ivetdos ivetdos komentáře u knih

Dítě noci Dítě noci Karen McQuestion

Zase ta matoucí obálka :) Čekala jsem thriller, dostala jsem společenské drama. Ale vůbec mi to nevadilo. Najdeme tu několik linek, které se na konci propojí a vše do sebe zaklapne. Žádné stresy ani napětí tu ovšem nečekejte :D konec mě taky nijak zvlášť nepřekvapil, ale po dočtení jsem byla spokojená a s klidným srdcem dávám 4*. Mnoho z vás asi bude kritizovat málo emocí, napětí a akce, mě to u této knihy ale vyhovovalo, padla mi skvěle do nálady. Určitě po ní mrkněte, pokud hledáte něco odpočinkového s kapkou drama :)

19.11.2022 4 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Colleen je prostě láska a sázka na jistotu, u této knihy tomu nebylo jinak. Miluju to, jak dokáže skloubit těžká témata s romantikou a jak skvěle dokáže popsat pocity. Kniha Na obtíž u mě ale stále vede :)
Začátek mě úplně nadchnul, pak se děj mírně vlekl a konec mě dostal. Brečela jsem jako želva a opravdu hodně se mě kniha dotkla. Opět se mi autorka trefila do nálady, takže já byla spokojená.

Kniha je mířená na mladší čtenáře, ale nejsem si jistá, jestli bych ji zařadila úplně mezi YA, pokud ji budete s tím vědomím číst, bude se vám líbit :) Taky musím trošku varovat, že je kniha plná klišé, ale to já ráda. Za mě určitě doporučení!

17.11.2022 5 z 5

Včerejší noci Včerejší noci Mhairi McFarlane

Tak tohle bylo ale překvapení. Podle obálky jsem čekala více plytký příběh, než jaký kniha skrývá a jsem za to ráda. Ač má pomalejší rozjezd (chvíli jsem si zvykala na styl psaní), velmi dobře se četla. Je to kniha o ztrátě, blízkosti, přátelství, křivdách a trumatech, je originální a překvapivá. Líbily se mi myšlenky, které se v knize objevují a opravdu se mě dotkla. Určitě si ji chci někdy přečíst znovu. Za mě velké překvapení, nenechte ošálit obálkou a mrkněte po ní :)

08.11.2022 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Připravte se na to, že je tu opět několik silných, velmi smutných, provokativních momentů, o kterých asi nedokáže číst každý. Autorka nám je ale nepředkládá v tak surové formě, jak jsme u ní zvyklí. Nebo alespoň mě to tak připadalo… Dotýká se vztahů, církve, sexuality, lidské pošetilosti, povrchnosti a samoty. Tentokrát mi přišlo, že mohl být příběh víc rozvedený, byl pro mě takový neukončený. Vím, že toho autorka ze sebe umí dostat víc, každá její kniha se mě nějakým způsobem dotkla, tato ve mně nijak zvlášť nerezonovala, přestože v sobě nese hodně myšlenek. První polovina knihy se celkem táhla, až pak nastal zlom a nemohla jsem přestat číst.

Kniha se četla svižně, obdivuju autorku za její odvahu zpracovávat takové téma a rozhodně se těším na další její knihy. Pokud se nebojíte, jděte do ní :) stojí za pozornost.

27.10.2022 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Autorka je známá tím, že nám ve svých knihách často ukazuje to nejhorší z lidských povah, nastavuje nám jako společnosti zrcadlo a musím říct, že v Dědině se jí to povedlo skvěle, až toho na mě bylo příliš. S tolika buranskými postavami, které jsem měla chuť profackovat, jsem se v knize ještě nesetkala :D bylo mi v jejich společnosti zle a nenašla jsem snad jedinou, která by mi nevadila. Po literární stránce je to velmi podařené, geniálně vyobrazený, atmosférický obraz venkova, ale po stránce čtenářské jsem občas váhala, jestli knihu neodložit. Nářečí knize dodává na autentičnosti – já se vrátila do svého dětství, u nás na Moravě se podobně také mluvilo, ale někomu může dělat problém knihu číst, doporučuji přečíst prvních 5 stran už v knihkupectví, ať víte, do čeho jdete. Oceňuji mapu dědiny na vnitřní straně přebalu, která mi pomáhala se u čtení vyznat i v postavách a situacích, které pro mě občas nebyly snadno uchopitelné. U čtení autorčiných knih jsem vždy připravená na to, že to nebude veselé čtení, ale za mě tohle byl jeden ze slabších kousků.

20.10.2022 3 z 5

Kniha útěchy Kniha útěchy Matt Haig

Bylo to skvělé :) Dávkovala jsem si ji, nechávala v sobě rezonovat texty… Některé mi sedly víc, některé míň, ale je to krásná kniha. Já tenhle typ literatury miluju, řekla bych, že už mám dost načteno a přesto jsem tu našla ještě hodně nového, dostala jsem přesně to co jsem očekávala. Pokud si rádi zapřemýšlíte, máte snílkovu duši a třeba máte rádi i osobní rozvoj, tahle kniha by se vám mohla líbit. Rozhodně stojí za pozornost :)

10.10.2022 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Budu se opakovat jako všichni, kteří knihu četli, ale sakra to bylo skvělé! Moje první přečtená kniha od Sepetys a říkám si na co jsem tak dlouho čekala? Upřímně musím říct, že této knize nemám absolutně co vytknout a to už se mi dlouho nestalo… Jedna z nejlepších knih (možná i nejlepší) tohoto roku.

Revoluce v Rumunsku mi není neznámá, byla jedním z témat u maturity, takže jsem se tolik nového z knihy nedozvěděla, ale v tom asi vyčnívám. Většina lidí, hlavně ve světě, o dění v Rumunsku v minulém století toho asi moc neví a o to víc tleskám Rutě, že nám ji přiblížila. Komunismus a Sametová revoluce u nás mě vždycky zajímala, není mi cizí, ale netušila jsem, že v Rumunsku probíhal převrat až o tolik tvrději než u nás. Autorka naprosto přesně vystihla tu tíživou atmosféru, strach, chudobu, nespravedlnost a křivdu. Skoro jsem nedýchala, když jsem knihu četla. Tak věrně popsané se všemi detaily! O těchto tématech by se mělo mluvit, aby se nezapomnělo.

Je dechberoucí, bolestná, autentická a pevně doufám, že jednou bude zařazena do povinné četby, protože tohle by mělo být must-read každého :)

06.10.2022 5 z 5

Ruční práce Ruční práce Leïla Slimani

Leïla Slimani mě zaujala komiksem Sex a lži a na rovinu vám říkám, že tato se ji nevyrovná, ale rozhodně stojí za pozornost.

Příběh hlavní hrdinky, plastické chirurgyně, která se ve 20. století zasloužila nejen o spoluzavedení a znormalizování rekonstrukčních, plastických operací (například pomáhala znetvořeným vojákům po válce), ale řadí se i mezi bojovnice za emancipaci žen. O její existenci jsem do teď neměla tušení, ale její život stojí za zvěčnění, obětovala vědě a pomoci lidem svůj osobní život.

Komiks se mi četl velmi dobře, i když konec bych zpracovala trošku jinak. I kresba mi nebyla tak sympatická jako v komiksu Sex a lži, ale jako celek se mi kniha líbila. Čtení jsem si užila, dala jsem ji za dvě odpoledne a dozvěděla se plno nových informací. Pokud máte rádi komiksy nebo zbeletrizované životopisy, určitě po ní mrkněte :)

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Hráč rugby a fyzioterapeutka, no není to zajímavé kombo? :) Tolik autentických popisů, realné vztahy, ale přesto kniha předává tu lehkost romantik. Měla samozřejmě pár chybiček, které jsme rovnou diskutovaly ve společném čtení i s autorkou, ale jako celek jsem si čtení moc užila :) Na další knihy autorky se určitě chystám a vy byste měli taky :) Pokud máte rádi knihy Mony Kasten nebo jen hledáte inteligentní, neotřelou, oddychovou romantiku, mohla by se vám líbit

Sestry Sestry Kamila Hladká

Lidsky popsané osudy sester z různých řádů, detabuizace a přiblížení jejich životů. Kniha je o tom jak jsou vlastně mnohem svobodnější než si veřejnost myslí, o jejich často náročné denní náplni práce a minulosti, kterou vůbec neměly lehkou. Je to velmi čtivě napsané, najdeme tu i fotografickou přílohu a lehce odbornější závěr, který doplňuje celou knihu. Pro mě velké překvapení, knihu jsem slupla za jeden večer a moc jsem si čtení užila :)

Bez zábran Bez zábran T. L. Swan

Hledáte klasickou hate to love romantiku z pracovního prostředí? Tak tohle je správná volba. Knih tohoto žánru jsem přečetla už nespočet a tato se řadí mezi ty lepší. Mezi hlavními hrdiny to jiskří, ale o žádný slow burn nejde, na mě celkem brzo dochází ke zvratům a není to pro mě tak uvěřitelné. Překvapilo mě, že autorka zmínila teď aktuálně mezi ženami bohužel čím dál častěji skloňovanou endometriózu, jen mohla být lépe uchopena, řekněme trochu reálněji, ale cením originalitu a snahu dostat do povědomí :) Jde o velmi čtivý kousek, a přestože je to poměrně bichlička, čte se lehce a 460 stran uběhne vcelku rychle. Až někdy zase dostanu chuť na romantiku, určitě mrknu na další autorčiny knihy a vy byste měli taky, stojí za to! :)

13.09.2022 4 z 5

Ex v éteru Ex v éteru Rachel Lynn Solomon

Hned na začátku vás musím upozornit ať nečtete anotaci, protože vyzrazuje příliš. Na tuhle novinku jsem se extrémně těšila, ale bohužel to pro mě bylo celkem průměrné čtení. Romantika je velmi slow burn, což mi tu vyhovovalo, bylo to lépe uvěřitelné, většinou mám u romantik opačný problém, ale necítila jsem nijak výrazně chemii mezi hrdiny.
Pokud hledáte nenáročnou oddechovku ze zajímavého prostředí a nejste náročný čtenář, mohla by se vám líbit. Za mě jde o průměrnou romantiku.

09.09.2022 3 z 5

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

Osvěžující, romantický příběh plný erotiky, který v sobě skrývá hned několik témat jako je nalézání rodinných kořenů, lásky a smyslu života.

Přerod z rozmazlené influencerky v ženu, která se našla v roli, která by ji ani ve snu nenapadla. Romantika až na půdu, tak trošku „enemies to lovers“ linka, která ovšem nemá dlouhého trvání – na mě byla až příliš zrychlená. Knížka se mi líbila, ale tuším, že ji trošku uškodil překlad. Bylo mi stydno u volby některých slov (tak dneska už snad nikdo nemluví) a lehce mi kazila můj výsledný dojem z knihy. V zahraničí se těší velké oblibě, ale upřímně moc nerozumím proč.

Určitě je to dobrá oddychovka, kterou bych si hned vzala někam na lehátko k moři, ale mezi nejlepší knihy svého žánru ji určitě řadit nebudu. Tuhle autorku asi radši příště v originále :D

05.09.2022 3 z 5

Královna šťastných katastrof Královna šťastných katastrof Dylan Newton

Nenáročná, romantická oddychovka, která sice neoplývá erotickými scénami, ale zato slowburn romantikou s dávkou humoru. Velké zvraty tu nečekejte, zato se tu objevují bizardní situace, které na mě byly občas “až moc” a hlavní hrdinka byla někdy příliš ulítlá :) Pokud ovšem hledáte lehkou oddechovku, s hrdinkou tak trochu jako z románů Jo Watson, chcete se pobavit a nevadí vám absurdní situace, mohla by se vám líbit. Znovu ji číst nejspíš nebudu, ale jako odpočinkovou knížku na dovolenou jsem si ji užila.

30.08.2022 3 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

S touto knížkou mám lehce komplikovaný vztah. Docela dlouho jsem se nemohla začíst a už to vypadalo, že ji odložím, když kolem strany 120 přišel zlom, a pak jsem hltala každou stranu a těžko se mi opouštěla. Po dočtení jsem si musela dát pár dní, abych vše vstřebala. Má v sobě tolik myšlenek, je těžká, smutná a nečte se lehce. Řekla bych, že je spíše pro náročnějšího čtenáře. Nosné téma se dá odhadnout celkem brzy, přestože nás autor nechává na pochybách až do konce. Taky určitě za zmínku stojí tmavě natištěné strany na konci knihy, které dodávají ději hlubší podkres. Skvělý tah! :) Kniha určitě stojí za pozornost a pokud jste stejně netrpěliví čtenáři jako já a dojdete do stejného bodu, nevzdávejte to. Stojí za to

30.08.2022 4 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Četla jsem ji dlouho a pomalu, bylo to náročné čtení, ze kterého mi běhal mráz po zádech. Některé pasáže mi přišly až neuvěřitelné. S každou stranou jsem si říkala jak se něco takového vůbec může v dnešní době dít, vůbec mi z toho nebylo dobře a před Tarou smekám.

30.08.2022 4 z 5

Plán plavby Plán plavby Trish Doller

Nebylo to špatné, vcelku smutné čtení, ale nijak ve mně nezanechala hlubší dojem. Má rozhodně originální námět a díky krátkým kapitolám se svižně četla, ale čekala jsem něco víc. Nedokázala ve mně vyvolat silnější emoce.

29.08.2022 3 z 5

Lepší polovička: Proč jsou ženy geneticky silnější Lepší polovička: Proč jsou ženy geneticky silnější Sharon Moalem

Na literaturu faktu skvělý počin. Chválím perfektní překlad! Já obecně celý život bojuji s tím, o kolik těžší to my ženy máme a jak je to nefér, po dočtení této knihy ale měním názor :) Přestože část o autoimunitě mě lehce hodil do deprese (asi tak jako každý muž který si tuto knihu přečte), jako celek je to velmi zajímavé a poutavě zpracované. Najdete tu i odbornější části, ovšem 80 % knihy se nese v zábavné formě a vstřícné pro lajka. Mrknětě po ní!

23.08.2022 5 z 5

Najdi mě Najdi mě Anne Frasier (p)

Krátké, úderné kapitoly, nevíte komu věřit, a přestože pár čtenářů si stěžovalo, že je kniha předvídatelná a hlavního záporáka odhalili, pro mě to zůstalo překvapením až do konce a čtení jsem si moc užila. Kniha má 280 stran, takže ji slupnete za dva večery, rozhodně po ní mrkněte, já v této sérii určitě budu pokračovat.

23.08.2022 5 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Přestože jsem byla celkem skeptická, Jirka překvapil. Teď už vím, že není jen herec, ale i scénárista a v knize je to znát. Má cit pro psaní, bavili mě hlavní hrdinové Martin a Veronika, zajímaly mě jejich osudy. Do Mornštajnové nebo Dvořákové má Jirka Mádl ještě daleko, ale líbilo se mi to :)

Nebuďte krátkozrací jako já a na knihu mrkněte bez předsudků. Pokud máte rádi české autory, hledáte něco odpočinkového se zajímavými myšlenkami a nevadí vám občasné delší popisy, je to něco pro vás :)

23.08.2022 4 z 5