ikul ikul komentáře u knih

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Tak upřímnou zpověď už jsem dlouho nečetla. Bohužel upřímní lidé nejsou v kolektivu oblíbení, zvláště ne v ženském. Ale jak to u nás už bývá, úspěch se mnohdy neodpouští.
Pasáže ze závodů mě příliš nenadchly, ale chápu, že pro autorku je důležité popsat své pocity. Díky Gábině (jak jí říkáme doma) jsme začali sledovat biatlon, který byl na okraji zájmu. Líbila se nám její houževnatost a makeup, který se stal nezbytnou součástí její osobnosti. Moc si Gábiny vážíme. A líbí se nám, že má své makeup pokračovatelky (Italky). Biatlon sledujeme dále, ale to je v současnosti bohužel jiná liga. JINÁ.

12.03.2023 4 z 5

Kurz přežití Kurz přežití Amar Ibrahim

Klobouk dolů, tohle je velice zdařilý popis možných hrozeb pro současného člověka. Naše generace, která má to štěstí a žije svůj život bez válek, má pocit, že se nemůže nic stát. Ale když se podíváme na tragédie poslední doby v podobě povodní, tornád, covidu a blízkou válku na Ukrajině, měli bychom se asi zeptat: věděl bych si rady, kdyby se něco stalo?
Na spoustu otázek nám tahle kniha odpovídá a nutí nás zamyslet se, zda-li jsme připraveni přežít v případě nenadálé události.

08.03.2023 5 z 5

Dcera Egypta Dcera Egypta Constance O'Banyon

Oddychové čtení na letní dovolenou.

01.03.2023 4 z 5

Dvojí život Dvojí život Katie Gutierrez

Příběh o dvou ženách generačně rozdílných. Jedna, která svůj život prožívá v trvalé lži z lásky ke svým mužům a dětem. Druhá, žijící pro kariéru s démonem z dětství a neschopností odpouštět. Příběh se zadírá pod kůži a vy jen čekáte, jak to všechno dopadne. Napsáno skvěle, ale obě hlavní představitelky ve mně vůbec nevzbudily sympatie.

18.02.2023 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Dlouho jsem knihu sháněla, až jsem ji nakonec dostala k vánocům. Určitě stojí za přečtení. O řecké občanské válce jsem měla jen malé povědomí, v dějepisu se to přešlo jen konstatováním některých skutečností. Tady jsem se konečně dozvěděla, jací lidé z Řecka utíkali a proč. Domnívám se, že si Řekové chvíli mysleli, že to bude pro ně druhá vlast. To poznání komunistické ideologie u nás pro ně bylo jistě tvrdé, neboť sami odcházeli se stejnými ideami. Jsem ráda, že tu někteří zůstali a dokázali s námi vydržet ty dějinné zvraty, které se od války udály. A ti co se po revoluci vrátili do Řecka, snad navázali na své přetrhané kořeny.

04.02.2023 4 z 5

Na jménu nezáleží Na jménu nezáleží Nora Roberts

Pěkná zlodějská romance. Kniha měla spád, vůbec jsem se nenudila.

23.01.2023 5 z 5

Štěstí na přání Štěstí na přání Angela Marsons

Příběh tří kamarádek, které se jednoho dne rozšouply a v alkoholovém opojení začaly čarovat, aby se jim splnila přání. Jedna chtěla, aby se do ní zamiloval šéf. Druhá chtěla dítě od svého ženatého milence a třetí se chtěla zbavit protivné tchýně. Jak ze života. Všem se přání splnila, ale jen dvě přání skončila červenou knihovnou a jedno bylo naprosto reálné a předvídatelné. Na bestseller nic moc.

27.12.2022 3 z 5

Sophiiny sny Sophiiny sny Corina Bomann

Na druhý díl Barev krásy jsem se těšila a musím říct, že mě nezklamal. Osud Sophie projde opět změnami a zdá se, že by mohla konečně najít štěstí. Ale kdoví.

13.12.2022 5 z 5

Sám nejsi nic Sám nejsi nic Ivan Hamšík

Článek s generálem Opatou v příloze Pátek LN ve mně vzbudil zvědavost a tak jsem si koupila jeho knihu. Kdo čekáte nějaké drby či kritické pohledy na náš svět, asi budete zklamáni. Pan generál v ní čtenáře seznamuje se svými začátky v armádě, studiích v cizině, účast v sedmi misích a nakonec se svým působením v nejvyšší funkci velitele generálního štábu. Mně se naopak kniha líbila. A proč? Líbilo se mi odpoutání se od politiky, ačkoliv pan generál jako občan má svůj politický postoj. Vyprávění na mne působilo hodně pohodově, i když se týkalo velmi závažných událostí, které musely zamávat s psychikou všech zúčastněných a určitě pohodové nebyly. S úctou generál přistupuje ke svým kolegům i zahraničním vojákům a jejich velitelům. Vážil si rad zkušenějších a rád se s nimi setkával. Chrání se své soukromí. Líbil se mi jeho přístup: vyskytl se problém, musí se hned řešit. Láska k armádě a naší republice prochází celým jeho životem.
Jen ke konci knihy na mě trošku padl svěrákovský citát z Vratných lahví: Už tady nejsem rád. Ale to je možná jen můj dojem.
Jako člověk má můj respekt a věřím, že nezapadne a jeho obrovské zkušenosti budou i nadále využívány.

04.12.2022 5 z 5

Francouzské hedvábí Francouzské hedvábí Sandra Brown

Francouzské hedvábí je jeden z nejlepších románů, který jsem od autorky četla. Detektivní romantický příběh s nečekaným pachatelem okořeněný kapkou erotiky.

02.12.2022 5 z 5

Sophiina naděje Sophiina naděje Corina Bomann

Příběh mě zaujal, ich forma mi nevadila. Chemička Sophie neměla osud ve svých rukou a on si s ní krutě pohrával. Chvílemi byla bázlivá, chvílemi odvážná. Po chvilce štěstí přišla rána. Konec mě překvapil. Určitě si přečtu další díl.

24.11.2022 5 z 5

Psí život Psí život Jaroslav Irovský

Předesílám, že příběh jsem si zakoupila, protože jsem pejskařka, psí příběhy miluji a ráda přispěji na dobrou věc. Koupila jsem ještě jednu knížku i pro svou desetiletou vnučku.
Jako humoristický román ho hodnotím jako velice zdařilý, vulgarita a ironizace věcí lidských je solí a pepřem českého humoru posledních desetiletí. V knize vidím i prvky autobiografie, vyjádřené láskou ke svému psímu příteli a k přírodě. Také se autor zabývá povrchně celospolečenskými tématy, která rezonují a ne každý s ním může souhlasit, což nebyl můj problém. Ale jako knížku pro dítě to prozatím doporučit nemohu, byť má kniha moc hezký přebal :-). A tak o letošní vánoce nebude předána.

16.11.2022 3 z 5

V pravou chvíli V pravou chvíli Nora Roberts

Pro mě zatím to nejlepší co jsem od autorky četla. Romantický thriller měl spád a určitě jsem se nenudila. Srovnala bych to s romány Sandry Brown.

12.11.2022 5 z 5

Dobře vychovaná dáma Dobře vychovaná dáma Rexanne Becnel

Celkem slušně napsaná červená knihovna. Příběh podle rčení Co se škádlívá, rádo se mívá. Škoda jen, že to trvalo celou knihu.

31.10.2022 3 z 5

Krycí jméno Helena Krycí jméno Helena Ariel Lawhon

Naprosto úžasná, mnohdy neuvěřitelná kniha o krásné ženě (viz foto v úvodu knihy) podle skutečného příběhu. Smekám před tím, co tahle žena dokázala. Ačkoliv to byla ženská každým coulem, přežít mezi tlupami odbojářů jí pomohla hrubost a citové přemáhání. V příběhu se odvíjí dvě dějové linky, aby se v závěru spojily a vyvrcholily v hořkosladký konec.

24.10.2022 5 z 5

Guvernantka Guvernantka Arnette Lamb

K červené knihovně jsem si odskočila po úžasné knížce Krycí jméno Helena, abych si trochu odpočinula od závažných témat. Tři hvězdičky uděluji jen kvůli základní myšlence, kdy Američanka jede do Skotska hledat dítě své zemřelé sestry. Děj se ale neustále opakoval mezi neúspěšným pátráním, která z vévodových dcer je Juliinou neteří a erotickými scénami mezi Julií a vévodou. Takže trošku nuda.

24.10.2022 3 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Julie Tottman

Příběh Monkeyho alias Tesáka z filmu Harry Potter je již druhou knihou, kterou jsem od autorky četla. První byl příběh Pickles z filmu Co ta holka chce. Oba příběhy mi přiblížily práci trenérky filmových zvířat, která miluje zvířata a mnohdy pro ně riskuje i svůj vlastní soukromý život. Smutné osudy obou pejsků naštěstí skončily právě tím, že je Jill objevila. Měli štěstí.

10.10.2022 5 z 5

Nevěsta z kláštera Nevěsta z kláštera Manuela Schörghofer

Romantický příběh z doby křížových výprav s detektivní zápletkou. Kniha se hezky čte, docela mi bylo líto, že už příběh končí.

26.09.2022 5 z 5

Zimní slib Zimní slib Rosie Goodwin

Tenhle příběh ve stylu Ch. Dickense se mi moc líbil. Místy pochmurné scény ze života sourozenců mi hodně připomínaly jeho díla. Jediné co tomu mohu vytknout, je velice rychlý konec. Myslím, že chtělo si s tím ukončením ještě pohrát a nemělo by to chybu. Přesto dávám 5 hvězd a doporučuji k přečtení.

15.09.2022 5 z 5

Stalo se v New Yorku Stalo se v New Yorku Ella Carey

Příběh neurazil, ale také nenadchl. Mezi válečnými romantickými romány je to takový průměr. Zajímavostí bylo, jak se po válce Amerika zachovala k ženám, které převzaly mužskou práci po dobu války. Zda to byla skutečnost a nebo jen autorčina fikce, ale nemohu posoudit.

04.09.2022 3 z 5