Jazykové jednohubky

Kniha jazykových zajímavostí, kterou si oblíbí každý milovník českého jazyka. Jazykové jednohubky představují soubor tří set sloupků pojednávajících vtipně, ale zároveň odborně přesně, o tom nezajímavějším z naší slovní zásoby. Spolu se slovy jako „línohnát“, „břichopas“ nebo „darmotlach“ se vydáte do dob dávno minulých, s „pistolí“ procestujete půlku Evropy a „koza“ vás zaveze až do starověkého Řecka. Dozvíte se, co to znamená „nechat někoho napospas“, že zavináči se v jiných jazycích říká třeba „mlok“, „štrúdl“ nebo „prasečí ocásek“ nebo jak netradičně se dají použít některé slovníky. Jazykové jednohubky, volně inspirované oblíbenou facebookovou stránkou Jazykové zajímavosti, potěší každého, koho naše mateřština baví a kdo se o ní chce dozvědět i věci, na které již ve škole nezbyl čas. Sloupky vtipně doplňují ilustrace od výtvarníka Davida Fišera....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/228081/jazykove-jednohubky-228081.png 4.420
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Zoner Press

Eeli
14.05.2018

"Já mluvím a pýšu uš od mališkosti ... Tedi prosym, žádni korydori v mým mánu kryptě, sic to stratí svou dyluviálnosť." :)

Popularizační kniha více či méně známých zajímavostí o češtině z hlediska diachronního i synchronního. Učitelům může sloužit jako inspirace, běžným uživatelům jazyka jako nástroj pro rozšíření obzorů, všichni se však mohou nad úskalími naší mateřštiny pousmát. :)

Hanka_Bohmova
15.01.2018

Impulsivní koupě a ve výsledku skvělý vánoční dárek. Hýčkáme si s manželem náš etymologický slovník, milujeme slovní humor a v mládí jsme horlivě brigádničili pro Český národní korpus. Jednohubky do toho perfektně zapadají.
Jen ilustrace jsou hnusné. Přesněji ty postavičky.

Isserley
11.12.2016

Tahle knížka je malá perla, jak svým obsahem, tak vzhledem. Ať ji otevřete na kterékoli stránce, najdete něco poučného, překvapivého a zábavného. A až ji přečtete, můžete začít znovu od začátku, protože si určitě všechno nezapamatujete. Víte třeba, co znamenalo příjmení Novák? Nebo Procházka? Nebo co je to retrográdní slovník? Jestli ne, tak v téhle knížce se to dozvíte, a ještě mnoho dalšího.

Hun
15.08.2016

Kniha zcela v duchu rozsáhlejšího Eisnerova díla „Čeština poklepem a poslechem“. Řada výtečných postřehů, sahajících od zajímavostí (třeba původ slov a úsloví) až po praktická upozornění (třeba skutečný význam slov bryskní a pitoreskní). Skvělá práce.

babyboar
12.11.2015

Při čtení této knihy jsem musela zadržet několik záchvatů smíchu v prostředcích veřejné hromadné přepravy. To se nepovedlo ani Aristokratce, ani Analfabetce. Asi jsem opravdu jazykovědný úchyl. Neméně vtipné jsou i doplňující ilustrace. Kniha však však není snůžkou prosté srandy. Ba naopak, jde o krátké sloupky, někdy i fejetonky na zajímá jazykovědná témata. Některé jsem zastihla publikované na autorově facebookové stránce, ale takhle koncentrované v jedné knize jsou mnohem lepší. Mnohé by se daly využít i při výuce na různých stupních vzdělávání od zš až po bohemistické katedry vysokých škol.

rabor
17.09.2015

Sbírka autorových sloupkú. Pěkná kniha pro každého, kdo má rád jazyk český a koho zajímá jeho etymologie. Ale chcačky nechcačky „u“ s tím ošoprstaným kroužkem psát nezačnu, měl bych v tom brajgl jak matlafousek v motovidlu.

„A když se nás na něco zeptají, buďme trochu citlivější než učitel v té vousaté anekdotě, který na otázku zmateného cizince „Co znamená šimsisi?“ lakonicky odpovídá: „No prostě esisisi šim!““