IvaKo IvaKo komentáře u knih

Léč pana z Rožmberka Léč pana z Rožmberka Ludmila Vaňková

Po delší době jsem zase sáhla po knize mé oblíbené autorky, protože se mi hodila do letošní výzvy. Příběh je čtivý, i když jsem zpočátku trochu tápala v postavách (není Petr jako Petr). V rámci pohnutého historického období se odehrává překvapivě silná romantická linka. Zajímavé čtení, ale tentokrát mě příběh tolik nevtáhnul.

18.09.2023 3 z 5

Zločinné vášně Zločinné vášně Agatha Christie

Zajímavý výběr krimi povídek, jejichž hlavním tématem je láska/vášeň v různých podobách a její důsledky. Klasika. Pohodové čtení.

18.09.2023 3 z 5

Pár nohou Pár nohou Monica Dickens

Vtipně napsaný příběh o peripetiích ošetřovatelské práce, potvrzující, že zdravotnický personál to nikdy neměl (a nemá) snadné, tím spíše během války.

28.08.2023 3 z 5

Ostrov ztracených vzpomínek Ostrov ztracených vzpomínek Jóko Ogawa

Sugestivní příběh o ztrátách a zániku v jakémsi totalitním režimu, ale především o významu paměti pro člověka samotného, ale i pro celou společnost. Ke konci se mi to zdálo až moc bezútěšné, chybělo mi nějaké vyvrcholení nebo alespoň náznak naděje pro lidstvo.

22.08.2023 3 z 5

Felix Austria Felix Austria Sofija Andruchovyč

Kniha se mi hodila do letošní výzvy, jinak bych jí asi těžko vyhledala, ale ukázalo se, že je skvělá. Autorka velmi působivě a barvitě líčí bohatým jazykem osudy několika postav na počátku 20. století na Haliči, se zaměřením na dobové reálie - architekturu, oblékání, ale hlavně jídlo. Sugestivní atmosféra příběhu nabádá k zamyšlení.

15.08.2023 4 z 5

Bretaňské zlato Bretaňské zlato Jean-Luc Bannalec (p)

Moje druhé setkání s komisařem Dupinem. Oceňuji, že kromě zajímavé kriminální zápletky jsem se zase dozvěděla něco nového o mé oblíbené Bretani. V této sérii rozhodně budu pokračovat.

07.08.2023 4 z 5

Alan Rickman: Deníky Alan Rickman: Deníky Alan Rickman

Na tuto knihu jsem těšila, protože jsem filmová fanynka. Nejdříve jsem trochu bojovala s formou zápisků, protože se jedná spíše o diářové poznámky převážně o tom, kdy a s kým a kde jedl. Postupně ale do poznámek probleskuje jeho přístup k práci, ke kolegům a jeho momentální rozpoložení, přičemž styl psaní je věcný, ale nechybí mu sebeironie a občas i humor. Ke konci jsem nabyla dojmu, že se vlastně uštval, protože jeho hektický způsob života se, bohužel, na jeho zdraví musel nutně podepsat.

07.08.2023 3 z 5

Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Vlastimil Vondruška

Další tři čtivě a vtipně napsané příběhy ze série Letopisy královské koruny. Oddechová záležitost.

16.07.2023 3 z 5

Lékařem mezi pouští a minami Lékařem mezi pouští a minami Kristina Höschlová

Autentické vyprávění lékařky o jejím působení v misích Lékařů bez hranic. Má můj obdiv nejen za práci v tak těžkých a nebezpečných podmínkách, ale i za celkový přístup ke své profesi a hlavně k pacientům a spolupracovníkům. Není to vždy veselé čtení, ale autorce nechybí nadhled, sebeironie a citlivé vnímání lidských osudů. Čtenář si nutně musí uvědomit, že my si tady, nehledě na všechny problémy, žijeme blahobytně.

03.07.2023 4 z 5

Nový Zéland: Daleko na mapě, blízko k srdci Nový Zéland: Daleko na mapě, blízko k srdci Lucie Semanská

Tahle knížka mě pohladila po duši, protože pro Nový Zéland mám slabost. Není to klasický cestopis, ale spíše čtivé vyprávění o náhodných setkáních a putování exotickou přírodou. Autorka cestovala převážně sama, což obdivuji, ale jako rodič bych určitě klidná nebyla. Napsáno poutavě, citlivě a vtipně.

26.06.2023 4 z 5

Kniha se mi hodila do letošní výzvy a nelituji. Čtivé příběhy s detektivní zápletkou jsou poutavé a zábavné, aniž by se nějak hluboce nořily do historických souvislostí. Asi v budoucnu v této sérii budu pokračovat.

22.06.2023 4 z 5

Neznámá známá Hana Vítová Neznámá známá Hana Vítová Ondřej Suchý

Střípky ze života slavné herečky, která na mě vždycky působila v pamětnických filmech svou chladnou krásou a tajemností. Autor se zaměřil na méně známé skutečnosti z jejího profesního i osobního života a opravdu, řadu informací jsem četla poprvé. Byla to rozhodně zajímavá osobnost, která okusila slávu, ale i tu nejhorší tragedii.

09.06.2023 4 z 5

Z rodu vyvolených Z rodu vyvolených Alain-Fabien Delon

Nečekaně dobře napsaná kniha, jejíž autenticitu nepochybně umocňují autorovy vlastní prožitky ze vztahu se slavným otcem. Působivé, naprosto uvěřitelné vyprávění jaké by čtenář mohl očekávat spíše od daleko vyzrálejšího autora. Slibný talent!

06.06.2023 4 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Po této knize jsem sáhla kvůli Bretani, kterou mám moc ráda. Potěšilo mě proto, že autor kromě kriminální zápletky působivě píše o bretaňské přírodě, ale hlavně o charakteru místních obyvatel a jejich zvycích. Samotný děj se odvíjí v poklidném tempu a komisař Dupin je takový normální chlapík - ani alkoholik, ani superman. Těším se na další díly série.

29.05.2023 4 z 5

Do hrobu si to nevemu Do hrobu si to nevemu Karel Šíp

Celkem čtivé, více či méně vtipné postřehy a krátká zamyšlení z různých oblastí života. Nic překvapivého, ale docela pohodové čtení.

23.05.2023 2 z 5

Řecké štěstí Řecké štěstí Kateřina Panou

Autorčiny blogy, za které dostala Magnesii Literu, čtu již delší dobu a je to pro mě každodenní potěšení, protože Řecko mám moc ráda. Kniha je velmi poutavým vyprávěním nejen o životě Češky provdané do Řecka, ale hlavně o samotném Řecku, jeho lidech, přírodě, zvycích, tradicích a legendách. To vše je napsáno s velkou empatií, humorem a láskou k životu. Obdivuji autorku za její odhodlání a schopnost přizpůsobit se značně odlišnému stylu života a vidět na všem především to pěkné. Doporučuji všem milovníkům Řecka.

23.05.2023 5 z 5

Povídky o ženách Povídky o ženách Guy de Maupassant

Barvitě napsané povídky zachycující různé varianty vztahů žen a mužů, jejich střetávání - někdy mlhavě romantické a jindy tragické. Působivá atmosféra, archaický jazyk - prostě klasika.

10.05.2023 3 z 5

Záhada zamčeného pokoje Záhada zamčeného pokoje Per Wahlöö

Kniha se mi hodila do letošní výzvy a tak jsem se po letech ráda vrátila ke svým kdysi oblíbeným autorům. Příběh se zajímavou kriminální zápletkou je vyprávěn realisticky, místy vtipně až sarkasticky, se zřetelně kritickým tónem vůči tehdejšímu švédskému státu.
A nechybí samozřejmě sympatický komisař Martin Beck.

07.05.2023

Obecná teorie zapomínání Obecná teorie zapomínání José Eduardo Agualusa

Útlá knížka nabitá emocemi, barvitými postavami a dramatickými událostmi, to vše na pozadí pohnutých politických zvratů v exotické Angole. Zajímavé čtení.

01.05.2023 3 z 5

Skleněný ghát Skleněný ghát Najjar Masúd

Vyhledávám exotické autory a proto mi tyto originální povídky s působivou orientální atmosférou poskytly čtenářské potěšení, nepochybně i zásluhou skvělé práce překladatele.

24.04.2023 4 z 5