Isserley Isserley komentáře u knih

Pan Sommer Pan Sommer Patrick Süskind

Mistrovské dílko z trojice novel Kontrabas - Holub - Pan Sommer. Brilantní drobnokresba smutného osudu pana Sommera očima malého chlapce. Ilustrace Sempého nádherně dokreslují atmosféru a děj. Perla mé knihotéky.

19.03.2017 5 z 5

Chování nočních motýlů Chování nočních motýlů Poppy Adams

Skvělá kniha! Čtenář přitahovaný krásnou obálkou jako můra světlem je polapen výborně vykreslenou atmosférou a pomalu gradovaným dějem, nevzpamatuje se, dokud nedočte poslední stránku. A vlastně ani potom. Co byla Virginie vlastně zač? Jak to celé doopravdy bylo? Koho miloval Arthur? Proč se Vivien vrátila? Na žádnou otázku nedostaneme jednoznačnou odpověď. A to se mi právě na knížkách líbí. A navíc se ještě dozvíme mnohé zajímavosti ze života hmyzu a housenky se nám budou zdát méně ošklivé. Dávám plný počet hvézd.

08.03.2017 5 z 5

Jmenuji se Lucy Bartonová Jmenuji se Lucy Bartonová Elizabeth Strout

Rozpačitý dojem. Jako kdyby si autorka do notýsku zaznamenávala, co ji právě napadne, a pak to bez jakýchkoli úprav a bez jasného záměru vydala knižně. Pár zajímavých myšlenek, ale na laureátku Pulitzerovy ceny dost slabé.

01.03.2017 2 z 5

Kosí hnízdo Kosí hnízdo Zdeněk Drozda

Dojemná subtilní knížka o nelehkém dětství ve Vršovicích 50. let minulého století. Autor na mě působí nesmírně sympaticky, inu, tak to je. ze správného kluka vyroste správný chlap.

28.02.2017 5 z 5

Holub Holub Patrick Süskind

Působivá novela vynikajícího autora. Brilantní studie náhle propuknuvšího strachu z nadcházejícího stáří, z osamělosti, z bezmocnosti. Ach, jak panu Jonathanu Noelovi rozumím!

10.02.2017 5 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Slabá kniha. Téma je zajímavé, ale po slibném začátku se děj tak nějak rozmělní, rozpatlá a rozplyne. Postavy jsou mdlé a schematické, jak se říká, šustí papírem. Svůj podíl na zklamání může mít i překlad a chyby v textu. Dvě hvězdičky dávám sobě, že jsem to dočetla.

26.01.2017 2 z 5

Hněv Hněv Zygmunt Miłoszewski

Mírné zklamání. Bohužel musím ohodnotit poslední díl série jako ze všech tří nejslabší. Na rozdíl od prvních dvou dílů série jsem tušila rozuzlení, přestože celá zápletka byla silné překombinovaná a nepravděpodobná. Zkrátka všeho moc škodí. Nakonec mě z celé knihy bavil nejvíc doktor Frankenstein se svou partou a jejich experimenty.

"Sacki."
"Dobrý den, tady doktor Frankenstein."
"Opravdu vtipné."
"Profesor habilitovaný doktor Ludvík Frankenstein z fakultní nemocnice na Varšavské..."

26.01.2017 3 z 5

Zapletení Zapletení Zygmunt Miłoszewski

Tento první díl série detektivek s kontroverzním prokurátorem Sackým jsem přečetla až po druhém dílu, v porovnání s ním je malinko slabší, ale stejně je perfektně napsaný, napínavý a čtivý. Jak už uvedlo několik čtenářů přede mnou, atmosférou si v ničem nezadá se severskou detektivkou. Přínosem pro mě je kromě hlavního příběhu také vylíčení reálií dnešního Polska.

26.01.2017 4 z 5

Zrnko pravdy Zrnko pravdy Zygmunt Miłoszewski

No páni, tak tohle je pro mě objev roku. Polská detektivka, a parádní, to bych nečekala. Téma velmi závažné a pro nás jako sousedy dost zajímavé. Skvěle vylíčené poměry polského maloměsta, něco je u nás stejné, něco jiné. Od první do poslední chvíle krutě napínavý příběh, nečekané rozuzlení. Zamýšlela jsem dát čtyři hvězdy, protože detektivky nejsou můj nejoblíbenější žánr, ale právě za to promyšlené rozuzlení přidávám pátou hvézdu. S pětihvězdičkovou polskou detektivkou chybu neuděláte, to vám garantuju. Už mám připravené další díly série k přečtení.

17.01.2017 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Moje první přečtená kniha tohoto autora. Mé dojmy z četby jsou veskrze kladné, tudíž si určitě přečtu i ostatní autorovy knihy. Téma proměny jihočeské vesnice a jeho autentické podání mě zaujalo. Méně pochopení jsem bohužel měla pro citový život vypravěče, připadalo mi, že problémy druhých dokáže řešit skvěle, ale nespokojenost se svým životem už ne. Ale i to je ze života, takže i tuto rovinu knihy hodnotím kladně.

12.01.2017 3 z 5

Já nebyl u tebe, když přicházelo jaro Já nebyl u tebe, když přicházelo jaro Mary Westmacott (p)

Žena ve středním věku ohlížející se za svým dosavadním životem a uvažující, jak bude žít dál. Pokud se nacházíte v této životní fázi, nemůže vás kniha neoslovit.
Kdyby nebyla ve Čtenářské výzvě 2017 těsně před začátkem zrušena kategorie "kniha, která ovlivnila můj život", tuto knihu bych tam bez rozpaků zařadila. Je to velmi hluboká kniha a je výborně napsaná.

08.01.2017 5 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Roztomilá a krásně vypravená knížka mého oblíbeného autora, sama bych si ji nekoupila, ale jako dárek pod stromeček ideální. Čtyři hvězdičky dávám za formu, obsah mě tolik nenadchl.

02.01.2017 4 z 5

Jazykové jednohubky Jazykové jednohubky Jan Táborský

Tahle knížka je malá perla, jak svým obsahem, tak vzhledem. Ať ji otevřete na kterékoli stránce, najdete něco poučného, překvapivého a zábavného. A až ji přečtete, můžete začít znovu od začátku, protože si určitě všechno nezapamatujete. Víte třeba, co znamenalo příjmení Novák? Nebo Procházka? Nebo co je to retrográdní slovník? Jestli ne, tak v téhle knížce se to dozvíte, a ještě mnoho dalšího.

11.12.2016 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Tohle je knížka, na kterou se nezapomíná. Ano, téma je takové "kuchyňské", ale právě proto je knížka tak čtivá a člověk se zamyslí, jak by se v podobné situaci asi zachoval sám. Jediné, co mi v knize chybělo, byly vysvětlivky k reálím 60. let na americkém Jihu. Ano, dneska si člověk může lehce najít na Googlu, kdo byla Rosa Parksová, co znamená zkratka NAACP, atd. Ale dřív tyto vysvětlivky bývaly uvedeny přímo v knize pod čarou nebo v závěru, bylo to praktické.

11.12.2016 5 z 5

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

Skvělá knížka. I když je dost objemná, člověk ji nedokáže pustit z ruky, dokud ji nedočte. Na stojáka do tramvaje dost nepraktická, ale nedalo se nic jiného dělat než číst a číst a objevovat různé světy a různá prostředí, kde se kniha odehrává. Celá kniha se dobře četla, ovšem "jeskyňářská" část, ta mě přímo nadchla, četla jsem ji několikrát. Kvůli ní dávám plný počet hvězdiček.

05.12.2016 5 z 5

Vyšetřování Vyšetřování Philippe Claudel

Jedním slovem brilantní.
Autor si pohrává s Čtenářem stejně jako s Vyšetřovatelem od prvního okamžiku. Každá nová kapitola je jako další podivný sen, takový ten sen, který se aspoň jednou v životě zdál určitě každému: ocitne se na místě, kde nic nefunguje normálně, ani prostor, ani čas, lidé se chovají absurdně a není se čeho chytit, člověk ví, že se mu to jen zdá, ale ne a ne se z toho probudit...
Doporučuji nečíst před spaním.
V mnoha ohledech kniha připomíná Kafkův Zámek.

25.11.2016 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Trochu jsem se obávala, jestli se románovým zpracováním ústřední myšlenka proslulé povídky přece jen poněkud nerozmělní. Musím konstatovat, že mé obavy byly zbytečně, opak je pravdou. Rozpracováním získal příběh úplně nové rozměry a po přečtení mi zůstalo hodně témat k přemýšlení. A v tom je pro mě obrovská hodnota knihy, proto dávám plný počet bodů.

21.11.2016 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Sarah Waters

Způsob vyprávění mi v téhle knížce bohužel nesedí. Pořád jsem měla tendenci přemýšlet o tom, co bylo potom, ne o tom, co bylo předtím. Byla jsem zklamaná, předtím přečtené knihy autorky mě nadchly, tato však nikoli.

16.11.2016 2 z 5

Odplata Odplata Benjamin Black (p)

Pátý díl série irských detektivek mě opět nezklamal, je to dobré čtení, určitě si pořídím další díly.

16.11.2016 3 z 5

Pište správně česky – rozšířené vydání Pište správně česky – rozšířené vydání Dalibor Behún

Přestože mám svůj rodný jazyk moc ráda, nikdy bych neřekla, že mě bude tolik bavit číst si v jazykové příručce a že budu na sebe tak nehorázně pyšná, když v testu na konci kapitoly dosáhnu plného počtu bodů.
Výborná věc.

16.11.2016 5 z 5