IVANA0123 IVANA0123 komentáře u knih

Romeo & Julie (komiks) Romeo & Julie (komiks) Sonia Leong

Klasika úplně jinak. A nejen forma, ale i jiné místo a čas, jen děj a postavy se nezměnily. Trochu jsem si musela zvykat, že Julie jezdí na motorce nebo že Romeo bojuje s katanou. Ono to formě mangy tak nějak prostě odpovídá, s tím se musí člověk smířit. (Stejně jako černobílé provedení, které je pro klasickou mangu typické - jak jsem byla poučená). Možná tato forma mladé čtenáře ke klasice přitáhne a přijde jim víc srozumitelná a současná. Já jsem si knihu přečetla, nebo spíš prohlédla a přiznám se, že zůstanu věrná klasice, přesto si nemyslím, že je tento styl špatný, pokud zaujme a přitáhne děti ke čtení. 3,5*

16.04.2023 4 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Tak tuhle knihu jsem teď potřebovala. Moc jsem se bavila. Nemůžu říct, že bych přímo brečela smíchy, ale většina knihy byla milá a úsměvná. Občas byl děj sice proložený vážnějším tématem, ale vždy tak nějak odlehčeně. Sebeironické vyprávění několika čtyřicátníků, kteří se perou se svým životem a snaží se splnit si své sny nebo někdy jen prostě přežít, se mi četlo skvěle. Možná naděje, že to nakonec dopadne, správná dávka humoru a hlavně přátelství je nakonec udrželi nad hladinou každodenních starostí, zklamání a omylů. Už se těším na další autorovu knihu, protože jeho styl mi neuvěřitelně sedl. 5*

05.04.2023 5 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Autorku jsem si oblíbila už od první knížky. Ta první mi sice byla malinko bližší, ale i tato je skvělá. Debbie se se svým životem pere a snaží se zapadnout, což se jí často nedaří nebo ji to stojí neúměrné množství sil. Nakonec ale zjistí, že se jenom prostě snaží vpasovat do role, která jí není vlastní. A když konečně přijme, že je prostě taková jaká je, začne si život konečně užívat.. Myslím, že kromě toho, že je kniha krásně nakreslená a napsaná, tak může pomoct v tomto uspěchaném světě pár ztraceným duším, které tato extroverní doba válcuje. Krásná komiksová kniha, jejíž autorka už patří mezi mé oblíbené. Těším se na další. 5*

02.04.2023 5 z 5

Šťastní a veselé Šťastní a veselé Petra Zhřívalová

(SPOILER) Bohužel nedočteno. Na knížku jsem se těšila, chtěla jsem si dát nejakou milou oddechovku, ale po cca 80 stranách vzdávám. Styl je sice čtivý, ale nezaujal mě vlastní obsah. Možná proto, že v knížce nebyla postava, která by mě vyloženě zaujala. Nevěrný manžel, vypočítavé děti a nerozhodná Helena. Možná Helenina kamarádka Martina mi sedla, ale ta zde fungovala jako vedlejší postava... Prostě jsem se s autorkou nepotkala na té správné vlně. Knihu nehodnotím, nebylo by to objektivní.

01.04.2023

Kdo roste v parku Kdo roste v parku Kateryna Michalicyna

Krásné ilustrace v příběhu, který připomíná pohádku o ošklivém káčátku v říši stromů. Autorka tak nenásilně ukazuje dětem rozdíly mezi jednotlivými druhy stromů. Knížka je krásná, jen je příliš velká na výpravy za poznáním. Do batůžků by byla lepší její menší verze. 5*

19.03.2023 5 z 5

Sherlock Holmes (převyprávění) Sherlock Holmes (převyprávění) Alexandra Peet

Dočteno a hned dvakrát po sobě. A napodruhé už jsem nemusela koukat do překladu, což bylo fajn. Tyto dvojjazyčné knihy mi přijdou super, protože i když tu a tam nevíte, tak vás v dalším čtení neodradí věčné hledání slovíček ve slovnících. Co bych vytkla, je chybějící výslovnost u slovíček, které jsou v poznámce. Vím, že je k dispozici i audioverze, ale ne každý ji má pořád k dispozici. Jinak spokojenost. 4*

15.03.2023 4 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Potřebovala jsem oddychovku a tento příběh to splnil na jedničku. Dívčí román jsem už nečetla dlouho a překvapilo mě, že mě to bavilo. Příběh je situován do prostředí narodniho parku a kromě nezbytných problémů s láskou se musí hlavní hrdinové popasovat i s tím, co jim přinese cesta v divočině. Docela přiznávám, že by mě tento výlet, tak jak byl popsán, lákal. Prostě romantika a nostalgie a být mladší, bude kniha v mých TOP. 4,5*

11.03.2023 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Pocity a emoce z této knihy ve mně zůstanou ještě hodně dlouho. Číst ji ve chvílích, kdy bych sama měla takový problém, přiznávám, že bych ji nejspíš nedočetla. Tak silně na mě působila. De Vigan je pojem a na DK velmi oblíbenou autorkou a já jsem její knihy dlouho odkládala. Občas to tak mám, když se na něco těším a bojím se, abych nebyla zklamaná. Teď vím, že jsem udělala chybu a měla začít s jejími knihami dřív, protože jsem se zbytečně připravovala o skvělou autorku. A to i přesto, že to rozhodně nebylo radostné čtení. Její styl je přímý, bez zbytečného slovíčkaření a natahování děje, bez příkras.
SPOILER Thibault a Mathilda - dva příběhy, dvě osamělé duše uprostřed města přeplněného lidmi - paradox, který je tak běžný v dnešní době, až je z toho smutno. Prázdnota mezi lidmi a neuvěřitelně tempo dnešní doby válcuje a dělí lidi na ty silnější a ty slabší. A jen málo stačí, aby něco nebo někdo zatlačil a rázem se z vás stává člen té druhé a obrana není nebo vyžaduje neúměrné množství sil, které již kolikrát není kde brát. Jak mě při čtení svíral pocit nespravedlnosti a chtělo se mi až křičet... , ale kde chybí naděje, ani křik nepomůže. A někdy ani stříbrný rytíř....
Těším se na další knihy. 5*

09.03.2023 5 z 5

V knihovně je lev V knihovně je lev Michelle Knudsen

Pěkné obrázky a úsměvný příběh o pravidlech, která jsou nutná, ale občas je třeba je porušit. Velké sympatie má paní Kábrtová. Jenom se bojím, že malí čtenáři budou při první návštěvě knihovny zklamaní, že tam někdo chybí.. Milá jednohubka pro malé děti.

04.03.2023 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Ve filmové verzi jsem tuto klasickou detektivku viděla nesčetněkrát, ale četla jsem ji teď poprvé a mohla si v klidu projít všechny výpovědi a dedukce geniálního Poirota i několikrát po sobě.. a přijde mi neuvěřitelné, jak je vše perfektně propojeno, sama bych na všechny možnosti nikdy nepřišla. Hercule Poirot byl geniální, protože Agatha Christie byla geniální. A pravdou je, že Vražda v Orient-Expresu patří k jejím nejlepším. 5*

04.03.2023 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Už při prvních kapitolách mi došlo, že i tento příběh jsem kdysi četla, ale vybavil se mi jen rámcově, a protože se mi kniha četla dobře, pokračovala jsem, abych si příběh připomněla i s podrobnostmi. Vyšetřovací tým jsem si oblíbila. Hlavní hrdinka je sice trochu divný pavouk, ale vzhledem k minulým událostem se není co divit a hodně mi sedí i její kolegové z oddělení. Ona sama by se potřebovala zdokonalit v umění diplomacie, i když v jistých okamžicích její neschopnost se ovládnout úplně chápu. A námět tohoto dílu se také povedl - jak rychle se z oběti stane zločinec a je zločincem v pravém slova smyslu? Jistě je, ale kdo za tu změnu může a jak silný musí být člověk, aby ho okolnosti nesemlely a on vydržel.. Díl, který je plný nespravedlnosti a ústrků na všech úrovních a mě moc bavil. 4,5*

27.02.2023 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Na střední škole jsem některé knihy nestihla a možná je to dobře. Vidím to na svém synovi. Oba jsme teď přečetli Revizora a každý z nás si odnesl něco jiného. On povinnou četbu, zato já jsem se výborně bavila - nad lidskou hloupostí, podlézavostí a klanění se "moci". Ale zároveň mě děsil fakt, jak je hra pořád aktuální. Ani po x-letech se nic nezměnilo. Mocní ovládají svět, který je plný pokrytectví a lidská hloupost a zaslepenost jsou nejspíš večné. Rozhodně si teď najdu Revizora ještě v divadelním provedení a už se na to moc těším. Velké nadšení 5*

25.02.2023 5 z 5

Pro Tebe Pro Tebe Pavel Čech

Vím, že se budu opakovat, ale knížky pana Čecha mě vždy dostanou. To množství emocí, které do svých kreseb dokáže dostat je neskutečné. Vykreslit takto radost, smutek, naději, sny i lásku dokáže málokdo. Občas by mě zajímalo, jak tyto knihy působí na děti. Mě dostaly Lodičky a Třešně, jedny smutné, druhé šťastné. A nejkrásnější jsou jeho města... Prostě nádhera, která chytne za srdce. 5*

22.02.2023 5 z 5

Žítkovské čarování Žítkovské čarování Jiří Jilík

Přestože jde o naučnou knihu plnou faktů a historických poznámek, četla se velmi dobře. Je poznat, že autor má ke Kopanicím velmi vřelý vztah i k celému kultu bohyní. Zajímavé je, že předkládá materiály, které schopnosti bohyní potvrzující i vyvrací. Závěr si každý musí udělat sám. Jisté je, že ať byly bohyně jakékoli, jejich vědomosti a schopnosti děděné ústně z generace na generaci, byly jedinečné a jako skvělé bylinkářky a "psycholožky", dokázaly pomoci a dodat naději velkému množství lidí a to má rozhodně velkou hodnotu. Je škoda, že tento fenomén byl často až násilně potlačen a nezůstal zachován.
První část knihy se mi líbila víc, druhá část se již více opakovala, ale i tak byla poměrně zajímavá. 4,5*
(2/23)

"... Odříkává to, co už nesčíselněkrát mnoho jejích rodových předchůdkyň. Zvuk slov plyne, oči vidí do daleka a mysl až do hlubin duše.... Horký vosk zasyčí ve studené vodě. Vytvoří roztodivné tvary vypovídající o tom, co umí přečíst jenom bohyně....."

19.02.2023 5 z 5

Já, doktor(in) Já, doktor(in) Kateřina Karolová

Tentokrát bohužel nedočteno, takže budu hodnotit, jen tu část, kterou jsem dala. Autorka píše čtivě, což jsem ocenila u její minulé knihy, bohužel tato mi nesedla obsahově. Každodenní shon a stížnosti si užívá každý z nás, tak se mi o tom ještě číst opravdu nechtělo. Jinak oceňuji každého, kdo má odvahu odejít za hranice a "žít" v jiném jazyce. Zvláště pokud se tento krok rozhodne podniknout sám. Na druhou stranu je jasné, že to těžké bude a žádná procházka růžovým sadem dotyčného nečeká. Navíc pokud se jedná o tak náročné povolání, jakým je medicína. Tam to musela paní doktorka čekat. Ale chápu, že ten nápor ze sebe potřebovala dostat a psaní je rozhodně dobrý ventil. Prostě jsme se s autorkou tentokrát nepotkaly, ale určitě dám některé její další knize šanci. 3*

16.02.2023 3 z 5

Skoro tucet Skoro tucet Pavel Čech

V knihovně v dětském oddělení jsem objevila poklad a přinesla si domů hned tři knihy Pavla Čecha. A abych si to užila, dělám si mezi nimi pauzy. I tato je moc krásná a mám mezi příběhy hned tři favority. Na třetí místo jsem vybrala Ostrov pokladů - jak se někdy dají plnit sny, druhé podle mě patří kosovi Františkovi, který za svou lásku bojoval a nevzdal to. A nejvíc se mi líbil a nejvíc i pobavil příběh s krátkým názvem a vlastně bez konce - Kam?. Nikdy nevíme co vlastně misky vah našeho osudu opravdu ovlivní a možná bychom se divili... Za mě úžasně nápadité 5*

10.02.2023 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Knihu jsem poprvé četla před několika lety, ale nepokračovala jsem hned dalšími díly a trochu jsem pozapomněla děj. Teď si chci dát celou sérii, tak jsem začala od jedničky, abych si vše připomněla. Postupně jsem si vše vybavila, ale stejně jsem už knihu dočetla, protože autor píše čtivě, tak mi těch pár stran už nevadilo. Hlavní držák knihy je pro mě postava Eriky, která je neuvěřitelně tvrdohlavá a odhodlaná vše dotáhnout, i kdyby ji to mělo zničit. Ale dobrý je i námět. Dávám 4,5* a budu pokračovat.

05.02.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Pro mě nová autorka a hned velká spokojenost. Příběh je zasazený do 16. století do středověkých Čech, kam přijíždí z Francie ovdovělá paní Diana a poznává nejen svou novou rodinu, ale i život na středověkém hradě, který rozhodně nebyl lehký a často životu nebezpečný a plný strastí. Víc prozrazovat nechci, snad jen, že knihu jsem si velmi užila. Je napsaná velmi čtivě a popis života ve středověku i samotná zápletka byly zajímavé. Moc jsem se bavila. A to musím uznat i přesto, že historické romány moc nevyhledávám. Na další knihy autorky se už moc těším. Zasloužených 5*

29.01.2023 5 z 5

Island Island Jiří Kolbaba

Nádherná kniha a přestože si v ní moc nepočtete - pokud se tedy nepokoušíte přeluštit názvy islandských památek a přírodních úkazů - jistě si její fantastické fotografie užijete. Island - fascinující a pro mě snová země, kam bych se někdy v budoucnu ráda podívala. A tak zatím o ní čtu, prohlížím fotografie a spřádám plány, což jde nad těmi od Jiřího Kolbaby báječně. Je vidět, že on tuto zemi miluje, láska k ní je znát z každé jeho fotografie. 5*

28.01.2023 5 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

(SPOILER) I strašidlo může být strašpytel a bát se i vlastního jména. Zvlášť, když je to strašidlo ještě malé. Ale když jde o záchranu kamarádky překoná strach a vydá se na záchrannou výpravu. Se svými kamarády se stanou detektivy a případ vyřeší. Krásná knížka nejen o překonání strachu a kamarádství, která dětem vysvětlí navíc řadu pořekadel a pověr. A navíc krásné obrázky Galiny Miklínové, na to nesmím zapomenout. Povedená knížka pro děti a milé knižní oddechnutí pro mě. 4,5*

27.01.2023 5 z 5