Pár nohou přehled

Pár nohou https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49523/par-nohou-49523.jpg 4 38 38

Úsměvný román o radostech a strastech ošetřovatelské služby v malé nemocnici v době prvních fašistických náletů na Anglii. Román má autobiografické rysy, autorka v něm s humorem zachycuje své působení v nemocnici, kde byla vystavena nejen velké námaze, vysílení, těžké práci, ale i náladám pacientů a svých představených.

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Lidové nakladatelství

One Pair of Feets , 1977

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pár nohou. Přihlašte se a napište ho.

Bonda
27.03.2024 5 z 5

Kniha, kterou čtu opakovaně. A nejčastěji, když se mi zrovna nedaří. Beru ji i jako učebnici psaní, protože autorka dokáže velmi málo slovy vtipně charakterizovat postavu nebo událost tak, že ji plasticky vidíte. Jde o vzpomínky autorky na roční nemocniční službu. Zachycuje dřinu a tvrdý chléb nemocničních ošetřovatelek. Pokud byl nálet, mohlo se stát, že uprostřed noci přivezli do nemocnice desítky zraněných lidí. Autorka výmluvně zachycuje vše pohlcující tělesnou únavu, ale hlavní pozornost zaměřuje na kolegyně ošetřovatelky (zejména ty služebně vyšší, protože sama byla začátečnice) a vztahy mezi nimi. Je značně kritická a pokud je svědkem hlouposti, snobství, povýšenosti, pokrytectví, žárlivosti, nadutosti, nezvládnuté ctižádosti nebo jakékoliv jiné slabosti, neopomene je vtipně zdůraznit. Sama se vykresluje jako bytost s vlastním názorem a znalostí svých práv a jako tichou rebelku, která se na svět nemocnice dívá s vnitřním nadhledem (někdy i svým způsobem přezíravě). Neschází jí sebevědomí a dokáže se bavit.

IvaKo
28.08.2023 3 z 5

Vtipně napsaný příběh o peripetiích ošetřovatelské práce, potvrzující, že zdravotnický personál to nikdy neměl (a nemá) snadné, tím spíše během války.

palka452
05.01.2023 5 z 5

Fantastický humor

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Pár nohou v seznamech

v Právě čtených1x