštěstí není kniha dlouhá, protože ke konci už se člověk musí usmívat věda, že další dobrý skutek co hlavní hrdinka vykoná skončí zase tím, že ji někdo za odměnu analně znásilní. Místy mi až přišlo, že se snaží autor vyvolat pocit, že si o to sama říká. Každému totiž vypráví svůj smutný příběh a nikdy nevynechá pasáž o tom jak byla bičována a análně znásilněna. Poprvé jsem si uvědomil, že přestože je znásilňována již od útlého mládí o opravdové panenství přijde až v 22 letech. A autorův zvláštní odpor k církvi je znát z toho, že ji o něj připraví kněz. Navíc její provolání "spravedlivé nebe" kdykoliv se jí děje nějaká nespravedlnost bylo ke konci už dost otravné. A to zřejmě i pro to spravedlivé nebe, protože ji na konci zahubilo bleskem.

03.09.2023 4 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Notář Barbarič, kapitán Stein a kaprál Jaroš opět nezklamali. Tentokrát v příběhu který se inspiroval Čachtickou paní.

02.09.2023 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Posloucháno jako audiokniha v přednesu Jiřího Ornesta. A hodnocení je velmi těžké. Kniha je naprosto nekonzistentní, některým kapitolám bych dal odpad, některým plný počet. Abych si udělal ucelený názor budu si muset od Kafky přečíst i knihy které opravdu vydal ve stavu v jakém chtěl. Proces který Kafka nedopsal a nechtěl ho vydat, mi trochu připomíná Bibli - každý si najde svůj vlastní výklad, i když je možné, že žádný skrytý význam kniha mít neměla. Třeba si jen Kafka zapisoval co se mu v noci zdálo.

26.08.2023 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Posloucháno jako audiokniha čtená Janem Třískou. To mi také pomohlo k tomu udržet se až do konce, protože jeho přednes je brilantní. Kniha nemá žádný děj ani napětí, ale to jsem věděl dopředu, takže to nemohu brát jako negativum. Jazyk jakým je napsána mi připomíná Formanovy filmy z šedesátých let, kdy v jeho filmech hráli neherci a postavy mluvili takovou zvláštní nefilmovou naivní češtinou. Čemuž odpovídá i profil hlavního hrdiny. Puberťák, se všemi významy toho slova, který myslí že snědl všechnu moudrost světa a přitom nedokázal dokončit žádnou školu a na svět se dívá pohledem naivního dítěte. Což je asi důvodem popularity knihy, že hlavní hrdina tepá svým naivním pubertálním pohledem různé nešvary konzumní společnosti. Takže jsem byl trochu na rozpacích s hodnocením. Chtěl jsem dát max. 3 hvězdy, ale po skončení knihy a s přihlédnutím k skvělému projevu Jana Třísky dávám audioknize 4.

19.08.2023 4 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Posloucháno jako audiokniha, která je o nějaké kapitoly zkrácena. Přiznám se, že jsem čekal něco trochu jiného, ale nebylo to špatné. Více než narážek na českou povahu jsem se dočkal docela zábavnou formou zpracovanou historii několika českých osobností. A to jak se Češi po svém dokázali popasovat s komunistickou diktaturou.

19.08.2023 4 z 5

Mrtvé ženy Mrtvé ženy Martin Štefko

Jako thriller velmi dobré, syrové a brutální. Popisovat zároveň homosexualní znasilnění chlapa a prokládat to popisem jak si spolu užívají dvě lesbičky bylo od autora hodně nápadité. O popisu natáčení snuff filmu ani nemluvím. Nicméně jako detektivka mi to nezaujalo tolik abych dal plný počet. Všechny případy jsou vyřešené tak nějak napůl a hlavní postava SuperSherlock Holmes mi taky moc sympatická nepřišla.

16.08.2023 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Naprostá pecka. Poslouchano jako audiokniha se skvělým přednesem Jiřího Ornesta. Kniha krátká a dalo by se říci, že s poměrně jednoduchým dějem, ale nemohl jsem se odtrhnout. Syrovost postapokaliptického světa byla vyjádřena tak sugestivně až člověku běhal mráz po zádech. Přesto si na rozdíl od jiných komentujicích nemyslím, že kniha je depresivní. Naopak, síla a touha přežít tváří v tvář naprosté bezútěšnosti a beznadějnosti světa je povzbuzující a posilující.

11.08.2023 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Poslouchána jako nádherně zpracovaná rozhlasová dramatizace. Za to je hned hvězdička navíc. Navíc jsem se celou dobu nenudil. Hlavní postavy sice byli trochu schématické, ale to myslím knize neubiralo. Naopak tím vystoupily problematické lidské vlastnosti pro postapokaliptický věk. U ženských postav a vztahu mužské časti osazenstva k nim byla možná tato schématičnost až přehnaná, ale kniha je přeci jen napsaná před dávnou dobou a kdo ví jaký měl autor vztah k ženám. Jak už někdo piše predemnou, tak úchvatně popsaný je okamzik výbuchu a chvíle po něm. Takže já knihu mohu doporučit i přes to, že jde o francouzského autora.

04.08.2023 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Poslouchano jako rozhlasová dramatizace. Provedení zdařilé, jen nevím jestli herci přiliš nepřehrávali. Hlavní obsah knihy je všeobecně známý, takže v tomto žádné překvapení. Jako kritika dekadentní společnosti té doby povedené. Přesto 5 hvězd dát nemohu, zase tak mě to neuchvátilo.

Umění války Umění války Sun-c'

Kniha mi trochu připomíná normu ISO9001. Skoro každá firma se chlubí, že ji má, málokdo ví co vlasně obsahuje, ale když si ji přečtete, tak zjistíte, že obsahuje jen věci o kterých každý ze selkým rozumem řekne, že jsou jasné, to ani nemuseli sepisovat. A s Uměním války je to podobné, obsahuje rady které jsou logické a nejsou nějak extra objevné, ale takto sesumírované usnadňují jejich používání. A rady tam uvedené se nehodí jen pro středověké válčení, ale i pro moderní život. Co mě zaujalo je, že některé body se opakují ve více kapitolách. Což mi přijde trochu redundantní, zas tolik těch bodů není, aby se museli opakovat.

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Posloucháno jako audiokniha. Můžu pochválit profesionální přednes interpretky, vzhledem k tomu co četla za text. Jinak co se týká samotné knihy, je to takový soubor lehce navazujících porno povídek. Původně totiž vycházeli v časopise na pokračování. Což bohužel způsobuje, že když knihu přečtete na jeden zátah, tak ty sexuálni scény začnou byt troch repetetivní. Kdyby byly napsané dnes neznámým autorem, tak řeknu pěkné, profesionální, ale za chvíli po nich neštěkne ani pes. Zajímavými je dělá to, že jsou 150 let staré a že se autorství připisuje Oskaru Wildeovi. Protože bych to stáří bych tedy netipoval. Kniha by mohla být scénářem pro moderní hardcore porno film. Popisuje všechny praktiky co se běžně v pornofilmech vyskytují a dokonce i praktiky které se vyskytují jen v hodně vyjímečně. Na druhou stranu co se týká toho jak moc musela být kniha ve své době šokující, je třeba připomenout že knihy Markýze de Sade vycházely ještě o 100 let dříve.

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Posloucháno jako audiokniha. Hlavní čtenářkou byla Jaroslava Adamová, ale v okamžicích kdy došlo k přímé řeči tak ta byla namluvena dalšími 4 různými interprety. Normálně by to bylo jako plus, ale vzhledem k tomu, že přímé řeči bylo za celou knihu asi 10 vět tak to působilo hodně divně. K samotné knize můžu říci jen tolik, že je krásnou ukázkou jak hrozné může být vládnutí neomezených vládců, když žijí naprosto odtrženi od reality, obklopeni jen uzavřeným dvorem plným pletichářů a přikyvovačů.

22.07.2023 4 z 5

Spolčení ničemů Spolčení ničemů Maxime Chattam (p)

Ze začátku se mi zdálo, že si jen autor dělá legraci z francouzského četnictva. Protože to jak popisoval jak jsou hloupí a neschopní bylo až komické. Také to vysvětlovalo proč žádají o pomoc kriminalistu v důchodu, který podle popisu byl jediný normální a z jejich pohledu tedy geniální. Ale smrtí do té doby hlavního vypravěče příběhu mě autor překvapil a navíc po ní nabrala kniha pěkné tempo, takže nakonec dávám 4 hvězdy. Ale nevim jestli budu s autorem pokračovat. Jeho snaha vysvětlit zločinost nějakým pseudovědeckým blábolem mě dost iritovala. Je pro mě dost překvapivé, jak často francoužští autoři považují zločince a obecně zločinost za nemoc, virus, nákazu zlem apod. Teď z hlavy mě pro ukázku napadá např. kniha Syndrom E.

22.07.2023 4 z 5

Reminiscencie Reminiscencie Dominik Dán

Trochu jinak pojatá detektivka než je u Dána obvyklé, ale opět velmi čtivá a napínavá. Jen konec vyzněl trochu divně. Na zločiny STB se Dán dívá na můj vkus až moc shovívavě.

13.07.2023 5 z 5